زمان انتشار : ۲۸ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۷ | کد خبر : 475287 |

واکنش توییتری اهالی رسانه به بیانیه عربستان درباره قتل خاشقجی

شفقنا رسانه- عربستان سعودی بامداد امروز به کشته شدن جمال خاشقجی؛ روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل سعود در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کرد و مدعی شد که خاشقجی بعد از وقوع یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است. در بخشی از متن این اعلامیه که در تلویزیون رسمی این کشور قرائت شد آمده است که «ناپدید شدن شهروند عربستان سعودی، جمال بن احمد خاشقجی، در بالاترین سطوح مورد توجه پادشاهی عربستان سعودی قرار گرفت. به دلیل شرایط ایجادشده در خصوص ناپدید شدن او، عربستان سعودی اقدامات ضروری را برای آشکار شدن حقیقت آغاز کرده و در تاریخ ۶ اکتبر یک تیم امنیتی را برای تحقیق درباره این موضوع و همکاری با همتایان ترکیه‌ای روانه این کشور کرد.» متن این اعلامیه واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه توییتر داشت. در ادامه واکنش کارشناسان و اهالی رسانه به متن این اعلامیه در توییتر را بخوانید:

 

به گزارش شفقنا رسانه، حسن نمک دوست تهرانی، مدرس روزنامه‌نگاری و مدیر آموزش و پژوهش همشهری در توییتر خود در واکنش به این بیانیه نوشت: ‏«خون بی‌گناه با پول پاک نمی‌شود. با هیچ‌چیز پاک نمی‌شود. هیچ‌وقت پاک نمی‌شود. فقط می‌شود مدتی آن را پنهان کرد. این یکی از سرراست ترین درس‌های تاریخ است و جمال خاشقجی تازه‌ترین مثال آن. عجیب است استبداد؛ در آموختن این درس سرراست چقدر کودن است و در یادگرفتن قساوت چه حد توانا!»

 

محمد مبین مدیرعامل خبرگزاری برنا هم در توییتر با اشاره به تعلیق ایران از لیست سیاه و خبر تأیید قتل خاشقجی نوشت: «دو خبر در عرض چند ساعت، اول؛ FATF تعلیق لیست سیاه ایران در مراودات بانکی را تمدید کرد دوم؛ عربستان به قتل خاشقجی در کنسولگری این کشور اعتراف کرد. دنیا در مورد ایران و عربستان قضاوت می‌کند، در یک‌سو یک دولت اعتدالی و در سوی دیگر یک خاندان افراطی.»

 

داوود نعمتی انارکی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صداوسیما هم در واکنش به این خبر نوشت: «زمانی که بن سلمان، دست به اصلاحاتی زد، عده‌ای تصور کردند عربستان توسعه‌یافته شد، اما قتل فجیع خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، خط بطلان بر این تصور پوچ کشید. خلاصه آنکه در جهان مدرن امروز، توسعه‌یافتگی باید همه‌جانبه و موزون باشد و نه تک‌بعدی مانند آزادی رانندگی برای زنان!»

 

علیرضا خوشبخت دبیر سرویس سیاسی روزنامه روزان در این باره تأکید کرد:  «بن سلمان اولین سلطانی نیست که نشسته بر دریای نفت رویای تمدن بزرگ دارد. ماجرای خاشقجی مثل سوزنی است به بادکنکی که از باد پول و قدرت پرشده. شاید حاکم جوان سعودی عبرت بگیرد.آن‌ها هم که در سودای بن سلمانی برای ایران‌اند، پوچی این چشم‌انداز را باور کنند؛که راه رهایی ما بازگشت به سلطانی نیست!»

 

 

رضا بهرامی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی با اشاره به خبر تأیید قتل خاشقجی و بیانیه عربستان سعودی در صفحه توییتر خود نوشت:«ابتدا تکذیب، سپس تأیید با تأکید بر نقش عناصر درجه چندم در قتل خاشقجى.»

 

یسری بخاخ روزنامه‌نگار دیگری بود که به نقل از دکتر سیف عبدالفتاح ‏استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره نوشت: «روایت عربستان از مرگ جمال خاشقجی احمقانه‌تر از عملیات ترور اوست…آن‌کسی که داستان (دعوا و درگیری با دست که منجر به مرگ شده) را اختراع کرده اول از همه باید به اتهام حماقت محاکمه شود.»

 

ساسان آقایی هم از روزنامه‌نگارانی بود که در انتقاد به این بیانیه نوشت: «چه مسئول چه بی‌خبر، تراژدی خاشقجی، می‌تواند بن سلمان را از شر اولترامحافظه‌کاران سیستم امنیتی سعودی آسوده کند. او که در برانداختن مخالفان سیاسی پیروز بوده، حالا شانسش را دارد که بال دوم قدرقدرت‌داران سنت‌گرا را بچیند؛ البته خاورمیانه است و فرصت سوزی  ممکن‌تر از هر روند دیگری!»

 

نیلوفر قدیری، روزنامه‌نگار در این باره نوشت:«با بیانیه‌ای که عربستان داد و این چند برکناری، دیگر شاهد ادامه فشار علنی به ریاض نخواهیم بود. به نظرم پرونده در سطح عمومی و رسانه‌ای، اینجا بسته شد.»

 

داوود حشمتی هم با اشاره به اینکه پرداختن به ابعاد امنیتی و جنگ اطلاعاتی پشت پرده قتل خاشقجی مسئله‌ای بود که در ایران مغفول ماند و توضیح داد:« اشتباه بزرگ در ایران این بود که هیچ‌کس به ابعاد امنیتی و جنگ اطلاعاتی پشت پرده قتل خاشقجی نپرداخت. هرچه بود پرداختن‌ به ابعاد سیاسی و ابعاد جنایی قتل بود که برای همه جذابیت داشت. حال‌آنکه اصل موضوع جنگ پنهانی میان سازمان‌های اطلاعاتی بود که میت فقط یک بخش این پازل بود.»

 

میرا قربانی فر، دبیر تحریریه قانون هم با اشاره به این بیانیه نوشت: «در خبری که اعلام‌شده، تاییدکردند خاشقجی در درگیری که منجر به زدوخورد شد،کشته شده و این موضوع را عربستان پیگیری خواهد کرد. رییس کمیته پیگیری نیز ولیعهد است ولابد به زودی شاهد تکرار روایت خودسرها خواهیم بود.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here