زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۲ | کد خبر : 475389 |

تحلیل رضائیان از پوشش خبری «پرونده خاشقجی»/منابع اطلاعاتی ما با واسطه بود

شفقنا رسانه-از دوم اکتبر که خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان ،منتشر شد واکنش های زیادی را  از طرف کشورها و مقامات سیاسی شاهد بودیم .همچنین روایت هر کدام از رسانه ها در تکمیل اطلاعات پرونده خاشقجی بسیار تاثیر گذار بود و رسانه های جهان با ارائه اطلاعات دست اول به تکمیل اطلاعات کمک  کردند .در این میان اثری از منبع بودن رسانه های ایرانی در رابطه با این پرونده نمی بینیم .با توجه به اینکه رسانه های ما در خارج از کشور دارای نمایندگی  هستند چرا روایتی از آنان ندیدیم؟  چرا روایت رسانه های ایرانی در جهان دیده نمی شود؟

مجید رضائیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به چگونگی پوشش خبری رسانه های داخلی از «پرونده خاشقجی» به شفقنا رسانه می گوید: در این رابطه سه مرحله مطرح است اولین موضوع در پوشش خبری یک رویداد این است که رسانه در حین رویداد ،پس از رویداد و تکمیل اطلاعات( روزنامه نگاری تحلیلی) آن رویداد ،در چه موقعیتی قرار  دارد . هر بحران و رویدادی که ابعاد گسترده ای دارد ،مانند یک پازل این سه قطعه را در خود دارد .

در حین رویداد دارای ضعف اطلاع رسانی بودیم

او ادامه می دهد:با وجود اینکه رسانه های ایرانی دفاتری را در خارج کشور دارند ،شاهدیم  در حین این رویداد خیلی عقب بودند .بالاخره  ما در حین بحران باید با اندکی تاخیر حضور پیدا می کردیم و تلاش می کردیم اطلاعات اختصاصی خودمان را درباره «پرونده خاشقجی »ارائه و روایت کنیم و از رسانه های آمریکایی ،اروپایی و رسانه های ترکیه عقب نمی ماندیم .در این زمینه ضعف فاحشی را می بینیم.این ضعف به این موضوع اختصاص پیدا نمی کند و ما در چندین حادثه که اتفاق افتاد، با وجود اینکه  پل های ارتباطی و دفاتری را در خارج از ایران داشتیم ولی در نهایت اتکای ما به منابع خارجی بوده که در آنجا نمایندگی داشتند در حالیکه همین نمایندگی ها را هم ما در آن کشورها داشتیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت تجدید نظر در دفاتر رسانه ای ایرانی در خارج از کشور توضیح می دهد:  مثلا اگر حمله داعش در پاریس را نگاه کنید می بینید در آنجا هم، ما ضعف داشتیم، رسانه های ما دارای چند دفتر در این کشور هستند اما دیدیم بیشتر اخبار به نقل از فرانس پرس و رویترز منعکس شد و یا سی ان ان گزارش لحظه ای از این حادثه می داد. این اتفاق ها نشان دهنده این است که باید به حضور رسانه های مان در خارج از کشور تجدید نظر داشته باشیم .

ملاک حرفه ای پوشش خبری در یک رویداد چیست؟

رضائیان با انتقاد به  عملکرد حرفه ای دفاتر رسانه های ایران می گوید: این دفاتر ایرانی در خارج از کشور چه معنایی دارد؟ اگر معنایش پوشش خبری است،باید رویداد با اطلاعات دقیق و مستقیما پوشش داده شود و تلاش بر این باشد که از منابع اطلاعاتی بدون واسطه استفاده شود ،یعنی ما منبع خبر بشویم .پس هرگاه ما در حین رویداد خبری را پوشش دهیم که اطلاعات آن با واسطه باشد حکایت از ضعف است.اما اگر اطلاعات آن بی واسطه باشد حکایت از نقطه قوت است ،این ملاک حرفه ای پوشش خبری است .

این پژوهشگر روزنامه نگاری با اشاره به نقاط قوت و ضعف پوشش خبری رسانه ها در روایت «پرونده خاشقجی» بیان می کند: در حین رویداد نتوانستیم کاری کنیم ولی بعد از یک یا دو روز از اتفاق باید تلاش می کردیم با استفاده از منابع مختلف، اطلاعاتی را کسب کنیم و خبر را روایت می کردیم. مثلا وقتی عربستان بیانیه ای منتشر کرد و ما آن را پذیرفتیم آنجا هم ما نتوانستیم حضور پیدا کنیم و یک روایت دقیق دست اول داشته باشیم .در بخش دوم هم ضعف داشتیم و دفاتر ما در خارج از کشور قوی عمل نکردند .اما به نظرم در مرحله تکمیلی و پوشش خبری ، خوب عمل کردیم. با وجود اینکه از منابع اطلاعاتی رسانه های دیگر استفاده کردیم ولی تحلیل های مناسبی ارائه شد و می توان گفت در بخش تحلیل رویداد ،خیلی ضعف نداشتیم.

راز تاثیر گذاری رسانه،در آزادی بیان است

مسئله ای که در اینجا مطرح است قدرت رسانه های جهانی درگزارش لحظه ای و  شفافیت « ماجرای خاشقجی » است .چه عواملی باعث ظهور قدرت و تاثیر گذاری چنین رسانه هایی شده است؟ رضائیان پاسخ می دهد: هرگاه رسانه ها این امکان را پیدا کردند که اطلاعات نیمه پنهان را به دست بیاورند و این  امنیت شغلی را داشته باشند  که هر چه به دست آورده اند را به صورت آزادانه بیان کنند ،آن زمان است که رسانه تاثیر خود را در عقب راندن حادثه و رویدادی می بیند و نظاره گر نقش قدرتمند خود در جامعه است.

او ادامه می دهد: در حال حاضر رسانه های دنیا درباره «پرونده خاشقجی» به صورت یکدست، بسیار قوی عمل کردند و باعث شدند تا تمام سران دنیا از اروپا و آمریکا گرفته تا نمایندگان و کنشگران سیاسی به این اتحاد برسند که بگویند بیانیه عربستان قانع کننده نیست بنابراین راز تاثیر گذاری رسانه در آزادی بیان است وقتی آزادی بیان هست، رسانه می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و به شفافیت و اصلاح حاکمیت هم کمک کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here