زمان انتشار : ۲۸ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۸ | کد خبر : 475281 |

واکنش ها به حضور زنان در ورزشگاه همچنان ادامه دارد

شفقنا رسانه_بازی ایران و بولیوی روز سه شنبه ۲۴ مهر ماه در ورزشگاه آزادی با جنجال های زیادی برگزار شد. از مهم ترین این جنجال ها در فضای رسانه ای حضور زنان برای اولین بار به ورزشگاه آزادی بود.در این میان برخی از چهره های سیاسی و اجتماعی و رسانه ای از موضع خود به این موضوع واکنش داشتند و در صفحه رسانه ای خود به تحلیل آن پرداختند.

جعفر محمدی ،صاحب امتیاز پایگاه خبری عصر ایران با حمایت از ورود زنان به ورزشگاه در رسانه خود نوشت:زنان و دختران ایرانی به استادیوم آزادی رفتند و از نزدیک به تماشای مسابقه تیم ملی کشورشان و بولیوی رفتند. هر چند همه بانوانی که دوست داشتند این مسابقه را از روی سکوهای آزادی ببینند نتوانستند وارد استادیوم شوند و فقط تعداد محدودی از نزدیکان اهالی فوتبال اجازه یافتند، اما این اتفاق یک گام به جلو بود و مقدمه ای برای رسیدن بانوان ایرانی به یک «حق» کاملاً بدیهی. برای  نظام جمهوری اسلامی ایران در آستانه ۴۰ سالگی و اقتدارش، بسیار نازیباست «مسأله» اش، ورود یا عدم ورود زنان به ورزشگاه باشد.

بعد از بازی شاهد بودیم که اظهارنظرهای زیادی از حق بدیهی زنان برای تماشای فوتبال در ورزشگاه زده شد تا اینکه در روز چهارشنبه حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در خصوص این مساله گفت: حضور زنان در ورزشگاه آزادی یک آسیب است و هیچ توجیه شرعی ندارد، چرا مخالفیم، چون گناه صورت می گیرد، تماشای بازی  ایراد ندارد اما گناهی که صورت می گیرد جای اشکال است.

او انتقاد کرد: از حضور دیروز زنان در ورزشگاه گلایه داریم، نظام ما اسلامی است، ما مسلمان هستیم، وقتی خانمی به ورزشگاه می رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه لخت مواجه می شود و آنها را می بیند گناه می کند، برخی دنبال این هستند که حریم ها را بشکنند.

این اظهار نظر موجی از انتقادات را در فضای رسانه ای در پی داشت که آیا واقعا حضور زنان در ورزشگاه اشکال شرعی دارد؟
علی مطهری در واکنش به اظهارات دادستانی تصریح کرد:روشن است که حضور بانوان در ورزشگاه‌هایی که مردان به صورت نیمه عریان مسابقه می‌دهند مورد تأیید اسلام نیست اما در مسابقات فوتبال بدن مردان تقریبا کاملا پوشیده است و نیمه عریان نیستند. لذا قاعدتا حضور بانوان در مسابقاتی مثل شنا، کشتی، بسکتبال و شاید والیبال مردان اشکال شرعی دارد، اما در مسابقات فوتبال به نظر می‌رسد مطابق این ملاک نباید اشکال شرعی وجود داشته باشد. در واقع آن ملاک کلی را یعنی حرمت حضور بانوان در جایی که مردان نیمه عریان هستند همه قبول دارند ولی در این که مصداق این ملاک مسابقات فوتبال است، اختلاف است. دادستان کل محترم آن را هم مصداق می‌دانند اما از نظر امثال بنده شامل مسابقات فوتبال نمی‌شود، خصوصا که بازیکنان از فاصله دور دیده می‌شوند.

بهروز نعمتی سخنگوی هیات ریسه مجلس هم با حمایت از حضور زنان در ورزشگاه در توییتر نوشت: حضور زنان در ورزشگاه آزادی ،آزادی را زیباتر و امن تر کرد.به امید روزی که زنان ایرانی بدون محدودیت برای تماشای بازی های فوتبال به همراه خانواده به ورزشگاه بروند.
ناهید تاج الدین نماینده مجلس هم  با نگاه امنیت محوری در توییتر خود نوشت: حضور زنان و خانواده ها در ورزشگاه با رعایت ارزش های عرفی نه تنها امنیت اجتماعی را به خطر نمی اندازد بلکه ضامن امنیت ملی مردم محور است.امنیت ملی را نشاط اجتماعی ،رضایتمندی و احساس برابری می سازد.

حجت الاسلام غرویان مدرس حوزه هم در واکنش به اظهارات دادستانی توضیح داد: نسبت دادن وجه گناه جهت ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه بلاوجه بوده و از نظر فقهی مردود است با اتکا به علوم فقهی، تماشاکردن ورزش به هیچ عنوان گناه نیست. چرا که اگر گناه محسوب می شد تماشای آن از تلویزیون هم منع می شد.

عزت الله ضرغامی ،رئیس پیشین صداوسیما هم نسبت به این اظهارات دادستانی ساکت نماند و در توییتر نوشت:در فوتبال،ورزشکاران نیمه لخت نیستند! حضور زنان در ورزشگاه حریم شکنی نیست. کبری و صغری هر دو مشکل دارند .بصورت زنان و خانواده هایی که تفریح مناسب ندارند پنجه نکشید! آیا گناه و خلاف شرع در زندان ها کمتر از ورزشگاه هاست؟!

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور هم در توییتر خود با حمایت دولت از حضور زنان در ورزشگاه نوشت: حضور زنان در ورزشگاه منع قانونی ندارد .دولت در اجرای سیاست ریاست محترم جمهوری برای تحقق مطالبات زنان در ابعاد مختلف از جمله حضور زنان در ورزشگاه‌ها تمهیدات لازم را انجام می دهد.
حال باید این موجی از انتقادات که از طرف مسئولان و کنشگران در رسانه ها به راه افتاده است به کجا می رسد؟ نکته مهم برای پرداخت این مسئله،استفاده از ظرفیت رسانه ها بوده که باعث شده واکنش ها به صورت سریع دیده و منتشر شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here