زمان انتشار : ۱۰ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۰۳ | کد خبر : 474714 |

واکنش توییتری خبرنگاران به سقوط دلار

شفقنا رسانه-  سقوط لحظه ای دلار در روز گذشته خبر داغ رسانه ها و شبکه های اجتماعی شد و مردم برای فروش دلارهایشان به صرافی هجوم بردند. در این میان اهالی رسانه تحلیل های مختلفی را از کاهش قیمت ارز در توییتر عنوان کردند در ادامه به برخی از این تحلیل ها اشاره شده است.

 

به گزارش شفقنا رسانه، داوود باقری که سابقه مدیرمسئولی روزنامه جامعه فردا را در کارنامه خود دارد در توییتر خود نوشت: توافق ایران و اروپا بازار های مالى ایران را متعادل تر خواهد کرد . قیمت سکه و دلار کاهش خواهد یافت و امکان مبادلات مالى بین بازرگانان ایران و شرکاى تجارى خارج از سوئیفت انجام خواهد شد . مخالفان تصویب FATF در مجلس چقدر به فکر معیشت مردم هستند ؟ آنها را به مردم معرفى کنیم !

 

محمدامین میرزایی دبیر سرویس پارلمانی خبرگزاری فارس یکی از عوامل کاهش قیمت ارز را تزریق دلار از سوی بانک مرکزی دانست و توضیح داد: درچنین حالتی بانک مرکزی با انجام خرید و فروش ارز در بازار و حجم انبوه ارز در اختیار می‌تواند بدون از دست دادن منابع ارزی قیمت‌ها را مدیریت کند.

 

ابراهیم  علیزاده سردبیر سایت «تجارت نیوز» هم در توییتر خود نوشت: آخرین بار که قیمت دلار ناگهان به سمت ارزان شدن تغییر کرد بهار سال ۹۲ بود. بعد از آن با تغییر دولت ثبات نسبی در بازار ارز برقرار شد. آیا این بار هم اتفاقی با قدرت اثرگذاری انتخابات رخ داده است که بتوان به کاهش قیمت و ثبات بازار ارز امیدوار شد؟

 

مرتضی گل پور خبرنگار روزنامه ایران هم اصلی ترین دلیل کاهش نرخ دلار را مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای آزادسازی واردات ارز اسکناس دانست و نوشت: سرانجام نظام به این عقلانیت رسید که دلار هم یک کالا است و به عرضه و تقاضا ارتباط مستقیم دارد؛ اما پس از میلیاردها دلار خسارت و یک آبرو ریزی ملی.

 

محمود صدری هم از روزنامه نگارانی بود که در توییتر خود به بیان علل کاهش قیمت دلار پرداخت و عنوان کرد: ۱- پایبندی (ولو ناقص) بانک مرکزی به قیمت بازار و تن ندادن به رانت‌های بیشتر ۲- اشباع طبیعی تقاضا و کم شدن فاصله قیمت‌های رسمی و غیررسمی و تمایل بازار به یکپارچگی قیمتی ۳- تمایل به بازارهای جدید به‌ویژه بازار سرمایه (بورس). روند خوبی است و امید که ادامه یابد.

 

زهرا طباخی روزنامه نگار دیگری بود که با یادآوری سقوط دلار  در پایان جنگ تحمیلی و متضرر شدن سودجویان  نوشت: ‏بعد پایان جنگ تحمیلی دلار یک شبه از ۱۵۰ به ۵۰ تومان رسید و یک قطعه از بهشت زهرا سهم سودجویانی شد که به دنبال سوءاستفاده از شرایط ناپایدار اقتصاد کشور بودند. نگرانم این دور هم سقوط دلار تلفات جانی به همراه داشته باشد! آروم آروم اخبار کاهش نرخ دلار را به کلان سرمایه داران بدهید.

 

احسان بداغی خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران هم با انتقاد از صفحه اول روزنامه کیهان نوشت: از نظر کیهان هیچکدام از عواملی چون  برقراری کانال بانکی و مبادله پولی با اروپا، جو مثبت مجلس برای تصویب لوایح FATF، افزایش انزوای دولت ترامپ در جلسه شورای امنیت، ادامه روابط اقتصادی و تجاری با شرکای ایران، برنامه های جدید بانک مرکزی و نظایر اینها در سقوط دلار  موثر نبوده.

بداغی همچنین در توییت دیگری با انتشار عکسی از خبرهای کانال تلگرامی آمدنیوز که مردم را تشویق به نفروختن ارز و دلار هایشان می کرد نوشت: ‏بعضی ها هم سخت مشغول جابجا کردن مرزهای خیانت و بی شرفی هستند.

 

علی رجبی خبرنگار خبرگزاری مهر هم در همان ساعات اولیه پایین آمده قیمت دلار با انتقاد به عملکرد برخی رسانه ها در فضای مجازی نوشت: دلار در حال سقوط مقطعی است؛ در صرافی‌ها به ۱۴۳۵۰ رسیده و دلال زیر ۱۴۰۰۰ می‌خره! اما مهم اینه که یک‌صدم جوّی که در زمان بالارفتن ارز در فضای مجازی داشتیم رو الان نداریم! گرونی رو فقط دوست دارید؟!

 

امیر علی صفا هم از سکوت بی بی سی فارسی درباره کاهش نرخ دلار انتقاد کرد و گفت: بی‌بی‌سی فارسی که صدتومان بالا رفتن دلار رو با ذکر فوری ساعت ده شب می‌گفت، حتی در زیرنویس بعد از هشتمین خبرش و بعد از خبر درگذشت خواننده ارمنی فرانسوی هم هیچ اشاره‌ای به پایین آمدن چند هزار تومنی قیمت در امروز نکرده. نکشیمون بی‌طرف

روح الله نخعی دبیر صفحه جهان روزنامه همدلی هم نوشت: گویا در اساسنامه bbcpersian اومده که به «قیمت دلار» نباید بگن قیمت دلار و اگه قبلاً هم گفتن خلاف اساسنامه بوده.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here