زمان انتشار : ۲۱ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۱۴ | کد خبر : 475091 |

عمادی: روزنامه‌نگاری تحقیقی پادزهری برای مقابله با فضاسازی روانی رسانه‌ها است

شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

 

علی عمادی؛ روزنامه نگار در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: رسانه‌های داخلی مقابل جریان سازی رسانه‌های مخالف، هیچ راهی ندارند جز این که برای مخاطبان خود اعتمادسازی کنند. این نکته را باید مدنظر داشت که اکنون جریان رسانه‌ای مخالف جمهوری اسلامی ایران، صرفا از سوی رسانه‌هایی نیست که با اصول حرفه‌ای عمل نمی‌کنند بلکه این امکان برای هرکسی که به شبکه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشد، نیز فراهم است.

او ادامه می دهد: پیش از این رسانه‌های بزرگ مخالف ایران با پروپاگاندا صاحب این جریان مخالف بودند اما اکنون بسیاری از افرادی که سر خصومت با حکومت را دارند، درحال تولید محتوا برای ابراز دشمنی خود هستند و اتفاقا درحال حاضر این رسانه‌های بزرگ هستند که از محتوای آنها برای ضربه زدن به وضعیت موجود بهره می‌برند. اخبار جعلی یا بزرگنمایی برخی رویدادهای واقع شده در ایران که در رسانه‌های خارجی انتشار می‌یابد برگرفته از محتوایی است که در توئیت‌ها یا کانال‌های تلگرامی خاص منتشر شده‌اند و از این نظر رسانه‌های بزرگ، عقب‌تر از جریان‌های خارج از چارچوب‌های دنیای رسانه قرار گرفته‌اند.

عمادی با بیان اینکه وقتی از جریان مخالف رسانه‌ای صحبت می‌کنیم نباید آن را به رسانه‌های رسمی و شناخته‌شده جهانی محدود کنیم ، بلکه باید آن را به همه مخالفان ایران کنونی تعمیم دهیم، توضیح می دهد: بسیاری از رسانه‌های قدرتمند خارجی که ادعای بی‌طرفی و رعایت اصول حرفه‌ای رسانه را دارند، با جذب خبرنگاران و گزارشگران مخالف حکومت ایران، تریبون و امکانات خود را در اختیار صدای مخالف قرار داده‌اند و عملا از دایره بی‌طرفی خارج شده‌اند؛ بی‌بی‌سی فارسی نمونه خوبی است. مسلما برخی از محتوایی که در بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شود با قواعد و اصول حرفه‌ای و هندبوک خود بی‌بی‌سی متفاوت است. این تفاوت صرفا بخاطر حضور افرادی در بی‌بی‌سی فارسی است که مخالف جمهوری اسلامی هستند و آن را کتمان هم نمی‌کنند. دیدیم که پوشش خبری حمله تروریستی در اهواز در بی‌بی‌سی فارسی، چگونه بود و چه اصراری بر این بود که تروریستی بودن آن را نادیده بگیرند.

او سر دیگر این جریان را مخاطبان می داند و می گوید: مخاطبان را هم نباید محدود به ایرانیان کنیم. اخبار جعلی و موج‌سازی‌های رسانه‌ای، باتلاقی است که همه دنیا در آن گرفتار شده‌اند. فصل اخیر سریال هوملند به‌خوبی نشان داد که نظام حاکمیتی خود آمریکا چگونه از توئیت‌های سازمان‌یافته مخالفش، آسیب‌پذیری دارد. در این وانفسا عمده مخاطبان داخلی که از شرایط اقتصادی و سیاسی دلخورند، از رسانه‌های رسمی دلسرد شده‌اند و متاسفانه سواد رسانه‌ای چندانی هم ندارند، به‌طور طبیعی جذب صدای مخالف می‌شوند و این به انتشار فراگیر و پرسرعت موج‌سازی‌های رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منجر می‌شود. به‌طور حتم امواج اینگونه فضاسازی‌ها در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر که خود مردم آن را بازنشر می‌دهند، اثر تخریبی بسیار بسیار بزرگ‌تری دارد نسبت به آنچه در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود.

این روزنامه نگار به بیان دلایل ایجاد جوسازی های رسانه ای می پردازد و توضیح می دهد: شرایط دشوار فعلی و بی‌اعتمادی به رسانه‌های داخلی و البته فرهنگ اصلاح‌نشده عمومی موجب شده تا عمده مخاطبان و پیگیران رسانه، در پی خبرهای منفی، تلخ و ناخوشایند باشند و خبرهایی را باور ‌کنند که دوست دارند باور کنند. این فضای سنگین خود عامل مهمی در فراگیری و سرعت انتشار محتوایی می‌شود که می‌توان به آن جوسازی رسانه‌ای گفت. برای جلوگیری از این فاجعه باید کاری کرد تا اعتماد از دست رفته مخاطبان به رسانه‌های عمومی و رسمی داخلی بازگردد که البته با ادامه روند فعلی، کاری بسیار دشوار و حتی غیرممکن است.

عمادی با اشاره به اینکه برخی و به‌طور خاص مسئولان جمهوری اسلامی ایران از رسانه‌های داخلی توقع دارند مقابل این جو روانی بایستند و فضاسازی‌های منفی را خنثی کنند، می گوید: شاید این توقع کاملا بجا نباشد. وقتی رسانه‌های داخلی آزادی عمل نداشته باشند و نتوانند همه جانبه و بدرستی اخبار و رویدادهای کشور را نشر دهند و مخاطب با محتوای رسانه‌های داخلی اقناع نشود، با دسترسی راحتی که به رسانه‌های خارجی و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد طبیعتا مخاطبان به سراغ محتوای رسانه‌های دیگر می‌روند. حتی فیلترینگ و ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث عقب‌نشینی عمده اکثر مخاطبان از تعقیب آنها نمی شود. وقتی مخاطب خبر تجمع کارگران فلان کارخانه را در صداوسیما و  یا روزنامه‌ها پیدا نکند، سراغ آمدنیوز و امثال آن می‌رود و برای اتفاق بعدی دیگر منتظر رسانه‌های داخلی نمی‌ماند. اگر توقع می‌رود رسانه‌های داخلی در خط مقدم مقابله با جوسازی رسانه‌های خارجی بایستند، در عوض باید به آنها این فرصت داده شود که بتوانند آزادانه فعالیت حرفه‌ای و رسانه‌ای خود را دنبال کنند.

 

او روزنامه نگاری تحقیقی را پادزهری برای مقابله با اخبار جعلی و فضاسازی های روانی رسانه ها می داند و توضیح می دهد: البته رسانه‌های داخلی هم دراین میان نباید منتظر این فضای ایده‌آل بمانند. ژورنالیسم تحقیقی پادزهر خوبی برای مقابله با اخبار جعلی یا فضاسازی‌های ناروای رسانه‌ای است. رسانه‌های ما در این زمینه عقب‌ماندگی تاریخی و مفصلی دارند. درحال حاضر اراده‌ای هم برای ایجاد آن وجود ندارد. بهترین راهی که می‌توان دست چوپان‌های دروغگو در عالم رسانه را رو کرد، بهره‌گیری از روزنامه‌نگاری تحقیقی است. این نوع فعالیت رسانه‌ای با توجه به استنادهایش به اعتمادسازی مخاطب هم منجر می شود اما متاسفانه به دلیل کرختی رسانه‌های بزرگ، اقتصاد ضعیف رسانه‌های کوچک و تنبلی خود فعالان عرصه رسانه، کیلومترها با آن فاصله داریم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here