زمان انتشار : ۲۹ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۰۸ | کد خبر : 475340 |

صاحب امتیاز «عصر ایران»: با دست و پای بسته نمی‌توان با رسانه‌های خارجی رقابت کرد

 شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

 

جعفر محمدی صاحب‌امتیاز پایگاه خبری «عصر ایران» در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: قضیه فضای رسانه‌ای داخل یک فضای پازل گونه‌ای است که در این فضا خودِ رسانه، تنها یک‌تکه از این پازل رسانه‌ای است. تکه‌های دیگر این پازل بخش‌های سیاست‌گذاری، قضایی، امنیتی و در کل بخش‌هایی است که عملاً از دست رسانه‌ها خارج است.  اگر همه بخش‌های این پازل رسانه‌ای در کنار هم خوب کار کنند، طبیعتاً رسانه هم نقش خود را به عنوان مکمل و عنصر کلیدی این قضیه انجام می‌دهد.

او انتقاد می‌کند: متأسفانه همه به این ‌یک‌تکه از پازل-رسانه- نگاه می‌کنند و از دیگر تکه‌ها غافل هستند. به همین خاطر وقتی ما وارد نبرد رسانه‌ای می‌شویم فقط با تکه‌ای از پازل وارد می‌شویم در حالی که آن‌ها با یک تصویر کامل که همه وجود دارند وارد می‌شوند. اگر بخواهم مشخص‌تر بگویم وقتی سازوکارهای حاکم بر نظام رسانه‌ای شفاف نیست، سلایق مختلف بر رسانه‌ها تحمیل می‌شود، رسانه نماها با استفاده از بودجه‌های دولتی وارد می‌شوند و فضا را برای رسانه‌های واقعی تنگ می‌کنند، یا وقتی که سیستم انگ و برچسب با قدرت کار می‌کند، وقتی رسانه‌های داخلی برای انتشار یک خبر درست صد جور ترس و اگر و مگر دارند چگونه می‌توان با دست و پای بسته به جنگ با رسانه‌های خارجی رفت.

محمدی ادامه می‌دهد: متأسفانه رسانه‌های داخلی در چنین شرایطی دست تنها هستند. مثال ما و آن‌ها این است که ما در یک مسابقه شنا هستیم. آن‌ها شناگرشان –که همان رسانه است- را آماده کردند ، دست و پایش را باز گذاشته‌اند و به آن رسیدگی می‌کنند و… از طرف دیگر شناگر مقابل که رسانه‌های ما هستند وزنه‌ای سنگین به دست و پایشان بسته شده و با دست بسته باید به مقابله با تیم رقیب و تهاجم رسانه‌ای‌اش بپردازد. انصافاً اگر تا به امروز رسانه‌های ما زنده هستند و برای کشور و منافع ملی‌شان می‌جنگند هنر بزرگی کرده‌اند.

صاحب‌امتیاز پایگاه خبری عصر ایران به بیان راهکار می‌پردازد و می‌گوید: وقتی مسئولین کشور رسانه‌های خود را نامحرم بدانند و از ارائه اطلاعات، برخی از تحلیل‌ها، خبرها و پشت پرده‌ها به رسانه‌ها خودداری می‌کنند، رسانه‌ها مجبورند صرفاً بر اساس آنچه در رو می‌بینند، بنویسند و تحلیل کنند. طبیعتاً ما در سطح خواهیم ماند. باید سواد رسانه‌ای مسئولین و سواد ملی‌شان در کنار فرایندهای رسانه‌ای قرار بگیرد تا این مجموعه به صورت سیستماتیک عمل کند. مشکل این است که ما –نه تنها در عالم رسانه بلکه در همه‌جا- تفکر سیستمی نداریم. فکر می‌کنیم رسانه، بیمه، آموزش و … باید به تنهایی برای خودکار کنند، در حالی که این‌ها مجموعه به هم پیوسته‌ای هستند و تا نگاه سیستمی حاکم نباشد حتی اگر رسانه‌ای متعهد و وطن‌دوست هم تلاش کند نهایتاً بخشی از راه را می‌تواند جلو برود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here