زمان انتشار : ۱۷ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۶ | کد خبر : 474945 |

واکنش تیترها به پیامک‌های تهدیدآمیز

شفقنا رسانه- ماجرای ناپدید شدن و قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در ترکیه، بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا، ادامه‌ی واکنش‌ها به تصویب FATF و البته مسدود شدن حساب‌های علی دایی و صادق زیباکلام از جمله مهمترین رویدادهایی بودند که روزنامه‌ها بنا به سیاستگذاری خود یکی از آنها را به تیترهای اصلی آوردند. وطن امروز و سیاست روز تیتر یک خود را به جمال خاشقجی اختصاص دادند. انتخاب عکس وطن امروز بهتر و متناسب با تیتر و سیاستگذاری‌اش بود. روزنامه مصاحبه‌ای هم با صباح زنگنه کارشناس مسائل خاورمیانه ترتیب داد که درباره‌ی موضع‌گیری احتمالی ترکیه در این زمینه و واکنش بعدی عربستان به تحقیقات گفت:«…باید در این زمینه منتظر ماند اما در چند روز گذشته مقامات عالی‌رتبه دولت ترکیه در این‌باره اظهارنظر کرده‌‌‌اند. «رجب طیب‌اردوغان» در این باره گفت: «به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه پیگیر این مسأله هستم و نتیجه را ما به اطلاع عموم خواهیم رساند. تمام موارد ورود و خروج از کنسولگری بررسی می‌شود. قصد داریم در اسرع وقت به نتیجه برسیم». البته این نکته را باید در نظر داشت که رابطه ترکیه و عربستان مقداری تنش‌آلود است و بخوبی سال‌‌های گذشته نیست. عوامل مختلفی باعث تنش میان ۲ کشور شده است. از طرفی مطلبی که محمد بن‌سلمان روز شنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد نیز باعث ایجاد سوالات زیادی در این ارتباط شده است. وی گفت: «عربستان حاضر است به نیروهای ترکیه اجازه دهد وارد کنسولگری سعودی در استانبول شوند و آنجا را بازرسی کنند». این مطالب نشان می‌دهد بن‌سلمان مطمئن شده است جمال خاشقجی دیگر در ساختمان کنسولگری نیست. از سوی دیگر در ترکیه خبرهایی مبنی بر فرود ۲ هواپیما چند روز قبل از این حادثه منتشر شده است. ۲ هواپیمایی که حامل ۱۵ نیروی امنیتی دولت عربستان بوده‌‌اند که در استانبول مستقر شده‌‌اند. قاعدتا آنان با کنسولگری سعودی در این شهر ارتباط داشته‌‌‌اند و باید این سرنخ‌‌های را جمع و به همدیگر متصل کرد، اگرچه تصاویر ماهواره‌ای و دوربین‌‌های مداربسته نیز می‌تواند به دولت ترکیه در این‌باره کمک کند.»
     سیاست روز اما تصویری بی‌کیفیت از خاشقجی را خون‌پاشان کرد که برای یک روزنامه صبح خوب نیست. وطن امروز هم همان معنا را با عکسی بسیار حرفه‌ای منتقل کرد و لازم نیست برای اعلام انزجار، خشونت را به شکل عریان به مخاطب نمایش داد.

بازی‌های آسیایی معلولان و کسب ۹ طلا توسط تیم ایران باعث شد تا روزنامه‌های قدس و خراسان عکس‌هایی از برندگان را به صفحه اول بیاورند. چینش و انتخاب عکس و تیتر خراسان بهتر بود.

اما دو موضوع درباره‌ی FATF به تیترهای شرق، کیهان، شهروند، آفتاب‌یزد، هفت‌صبح، ابتکار و جمهوری‌اسلامی آمد؛ یکی مشخص شدن منبع پیامک‌های تهدید‌آمیز از مشهد و دیگری ادامه‌ی جدل‌های تیتری درباره‌ی تاثیر تصویب FATF بر بهبود شرایط. شرق صرفا نوشت «پیامک‌ها از مشهد می‌آمد» اما شهروند طرحی متناسب با ایده‌اش کار کرد و تاکید کرد: «ما بودیم با افتخار!». آفتاب یزد این پیامک‌ها را «به توپ بستن مجلس در کمال ادب!» خواند و هفت صبح توصیف کرد: «سریع و خشن از مشهد». عکسی از ارسال کننده‌ی اصلی که عضو سابق شورای شهر مشهد بوده هم در کنار تیتر قرار داد. شهروند با همین فرد مصاحبه‌ای هم داشت که در بخشی از آن گفته «ما نه تهدید کرده‌ایم و نه توهین. ما فقط توضیح دادیم، هشدار دادیم و مطالبه‌گری کردیم. تا همین حالا هم با وجود همه حرف‌هایی که زده‌اند یک سند رو نکرده‌اند که ما تهدید کرده باشیم. ما فقط مطالبه خودمان از نماینده‌ها را مطرح کردیم و بعضی مسائل را گوشزد کردیم. اسم این تهدید نیست.»

جمهوری اسلامی هم در سرمقاله از شورای نگهبان خواست تا لوایح مربوط به FATF را تایید و نهایی کند و در توضیح نوشت: «…متاسفانه ما شاهد تقدیر و تشکری از وزارت خارجه، وزارت نفت و سایر دست اندرکاران دولت نبوده‌ایم که نشانی از قدرشناسی در آن به چشم بیاید. ولی در برخی موارد کسانی از دولت و دست اندرکاران امور سیاسی انتظار معجزه دارند و با تلاش برای افزایش سطح توقعات جامعه در شرایط بحرانی تلاش می‌کنند فضا را تعمداً ملتهب‌تر از آنچه هست، نمایش دهند تا بلکه با عقده گشائی و انتقام جوئی، بر روی سرخوردگی و انفعال خود سرپوش بگذارند و از رقیبان خود انتقام بگیرند. با این حال، کار هنوز تمام نشده و لازم است همه نیروها در زیر خیمه انقلاب احساس مسئولیت کنند و برای ایجاد بالاترین سطوح بهره وری از تلاش تمامی دست اندرکاران، هشیارانه بیندیشند ومسئولانه عمل کنند تا خدای ناکرده خللی در کارها ایجاد نشود که دشمنان از آن سوءاستفاده کنند و خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های معاند فراهم گردد. جامعه اکنون منتظر تایید شورای نگهبان است که تیر خلاص شلیک شده از ایران بر طرحهای شیطانی محور شرارت آمریکا – اسرائیل و دربار فاسد آل سعود باشد. »

جلال خوش‌چهره در بخشی از سرمقاله ابتکار نوشت: «…نکته مهم‌تر، استناد مخالفان به نظرات رهبری بود که سرانجام رئیس مجلس را وادار کرد تا به نامه ایشان استناد کند. ایشان بحث و بررسی درباره CFT را در مجلس بدون اشکال خوانده و تصمیم‌گیری در این‌باره را نیز به نمایندگان واگذار کردند. مطالعه متن نامه رهبری بیانگر این واقعیت است که ایشان نه در تائید و نه رد لایحه، سخنی به میان نیاورده بلکه خرد جمعی نمایندگان را در این‌باره خواستار شدند. مهمتر اینکه رهبری، تصمیم‌سازی را به عهده منتخبان مردم گذاشتند. این اتفاق از آن رو حائز تامل و توجه ویژه است که برخی از سر عافیت طلبی و یا هر نیت دیگر، واکنش‌های خود را به رخدادها مستند به نظرات ایشان می‌کنند. این رفتار گاه تا تحریف نظرات رهبری پیش رفته و در نهایت به واکنش ایشان انجامیده است.
نکته دیگر در رخداد جلسه یکشنبه مجلس، تمکین اقلیت از نظر اکثریت نمایندگان بود. با وجود مخالفت صریح‌، شدید و غلاظ نمایندگان مخالف، ولی پس از تصویب لایحه و به‌رغم حضور شماری از مخالفان در بیرون از ساختمان مجلس، شعارها نه در بلاموضوع کردن آنچه تصویب شد، بلکه اعلام آزردگی از آن بود و نه بیشتر. این اتفاق را باید به فال نیک گرفت و جامعه ایرانی را در پختگی برای «مناظره» به جای «منازعه» درجه داد. حاشیه جلسه علنی یکشنبه گذشته مجلس بیش از متن آن یعنی تصویب لایحه CFT پررنگ بود.»

کیهان هم با تمام نشدنی دانستن بهانه‌های غرب تیتر زد: «آن هم از برجام این هم FATF بهانه بعدی چیست؟» و طوری اینها را در کنار هم قرار داد که به نظر می‌رسد این طرح در شورای نگهبان هم تایید و اجرایی شده است. در بخشی از متن تحلیل کرد: «…نکته جالب ماجرا اینجا‌ست که روزنامه‌های زنجیره‌ای در شماره‌های دیروز خود رای نمایندگان را ‌ به شفافیت عنوان کردند بدون آنکه بگویند و توضیح دهند چرا بایستی تنها این شفافیت برای دشمنان بوده و مردم از رای مثبت و منفی نمایندگان خود به یک لایحه اطلاعی نداشته باشند؟! با همه این اوصاف و انتقاداتی که «روزنامه کیهان» در شماره‌های گذشته خود به آن پرداخته است، مصوبه یکشنبه مجلس مانند ده‌ها مصوبه دیگر به مرحله شورای نگهبان رسیده و این شورا موظف است انطباق لایحه فوق‌الاشاره را با شرع و قانون اساسی بررسی و نظر خود را اعلام کند و هنوز با توجه به این نکته چیزی نهایی نشده است که روزنامه‌های زنجیره‌ای و حامیان دولت نقطه پایان بر ماجرا گذاشته و دست به شادمانی زده‌اند، این روزنامه‌ها کل واقعیت و روال قانونی شدن یک مصوبه را به مخاطبان خود نمی‌گویند و یا آن را نادیده می‌گیرند. هر چند که اگر نقطه پایانی نیز بر ماجرا از سوی نمایندگان گذاشته شده بود و با عدم توجه به مراحل قانونی بنا به گفته وزیر امور خارجه هیچ تضمینی وجود ندارد که مشکلی از مشکلات با CFT حل شود…»

طرح‌هایی از علی دایی در صفحه اول سازندگی و صادق زیباکلام در صبح نو کار شد که در واکنش به احضار و مسدود شدن حساب مربوط به جمع‌آوری پول برای زلزله‌زدگان کرمانشاه در سال گذشته بود. سازندگی آن را «تحدید سرمایه‌ی اجتماعی» دانست و صبح نو از «حساب میلیاردی یک زلزله‌زده» نوشت. در پرداختن به چنین موضوعاتی خوب است رویکرد میانه اتخاذ شود و روش‌های معمول در سایر کشورها برای کمک به قربانیان بلایای طبیعی و غیرطبیعی با کمک سرمایه‌ی سلبریتی‌ها و راهکارهای قانونی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی بررسی شود.

روزنامه ایران تیتر یک را به تغییر و ترمیم در کابینه اختصاص داد اگرچه اطلاعات جدیدی ارائه نکرد و صرفا مروری بر آخرین حدس و نظر در این زمینه داشت و نوشت: «…در این میان بازار گمانه‌زنی‌ها درباره اسامی وزرای پیشنهادی داغ شده است. روزانه اخبار و گزارش‌هایی از رایزنی‌ها با افراد مختلف منتشر و اسامی متنوعی مطرح می‌شود. همه این اسامی، اخبار و گمانه‌زنی‌ها نشانه قریب‌الوقوع بودن تغییرات در کابینه است. اینکه همکاران تازه رئیس جمهوری چه کسانی هستند، بزودی مشخص خواهد شد، اما آنچه قطعی است، تغییری است که نسیم آن در پاستور وزیدن گرفته است. این روند از تغییر رئیس کل بانک مرکزی در شهریورماه آغاز شد و حالا به نظر می‌رسد با معرفی دو وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه‌های کار و اقتصاد هم به پایان نرسد. چنان که برخی اخبار حکایت از آن دارد که وزرای راه و شهرسازی و  صنعت ، معدن و تجارت نیز در لیست احتمالی تغییرات هستند…»

همشهری صفحه یک خوبی با تولیدی‌های متفاوت بست اما عکس یک را به کم‌اهمیت‌ترین خبر برای مخاطب عمومی داد که شهردار تهران را در اهدای گل به دانش‌آموزان دختر نشان می‌دهد. شاید برای مسئولان به عنوان مخاطب سازمانی چنین عکسی مهم باشد ولی مخاطبان واقعی این روزنامه یعنی مردم باید در اولویت باشند.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here