زمان انتشار : ۱۵ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۰۶ | کد خبر : 474887 |

رسانه‌های داخلی در جنگ روانی ابتکار عمل داشته باشند/ پاسخ مدیر مسئول «ایران» درباره فضاسازی روانی رسانه‌های خارجی

شفقنا رسانه- مدت‌هاست که برخی از رسانه‌های خارج از کشور در پی انجام فضاسازی و ایجاد جو روانی در میان افکار عمومی هستند اما شدت این مسئله از زمانی آغاز می‌شود که ترامپ از برجام خارج شد و این رسانه‌ها به لحاظ مادی و سیاست‌گذاری بر روی این مسئله بیشتر تمرکز کردند تا بتوانند مردم را نسبت به جمهوری اسلامی، مسئولانش و اقداماتشان بدبین کنند. اگرچه مشکلاتی هم در درون کشور وجود دارد ولی این رسانه‌ها با ایجاد جو روانی سعی دارند تا ذهن افکار عمومی را جهت دهند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه داخلی چیست و چه باید کرد؟

 

محمد فاضلی مدیرمسئول روزنامه «ایران» در این باره به شفقنا رسانه می‌گوید: حدود سه دهه در کار رسانه هستم از دوران جنگ ، سازندگی و… همیشه این فضاسازی‌ها وجود داشته و شاید بعضی مواقع شدت و حدت آن بیشتر از الان بوده است. اما در آن دوران‌ها کار خودمان را می‌کردیم. کارمان این بود که سیاه نمایی نکنیم، دستاوردها را کاملاً نشان دهیم، در جامعه امید تزریق کنیم و… . این‌ها کارهایی است که باید در رسانه‌های داخلی –که متعلق به این نظام هستند و دل کارکنانش برای این نظام و کشورشان می‌تپد- انجام دهند و این‌گونه کارهای برخی رسانه‌های خارجی را خنثی کنند.

او ادامه می‌دهد: رسانه‌های ما نباید انفعالی کار کنند. همان‌طور که در دوران جنگ یاد گرفتیم حمله بهتر از دفاع است. اگرچه برخی مواقع ممکن است فرد در حمله شکست بخورد ولی ابتکار عمل در دست خودش است. اینکه ما رسانه‌ها صبر کنیم ببینیم آن‌ها چه می‌گویند و تحرکات آن‌ها را خنثی کنیم کار درستی نیست و رسانه‌های ما باید در این جنگ روانی ابتکار عمل دست خودشان باشد. قاعدتاً مهم‌ترین اصلی که ما رسانه‌ها باید رعایت کنیم ایجاد امید در جامعه است.  کشور ما با مشکلات متعددی دست‌به‌گریبان است ولی اگر این‌ها را بدون آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی مطرح کنیم ظلم به کشور است. قبول دارم ما رسانه‌ها باید این مسائل و مشکلات را مطرح کنیم ولی باید با مدیریت خودمان باشد و ابتکار عمل در دست خودمان باشد.

 

فاضلی تأکید می‌کند: من نزدیک به ۴۰ سال است که تجربه کار در رسانه دارم. از این ۴۰ سال نزدیک به ۲۷ سال در سطح مدیریت بوده است. هیچ‌وقت با رسانه‌های خارجی کار نداشتم و هیچ‌وقت سعی نکردم جوابشان را بدهم. حداقل خودم جریان سازی خبری کردم تا ابتکار عمل دست خودم باشد و هیچ‌وقت در برنامه‌ریزی‌هایم انفعالی عمل‌نکرده‌ام. انفعالی عمل کردن رسانه‌ها که منتظر باشند تا رسانه‌های خارجی چیزی بگویند و این‌ها در داخل پاسخ دهند غلط است. این یعنی موضع تدافعی و منجر به شکست می‌شود.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here