زمان انتشار : ۱ آبان ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۸ | کد خبر : 475411 |

خاشقجی و جهانگیری همچنان تیتر یک روزنامه ها/مصاحبه شرق را درباره حق وتو امریکا بخوانید

شفقنا رسانه-صحبت های حضرت آیت الله خامنه ای در جلسه درس خارج از فقه که اشاره ای به شفاف بودن مسئولان داشت با این عنوان « مسئولان جز در موارد نظامی و امنیتی شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند»،به صفحه اول بیشتر روزنامه ها آمد.

روزنامه ایران عکس یک را به سخنرانی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی اختصاص داد و در تیتر به نقل از ایشان نوشت:«مسئولان هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند». روزنامه همچنین در گزارش دیگری از «۱۱/۰۰۰/۰۰۰ لیتر قاچاق بنزین در روز» خبر داد و نوشت:« قاچاق سوخت به مرز نگران کننده ای رسیده و مسئولان کشور مدام نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کنند. علت رشد قاچاق سوخت از جمله بنزین و نفت‌گاز در ماه‌های اخیر رشد نرخ ارز و افزایش فاصله قیمت سوخت در ایران با کشورهای همجوار است. این موضوع باعث شده که «از تمام مرزهای کشور قاچاق سوخت در جریان باشد.» برآورد می‌شود که روزانه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر سوخت از مبادی غیر قانونی به کشورهای همسایه قاچاق شود. صاحبنظران اقتصادی و انرژی براساس اصول این علم معتقدند که بهترین گزینه برای جلوگیری از این پدیده، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است اما دولت با توجه به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فعلاً تمایلی به اصلاح قیمت ها ندارد.»

«مسئولان شفاف باشند هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند» تیتر یک روزنامه کیهان بود که مشابه ایران انتخاب شد. البته کیهان مستثنی شدن موارد نظامی و امنیتی را در رو تیتر آورد.

سیاست روز هم عکس یک را به پوشش سخنان رهبری اختصاص داد و از تیتر مشابه کیهان استفاده کرد. سیاست روز در تیتر یک خود به بررسی سخنان اسحاق جهانگیری که گفته بود «حتی توان تغییر منشی دفتر خود را ندارم» پرداخت و در تیتر «نمی گذارند، نمی توانیم» را سهم مهلکی دانست که اعتماد جامعه را ناخواسته هدف می گیرد و انتقاد کرد: ««نمی گذارند»، «نمی شود» کلید واژه های مشترک دولت هایی هستند که در دور دوم نتوانستند وعده های خود را عملیاتی کنند و به جای پاسخگویی از «نگذاشتن» استفاده می کنند. اما این روند در دولت تدبیر و امید خیلی سریع تر از زمانی که انتظارش را داشتیم شروع شد! آن هم توسط معاون اول دولت؟!» و در ادامه با الیاس حضرتی نماینده مرم تهران و مجید محتشمی دبیرکل حزب آزادی درباره سخنان جهانگیری به گفتگو پرداخت.

بعد از گران شدن اقلام خوراکی و نوسانات در بازار ارز دولت تصمیم به ارائه بسته حمایتی می کند تا به نوعی به اقشار کم درآمد کمک کند.سازندگی هم در تیتر یک خود به  بررسی توزیع این  سبد رفته  و در تیتر یک خود بیان کرد«سبد معجزه؟»همچنین این روزنامه در عکس یک خود به ماجرای فیلم «کاناپه»که از دیروز به صورت رسمی اعلام شد که توقیف شده است رفته تا بداند موضوع فیلم چیست و تیتر خوبی را از دلایل توقیف آن انتخاب کرد« معمای کلاه گیس»

بازتاب سخنان جهانگیری همچنان  سوژه رسانه هاست.هفت صبح  تیتر یک خود را به بررسی نشانه های کاهش اختیارات جهانگیری در مدیریت اقتصادی کشور اختصاص داد  و با کنایه عنوان کرد« دست فرمان روحانی» در متن هم با تحلیل صحبت های جهانگیری ،به این موضوع پرداخته که آیا آقای روحانی خودش مستقیما وارد بخش اقتصادی شده یا جهانگیری خواسته با این صحبت ها با زیرکی پای خودش را از تبعات سیاسی مشکلات اقتصادی کشور بیرون بکشد؟

روزنامه روزان هم  در گزارشی با تیتر «طلاق عاطفی» به شائبه کناره گیری اسحاق جهانگیری پرداخت. روزنامه عکس یک را به این موضوع اختصاص داد. تیتر کوتاه و خوب است.

پس از بیانیه عربستان در خصوص تایید کشته شدن خاشقجی، رسانه ها یکی از عوامل مهم در انتشار آن را فشار و پیگیری مقامات کشور ترکیه دانستند به همین خاطر روزنامه اعتماد امروز در تیتر یک خود با طرح این سوال در رو تیتر خود که چگونه رییس جمهور ترکیه با انتشار قطره چکانی اطلاعات خاندان سعودی را دستپاچه کرد؟ نوشت « بازی تمیز» تحلیل رسانه ها از این بعد که به اطلاعات تکمیلی در پرونده خاشقجی کمک می کنند ،کار مهمی است.

جمهوری اسلامی هم در تیتر یک خود به صورت کلی عنوان کرد « افشای جزئیات تازه از قتل خاشقجی در کنسول گری عربستان »تیتر طولانی است و بهتر بود روزنامه یکی از این جزئیات را به تیتر خود می آورد هر چند در متن اطلاعات تکمیلی خوبی را عنوان کرده ولی گزارش آن غیر تولیدی و از قول رسانه های دیگر نوشته شده است.

پیروزی تیم ایران در دادگاه لاهه در خصوص محکوم شدن امریکا (طبق پیمان مودت)به خاطر اعمال تحریم های علیه ایران ،بحث های زیادی را در فضای رسانه ای ایجاد کرد از این نظر که این موضوع باید توسط شورای امنیت حل شود و چون آمریکا عضو اصلی در آن شورا است پس حق وتو دارد .شرق در عکس یک خود به تحلیل این موضوع از گفت و گوی کامبیز نوروزی ( حقو قدان ) با سرپرست تیم حقوقی ایران در لاهه پرداخت و نوشت «آمریکا اینجا حق وتو ندارد» و در زیر تیتر توضیح داده که طبق ماده ۴۷ منشور،کشوری که یک طرفه مناقشه است حق وتو ندارد.مصاحبه خوبی که بسیاری از ابهامات را پاسخ داده است.

«تراریختگی برای عبور از خشکسالی» تیتر روزنامه همدلی بود که عکس یک را به این مسئله اختصاص داد و با پیمان نوروزی، عضو هیئت مدیره انجمن ایمنی زیستی درباره چرایی ایجاد محصولات تراریخته گفتگو گرد. همدلی سعی کرد در تیتر یک «جای پای محکم نهادهای موازی» با اشاره به سخنان آخوندی، درباره نهادهای موازی و فراقانونی بپردازد. روزنامه در ادامه به مصاحبه ایرنا با عزت الله ضرغامی اشاره کرد و نوشت: « صحبت رهبری (در جلسه به خبرگان رهبری و هشدار به نهادهای موازی با دولت) ناظر به این بود که برخی از آقایان هم در آن جلسه و هم در بیرون در فضای رسانه‌ای پیشنهاد دادند دولت چون توان اداره کشور را ندارد، در برخی از عرصه‌ها این نهادهای بزرگ اقتصادی که بیایند کار را در خیلی از حوزه‌ها به‌دست بگیرند و به‌جای دولت مدیریت کنند. این نهادها، نهادهای اقتصادی مانند ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد مستضعفان و همه این‌ها که البته الان فعال هستند که رهبری با این دیدگاه مخالفت کردند» و در ادامه روزنامه با انتقاد نوشت: « اگر حضور چنین نهادهایی که به‌طور قطع قانونی نیستند آسیب و خسرانی متوجه مردم و کشور می‌کند پس چرا هیچکس را یارای معرفی آنها نیست؟ و چرا بیشتر مسئولان پس از سپری شدن دوران مسئولیت خود به وجود آنها اشاره می‌کنند؟»

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here