زمان انتشار : ۱۴ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۱۴ | کد خبر : 474818 |

تحلیل‌های شنبه را بخوانید/ «بن‌بست‌ نداریم» تیتر یک امروز

شفقنا رسانه- حضور رهبری انقلاب اسلامی در همایش «خدمت بسیجیان» در ورزشگاه آزادی اصلی‌ترین تیتر و عکس روزنامه‌ها بود که با ترکیب‌های «شکست تحریم»، «عظمت ایران» و «بن‌بست نداریم» در روزنامه‌های وطن‌امروز، صبح‌نو، سیاست‌روز، شرق،‌ سازندگی، رسالت، قدس، خراسان، کیهان، جمهوری‌اسلامی، جوان، ایران، همشهری، اطلاعات و اعتماد نوشته شد. عکس‌ها هم با نماهای دور و نزدیک کار شد که انتخاب عکس ایران بهتر از سایرین است نه مثل انتخاب جوان، خراسان و همشهری خیلی دور و با عناصری غیرلازم در عکس است و نه مثل عکس اعتماد از نمای خیلی نزدیک به طوری که بخشی از فضای کلی از دست برود. با این حال نوشتن تیتر روی عکس در روزنامه ایران باعث شد بخشی از اطلاعات آن زیر نوشته‌ها برود که برای این عکس چینش خوبی محسوب نمی‌شود.

خراسان در یادداشت روز پیشنهاد «خط تماس نظامی» بین ایران و امریکا برای سوریه را بررسی و در بخشی از تحلیل خود درباره‌ی چرایی طرح چنین مسئله‌ای استدلال کرد: «…حمله موشکی به داعش در شرق سوریه نیز چندپیام مهم را به طرف آمریکایی مخابره کرد. اول از همه جدی بودن مبارزه ایران با داعش و هر گروه وابسته به آن و ممانعت از استقرار داعش در منطقه شرقی سوریه و نوار مرزی الانبار عراق. پیام دوم اما کمی به مذاق غربی ها خوش نیامد. موشک ها در سه مایلی پایگاه آمریکایی به اهداف اصابت کرد و این بدان معناست که ایران در صورت تکرار شیطنت آمریکایی ها قادر خواهد بود با مختصات دقیق اهداف آن هارا زیر آتش موشکی قرار دهد. فراموش نشود موشک های استفاده شده برای زدن پایگاه های آمریکایی در منطقه طراحی شده و این پیامی واضح از چرایی اعلام اسامی موشک های به کارگرفته شده است. پیام سومی که آمریکایی ها از این موشک باران دریافت کردند، جدی بودن ایران در واکنش به هر اقدام تروریستی در خاک کشورش است. ایران نشان داد به هیچ عنوان از کنار حوادث تروریستی عبور نمی کند و اولین متهم این حملات آمریکا و رژیم صهیونیستی است. در واقع باید گفت ایران با شلیک یک تیر، سه هدف را به طور کامل به دست آورد و طرف آمریکایی نیز این پیام را دریافت کرد.»

کیهان در یکی از تیترهای فرعی باز هم به لوایح FATF پرداخت و پرسید: «چرا سرنخ نفوذ و خرابکاری FATF در بازار ارز دنبال نمی‌شود؟!» در متن هم در حمایت از ادعایش نوشت: «…گفتنی است اخیرا شبکه آمریکایی – ایرانی قاچاق نیم میلیارد دلار ارز از ایران به ترکیه و آمریکا، توسط نیروهای امنیتی و دادستانی ترکیه متلاشی شد و برخی از این افراد، با یهودیان ایرانی‌تبار در آمریکا از یک سو و برخی عوامل اخلالگر در ایران مرتبط بودند. با این اوصاف و درحالی‌که آمریکا (رئیس مافیای FATF) علنا مشغول جنگ و تروریسم اقتصادی – ارزی علیه کشورمان است و در این مسیر از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط FATF برای ایجاد مضیقه‌های بیشتر علیه ایران استفاده می‌کند، پیشنهاد می‌شود دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی گاف‌های استاد(!) محمود صادقی در بزک کردن اف‌ای‌تی‌اف را به عنوان نشتی بشکه و سرنخ شبکه نفوذ و خرابکاری جدی بگیرند، احتمالا از این طریق می‌توانند شبکه اصلی را شناسایی کنند…»

ایران هم در صفحه اول یادداشتی نوشت و در پاسخ به ابهامات این لوایح تاکید کرد که برخی مخالفان همچنان با وجود رفع ابهامات بر نظر خود اصرار می‌ورزند و در بخشی از آن توضیح داد:‌«…از جمله اشتباهات مخالفان مترادف دانستن کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم یا همان CFT با کنوانسیون FATF است. برخلاف این برداشت این موضوع هیچ ارتباط مستقیمی با FATF نداشته بلکه به عنوان یک کنوانسیون مصوب مجمع عمومی سازمان ملل دارای قطعنامه مصوب شورای امنیت تحت فصل هفتم منشور ملل متحد مبنی بر الزام تمامی کشورهای عضو برای پیوستن به آن است. الحاق ایران به این کنوانسیون نه تنها یکی از شروط FATF برای خروج کشورمان از صدر لیست کشورهای غیرهمکار با این گروه است، بلکه با توجه به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل با این موضوع، عدم الحاق کشورمان به کنوانسیون CFT تبعاتی فراتر از ساز و کارهای FATF به همراه خواهد داشت. ملاک عمل در این حوزه برای تمامی کشورهای عضو قطعنامه ۱۲۶۷ و قطعنامه‌های بعدی به شماره‌های ۱۹۸۸، ۱۹۸۹ و ۲۲۵۳ می‌باشد. نکته اینجاست که این قطعنامه‌ها دارای لیست پیوست هستند که به صورت ماهانه به‌ روزرسانی می‌گردد و عدم عضویت یک کشور در این کنوانسیون و اعمال آیین‌نامه‌های مرتبط در سیستم مالی و پولی خود به معنای همکاری و تأمین مالی این گروه‌ها است چیزی که تاکنون به عنوان مستمسک و بهانه حقوقی دشمنان در مجامع بین‌المللی مطرح شده است…»

جمهوری اسلامی هم در سرمقاله با گلایه از تغییر نکردن قیمت‌ها در بازار نوشت: «…کوتاهی در برخورد با فرصت طلبان و سوءاستفاده گران هنوز هم ادامه دارد. قیمت‌هائی که به بهانه افزایش قیمت ارز در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بالا برده شده‌اند هنوز هم بالا نگهداشته می‌شوند. درست است که در بعضی موارد، قیمت‌ها تا حدودی کاهش داده شده ولی این کاهش شامل بسیاری از کالاها وخدمات نشده و مشکل معیشتی مردم همچنان پابرجاست. متاسفانه این عادت بسیار زشت در عده‌ای از کسبه کشور ما وجود دارد که وقتی قیمت کالائی را بالا می‌برند حتی اگر علت آن افزایش قیمت از بین برود نیز حاضر نیستند به قیمت قبلی برگردند و به حق واقعی خود قانع باشند. در چنین مواقعی است که حاکمیت باید با اعمال قانون و برقرار ساختن انضباط اقتصادی، مشکل مردم را برطرف کند و دست زیاده خواهان را از جیب مردم بیرون بکشد.»

قاسم محبعلی در روزنامه اعتماد در بخشی از تحلیل خود درباره‌ی شرایط منطقه  اشاره کرد و نوشت: «…عربستان وارد چند بحران بزرگ شده است. از یک طرف با ایران وارد یک چالش جدی شده و از سوی دیگر بحث جنگ در یمن است. اکنون با توجه به مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند چاره‌ای جز همراهی و پذیرش سیاست‌های امریکا ندارند. اشتباهات آنها در این مدت به حدی بزرگ بوده است که مدیریت آن از توان عربستان سعودی خارج است. آنها پس از بهار عربی بحران‌های متعددی را ایجاد کردند و اکنون این بحران‌ها گریبانگیر عربستان سعودی شده است، از همین رو به ناچار با ایالات متحده همراهی می‌کنند. از این منظر می‌توان گفت که بحث بالابردن تولید نفت و حتی کاهش قیمت موضوع اصلی نیست بلکه تنها یک بهانه است زیرا امریکایی‌ها خود توانایی بیشتری برای افزایش تولید نفت دارند و شاید هم نگران افزایش قیمت نفت نباشند زیرا باعث می‌شود تولید نفت شل به صرفه باشد. آنچه بیشتر حساسیت برانگیز است معادله‌ای است که میان امریکا و روسیه بر سر بازار انرژی به وجود آمده و دیگر عربستان سعودی توانایی تولید بیش از این را ندارد. در خصوص توییت آقای ظریف و دعوتی که ایشان از عربستان سعودی برای تشکیل یک مجمع منطقه‌ای در راستای تامین امنیت داخلی در آن نیز باید گفت که اگر عربستان بپذیرد که در مقابل پیشنهاد آقای ظریف دست دوستی دراز کند کار بسیار خوب و مهمی انجام داده است. اما با توجه به شرایط فعلی عربستانی‌ها آمادگی چنین کاری را ندارند و گمان می‌کنند که نزدیکی با امریکا کماکان می‌تواند منافع آنها را تامین کند. در حال حاضر واقعیت آن است کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین عربستان سعودی با وجود هزینه سنگین نظامی که برای خرید تسلیحات انجام داده‌اند عملا توان دفاع از خود به تنهایی بدون امریکا را نخواهند داشت؛ البته باید تاکید کرد که بحث عربستان تا حدودی متفاوت از سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. کشورهایی مانند قطر، کویت و بحرین که در تعریف نظام بین‌الملل کشورهای کوچک محسوب می‌شوند تنها با خرید سلاح نمی‌توانند از خود دفاع کنند چرا که آنها نه عمق استراتژیک و نه از جمعیت کافی برای دفاع از خود برخوردارند.»

سردبیر اطلاعات هم در سرمقاله درباره‌ی رای دیوان بین‌المللی لاهه به نفع ایران نوشت: «…به نظر می رسد وزارت امور خارجه باید با استناد موکد به حکم دیوان لاهه ، به همه دنیا نشان دهد که نباید تسلیم درشت گویی های ایالات متحده علیه ایران شوند و این موضوع ، بویژه در تحریم فروش نفت ایران باید پیگیری حقوقی شود. چرا که اولا تحریم نفتی ایران ، خصمانه ترین تحریم آمریکاست که با هدف جلوگیری از دستیابی یک کشور بزرگ و پرجمعیت به درآمدهای مشروع خود اعمال می شود. ثانیا این تحریم در واقع ، تحریم فروش نفت ایران نیست، بلکه تحریم خرید نفت از ایران است که مشمول بقیه کشورهای دنیا می شود. آمریکا کشورها را – علی الاطلاق – تهدید کرده است که در صورت خرید نفت از ایران مشمول مجازات می شوند. این موضوع ، از جنبه حقوقی حائز اهمیت است که آیا کشوری می تواند ، به خاطر خصومت با کشوری دیگر، ممالک دیگر را تهدید یا مجازات کند و آنها را از حق انتخاب منافعشان بازدارد؟ تحریم نفت ایران ، به معنای مجازات کشورهایی است که از ایران نفت می خرند. آیا چنین بدعتی از نظر حقوق بین الملل پذیرفته و مشروع است؟ ثالثا آیا ایالات متحده ، به صرف داشتن اقتدار اقتصادی ، از مشروعیت اعمال نظر و رای سیاسی برخوردار است؟ فردا اگر کشور دیگری ، از نظر اقتصادی جایگاه ایالات متحده را گرفت ، حق دارد با آمریکا یا دیگر کشورها همان رفتار را کند؟ رای دیوان لاهه می تواند نقطه شروعی برای دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی عمومی ایران باشد تا به دنیا نشان دهد تحریم های یکجانبه ایالات متحده ، که بر خلاف ادعای حاکمان این کشور، مستقیما علیه «ملت ایران» اعمال می شود ، تا چه پایه ظالمانه ، غیرقانونی و نامشروع است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here