زمان انتشار : ۱۵ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۵۲ | کد خبر : 474872 |

جدل تیترهای مخالفان و موافقان FATF

شفقنا رسانه- امروز قرار است FATF در مجلس تعیین تکلیف شود و به همین مناسبت تیترهای روزنامه‌ها بین موافقان، مخالفان و میانه‌ها تقسیم شد. شهروند، جمهوری اسلامی، جوان و همدلی در تیترها رویکرد خنثی‌تری داشتند و جوان برخلاف دیگر روزنامه‌های با گرایش اصولگرایی در متن هم آن نگاه صددرصد منفی را بازتاب نداد. روزنامه صرفا مروری بر مهمترین نظر موافقان و مخالفان داشت و پیش‌بینی کوتاهی از اتفاقات احتمالی جلسه‌ی امروز ارائه داد. قدس، کیهان، فرهیختگان، سیاست‌روز و وطن‌امروز در دسته‌بندی روزنامه‌های اصولگرا تیترهای هشدار آمیز و گلایه‌مندانه‌ای نوشتند. کلیدواژه‌های «خطر»، «جنگ»،‌ «خیانت» و «یکشنبه سفید یا سیاه» در این روزنامه‌ها تکرار شد تا جایی که سیاست‌روز گلایه‌مندانه نوشت: «برای ثبت در تاریخ» و از نمایندگان خواست مخالفان رأی خود را اعلام کنند تا آیندگان بدانند چه کسانی موافق تصویب لوایح FATF بودند. وطن امروز هم با اشاره به نامه‌ی برخی مخالفان عکسی از علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به صفحه اول آورد و مسئولیت نمایندگان مجلس در این زمینه را محدود به یک نفر کرد: «آزمون آقای رئیس»

در نقطه‌ی مقابل روزنامه‌های دیگر مثل همشهری، قانون، اعتماد، هفت صبح و ایران با تیتر مثبت یا در حمایت از لوایح FATF و واکنش به مخالفان نوشته شد. ترکیب‌های «غوغای بی‌سند»، «چشم‌امید»، «چشم‌ ملت»، «زورآزمایی تدبیر و تهییج» و «ضدحمله سنگین» نشانه‌هایی از این رویکرد بود.

ایران در بخشی از سرمقاله در رد ادعای مخالفان نوشت:«…نکته دیگری که این روزها به صورت ساده‌انگارانه مطرح می‌شود عضویت ناظر عربستان و اسرائیل در FATF است. چرا ساده‌انگارانه می‌گوییم؟ به این دلیل که برخی گمان کرده‌اند، منظور از عضو ناظر، یعنی کسی که آن بالا نشسته بر فعالیت‌های دیگران نظارت می‌کند!! در حالی که چنین نیست. عضو ناظر یعنی کسی که عضویت آن پذیرفته نشده است، و حق رأی ندارد و در صف نوبت برای پذیرش عضویت است. در واقع مثل عضو وابسته است که عضو درجه دوم و سوم محسوب می‌شود. ایران نیز اگر مسائل خود را حل کند، ممکن است به عضویت ناظر تبدیل شود. هم‌اکنون حتی چین نیز در وضعیت عضویت کامل قرار ندارد. سختگیری‌های اخیر چین برای حساب‌های بانکی ایرانیان، به این علت است که می‌خواهد پایبندی خود را به FATF ثابت کند، تا عضو آن شود و این سختگیری‌ها هیچ ربطی به روابط آن کشور و ایران ندارد.جالب این است که چند روز پیش خبری مخابره شد که عربستان حتی از وضعیت جاری نیز تنزل موقعیت یافته و ممکن است مثل ایران خارج از FATF شناخته شود. اتفاقاً اگر عربستان FATF را کامل بپذیرد، دیگر نمی‌تواند به گروه‌های تروریستی بین‌المللی مثل داعش و النصره و القاعده و… کمک کند، در حالی که این مشکل برای ایران وجود ندارد. ما باید اصرار کنیم تا عربستان عضو این برنامه شود و مقررات آن را بپذیرد. امنیت ما در گرو محدود کردن دست دشمنان کشور در کمک به گروه‌های تروریستی است. با همه اینها یک چیز را مخالفان پاسخ نمی‌دهند. عضو نشدن در FATF هزار مشکل دارد که در عضو شدن آن چند مشکل بیشتر وجود ندارد. آنان با آن هزار مشکل چه خواهند کرد؟ کلام آخر اینکه چرا دستان خود را ببندیم. هر وقت که فکر کردیم حضورمان در این برنامه به ضرر کشور است و یا در آینده چنین شرایطی پیش آمد، برای خروج از آن تصمیم باید گرفت، ولی اینکه از الآن دستان خود را ببندیم با هیچ عقل سلیمی جور درنمی‌آید.»

کیهان هم در بخشی از مطلب تیتر یک خود ادعا کرد:‌ «…منتقدان FATF همواره با استناد به دلایل کارشناسی و فنی به نقد موضوع پیوستن ایران به این سازمان مافیایی پرداخته‌اند. در سوی مقابل، مدافعان FATF به این دلیل که دستشان از استنادات کارشناسی و فنی خالیست، تعمدا این مسئله فنی را به یک دعوای سیاسی تقلیل داده‌اند. هدف اصلی بزک‌کنندگان FATF از تقلیل یک مسئله فنی به دعوای سیاسی، ایجاد یک فضای دو قطبی و سپس ماهیگیری از این فضا است.
طیف مدعی اصلاحات همزمان با دوقطبی کردن فضای کشور، در اقدامی مسبوق به سابقه معیشت مردم را گروگان گرفته و با ایجاد دوگانه‌های دروغین همچون «FATF، معیشت» اینگونه القاء می‌کند که اگر بنا به خواست آنان عمل شود کشور گلستان شده و اگر خلاف آن عمل شود، کشور دچار مصیبت و فاجعه اقتصادی می‌شود! بزک‌کنندگان FATF با حمله به منتقدان، هر فردی را که با پیوستن به این سازمان مافیایی مخالف است، «مدافع پولشویی» و «مدافع قاچاق» و «مخالف شفافیت» و «جماعتی که ریگی به کفش دارد» معرفی می‌کند. این طیف در ماجرای برجام نیز به دلیل آنکه دستش از استنادات کارشناسی و فنی خالی بود، ضمن «کاسب تحریم» نامیدن منتقدان، با ایجاد دوگانه «هسته‌ای-معیشت» اینگونه القاء کرد که اگر برجام امضا و اجرا شود، کشور گلستان شده و اگر برجام اجرا نشود، معیشت مردم نابود می‌شود…»

سیاست روز هم در بخشی از سرمقاله هم‌رویکرد با کیهان نوشت:‌«…امروز برای مجلس روز مهمی است. از همه مهم‌تر برای آنها که مخالف این لایحه‌ی جدید کادوپیچ شده از طرف دولت هستند. امروز می‌شود نام خود را در تاریخ ثبت کرد. فدای سرتان که کسی صدای‌تان را نمی‌شنود. همین تلاش‌ها و فریادها و گلو پاره کردن‌های‌تان برای ایران و انقلاب در تاریخ و نامه اعمال‌تان ثبت می‌شود و آینده‌ی نه‌چندان دور، باز هم مثل سه سال پیش معلوم می‌کند «کاسب» جماعت چه‌کسانی بودند که برای به‌دست آوردن منافع حزبی و جناحی و برای محکم کردن میز و صندلی مدیریت خود چگونه امنیت و آینده کشور را به مخاطره انداختند. امروز و یا هر روزی که بنا شد برای این لایحه تصمیم بگیرید، لطفا رای‌تان را به دوربین‌ها نشان بدهید. اغلب آنها که موافقند جرات نشان دادن رای خود را ندارند، چون تجربه برجام همچنان پیش چشم مردم است و این آدم‌ها هم مجبورند هم هوای دولت را داشته باشند و هم رای سال آینده را «کاسب» شوند. اما شما می‌توانید «شفافیت» را به مجلس، به مردم و به آیندگان هدیه دهید و نشان دهید در بلایی که در آینده بر سر مملکت می‌آورند، موثر نبوده‌اید. بگذارید هرچه فحش و ناسزا بلدند را در رسانه‌های مجیزگوی‌شان فریاد بزنند. بگذارید بمب‌های شیمیایی مِید.این.داخل را بر سرمان بریزند. ما به تنفس در هوای آلوده‌ی ساخته‌ی دست آقایان عادت داریم.»

جمهوری اسلامی هم در بخشی از سرمقاله با تیتر «مجلس و یک تصمیم مسئولانه» تحلیل کرد:‌ «…می توان با طرح مسئله و اندیشیدن به راهکارهای حفظ منافع ملی و رعایت مصالح کشور به جمع بندی متین و روشنی رسید که ضمن تعامل با دنیا و فضای پیرامونی، اسرار مالی – امنیتی کشور نیز حفظ شود و لطمه‌ای که بعضی‌ها نگران آنند، اتفاق نیفتد. بعضی‌ها مسئله را غیر از آنچه هست جلوه می‌دهند که البته گاهی به سیاه نمائی شباهت بیشتری دارد. مجلس شورای اسلامی بهترین فضا و جایگاه برای رسیدگی به این مسئله است که به دور از پیشداوری‌های غیرکارشناسی، می‌توان ابعاد مختلف مسئله را بررسی کرد و در این باره به نتایج روشن و اطمینان بخشی دست یافت. نباید کسانی از بیرون مجلس درصدد تهدید نمایندگان برآیند و در داخل نیز عده‌ای با رفتار و مواضع خود، مجلس را متشنج سازند. قطعاً جنجال آفرینی و سمپاشی‌های هدفمند بعضی‌ها کمترین کمکی به درک و فهم و تصمیم گیری صحیح و مسئولانه نخواهد کرد و یقیناً کارساز نیست. ما باید این واقعیت عینی را جدا در نظر داشته باشیم که دشمنان ما منتظرند اوضاع کشور به دست خودمان بحرانی شود و کلافی سردرگم در فضای اقتصاد بانکی کشور ایجاد گردد. ما با هوشمندی می‌توانیم آزردگی دشمن را به یاس مبدل سازیم و برای تضمین منافع نظام و کشور، بهترین تصمیمات مسئولانه را اتخاذ کنیم.»

یکی دیگر از خبرهای مهم امروز سیل در شمال کشور و بازتاب تعداد قربانیان و آسیب‌دیدگان این حادثه بود. روزنامه‌های قدس، کیهان، جمهوری‌اسلامی، همدلی، هفت‌صبح، جوان، ایران و سیاست‌روز عکس‌هایی در اندازه‌های متفاوت انتخاب کردند. چینش عکس و تیتر در ایران و جوان از سایرین بهتر بود، اگرچه در رویکرد کلی خوب است همه‌ی روزنامه‌ها ابتدا خبر و بعد نقد و نظر را در صفحه قرار دهند. گزارش‌های میدانی و دقیق از میزان خسارت‌ها و دلایل کم یا زیاد شدن آن‌ها نسبت به سال‌های گذشته می‌تواند بخشی از مطالب تولیدی باشد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here