زمان انتشار : ۲۲ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۴۶ | کد خبر : 475098 |

مدیر مسئول «ستاره صبح»: قدرت رسانه ای خود را با ارائه راهکار به دنیا نشان دهیم

شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

علی صالح آبادی مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح به شفقنا رسانه می گوید: به نظرم از حدود دو دهه گذشته واژه جدیدی  به نام «دیپلماسی رسانه ای»  وارد رسانه ها شد تا کشورها بخشی از مطالبات خود را از کشورهایی که مورد هدف قرار می گیرند،  از طریق دیپلماسی رسانه ای انجام  دهند. در جامعه شناسی اصطلاحا به آن پروپاگاندا هم می گویند. پروپاگاندا به معنای بزرگ نمایی و برجسته کردن است. مثلا اگر ایالات متحده امریکا با ایران یا با کره شمالی مسئله ای دارند به جای اینکه پای میز مذاکره بنشینند یا حمله نظامی بکنند، این کشورها را آماج حمله رسانه ای قرار می دهند. در دهه ۹۰ میلادی اتحاد جماهیر شوروی که ابر قدرت دوم بود دو عامل باعث از هم پاشیدگی این کشور شد یکی ناکارآمدی اقتصادی یکی دیگر اینکه وقتی آقای گورباچف فضا را باز کرد، در محاصره رسانه های غربی قرار گرفت.

او ادامه می دهد: برای همین این کشور نتوانست از خود دفاع کند و از بین رفت. از حدود یک دهه پیش یک جنگ رسانه ای وارد رسانه های دنیا شده است این جنگ مهم ترین  ویژگی اش این بوده که موضوعی را یا کوچک یا به صورت هدفمند و سازمان یافته مطرح و آن را بزرگ می کنند وآن موضوع را به عنوان نقطه ضعف یک کشور مطرح می کنند. به طور مثال تظاهرات دی ماه ۹۶ حجم اش بسیار کمتر از تظاهرات سال ۸۸ بود ولی به دلیل امپراطوری رسانه ای که در دست  غربی ها  و مخصوصا  یهودی ها است ، این تظاهرات به قدری بزرگ نشان د اده شد و به نوعی تصاویر رسانه ای همدیگر را پوشش می دادند که ذهنیت افکار عمومی در داخل کشور نسبت به مسئولین و کشور دچار اغتشاش شد.

صالح آبادی با توضیح درباره وظایف رسانه در این موقعیت بیان می کند: رسانه های ما باید به تدریج به سمت حرفه ای شدن بروند به این معنا که  جنگ دیپلماسی و رسانه ای را با همین عنوان ها جواب دهند. بعضی رسانه ها ادبیات تند و رادیکالی دارند که فقط می خواهند از واژه هایی چون«زدن و از بین بردن» صحبت کنند.در حالیکه این خیلی درست و حرفه ای نیست.  در مقابل جنگ رسانه ای باید  متناسب با آنچه در توان داریم اول با نگاه به درون کشور واکنش نشان دهیم و نکته دیگر اینکه رسانه ها باید باید بتوانند مردم را نسبت به این موضوع قانع کنند که  تحت تاثیر فضای بیرونی قرار نگیرند و به این نتیجه برسند که از کشورهای دیگر کمک و راهکاری به آنها نمی رسد هر چه هست در داخل کشور و از طریق همین مسئولین، تشکل ها احزاب و رسانه های داخلی  است.

او بیان می کند: ما باید قدرت رسانه ای خود را به رخ دنیا بکشیم البته  با ارائه تحلیل و تفسیر های به روز واقعی، که حاوی نوعی راهکار هم باشد. مثلا در سرمقاله که دیروز در روزنامه «ستاره صبح» نوشتم به این اشاره کردم که اولویت کشور باید پیشرفت آن باشد در حالیکه در ۴۰ سال گذشته اولویت بر حفظ بقا بوده در حالیکه اگر پیشرفت کنید امنیت و بقای کشور تضمین می شود خب این نوعی راهکار است در نتیجه به نظرم رسانه ها باید اقدامات مثبت را هم ببیند و در کنار آنها به اقدامات راهگشا برای کشور نظر دهند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here