زمان انتشار : ۲۴ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۲ | کد خبر : 475177 |

از غایبان جلسه اقتصادی تا معلق ماندن شهردار؛تیتر یک روزنامه ها

شفقنا رسانه-جلسه سه ساعته رئیس جمهور با اقتصاد دان ها و نبود چهر های شاخص اقتصادی در این نشست و  جلسه مجمع امید به میزبانی شورای شهر تهران از موضوعاتی است که به صفحه یک روزنامه آمد.

ایران تیتر و عکس یک خود را به «گفت و شنود رئیس جمهوری با اقتصاد دانان» در جلسه دیروز اختصاص داد و نوشت:« مقرر شده چند کمیته برای ارتباط مستقیم با رئیس ‌جمهوری جهت ارائه راهکارهای اقتصادی و خروج از بحران تشکیل شود». روزنامه بهتر بود در سوتیتر به بیان راه حل های اساتید حوزه اقتصاد برای برون رفت از بحران می پرداخت.

هفت صبح هم تیتر و عکس یک خود را به غایب بودن مهم ترین چهر های اقتصادی در این جلسه اختصاص داد و نوشت«غایبان نامدار جلسه استراتژیک» و در زیر تیتر خود از این غایبان که فرشاد مومنی ،موسی غنی نژاد و مسعود نیلی بودند،نام برده است.

روزنامه جوان هم در عکس یک خود به موضوع غایب بودن چهر های مهم اقتصادی در جلسه دیروز اشاره کرد و در تیتری کوتاه نوشت«غایبان اقتصادی» .این روزنامه در تیتر یک خود به سوژه مهمی پرداخت و از جزئیات واقعی یا غیر واقعی بودن آمار صادرات گفت«۳۰ درصد از آمار صادرات غیرواقعی است!»البته در متن از منابع کمی برای اثبات این ادعا استفاده کرده است .

پس از تصویب قانون منع به کار گیری بازنشستگی، بیشتر نگاه ها متوجه شهردار تهران است که باید بماند یا برود.سازندگی هم تیتر و عکس یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت« شهر در تعلیق» و عکس خوب و متناسب با تیتر را کار کرد.و در زیر تیتر خود مجادله برخی نمایندگان اصلاح طلب را مطرح کرده که باعث این تعلیق شده است.سازندگی در تیتر فرعی خود به بررسی جلسه روحانی با اقتصاد دان ها پرداخته و تحلیل خود را از اینکه چرا برخی اقتصاد دان ها در این جلسه حضور نداشته اند ،بیان کرده است.

روزنامه اعتماد در تیتر و عکس یک خود به جلسه شورای شهر تهران که عصر یکشنبه برگزار شد ،پرداخت و نوشت«مصالحه دو فوریتی» .روزنامه در گزارشی جامع به جزئیات و مسائل مطرح شده در این جلسه پرداخت و نوشت«در این راستا نمایندگان مجمع امید پیشنهاد طرح دوفوریتی اصلاح قانون منع به‌کار‌گیری بازنشستگان را مطرح کردند که واکنش ریاست مجمع امید و نمایندگان مجلس این مجمع را به همراه داشت. محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع امید درباره این پیشنهاد گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است، اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره ضعیف عمل کرد و می‌توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و هم‌تراز با وزرا است. فضای مجلس هم برای اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان فعلا آماده نیست و باید از طریق تعامل با اداره کل قوانین مجلس در قالب تشکیل کمیته‌ای پیشنهادات مطرح شده را پیگیری کرد.»

 

« ناکارآمدی و قانون‌گریزی دستپخت لیست امید برای شورای شهر!» تیتر یک روزنامه کیهان بود و نوشت:« در دو سال گذشته و با ترکیب کاملا اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، پایتخت دو شهردار به خود دیده است که عملکرد این دو شهردار به اذعان روزنامه‌های زنجیره‌ای نه تنها چنگی به دل نمی‌زند که به دلیل مقایسه با دوره‌های گذشته نتایج اسفباری را نیز برای جریان اصلاحات به دنبال می‌آورد، از سوی دیگر در حالی که قانون منع استخدام بازنشسته‌ها روشن بوده و هیچ ابهامی ندارد برخی اعضای شورای شهر طی جلسه‌ای با ۵۱ نماینده مجلس تلاش کرده‌اند تا قانون را دور زده و افشانی را در شهرداری تهران ابقا کنند!»

فرهیختگان امروز صفحه شلوغی بست و سعی کرد در مطلبی به تلاش جریان محمدرضا عارف برای ماندن محمد علی افشانی در شهرداری تهران واکنش نشان دهد.«شهربازی اصلاح طلبان» تیتری بود که روزنامه برای این موضوع انتخاب کرد و در متن به بررسی عملکرد اصلاح طلبان در مدیریت شهر تهران پرداخت. مدتی است که داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به نحوه پذیرش خود معترض هستند. روزنامه در تیتر یک خود به پیام محمدمهدی طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان معترض پرداخت و از «رفع نگرانی داوطلبان پزشکی» نوشت. بهتر بود انتخاب تیتر به گونه ای دیگر باشد که برای مخاطب شبه ای ایجاد نکند چرا که در پیام فقط وعده رعایت حقوق داوطلبان معترض داده شده است.

سال ۱۳۹۵ دفتر ریاست جمهوری تحت دو عنوان «نشر اکاذیب» و «توهین به مسئولین» از حسن عباسی؛ یکی از منتقدان دولت شکایت کرد که این سخنران از اتهام نشر اکاذیب برائت گرفت اما در اتهام توهین مجرم شناخته شد. سیاست روز سعی کرد در عکس و تیتر یک به این مسئله واکنش نشان دهد. روزنامه در روتیتر از قطعی شدن حبس حسن عباسی خبر داد و در تیتر اصلی با آوردن یکی از وعده های رئیس جمهور در ایام انتخابات و اضافه کردن «دیر» کنایه وار به این کار واکنش نشان داد. «پناه می‌برم به خدا از «دیر» بستن دهان منتقدان!». روزنامه همچنین عکسی مناسب با تیتر خود انتخاب کرد.

روزنامه همدلی هم عکس یک خود را به مسئله نفت اختصاص داد و به گفتگو با کارشناسان از احتمال پر نشدن جای خالی نفت ایران توسط کشورهای دیگر خبر داد. تیتر روزنامه «نفت ایران بدون جایگزین» اگرچه کوتاه و مناسب است ولی بهتر بود در سوتیتر از چرایی بیان این احتمال هم صحبت می شد. روزنامه همچنین سعی کرد در یکی از مطالب فرعی «مطالبات ما صنفی است نه سیاسی» به تحصن سراسری معلمان بپردازد و با محمود صادقی نماینده کمیسیون آموزش مجلس و چند تن از فعالان صنفی معلمان گفتگو کند. پرداختن به سوژه های روز و مطالبات صنف های مختلف مسئله مهمی است که روزنامه باید به آن توجه کند. اگرچه بهتر بود این کار دیروز انجام می شد.

سوژه های اقتصادی همچنان از مهم ترین موضوعات برای روزنامه هاست .آرمان امروز در تیتر یک خود به دنبال بررسی بازر ارز و بورس رفت و نوشت«خیز دوباره بورس-ابهام در بازار ارز و طلا» موضوع مهمی که اگر رسانه ها بیشتر به تحلیل آن بپردازندشهروندان از دلایل هیجانی بودن بازار خبر دار می شوند و کمتر دچار ضرر مالی در این نوسانات می شوند.ولی بهتر بود روزنامه از مصاحبه های تولید خود در این گزارش استفاده کند.
این روزنامه در عکس یک خود  گفتگویی با سید مصطفی هاشمی طبا انجام داده و به تحلیل صحبت های رئیس جمهور در دانشگاه تهران و تاثیرات تصویب اف ای تی اف پرداخته است .در بخشی از این گفتگو آمده«من نمی‌دانم که اگر FATF تصویب شود به طور مشخص چه اتفاقی خواهد افتاد، اما می‌دانم که اگر تصویب نشود کشور دچار مشکلات بسیار زیادی خواهد شد. اینکه ما این لوایح را تصویب کنیم رابطه‌های بانکی و تجارت ما تسهیل شود من نمی‌توانم مطمئن باشم، اما اگر تصویب نشود حتما روابط مالی و تجاری کشورمان با سایر کشورها بسیار بد‌تر خواهد شد که این به دیپلماسی و تحرکات ما ارتباط دارد.»

 

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here