زمان انتشار : ۱۶ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۳۰ | کد خبر : 474942 |

دلیری:رسانه ها برای رقابت با رسانه خارجی باید ساختار تازه ای ایجاد کنند

شفقنا رسانه _جواد دلیری سردبیر روزنامه « ایران»  در توییتر خود با اشاره به ضرورت تغییر ساختاری رسانه های داخلی ، نوشت:
‏رسانه های ایران به یک انقلاب ساختاری نیاز دارند؛نمی توان رسانه ها را با ساختار ۲۰۰سال پیش اداره کرد و با آموزش های خبر نویسی دو قرن گذشته محاطب جذب کرد.

‏رسانه های امروز ایران به پیوند خبرنگار (که ترحیج می دهم رسانه نگار بنامم) و آدم های اهل تکنولوژی نیاز دارد .یعنی رسانه نگار (همان خبرنگار سابق ) باید کار خبری را متناسب با نیاز امروز مخاطب و با تسط بر فناوری تازه انجام دهدو محصول مختلف و متنوع ارائه دهد.

‏ساختار تحریریه های رسانه های ایرانی هنوز عمودی است ، اما رسانه های ما نیازمند یک ساختار افقی هستند.براساس ساختار افقی کارها به وسیله تیم های چند رشته ای صورت می گیرد که حول یک فرآیند محوری (و نه یک وظیفه خاص) سازماندهی می شوند.
‏رسانه نگار باید یک محصول محتوایی تولید کند،این محصول دیگر متن تنها یا فیلم،یا صوت مجزا از متن و…نیست اوباید همزمان بتواند خود چند محصول تولید کند اوباید وقتی مصاحبه می کند ، مصاحبه اش تلویزیونی یا رادیویی باشد،برای فضای مجازی تولید شود،متن داشته باشذ. دوره تک محصولی گذشته است.

‏رسانه ها برای رقابت با رسانه های خارجی و اپوزیسیون علاوه برآنکه باید فرصت عرض اندام داشته باشند(مثلا امکان ایجاد شبکه های خصوصی تلویزیونی یا رادیویی و رسانه متناسب با فضای مجازی) بایدساختار تازه ای ایجاد کنند،جسارت تغییر،مدیریت جوان،بدنه باسواد و حرفه ای ویژگی این ساختار است.

‏پالایش رسانه ها از افرادی غیر حرفه ای، فعال سیاسی و ناکارامد، اصلاح وضعیت معیشتی و دستمزد ، تدوین قوانین رفتار حرفه ای در درون رسانه ها ،تصویب قوانین جامع رسانه ای (نه این لایحه ای که در دولت در حال توصیب است ) کمک به بازگشت اعتماد به رسانه ها و… گام های اولیه این اصلاح است.

‏دیر است خیلی هم دیر است ایا کسی در حکومت و دولت و بدنه رسانه ها به این موضوع توجه خواهد کرد .راست وچپ و اصولگرا و اصلاح طلب ندارد ، یک بار  همه باهم به فکر باشیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here