زمان انتشار : ۲۹ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۷ | کد خبر : 475310 |

«اختلاف» یا «خسارت»؛دلایل استعفای آخوندی تیتر یک روزنامه ها شد

شفقنا رسانه-استعفای آخوندی و شریعتمداری از دو وزارتخانه راه و صنعت و انتشار بیانیه عربستان در اعتراف به  کشته شدن خاشقجی در کنسولگری این کشور در ترکیه، تیتر و عکس روزنامه های امروز شد.

روزنامه اعتماد در تیتری خبری نوشت « استعفا به جای استیضاح» و عکس متناسبی را با این تیتر انتخاب کرد در متن هم بیشتر به دلایل این استعفا و سوابق آخوندی پرداخت.
علی مطهری در قسمت « نقد و نظر » این روزنامه درباره معجزه رسانه های آزاد در خصوص مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقجی توضیح داد« ماجرای قتل فجیع و دردناک جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی بیش از هر چیز قدرت رسانه های آزاد را به نمایش گذاشت .از زمانی که خبر بیرون نیامدن او از کنسولگری عربستان در استانبول در رسانه های ترکیه و سپس جهان منتشر شد دیگر هیچ مقام سیاسی نمی توانست آن را پنهان یا پیگیری نکند چون تبدیل به یک مطالبه جهانی شده بود.اما اگر در زمان قتل های زنجیره ای در ایران ما رسانه های آزاد را می داشتیم ،آن فجایع با اتفاق نمی افتد و یا به آن شدت رخ نمی داد».

روزنامه ایران عکس یک خود را به استعفای وزیر راه اختصاص داد و در تیتری خبری نوشت: «وزیر راه، رفت» و در مطلب به بررسی دلایل استعفای آخوندی و معرفی وزیران پیشنهادی وزارتخانه های اقتصاد، راه، صنعت و کار پرداخت.

«پس از ۵ سال خسارت/ اخوندی: نمی توانم با دولت شما کار کنم!» تیتر یک روزنامه کیهان بود و در متن به انتقاد از عملکرد ۵ ساله آخوندی در وزارت راه و شهرسازی پرداخت. روزنامه سعی کرد بخش هایی از این انتقاد ها را به صفحه اول بیاورد و نوشت:«براساس آنچه آخوندی در کانال تلگرامی اش منتشر کرده، تاریخ استعفای وی ۱۰ شهریور بوده که تاکنون نزدیک به ۵۰ روز از مسکوت نگه داشتن آن توسط دولتمردان می گذرد. در حال حاضر این سوال وجود دارد که آیا دولت به قدری منفعل شده که حتی بعد از ۵۰ روز، توان تصمیم گیری درباره کابینه را هم ندارد؟ معلوم نیست چرا رئیس جمهور که خود در مراسم دفاع از وزرا اقدام به انتقاد از آخوندی می کند حاضر است باز هم با آخوندی همکاری کرده و حتی واکنشی نسبت به استعفای او اتخاذ نکند. رئیس جمهور سال ۹۲: اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بود… هیچ چاره ای نیست تا اشکالات (طرح مسکن مهر) در دولت آینده رفع شود. با این حال آخوندی طی ۵ سال اخیر از عباراتی مانند «مزخرف»، «شهر برانداز»، «مسجد ضرار» و… برای مسکن مهر استفاده کرده است! وزیر راه قرار بود مسکن اجتماعی را جایگزین مسکن مهر کند، نه اقدامی برای آغاز مسکن اجتماعی کرد و نه حرکتی برای اتمام مسکن مهر. هم اکنون با وجود فرصت سوزی های پنج ساله آخوندی، وی اعلام کرده با دیدگاه موجود در دولت نمی تواند کار کند! »

روزنامه شرق هم با تیتر« استعفای سیاسی یک وزیر اقتصادی» در گزارش خود به دلایل این استعفا ،رزومه و انتقاداتی که تا به امروز به این وزیر بوده،پرداخت. گزارش با اشاره به پشت پرده ها و اختلافات عمیق آخوندی با رئیس جمهور، بیان کرده« یک منبع آگاه نزدیک به وزیر مستعفی می گوید آخوندی جز افرادی است که معتقد است باید حوزه اصلی همکاری ایران به کشورهای همسایه معطوف شود کشورهایی که روزگاری جز اقلیم ایران بوده و تشابه فکری ،فرهنگی و تاریخی با ایران دارند.در حالیکه وزیر چنین دیدگاهی دارد اما رئیس‌جمهور و وزیر خارجه به توسعه همکاری ها با ماورای دور و کشورهای دیگر بود».متن در پایان آینده کاری را هم برای آخوندی متصور شده« در دنیای سالخوردگان سیاست ایران،هنوز برای عباس آخوندی دیر نشده است»

هفت صبح  عکس یک خود  را به آخرین روز کاری آخوندی که همراه با خبرهای جنجالی زیادی بود اختصاص داد و بیان کرد « مواجهات شش گانه عباس آخوندی» و افراد مواجه با او را در آخرین روز های مسئولیت اش که با هم مجادله و اختلاف هایی داشته اند را به اختصار نوشته است که در نوع خود خواندنی است.

جام جم هم در تیتری انتقادی از «استعفا در اوج رکود و گرانی» نوشت و در قالب یادداشتی از کارشناسان و نمایندگان مجلس –موافق، مخالف و ممتنع- به بررسی عملکرد آخوندی و رفتن او پرداخت. روزنامه همچنین به ترسیم نمودار قیمت مسکن در ۵ سال گذشته پرداخت و نوشت: «زمانی که آخوندی در تابستان ۹۲ متصدی وزارت راه و شهرسازی شد. قیمت هر متر مربع مسکن در تهران حدود ۳.۸ میلیون تومان بود. اکنون که آخوندی در شرایطی با انتشار متن استعفای خود خطاب به حسن روحانی، وزارت راه و شهرسازی را ترک می کند قیمت مسکن در تهران به متری ۸.۱ میلیون تومان رسیده که ۱۱۳ درصد نسبت به ابتدای وزارت وی افزایش نشان می دهد. علت گرانی مسکن نیز کاملاً مشخص است؛ کاهش شدید عرضه مسکن به علت رکود ساخت و ساز در دوره وزارت اخوندی.»

آفتاب یزد  در تیتر یک خود با اشاره به بیانیه عربستان در تایید کشته شدن خاشقجی تیتری خبری کار کرد « سعودی ها: کار نیروهای خودسر بود» .یکی از کارهای خوب این روزنامه تهیه گزارش میدانی از مشکلات کودکان مبتلا به بیماری پروانه ای است که در عکس یک خود به سراغ این کودکان رفته و در تیتر خود با انتقاد نوشته« ای بی تنها روی کاغذ خاص شد» در گزارش هم بیشتر به مشکلات و دردل های کودکان در مدرسه و جامعه پرداخته است.

قانون  در عکس یک خود نوشت« اعتراف سخت زیر فشار رسانه ها» و در گزارش به واکنش مقامات و کشورها پس از این بیانیه  پرداخته است ،گزارش سوال های مهمی را مطرح کرده«سوالی که اینک افکار عمومی جهان دارند این است که مگر نیروهای خودسر در کنسولگری مشغول به کار هستند؟ آیا هر کسی از در کنسولگری وارد شد، کارمند آن‌جا می شود؟ نکته دیگر این‌که اگر خاشقچی خیلی اتفاقی کشته شده، پس چرا ردی از جسدش باقی نمانده است و برخی جاهای کنسولگری، رنگ شده اند؟ اره برقی از قبل در کنسولگری برای چه کاری خریداری شده است؟ و هزاران سوال دیگری که سناریوی مضحک و کودکانه سعودی ها را درباره نحوه قتل خاشقجی زیر سوال می برد»
یکی از کارهای خوب روزنامه ها علاوه بر پیگیری سوژه های روزانه می تواند پرداختن به مسائل آن دسته از جمعیت یا گروه‌هایی باشد که کمتر به آنها در سطح جامعه اهمیت داده می شود.قانون در تیتر یک خود به جای خالی نام زنان ایثار گر در نام گذاری معابر پرداخت و در متن با اشاره به نقش زنان در جنگ ها و انقلاب به بی مهری های صورت گرفته از طرف نهادها و ارگان های مربوطه اشاره کرده است و سوالاتی را در مورد اینکه چرا نباید نام زنان ایثارگر در معابر باشد مطرح کرده که توضیح داده بنیاد شهید و کمیسیون نام گذاری شورای شهر پاسخگوی سوالات شان نبوده است.

 

سیاست روز هم  عکس یک خود را به بیانیه اختصاص داد و در تیتری طولانی از «حذف فیزیکی به شیوه سعودی؛ از منا و مسجد الحرام تا سفارت» نوشت و با مرتضی رکن آبادی برادر شهید رکن آبادی- کسی که در منا ابتدا مفقود و بعد شهادتش اعلام شد- گفتگو کرد و به روایت جنایت های سعودی پرداخت.این روزنامه همچنان سوژه دیروز روزنامه ها درباره فرصت چهارماه FATF به ایران را به تیتر یک آورد و از «شادی برای تکرار تعهد بی تضمین جدید؟! » انتقاد کرد. بهتر بود تیتری کوتاه و روان انتخاب می شد. روز گذشته عربستان سعودی در بیانیه ای کشته شدن خاشقجی در سفارت عربستان در استانبول را تایید کرد.

«فساد موجب بحران اعتبار است» تیتر یک همدلی بود. روزنامه در گفتگو با علی اکبر گرجی ازندریانی؛معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی نهاد ریاست جمهوری به بررسی مهمترین راه های خشکاندن سرچشمه بی قانونی در شرایط کنونی کشور پرداخت. بهتر بود روزنامه تیتر بهتری از این گفتگو را انتخاب می کرد و در سوتیتر به صورت خلاصه به بیان این راه ها می پرداخت. روزنامه همچنین عکس یک خود را به خاک خوردن لایحه حمایت از حقوق محیط بانان در مجلس اختصاص داد و در تیتری کوتاه از «حافظان بی حفاظ طبیعت» نوشت. روزنامه عکس و تیتر مناسبی برای این موضوع انتخاب کرد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here