زمان انتشار : ۲۸ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۲ | کد خبر : 475262 |

از فرصت دوباره به ایران تا سیاست های متناقض بانک مرکزی؛تیتر روزنامه های شنبه

شفقنا رسانه _ بیانیه Fatf برای تعلیق اقدامات اقدامات علیه ایران در روز گذشته،به صفحه یک روزنامه ها آمد.

«تمدید تعلیق از لیست سیاه مالی » تیتر یک روزنامه ایران بود و نوشت:« کشورمان یک دوره چهار ماهه دیگر فرصت خواهد داشت تا انتظارات FATF را برآورده کند؛ انتظاراتی که برآورده شدن‌شان به معنای خروج دائمی از لیست سیاه این گروه خواهد بود. ایران بر پایه تصمیمی که دیروز اتخاذ شده، همچنان به صورت موقت خارج از لیست سیاه قرار خواهد داشت اما همین تصمیم هم سیگنال مثبتی برای کشورمان است.» روزنامه عکس یک خود را به سخنان دو روز پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جمع نمایندگان ادوار اختصاص داد. جهانگیری در این سخنرانی خطاب به همه ایرانیان گفته بود اگر ما را قبول ندارید به خاطر ایران بیاییم و به هم کمک کنیم تا این شرایط را پشت سر بگذاریم و اعلام کرده بود که لوایح چهارگانه FATF دو بار در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه به تصویب رسیده و هماهنگی قابل قبولی بین قوا در این مورد وجود داشته است.

سازندگی در صفحه یک خود تیتری خبری نوشت « رایزنی جهانگیری برای FATF»و در زیر تیتر از حضور جهانگیری در شورای نگهبان نوشت که سعی می کند این لایحه را که به تایید نمایندگان مجلس رسیده،تایید کند.

کیهان این بار هم تیتر یک را به مخالفت با FATF اختصاص داد و نوشت: «ضرب الاجل FATF که جشن ندارد! شورای نگهبان فریب نخورد» روزنامه تمدید مهلت چهارماه را صرفا اقدامی برای فریب شورای نگهبان در مواجهه با لوایح خسارت‌بار مرتبط با FATF دانست

هفت صبح هم از معلق ماندن این لایحه در میان مجلس و شورای نگهبان در تیتر یک خود نوشت« سرگیجه» تیتر کلی و مبهم است و اگر زیر تیترها نبودند مشخص نمی شد روزنامه درباره چه موضوعی صحبت می کند.تحلیل مواضع ضد و نقیض از آمریکا تا ایران و لحن ملایم ائمه جمعه درباره این لایحه از سوتیترهای روزنامه است.
این روزنامه عکس خود را به ماجرای قتل یک خانواده توسط پدر بوکسور شان اختصاص داد.با توجه به اینکه حادثه در دو روز گذشته بوده بهتر است رسانه فقط به خبری بودن چنین سوژه هایی بسنده نکنند و بعد تازه ای را به تیتر و عکس یک خود بیاورند.

همدلی اما با کارشناسان درباره مهلت چهارماهه گروه ویژه اقدام مالی به گفتگو پرداخت و در تیتر کوتاه «پازل تحریم برهم ریخت» این مهلت چهار ماهه را گمانه ای برای کمرنگ شده اقدامات آمریکا در ۱۳ آبان دانست. اگرچه گفتگو با کارشناسان و بررسی ابعاد این خبر کار خوبی است ولی بهتر بود روزنامه جزئیات بیشتری را در صفحه یک می آورد.

 

اعتماد هم در یکی از تیترهای فرعی خود با اشاره به مهلت ایران برای پیوستن به اف ای تی اف ،از ناکامی آمریکا ،عربستان و اسراییل نام برد .این روزنامه تیتر و عکس یک خود را به جست و جوی پلیس ترکیه برای یافتن محل احتمالی دفن محمد خاشقجی اختصاص داد و نوشت« اسرار جنایت ریاض».

روزنامه شرق هم بی توجه به سوژه داغ روز نشد و در تیتر یک خود به صورت خبری نوشت« فرصت دوباره به ایران» و در زیر تیتر به صحبت های احمد خاتمی درباره این پرونده مالی اشاره کرد.

روزنامه قانون در تیتر یک خود به موضوع مهمی در خصوص سیاست های عجیب و غریب  بانک مرکزی پرداخت و نوشت « بخشنامه های متناقض» و در گزارش خود به متناقض بودن بخشنامه می پردازد که چون هر کدام یکدیگر را نقص می کنند ،اثرگذاری خود را از دست داده اند.قانون در تحلیل خود به نرخ سود سپرده بانک ها که موج افزایشی را دارند و نهادی نیست تا بر آنها نظارت کند ،می پردازد.

روزنامه آرمان امروز در تیتر یک خود مواضع عزت الله ضرغامی را که گویا قصد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ را دارد،بررسی کرد.این روزنامه در گزارش خود به صحبت های ضرغامی و تلاش اش برای لحن اصلاح طلب گویانه،پرداخت.در بخشی از این گزارش آمده« اگر عزت الله ضرغامی راه جدیدی را بپیماید نمی تواند به تمامی اصول گرایان وامدار باشد اما مردم پسندترین شعار های اصلاح طلبان را مال خود کند که اگر می شد،کسان دیگری خیلی زودتر از اینها شعارهای اصلاح طلبانه می دادند و به مقصود می رسیدند»

«یورش نظامیان سعودی به منطقه قطیف» تیتر یک سیاست روز بود. روزنامه در روتیتر این کار را به انحراف افکار عمومی درباره پرونده خاشقجی ربط داد و در ادامه نوشت: «افکار عمومی جهان در حالی معطوف به پرونده خاشقجی هستند که در ادامه سیاست سرکوبگری آل سعود، نظامیان ارتش سعودی شهر شیعه نشین قطیف را به خودرو های زهی و نظامی محاصره کرده و اقدام به گشودن آتش به سمت ساکنان این منطقه کردند.». روزنامه در عکس یک از «مافیای فعال در بدنه نفت» نوشت و به بررسی دغدغه های عرصه نفت در بورس پرداخت. البته بهتر بود در صفحه یک توضیحات بیشتری برای مخاطب می آورد.

جام جم با توجه به موافقت سران قوا با اصلاح قیمت خودرو به بررسی «۳ راه حل برای گران نشدن خودرو» پرداخت. بهتر بود روزنامه در صفحه یک مختصری از این سه راه حل را بیان می کرد. با این حال روزنامه در صفحات داخلی در بیان این سه راه حل نوشته است: «اکنون با چراغ سبزی که سران قوا به وزارت صنعت دادند، قرار شده سازمان حمایت و تنظیم بازار درخواست های خودرو سازان برای افزایش قیمت را بررسی کرده و نتیجه را اعلام کنند. در شرایط فعلی طبیعتاً نمی توان به خودرو سازان فشار آورد که با قیمت سابق محصولات خود را عرضه کنند. از سوی دیگر ارائه مجوز گرانی خودرو موجب کاهش قدرت خرید مردم، رکود بازار و کاهش عرضه خواهد شد که صنعت خودرو را با بحران مواجه خواهد کرد. در این شرایط کارشناسان می گویند دولت باید چند اقدام اساسی انجام دهد؛ کنترل قیمت مواد اولیه خودرو که در داخل تامین می شود، خصوصی سازی واقعی خودرو سازان و تثبیت قیمت ارز برای جلوگیری از تحمیل گرانی ارز بر قیمت تمام شده خودرو» .

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here