زمان انتشار : ۱۲ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 474799 |

رای دادگاه لاهه هشتگ اهالی رسانه شد

شفقنا رسانه- رای دادگاه لاهه در پی شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض پیمان مودت خبر داغ رسانه ها شد. براساس رای این دادگاه آمریکا باید طبق معاهده مودت سال ۱۹۵۵ تمامی موانع ناشی از تحریم ها در مورد صدور دارو، وسایل پزشکی، مواد غذایی و هواپیما و قطعات آن و بازرسی های مربوطه را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراکنش های مالی مربوط به این رای امکانپذیر باشد. خبر مهم بود و خیلی ها از آن به عنوان پیروزی دیپلماسی یاد کردند. در ادامه واکنش توییتری اهالی رسانه نسبت به این خبر را بخوانید:

 

صدرا محقق دبیر گروه اجتماعی روزنامه شرق در واکنش به این خبر عکس بخشی از رای دادگاه لاهه را آورد و نوشت: یک پیروزی حقوقی مهم برای ایران. بخشی از رای دادگاه لاهه که امروز صادر شد. «واشنگتن باید هرچه سریع‌تر تحریم‌های خود علیه تهران را مورد بازبینی قرار دهد که محدودیت‌های اعمال شده موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیر برای مردم ایران در حوزه تامین دارو، کشاورزی و حمل و نقل هوایی نشود.»

 

جواد دلیری، سردبیر روزنامه ایران هم صفحه اول دیروز روزنامه الکترونیکی ایران عصر را که تیتر یک اش را به این موضوع اختصاص داده بودند آورد و نوشت: لاهه علیه تحریم. دیوان بین المللی لاهه درباره تحریم ها علیه امریکا حکم داد. همراه با گفتار هایی از حقوق دانان و گزارش هایی از صحن مجلس و بازار ارز .

 

حسام الدین قاموس مقدم دبیر خبرگزاری ایسنا با هشتگ پیروزی دیپلماسی نوشت: دستاورد درخشان دیپلماسی ایران در لاهه، مستند به عهدنامه مودت بود که این عهدنامه در ۲۳ مرداد ۳۴ در تهران امضا شد و ۲۸ اسفند ۳۵ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. ضمانت اجرای رای دادگاه لاهه، اقدامات شورای امنیت سازمان ملل است.

 

پدرام الوندی مدیر کل اخبار داخلی ایرنا هم بخشی از مصاحبه محسن محبی؛ رئیس مرکز حقوق بین الملل ریاست جمهوری با ایرنا پلاس را در توییت خود آورد و به نقل از او نوشت: قرار موقت دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) لازم‌الاجراست و ضمانت اجرای آرای صادره از دیوان و نیز دستور موقت که دیوان صادر می‌کند، طبق ماده ۹۴ منشور ملل متحد شکایت به شورای امنیت سازمان ملل است.

 

رضا خوش از خبرنگاران ایرنا هم معتقد است: هرچند با رای امروزدیوان لاهه ؛ تغییری در تحریم های ضد ایرانی آمریکا ایجاد نخواهد شد اما این رای با اذعان به حقانیت جمهوری اسلامی و تایید ظالمانه بودن تحریم های ایالات متحده ؛ یک پیروزی حقوقی برای ایران محسوب می شود.

 

حجت مرتجی از فعالان رسانه ای و خبرنگار ایرنا هم امروز به بی توجهی چهار روزنامه اصولگرای رسالت، فرهیختگان، وطن امروز و کیهان نسبت به رای دادگاه لاهه واکنش نشان داد و نوشت: بی توجهی روزنامه های اصولگرایان به رای دیوان لاهه نشان می دهد که : ۱-امید به وحدت ملی با حضور این جریان بی معناست. ۲-منافع جناحی برای اصولگرایان حتی نسبت به منافع ملی در اولویت قرار دارد.

 

امیرعلی صفا ، کارشناسان حقوق و فعال رسانه ای بعد از تایید نقش تحریم ها در آثار دارویی توسط دادگاه لاهه به حامیان تحریم واکنش نشان داد و نوشت: نه کاری به ضمانت اجرایی نظر دادگاه لاهه دارم، نه ابعاد دیپلماتیک اون نه حتی بحث رسانه‌ای. فقط تایید اینکه تحریم‌ها آثار دارویی غیرقابل جبران بر مردم ایران داره رو باید گذاشت جلوی ۳۰نفری که به ترامپ نامه نوشتن و تک‌تک حامیان تحریم ایران و پرسید جان هموطنانت رو چند فروختی مزدور؟

 

مرتضی گل پور خبرنگار روزنامه ایران  هم با هشتک برندازان به خروج آمریکا از پیمان مودت واکنش نشان داد و نوشت:امریکا با فسخ پیمان مودت دستاورد ایران در لاهه را هوا کرد و بار دیگر دنیا به کام کاسه لیسان شد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here