زمان انتشار : ۱۸ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۳۶ | کد خبر : 475015 |

سردبیر «شهروند»: اجازه دهیم مطالبات مردم در رسانه ها دیده شود

شفقنا رسانه_مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

سیامک رحمانی سردبیر «شهروند» در این باره به شفقنا رسانه می گوید: این موضوع به سیاست های رسانه ای بر می گردد.به نظرم اگر  رسانه های داخلی بتوانند واقعیت ها را بگویند و اعتماد عمومی را جلب و کاری کنند که مخاطبان احساس کنند می توانند به رسانه های داخلی تکیه کنند و نیازی به رسانه های خارجی نداشته باشند شاید مهم ترین راهکار برای این باشد که کارکرد رسانه ها را در داخل ارتقا دهیم و رویکرد و اعتماد مردم را به رسانه های غیر قابل اعتماد کم کنیم.

او با اشاره به تاثیر رسانه های خارجی در جریان سازی موضوعات مختلف ، توضیح می دهد: این تاثیر هم به این خاطر است که رسانه های ما  خیلی  از وقایع ،اتفاق ها و اخبار را یا نمی توانند پوشش دهند  یا به شکل خوب و درستی انتشار نمی دهند. یا نمی توانند تحلیل های چند جانبه ای بر روی موضوعات داشته باشند برای همین، مخاطب حس می کند آنچه از رسانه داخلی می گیرد محتوای ناقصی است و فکر  می کند رسانه نمی تواند همه چیز را به او بگوید.

رحمانی با انتقاد به عملکرد رسانه های داخلی می گوید: از طرف دیگر مخاطب ایرانی صدای خود را در رسانه های داخلی کمتر می شنود . مثلا در رسانه های خارجی این امکان برای مخاطب است که به عنوان شهروند خبرنگار سوژه های مختلف را با هر لحن و بیانی منتشر کنند یا این اجازه را می دهند هر کسی با هر دیدگاهی بر روی خط برود و صحبت کند این چیزی است که ما در رسانه های داخلی  کم داریم.

این سردبیر بیان می کند: ما چه در رسانه های دیداری و شنیداری و چه در  رسانه مکتوب مان نمی توانیم بخش زیادی از افکار مخاطبان را  بازتاب دهیم و به تحلیل آن بپردازیم. همین  موضوع باعث می شود ما بخش کمی از خواسته و مطالبات مردم را پوشش دهیم و به همین خاطر طبیعی است که مردم به رسانه های دیگر روی می آوردند و امکان دارد رسانه های خارجی دیدگاه مسمومی  را به مخاطب ارائه دهند.

او پیشنهاد می دهد: به نظرم اگر محدودیت ها کمتر شود و اجازه دهند رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش خود را ایفا کنند و واقعیت ها را بگویند و بتوانند تحلیل و شفاف سازی کنند ، مخاطب حس می کند خواسته اش در رسانه داخلی برآورده شده و نیازی نیست به رسانه های دیگر رجوع کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here