زمان انتشار : ۲۳ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۴ | کد خبر : 475136 |

تحلیل های دوشنبه را بخوانید/از «نطق پاییزی» تا «آسمان پرستاره» تیتر یک امروز

شفقنا رسانه- حضور حسن روحانی در دانشگاه تهران به تیتر و عکس یک بسیاری از روزنامه ها با توجه به سیاست گذاری آنها  آمد.

فرهیختگان امروز عکس یک خود را با عنوان «حاشیه های مهم تر از متن در دانشگاه تهران »به سخنرانی دیروز روحانی در دانشگاه تهران اختصاص داد. روزنامه سعی کرد ابتدا به حاشیه های این سخنرانی و شعارهای تحصن کننده گان اشاره کند و از مطالباتشان بگوید و در ادامه به سخنان رئیس جمهور و وزیر علوم بپردازد. فرهیختگان معترضان را به دو دسته حامیان قبلی و تشکل های منتقد دولت تقسیم کند و در بخشی از متن نوشت: «خلاصه اینکه روحانی دیروز تنهاتر از گذشته در دانشگاه بود تا جایی که حتی به شکل نمادین نیز کسی از سیاست‌های دولت حمایت نکرد.». مسئله حذف کنکور و تاثیر معدل مسئله ای است که این روزها دغدغه کنکوری ها شده  است .روزنامه در تیتری فرعی با این عنوان «معادله پیچیده معدل و کنکور» پرداخت و در بخشی از آن نوشت:« کنکور؛ عبارتی که خیلی‌ها خیال می‌کردند دیگر برایشان کابوس شبانه نیست و یک میلیون خانواده‌ای که هر سال شب و روز برایشان نمی‌ماند، با فراهم شدن مقدمات حذف کنکور و روش‌های جایگزین آن (تاثیر سوابق تحصیلی) دیگر این عبارت در حافظه تاریخی دفن خواهد شد، اما این‌طور نشد و «تحولات» چهارماهه گذشته در مدل برگزاری کنکور سال ۹۸، «استرس کنکور» را بیشتر کرده است، هرچند مسئولان آموزش عالی هر روز بگویند ۹۰ درصد پذیرش در کنکور سراسری بدون آزمون است، اما اصل رقابت در ۱۰ درصد باقیمانده خواهد بود و همه این کش و قوس‌ها حول این درصد شکل گرفته است.»

 

«اروپا با چه زبانی بگوید مقابل ماست نه پشت ما؟!»  تیتر یک روزنامه کیهان بود که سعی کرد به سخنان روحانی واکنشی سوالی و تعجب برانگیز نشان دهد و به نقد عملکرد اروپاییان در این چند ماه گذشته بپردازد. روزنامه در بخشی از مطلب نوشت: «اظهارات روز گذشته آقای روحانی درباره حمایت اروپا از ایران، تکرار دوباره همان ادبیات و نگاه خوش‌باورانه دولتمردان و رسانه‌های حامی دولت پس از خروج رسمی آمریکا از برجام است. یعنی برگشتن به پله اول و چشم بستن به رویکرد خصمانه و توام با فریب و فرصت‌سوزی اروپا برای واداشتن ایران به انجام یکطرفه تعهدات برجامی طی ۵ ماه گذشته.»

اما روزنامه ایران با توجه به رویکرد حمایتی خود از سیاست های دولت  سعی کرد بخش دیگری از سخنان رئیس جمهور که مطالبه دانشجویان در سال های قبل بود را با عنوان « آسمان پرستاره را از سر دانشگاه برداشتیم» در تیتر بیاورد و به حاشیه های این سخنرانی در داخل متن اشاره کند.

 

آرمان امروز ، هم در تیتر یک خود ضمن پرداختن به صحبت های روحانی ،به واکنش دانشجویان پرداخت و نوشت« اعتراض دانشجویان،تحمل روحانی» و در سوتیتر بخش هایی از شعارهای دانشجویان را آورد.این روزنامه در مقدمه گزارش یک خود نوشت« رئیس‌جمهور به دانشگاه آمد.اما این حضور دیر بود .جامعه دانشگاهی بسیار زودتر در انتظار حضور دکتر حسن روحانی در جمع خودشان بودند تا با او از آنچه می گذرد سخن بگویند وبعد از شنیدن اوضاع کشور از زبان روحانی به ارائه راهکارهایی بپردازند اما رئیس‌جمهور بر خلاف شعار توجه به دانشجویان و جوانان، دیر به جمع آنها رفت و با آنها سخن گفت ،اما دیروز راحت و بی پرده حرف زد…»

همدلی در تیتر یک خود با کنایه وار نسبت به این سخنرانی نوشت«روحانی پرسید، رئیس جمهور پاسخ داد» و در بخشی از گزار ش خود عنوان کرد: «شاید لازم بود تا کارشناسان، متن سخنرانی دیروز «حسن روحانی» در دانشگاه تهران را هم مانند سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل برای او تنظیم می‌کردند. به‌طور اساسی حضور رئیس جمهور در محیط‌های آموزشی و پژوهشی مانند دانشگاه باید حاوی نکاتی پربار باشد تا بشود به عنوان «منبع» از آن استفاده کرد. رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی در جایی حضور یافت که منبع پرسش‌های فراوان است با این حال روحانی با طرح «۱۸پرسش» و پاسخ دادن به پرسش‌های خود، نشان داد که یکی از اشکالات عمده دولت که هنوز پابرجاست، رسیدن از «منولوگ» به «دیالوگ» است.». یکی از موضوعات کمتر دیده شده در مطبوعات و رسانه ها توجه به مشکلات نابینایان در کشور است، همدلی به مناسبت روز جهانی عصای سفید به بررسی مشکلات نابینایان پرداخت و عکس یک روزنامه را به آن اختصاص داد.

روزنامه جام جم  هم با نگاهی انتقادی به صحبت های روحانی نوشت: « نطق پاییزی در بهار دانشگاه» و در متن هم مروری بر حاشیه های سخنرانی رئیس جمهور داشته است.

روزنامه سازندگی با چینش خوبی و با توجه به رویکرد خود قسمتی از صحبت های روحانی را تیتر یک خود کرد و نوشت: «مردم نگران ۱۳ آبان نباشند» .سازندگی عکس بهتری نسبت به دیگر روزنامه ها کار کرده است .

سیاست روز هم در تیتری کنایه ای با عنوان « تَکرار بی تدبیری؟!» نوشت: «این روزها همه از تاریخ ۱۳ آبان می گویند، تاریخی که بسته اروپا، تحریم آمریکا را به معیشت مردم گره زده است و باعث آشفته شدن آن ها شده است. در حالی که ۱۳ آبان فرصتی است برای تکرار قرار انقالبی مان. تاریخی که قرار است مبارزه با استکبار طوری مجدداً تکرار شود که هیچ بسته و تحریمی نتواند بر ما اثر بگذارد. مگر نه این است که رهبری فرمودند هیچ تحریم و تحمیلی نمی تواند انقلاب را تهدید کند به جز غفلت خودمان و بازکردن راه نفوذ برای بیگانگان! پس بهتر است در این تاریخ بدون توجه به القائاتی که از سوی روسا و یا زیرمجموعه  قوا برایمان یاداوری می شود و با تلاش هایی که برای انحراف افکار عمومی صورت می گیرد و یا پروپاگاندای رسانه ای غربی ها برای بزرگنمایی و ترساندن مردم، قرار انقلابی مان را به جای ادامه بی تدبیری ها تَکرار کنیم.»

برخی روزنامه ها صرفا به بازتاب  سخنان رئیس جمهور بسنده نکردند . آفتاب یزد تیتر یک خود را  به گفتگو با صادق زیبا کلام در واکنش به صحبت های روحانی اختصاص داد و نوشت « آقای رئیس جمهور! مردم خردسال نیستند» فارغ از محتوای متن ،اینکه روزنامه بازتاب دهنده سخنان دیروز روحانی نبوده و در واکنش به آن، مصاحبه و کار تولیدی انجام داده ،کار خوبی است. عکس یک این روزنامه گفت و گو با حسین زمان ،هنرمند و خواننده ایرانی است  که دیروز اعلام کرد بعد از چندین سال برای سه ترانه اش  مجوز گرفت. پرداختن به سوژه های روز می تواند روزنامه ها را خواندنی تر کند.

اعتماد هم امروز چینش صفحه خوبی داشت و در تیتر و عکس یک خود قسمتی از صحبتهای رئیس‌جمهور را بازتاب داد و نوشت« نقد بیش از حد مفید نیست» .روزنامه ها می توانند در چنین مواقعی با تحلیل سخنرانی از دیدگاه کنشگران سیاسی به ابعاد تازه ای از این سخنرانی ها برسند که برای مخاطب جنبه تازه ای داشته باشد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here