زمان انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 475358 |

اعترافات جهانگیری تیتر یک روزنامه‌ها شد/گزارش تحلیلی ایران از تنش آبی در یزد را بخوانید

شفقنا رسانه- سخنرانی اسحاق جهانگیری در سالگرد روز ملی صادرات،بررسی گزینه های پیشنهادی دولت برای چهار وزارت خانه و تایید حکم مفسدان اقتصادی به صفحه اول روزنامه ها آمد.

روز گذشته، روز ملی صادرات بود و بخش خصوصی برای آن‌که صدای خود را به مسئولان دولتی برساند و بازنگری در تصمیم‌های خلق الساعه صورت گیرد، در جلسه ای با حضور مسئولان دولتی دور هم جمع شدند. روزنامه ایران تیتر یک خود «گفتگوی صریح دولتی ها و خصولتی ها » را به انتقادها و پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی و پاسخ های اسحاق جهانگیری و محمد شریعتمداری اختصاص داد. روزنامه همچنین عکس یک را به گزارش تحلیلی درباره تنش آبی در یزد اختصاص داد و در تیتری با عنوان «دشت در خود فرو می ریزد» نوشت: «در باغ‌های پسته یزد خبری از باغبان نیست – پروژه آب انتقالی و هزار حرف و حدیث – رفع تشنگی در اردکان، چالش بزرگی است». پرداختن به بحران آب بخصوص در قالب پرونده کار خوب روزنامه ایران بود.

روزنامه سازندگی با اختصاص بخشی از صحبت های جهانگیری نوشت : «مخالفت جهانگیری با افزایش قیمت بنزین» و در زیر تیتر از دلایل این مخالفت توضیح داده «معاون اول رئیس جمهوری معتقد است این کار اشتباه است زیرا جامعه کشش چنین افزایش را ندارد».سازندگی در این گزارش با اشاره به جزئیات افزایش قیمت بنزین که همراه با مسائلی بوده توضیح داده و در ادامه با اشاره به تبعات گران شدن و دو نرخی شدن قیمت بنزین بیان می کند«اگر قرار باشد بنزین دوباره دو نرخی یا گران شود،احتمالا در روزهای آینده باز هم صف های طولانی مقابل پمپ بنزین ها ردیف خواهند شد و باید شاهد مردمانی باشیم که می خواهند از آخرین قطره بنزین آزاد استفاده کنند.»

«معاون اول رئیس‌جمهور: حتی نمی‌توانم منشی خود را عوض کنم/ آقای جهانگیری! وعده‌هایی‌که دادید «یادتان هست»؟!» تیتر یک روزنامه کیهان در انتقاد به سخنان دیروز جهانگیری در جلسه با فعالان بخش خصوصی بود و نوشت: «معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی صادرات با بیان اینکه وقتی نمی‌تواند حتی منشی خود را عوض کند انتظار تغییر وزرا از سوی او بیهوده است، این اظهارات مردم را به یاد مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری می‌اندازد که جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی از مردم خواسته بود که وضعیت قبل و بعد از دولت یازدهم را به خاطر آورند و می‌گفت: مردم! یادتان هست… امروز از آقای جهانگیری باید پرسید وعده‌هایی که در آن روزها داده بودید را یادتان هست؟!»

«اعتراف تلخ اسحاق» تیتر یک روزنامه آفتاب یزد است که عکس متناسبی هم با آن کار کرد.روزنامه در متن به صحبت های جهانگیری و واکنش کرباسچی به کاهش اختیارات او نوشت.

اعتماد هم تیتر یک خود را به سخنان جهانگیری اختصاص داد« گلایه های نابهنگام» و در متن هم به جزئیات این صحبت ها اشاره کرد .عباس عبدی فعال سیاسی در سرمقاله اعتماد نوشت« دیر شده آقای جهانگیری»و با انتقاد توضح داد«وضعیت آقای جهانگیری مصداق خود کرده را تدبیر نیست شده است باید همان پارسال تابستان تصمیم نهایی را می گرفت یا استعفا می داد یا به طور کلی در مقام یک معاون اول معمولی انجام وظیفه می کرد و هیچ مسئولیت مستقیمی را نمی پذیرفت و درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز اظهار نظر نمی کرد . متاسفانه حالا دیگر برای هر اقدامی خیلی دیر شده است.»

شرق هم از اعترافات جهانگیری در تیتر یک خود گفت«اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشتم ». این روزها عزت ا..ضرغامی به چهره ای رسانه تبدیل شده و نسبت به خیلی موضوعات در فضای مجازی واکنش نشان می دهد یا در حال گفت و گو با رسانه های مکتوب است .شرق عکس یک خود را به مصاحبه با او اختصاص داد و در تیتر نوشت« رفع حصر رای نمی آورد» و در مصاحبه به مطرح شدن موضوع حصر در شورای عالی امنیت ملی و وضعیت اقتصادی اشاره کرده است.

همدلی با توجه به استعفای آخوندی در تیتر «وزیرها رفتند، مسکن مهر ماند» سعی کرد به دردسرهای نمایش تامین مسکن از سوی دولت های نهم و دهم و هشدارهای کارشناسان بپردازد و در بخشی از این گزارش توضیح داد:« هر چه سال ۸۵ وقتی کلنگ پروژه‌های مهر به زمین می‌خورد، بسیاری تصور می‌کردند که گره کور خرید مسکن با اجرای این طرح بالاخره باز شده و بسیاری از افرادی که در دهک‌های ضعیف جامعه هستند، خانه‌دار خواهند شد. این نمایشی بود که در دولت‌های نهم و دهم، روی پرده اقتصاد ایران رفت. نمایشی که به نام مردم، اما به کام پوپولیسم، بود. هنوز مهر دستور دولت برای ساخت این خانه‌‎ها خشک نشده بود که گرفتاری‌ها یکی پس از دیگری از راه رسیدند و حتی بازار مسکن را نیز به نوعی متوجه این مشکلات کرد که یکی از مهمترین آن‌ها بر هم خوردن عرضه و تقاضا و سایه رکود تورمی بر بازار بود.»

معرفی چهار وزیر پیشنهادی «امور اقتصاد و دارایی»، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی»، «صنعت، معدن و تجارت» و «راه و شهرسازی» توسط رئیس جمهور به مجلس به تیتر یک روزنامه سیاست روز آمد. روزنامه سعی کرد در تیتر «مجلس در انتظار روزی پر تردید» به بررسی سوابق وزرای پیشنهادی از سوی رئیس جمهور بپردازد.

«۴ پیشنهاد به دولت برای بازگشت امید» تیتر یک جام جم بود. روزنامه سعی کرد با فعالان سیاسی گفتگو کند و به بررسی آسیب های کاهش امید در جامعه به واسطه عمل مسئولان بپردازد. بهتر بود روزنامه در صفحه اول تنها به تیتر اکتفا نمی کرد و در قالب سوتیتر به ارائه این راهکارها می پرداخت.

افزایش قیمت ارز در زمانی که دچار نوسانات زیادی شد تبعات زیادی را وارد حوزه اقتصادی ما کرد هفت صبح به این موضوع از زاویه افزایش بی عدالتی در توزیع ثروت اشاره کرد « آب در دل پولدارها تکان نخورده» و در متن توضیح داده « در شرایط فعلی بیشتر از همه گروه هایی سود می برند که به دلار درآمد دارند و به ریال خرج می کنند» این روزنامه در گفت و گو با مهدی تقوی استاد دانشگاه به این نکته اشاره کرده آیا قیمت ارز می تواند منجر به افزایش ضریب جینی در اقتصاد کشور شود ؟ او پاسخ می دهد« قطعا وقتی با این حقوق ها وضع معیشتی سطوح درآمدی پایین جامعه مطرح می شود شاهد افزایش نابرابری و ضریب جینی هستیم»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here