زمان انتشار : ۱۰ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۵۱ | کد خبر : 474687 |

تحلیل‌های متفاوت از «سقوط ارز»/«صبح نو» و «رسالت» مبلغ «نواصولگرایی» شدند

شفقنا رسانه- حمله موشکی به تروریست‌ها در پاسخ به حمله‌ی تروریستی اهواز و سقوط قیمت دلار دو خبر مهمی بودند که در کنار هم به روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، قدس، خراسان، کیهان، ایران، همدلی، فرهیختگان، همشهری، ابتکار و آرمان امروز آمدند. تیترهای اولی با ترکیب‌های «گوشمالی سخت»، «انتقام» و «ضربت محرم» انتخاب شد و تیترهای دومی با کلیدواژه‌های «سقوط»، «هجوم» و «فروش» گره خورد. تحلیل‌ها درباره‌ی کاهش قیمت ارز اما متفاوت بود. بعضی روزنامه‌ها مثل وطن امروز، کیهان، صبح‌نو و قدس تأثیر خبر حکم اعدام برای سه مفسد اقتصادی را هم یکی از عوامل مهم در روند کاهش قیمت دیدند و برخی دیگر مثل همدلی خبرهای مرتبط به توافق‌های ایران و اروپا برای حفظ برجام مهم ارزیابی کردند. گرچه نقش سیاست‌های بانک مرکزی در اغلب تحلیل‌ها پررنگ بود.

محمد قلی یوسفی، اقتصاددان در بخشی از یادداشت صفحه اول ایران با تحلیل دلایل مختلف سقوط قیمت ارز نوشت: «…با این حال تمهیداتی که دولت و بانک مرکزی طی روزهای اخیر اتخاذ و اجرای آنها را آغاز کرده باعث شده است تا بر بازار ارز تأثیر مثبت گذاشته شود. دراین روزها اخبار متعددی از برنامه‌های بانک مرکزی و دولت برای مهار نوسانات ارزی منتشر و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که موجب رکود معاملات در بازار ارز شده است. درصورتی که عرضه ارز در بازار از طریق بانک مرکزی یا فروش دارندگان ارز افزایش یابد می‌توان امیدوار بود که در روزهای آینده روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد. درشرایط فعلی مردم در یک وضعیت برزخ ارزی قرار دارند. آنها منتظرند تا ببینند در آینده چه گشایش‌هایی از طریق توافق با کشورهای اتحادیه اروپا برای کشور ایجاد می‌شود. حال که اروپا قصد دارد روابط اقتصادی و تجاری خود را با ایران حفظ و گسترش دهد و منابع مالی را برای طرح‌های تعریف شده اختصاص دهد، می‌توان امیدوار بود که آثار مثبتی در بازار ارز دیده شود. درصورتی که همکاری اروپا با ایران تنها به گفت‌و‌گوهای سیاسی محدود باشد، شاهد این آثار مثبت نخواهیم بود ولی اگرنتیجه توافقات صورت گرفته دراقتصاد و تجارت ایران عینیت یابد به‌طور قطع آثار مثبت آن هم بیشتر نمایان خواهد شد.»

دنیای اقتصاد هم از «عقب‌نشینی دلالان ارزی» خبر داد و در بخشی از تحلیل روز و جمع‌بندی نظر کارشناسان اقتصادی تاکید کرد: «…در مجموع می‌توان گفت از نگاه فعالان ۴ دلیل مختلف منجر به افت قیمت دلار شده است. اولین دلیل خریدهای سنگین دلالان در هفته گذشته و خالی کردن آن در هفته جاری بود. در این نگاه، نوسان‌گیران پس از خرید در کانال ۱۴ هزار تومانی و برخورد دلار به کانال ۱۹ هزار تومان، فروش‌های خود را کم‌کم افزایش دادند و باعث عقبگرد قیمتی در بازار ارز شدند. دسته دیگری باور داشتند، اختیاراتی که به بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز داده شد، موجب شد که نوسان‌گیران از خرید دست بکشند و در موقعیت فروش قرار بگیرند. در این میان، گروه سومی باور داشتند، اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای پرداخت ارز حوزه‌های خدماتی به معامله‌گران سیگنال فروش داد. از نظر آنها تحت‌تاثیر سیاست جدید از یک سو تقاضای بازار آزاد کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر این سیگنال را به معامله‌گران بازار می‌دهد که بانک مرکزی ارز کافی برای مداخله در بازار و برطرف کردن نیازهای کشور را دارد. عاملی که موجب می‌شود احتکارگران دلار دست از انباشت آن بردارند. احتمال تصویب FATF در روزهای آینده از دیگر عوامل انتظاری کاهشی بود…»

کیهان البته نظری مخالف در زمینه‌ی FATF داشت و حتی در تیتر تعویق آن را دلیل سقوط ارز دانست. در متن هم با ترکیب سه عامل حمله‌ی موشکی (که در اغلب روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به عنوان یک خبر مستقل دیده شد) و حکم اعدام برای مفسدان اقتصادی و تعویق FATF روند کاهش ارز را تحلیل کرد. در بخشی از متن آمده است: «…این روزها که بحث لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم مطرح است بیش از پیش به یادآوری دیپلماسی عزتمندانه و پرهیز از امید بستن به توافق‌ها و لوایح و کنوانسیون‌های نظام سلطه برای سامان دادن بازار اقتصادی کشور نیازمندیم. راستی مگر نبود قول دولتمردان تدبیر و امید بر گشایش تمام امور به دستان جادویی برجام! البته این وعده‌ها از جانب ایشان یحتمل ریشه در تصور غلط آنها از این توافق‌ها و شناخت نادرست از غرب و همچنین در وعده‌های این کشورها دارد. بدون شک در مسیر اقتصادی کشورها به مراودات با یکدیگر نیاز دارند و منتقدان برجام نیز به هیچ عنوان مخالف تعامل با جهان نیستند. مشکل اما اینجاست که موافقان برجام آمریکا و چند کشور اروپایی را معادل جهان می‌گیرند. دیگر اینکه تعامل بر پایه منافع دو کشور و احترام به حقوق همدیگر می‌تواند مصالح کشور را بر دوش بگیرد و پیش‌تر ببرد. رابطه‌ای که در آن یک طرف ماجرا طرف دیگر را با یک نهاد خود‌ساخته و استعماری مجبور می‌کند که تمام اسرار درون خانه را دو‌دستی تقدیم قلدران عالم کند نامش تعامل دو‌جانبه نیست. در حقیقت این را نمی‌توان گفت‌وگو (دیالوگ) نامید، سخن گفتن یک طرف به صورت امر و دستور و اجرای طرف دیگر نامش دیپلماسی نیست، اگرچه نظام سلطه فراگرفته که دستور را اگر آمریکا یا انگلیس صادر کند در برابر آن مقاومت شکل خواهد گرفت لذا آن را در قالب قوانین لازم‌الاجرای یک نهاد به نام کارگروه اقدام مالی (FATF) به کشورهای مستقلی مانند ایران تحمیل می‌کنند.»

فرهیختگان هم گزارشی کوتاه نوشت درباره‌ی دلایل چرایی این نرخ ارز و نظر چند اقتصاددان را در این زمینه بازتاب داد: «رئیس سابق شورای عالی کانون صرافان معتقد است چند دلیل برای کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر وجود دارد که مهم‌ترین آن، اشباع خریداران ارز است. به گفته سعید مجتهدی، دوران رشد نرخ ارز طولانی شد و در این مدت بخش عمده افرادی که با هدف حفظ ارزش پول و دارایی خود وارد بازار ارز شده‌ و ارز خریداری کرده‌ بودند، ارز لازم را خریداری کرده و از بازار خارج شدند، بنابراین از سطح تقاضا در بازار کاسته شد. وی می‌افزاید: «در روزهای اخیر و به‌ویژه روز گذشته، تمام کسانی که تا چندی‌پیش خریدار ارز بودند، به‌دنبال روند کاهشی نرخ ارز وارد بازار شده و از ترس از بین رفتن ارزش پول خود، ارز خود را عرضه کردند. همین امر بر افت قیمت‌ها تاثیر بسزایی داشت.» مجتهدی معتقد است دو عامل مهم دیگر نیز بر کاهش نرخ ارز تاثیر گذاشته است؛ نخست کاهش حجم سفرهای خارجی و دوم آغاز فصل پاییز.»
آفتاب یزد و هفت صبح هم بازار دلار را به تیترهای اصلی آوردند. اولی از «جنگ روانی معکوس» نوشت و طرح متناسبی در کنار آن قرار داد. دومی هم روز گذشته را «دوشنبه سیاه صرافی‌ها» خواند و پرسید آیا صرافی‌ها می‌تواند از خرید ارز مشتریان خودداری کنند؟

سازندگی عکس یک را به یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی اختصاص داد و با اشاره به آنچه در زیرتیتر درباره‌ی پیشینه‌ی آن فرد، از «حکم اعدام برای سلطان قیر» خبر داد. تیتر یک اما به بهانه‌ی صحبت‌های وزیر بهداشت درباره‌ی «فرقانیسم» در جمع دانشجویان در اهواز، این اظهارات را «هشدار برای احیای فرقانیسم» تعبیر کرد و وعده داد توضیحاتی درباره‌ی ریشه‌ی این جریان فکری به مخاطب ارائه کند. در نقطه‌ی مقابل این رویکرد وطن امروز دو یادداشت در نقد این صحبت‌های وزیر بهداشت نوشت. در یکی از این متن‌ها آمد: «…ای همه دولتمردان محترم و نامحترمی که خود را طلبکار این ملت می‌دانید و به‌خاطر خدمات ارزنده‌ای که به آنها داشته‌اید، طوق بدهکاری را بی‌وقفه بر گردن آنها و فرزندان‌شان می‌اندازید، آنهایی که خون‌شان را پای پاسداری از انقلاب تقدیم کردند، اگر بودند و می‌شنیدند نصایح مشفقانه یکی مانند خودشان آن هم یک دانشجو که جسارت، صراحت و آرمان‌خواهی ویژگی ذاتی اوست، به چپ‌روی و فرقانیسم تعبیر می‌شود، با شما چه می‌کردند؟! چه بر سر این مردم آمده است که شما بر آنها حاکم شده‌اید؟! به‌راستی شما عقوبت کدام گناه مردم ایرانید؟! حضور شما در رأس امور این کشور اگر عذاب الهی نیست پس چه می‌تواند باشد؟! کدام خادمی است که چنین به مخدومان خود برتری جوید و تحقیرشان کند و هرگاه سرحال بود و حس بذله‌گویی داشت، دست‌شان بیندازد و به ریش‌شان بخندد؟! کجای دنیا اینگونه است که چند هزار میلیارد تومان از منابع کمیاب ملی در اختیار طرح بی‌دروپیکری قرار بگیرد که تنها حسن آن مشروع‌‌سازی هر چه بیشتر نظام درمان تجاری برای عده‌ای خاص از پزشکان است؛ طرحی که حالا که گندش درآمده و باعث به ورشکستگی کشیده شدن سازمان‌های بیمه‌گر شده است، مجری آن به هر دری بزند که پیش از فروپاشی کاملش خود را از زیر آوار آن نجات دهد. کجا می‌خواهید بروید جناب قاضی‌زاده‌هاشمی، بایستید و ببینید مدیریت شما چه بر سر مردم آورده است. وزیر عزیز، در این روزها که شما عمدی بغض‌آلود در تحقیر هر که بر سر راه‌تان قرار می‌گیرد دارید، زبان سخن گفتن با شما همین چیزی است که می‌بینید؛ زبانی بدون تعارف و رودربایستی.»

مانیفست «نواصولگرایی» که پیش از این محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم مطرح کرده بود، در چند روزنامه اصولگرا از جمله صبح نو (روزنامه نزدیک به قالیباف) و رسالت (با مدیر مسئولی محسن پیرهادی دبیر کل جمعیت پیشرفت و عدالت منتشر کننده این بیانیه) دیده شد. سرمقاله‌ی رسالت را هم پیرهادی در همین زمینه نوشت و در بخشی از آن توضیح داد: «نواصولگرایی نه می‌خواهد و نه می‌تواند جریان سوم باشد. جریان‌شناسی سیاسی و تجربه‌ تاریخی کشور ما موید این ادعاست که جریان سوم در ایران شکل نخواهد گرفت. از طرفی در وضعیتی که تمام توان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، رسانه‌ای و امنیتی دشمنان انقلاب اسلامی در قالب جبهه‌ای متشکل از دولت‌ها، ارتش‌ها، کارتل‌ها، تراست‌ها و رسانه‌ها در برابر دولت و ملت ایران صف کشیده‌اند، قصد مرزبندی و خط‌کشی در داخل جریان انقلاب را نداریم.
ما دایره‌ نواصولگرایی را گسترده به وسعت همه‌ دلسوزان انقلاب اسلامی می‌دانیم. نواصولگرایان کسانی هستند که پایبند به اصول‌اند اما اصلاح برخی مبانی، ساختارها و رفتارها را ضروری می‌دانند. امتداد اصولگرایی به معنای پذیرش همه رفتارهای اصولگریان نیست چه بسا این جریان در نقاطی از مردم‌باوری فاصله گرفته است. قطعا ارزش‌گرایی سلیقه‌ای، سیاست‌ورزی رانتی، اقتصاد نهادمحور، پیمانکاری فرهنگی، اولویت دادن به دغدغه‌های جریانی، داشتن نگاه مرکزگرا و فاصله گرفتن از زیست مردمی مورد تایید نواصولگرایی نیست. ما به اصولگرایی نقد داریم که اگر چنین نمی بود عملا طرح ایده‌ نواصولگرایی ضرورتی نداشت. نگاه جریان نواصولگرا به تبعیض و با ذکر مصادیق در بند هشت مانیفست نواصولگرایی قید شده است.»

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here