زمان انتشار : ۱ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۳۰ | کد خبر : 475428 |

«آساهی شیمبون» دومین روزنامه پرتیراژ جهان

شفقنا رسانه-«آساهی شیمبون» روزنامه صبح ژاپن یکی از پنج روزنامه اصلی این کشور محسوب می‌شود و بعد از «یومیوری شیمبون» دومین روزنامه پرتیراژ جهان است. در ژوئن ۲۰۱۰ این روزنامه در نوبت صبحگاهی با تیراژ ۷.۹۶ میلیون نسخه و در نوبت عصرگاهی با تیراژ ۳.۱ میلیون نسخه به چاپ رسید تا رکورد جهانی را برجا بگذارد و به‌عنوان دومین روزنامه پرتیراژ جهان معرفی شود.
به گزارش روزنامه ایران،کمپانی اصلی که مدیریت این روزنامه را در اختیار دارد با همین نام فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در شهر توکیوی ژاپن واقع شده است. با وجود این «آساهی شیمبون» در شهرهای مختلف ژاپن و حتی برخی کشورهای دیگر هم شعبه دارد تا هر صبح به دست مخاطبان برسد.
«آساهی شیمبون» که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ ترین روزنامه‌های ملی ژاپن محسوب می‌شود نخستین بار در تاریخ ۲۵ ژانویه ۱۸۷۹ در شهر اوزاکا منتشر شد و آن زمان یک کاغذ چاپ شده در قطع کوچک بود که تنها چهار صفحه داشت و هر کپی از آن به قیمت یک‌صدم ین به فروش می‌رسید. تیراژ این روزنامه در بدو ورود سه هزار نسخه بود و سه خبرنگار به تنهایی همه مطالب آن را جمع‌آوری می‌کردند.
در سال ۱۸۸۱ میلادی آساهی توانست به‌دنبال کسب محبوبیت نزد مخاطبان، چند سرمایه‌گذار را جذب کند و سپس دولت ژاپن نیز به این مجموعه کمک مالی کرد و «اوئنو ریچی» یکی از بنیانگذاران روزنامه مدیریت آن را در دست گرفت. موفقیت‌های این روزنامه همچنان ادامه یافت تا سرانجام توانست در دیگر شهرهای ژاپن هم به چاپ برسد و سرانجام به دومین روزنامه پرتیراژ جهان تبدیل شود.
«آساهی شیمبون» در زمینه رسوایی‌های سیاسی بزرگ سابقه بسیار طولانی دارد و نسبت به همتایان محافظه‌کار خود بسیار جلوتر حرکت می‌کند. این روزنامه که به حزب چپ ژاپن وابسته است، قانون اساسی پس از جنگ این کشور را بشدت مورد پشتیبانی قرار می‌دهد و مخالف سیاست تدافعی شخصی در کشور ژاپن است. روزنامه «آساهی شیمبون» که هم‌اکنون ده‌ها نشریه، شبکه تلویزیونی و ایستگاه رادیویی را در زیرمجموعه خود قرار داده است تفکرات لیبرالیسم را در کشور ژاپن پیش می‌برد و همچنان توانسته است با تیراژ بالا حضور خود را در این کشور حفظ کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here