زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 475379 |

سردبیر فرارو:رسانه ها واقعیات را تبیین و در اختیار مخاطب قرار دهند

شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

محمد نوین سردبیر سایت خبری «فرارو» به شفقنا رسانه می گوید: رسانه های خارج از ایران عموما چون به دنبال نتیجه مشخصی هستند، واقعیات موجود در ایران را بر اساس آن نتیجه مشخص صورت بندی و تدوین می کنند. بر همین اساس بر روی یک سری عوامل و کاستی ها تاکید می کنند. برخی از رخدادها را بزرگ نمایی و برخی را کوچک نمایی می کنند؛ کلید واژه‌ها و هشتگ‌هایی را با تکرار پررنگ می کنند و فضایی که لازمه نتیجه دلخواهشان است را پدید می‌آورند.

او توضیح می دهد: البته به طور حتم این فضای غبارآلود با واقعیت زندگی در ایران نسبت دقیقی ندارد. در چنین شرایطی رسانه‌های داخلی باید  فقط یک کار انجام دهند،به ارزش های خبری وفادار باشند چرا که دقت و صحت، دشمن فضای غبار آلود است. باید بی کم و کاست واقعیات را تبیین و در اختیار مخاطب قرار دهند. تا مخاطبان به مرور و با کنار هم قرار دادن اخبار رسانه‌های مختلف و واقعیت رخ داده، به فهم درست از امور نزدیک شوند.

نوین با اشاره به مولفه های مهم برای بیان حقیقت از طرف رسانه ها می گوید: البته که در چنین شرایطی مراجع و نهادهای مختلف باید آزادی عمل لازم را به رسانه های داخلی بدهند تا بتوانند مردم را با واقعیت و حقیقت امور، اقناع کنند. از واقعیت گریزی نیست باید حقیقت را به مردم گفت و از راه گفتگو و استدلال مردم را قانع کرد. بنابراین اگر حقیقت پاس داشته شود چون رسانه های داخلی به رخدادها در ایران نزدیک‌اند ،بهتر می توانند با مردم سخن بگویند.به طور حتم هیچ رسانه‌ای در خارج از ایران نمی‌تواند مرجع اخبار و تحلیل امور قرار گیرد. اما شرط لازم چنین اتقافی آزادی عمل است که باید از سوی حاکمیت مهیا شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here