زمان انتشار : ۱ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۳ | کد خبر : 475434 |

مدیرعامل «برنا»: رسانه‌ها شرایط کشور را با زبان مردم توضیح دهند

شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

 

محمد مبین، مدیرعامل خبرگزاری «برنا» در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: طبیعت رسانه‌های معاند و ضد نظام این است که به تولید این اخبار بپردازند و هدفشان بر هم ریختن فضای داخلی کشور است. این رسانه‌ها در حوزه اقتصادی دنبال این هستند تا ایران را تبدیل به ونزوئلا کنند. یعنی با پررنگ کردن خبرهای منفی به دنبال این هستند ترتیبی که در ونزوئلا ایجاد شد و مردم به فروشگاه‌ها حمله کردند هم در ایران اتفاق بیفتد. همه اخبار و گزارش‌هایی که ما به عنوان رسانه داریم نشان می‌دهد که در کشور بحران اقتصادی این شکلی-شکلی که رسانه‌های معاند می‌گویند- نداریم. یعنی کمبود کالا یا کمبود ارز به این شکلی که گفته می‌شود، وجود ندارد.

 

مبین تأکید می‌کند: ما رسانه‌ها باید با زبان مردم این‌ها را به مردم توضیح دهیم تا بدانند که شرایط کشور هم آن‌قدر بد نیست. آقای روحانی و مسئولان کشور حرف درستی زدند، در ۱۳ آبان قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد چون هر اتفاقی که  قرار بود در اقتصاد ما بیفتد تا به حال رخ‌داده است. رسانه‌های ما باید از خبرهایی که یاس آفرینند و خیلی جاها یاس و ناامیدی بیهوده ایجاد می‌کنند، بپرهیزند. هرچقدر مردم ما مأیوس شوند همان‌قدر تولید و اقتصاد کشور دچار بحران و مشکل می‌شود. هرچقدر امید ایجاد شود، باعث می‌شود تا خود مردم به حرکت وادار شوند و در بهبود اقتصاد به مسئولان کمک کنند. الان در یک شرایط پیچیده‌ای قرار داریم، غیر از اینکه همه باید در این شرایط پیچیده دست‌به‌دست هم دهیم مگر راه دیگری هم داریم؟ ما در جنگ هشت‌ساله و شرایط مختلف دست‌به‌دست هم دادیم و کشور را نجات دادیم. البته روال رسانه‌های داخلی بر همین حالت است.

او با انتقاد از صحبت‌های یاس آور برخی نمایندگان مجلس که رنگ و بوی انتخاباتی دارد، می‌گوید: مسئولان و به ویژه نماینده‌های محترم مجلس هم باید در این زمینه کاری انجام دهند. ما بعضی از نطق‌های مجلس را گوش می‌دهیم، نطق‌هایی هستند که شاید اپوزیسیون‌ها هم انجام ندهند. من به عنوان رسانه باید چکار کنم؟ اگر منتشر کنم موجب ایجاد یاس و ناامیدی می‌شود، اگر منتشر نکنم از سیر خبررسانی و اطلاع‌رسانی خودم دور می‌مانم. الان حدود یک سال و نیم به انتخابات مجلس مانده و از صحبت‌های یکسری نمایندگان تلقی انتخاباتی می‌شود و ما رسانه‌ها هم موظف هستیم پوشش دهیم و این به ناامیدی دامن می‌زند. رسانه ایجادکننده نیست، بلکه راوی است. ما آن چیزی را که وجود دارد روایت می‌کنیم، این روایت می‌تواند روایت صحبت‌های یک نماینده مجلس باشد و یا روایت یک اتفاق شیرین مثل پیشرفت، توسعه و… .

مبین تأکید می‌کند: تا زمانی که ما خبرهای شیرینمان-چه از طرف قوه قضاییه، چه دولت، مجلس و…- کمتر از اخبار منفی و یاس آفرین باشد شرایط کشور همین است. هر زمان مسئولان تصمیم گرفتند اخبار شیرین بیشتری به مردم بدهند آن‌وقت کشور از این شرایط نجات پیدا می‌کند.

برخی از رسانه‌ها با بیان اینکه باید اخبار امیدآفرین وجود داشته باشد که ما به انتشار آن بپردازیم، می گویند وقتی خبر امیدآفرین در کشور وجود ندارد رسانه چگونه می‌تواند از آن بنویسد؟ مدیرعامل خبرگزاری «برنا» در این باره پاسخ می‌دهد: مگر می‌شود در این کشور خبر امیدآفرین وجود نداشته باشد؟ همین جلسات شورای اقتصادی که با سران قوا تشکیل می‌شود مگر مصوباتشان اخبار امیدآفرین نیست؟ چرا کسی نمی‌گوید که میزان تولید و صادرات ما به علت گران شدن قیمت ارز  روز به روز افزایش پیدا می‌کند؟ این افزایش روزبه‌روز صادرات باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی می‌شود. چرا کسی نمی‌گوید که ما در ۶ ماه گذشته در هر میدان دیپلماتیکی که با آمریکا بودیم، بردیم و یک باخت هم به آن‌ها ندادیم؟ از روزی که ترامپ از برجام خارج شد مگر بلافاصله موگرینی آن را محکوم نکرد؟ مگر اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌ها برنامه‌ریزی نکرد؟ مگر ما در دادگاه لاهه نبردیم؟ و… . این‌ها خبرهای مثبت نیست؟ ورود زنان به ورزشگاه خبر مثبت نبود؟ نتایج مختلف ورزشی ما در جاکارتا، پاراالمپیک و المپیک جوانان خبرهای مثبت نیست؟ متأسفانه روالی بین همه ما جاافتاده و من این را متأثر از شبکه‌های مجازی می‌دانم که یکسری افرا عادت به غر زدن دارند و منِ رسانه‌ای به‌جای اینکه به این افراد خط بدهم از آن‌ها خط می‌گیرم.

مبین توضیح می‌دهد: طبیعتاً خبر مثبت و منفی باید در کنار هم منتشر شود، نمی‌گویم که خبر منفی نباید منتشر شود و این توقع بی‌جایی است. در این چند ماه گذشته که این‌همه خبر خوب وجود داشته ما به چند مورد از آن‌ها پرداختیم؟ ولی تا یک خبر منفی می‌شود همه بر روی آن زوم می‌کنند. دختربچه‌ای در سنندج به خاطر ریزش دیوار فوت می‌کند. رسانه‌ها به جای اینکه بررسی کنند که چند مدرسه فرسوده در کشور وجود دارد؟ آموزش‌وپرورش برای آن‌ها چکار کرده است؟ مجلس چه قانونی مصوب کرده است؟ هزار سناریو می‌نویسند تا بگویند ما جلوتر هستیم. ما حتی وقتی می‌خواهیم داستان یک گزارش را بنویسیم اول به بعد منفی آن نگاه می‌کنیم بعد به مثبت.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here