زمان انتشار : ۱۶ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۵۵ | کد خبر : 474935 |

سردبیر «سیاست روز»: رسانه ها برای مقابله با جنگ روانی منافع ملی را اولویت کار خود قرار دهند

 

شفقنا رسانه_مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

محمد صفری سردبیر روزنامه «سیاست روز» با اشاره به تاثیر رسانه های خارجی در فضا سازی جنگ روانی علیه کشور می گوید:  جنگ روانی که رسانه های آمریکایی و اروپایی راه انداخته اند جهت تضعیف نظام جمهوری اسلامی وافکار عمومی نسبت به حاکمیت است.و این جنگ روانی به صورت هماهنگ شده و برنامه ریزی شده از سمت رسانه ها و مسئولان شان علیه ایران در حال شکل گیری است.و هر روز شدت بیشتری پیدا می کند .زمانیکه آقای ترامپ  از برجام خارج شد این جنگ روانی از سوی این رئیس جمهور هم در فضای مجازی و هم در سخنرانی ها یش افزایش پیدا کرد.

او ادامه می دهد: تاثیر رسانه‌های داخلی بر افکار عمومی و تضعیف این جنگ روانی، باید بر اساس واقعیات جامعه باشد .یعنی رسانه ها سعی کنند از سیاه نمایی فضای داخلی کشور دوری کنند ضمن اینکه به مواضعی که رسانه های بیگانه و مسئولان شان علیه کشور ما در پیش گرفته اند ،پاسخ دهند.

صفری با انتقاد به عملکرد رسانه های داخلی نسبت به این فضا سازی بیان می کند: متاسفانه در این زمینه ضعف داریم و رسانه های ما تا حدودی یا این ظرفیت را ندارند یا قائل به این نیستند که بتوانند یا بخواهند در این زمینه اقدامی انجام دهند. از طرف دیگر برخی مسئولین در همه سطوح ،مطالبی را مطرح می کنند که به این فضا دامن می زند.از این منظر می بینیم که در برخی مسائل یا  بزرگ نمایی می شود یا سیاه نمایی. و افکار عمومی به سمتی سوق داده می شود که به هدف رسانه ها و مسئولان کشورهای دیگر نزدیک می شود.

این سردبیر با اشاره به سیاست رسانه های داخلی توضیح می دهد:  خب در این زمینه رسانه ملی برای تنویر و هماهنگ کردن افکار عمومی با رسانه های داخلی ،وظیفه بیشتر و سنگین تری دارد و مطبوعات و خبرگزاری های در این زمینه در مرتبه بعدی قرار دارند. اما می بینیم که در این فضا و جنگ روانی ،رسانه ها داخلی مشکلات و ضعف زیادی دارند که این مسئله به نوع تفکر و ضعف در حرفه ای بودن رسانه های فعال در کشور برمی گردد. مادر حوزه رسانه از آن علم رسانه ای که در دنیا وجود دارد کمتر بهره می بریم شاید این مسئله  به خاطر حاکم بودن اصول سنتی روزنامه نگاری بر رسانه های  داخلی یا عدم آگاهی از ابزارهای به روز مورد استفاده رسانه ها در دنیاست.

او بیان می کند: ما در زمینه فعالیت رسانه ای ضعف های زیادی داریم ،نمونه آن تیراژ پایین مطبوعات است که هر چند در حال حاضر به مسائل اقتصادی بر می گردد ولی پیش از این هم، ما به خاطر حرفه ای نبودن، از پایین بودن تیراژ رنج می بردیم.یا در رسانه های دیگر بیشتر مسائل سیاسی و جناحی مد نظر قرار می گیرد تا مسائل و منافع ملی .به همین خاطر باید از این نگاه صرف جناحی فاصله گرفت و منافع ملی و انقلاب را در این برهه از زمان بیشتر در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here