زمان انتشار : ۹ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۰۹:۰۵ | کد خبر : 474634 |

برازجانی:وزارت صمت و ارشاد مسئول تشخیص هویت شرکت ها نیستند/توضیحات وزارت صمت درباره چگونگی دریافت ارز کاغذ توسط آن دو نفر

شفقنا رسانه-چند روز پیش محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی با خبرگزاری خبرآنلاین مصاحبه ای انجام داد که مبنای مصاحبه در خصوص واردات کاغذ و وضعیت قیمت و ساماندهی آن برای مطبوعات بود.پیرو این مصاحبه سلطانی فر از دو نفری نام برده بود که ۲۴ میلیون یورو برای واردات کاغذ دریافت کرده اند که در حال حاضر وجود خارجی ندارند برای همین پیگیری قضایی به جایی نرسیده است از طرفی دیگر این معاون مطبوعاتی عنوان کرده«که دو قلم ارز مجموعا حدود ۲۴ میلیون یورو به اشخاصی داده شده که وجود خارجی ندارند. متاسفانه این مشکلات در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. ما مکاتبه کردیم بدون مجوز ما این کاغذها وارد نشود. آقای شریعتمداری نامه نوشت که خودمان داریم وارد می‌‌کنیم و مسئولیت با خودمان است و شما دخالت نکنید. این نامه موجود است» بعد از این مصاحبه وزارت صمت در توضیحاتی به این صحبت های معاون مطبوعاتی، واکنش نشان داد.اما همین توضیحات ، تناقضات زیادی را  برای افکار عمومی ایجاد کرد از این جهت که بالاخره مرجعیت تایید برای گرفتن ارز واردات با چه نهادی است؟آیا واقعا آن دو نفر وجود خارجی نداشته اند ؟شفقنا رسانه با پیگیری های انجام شده سعی کرد تا با روابط عمومی وزارت صمت ارتباط برقررا کند و اطلاعات بیشتری را برای رفع این تناقض ها دریافت کند.

پیام برازجانی مدیر روابط عمومی وزارت صمت درباره آن دو نفر مجهول الهویه به شفقنا رسانه می گوید: اولا آن ها دو نفر نیستند دو شرکت اند.گفته شده آنها ارز گرفتند ولی هویت ندارند خب وزارت صمت مسئول تشخیص هویت شرکت ها نیست وقتی یک نفر می تواند در اداره ثبت شرکت ها در جمهوری اسلامی یک شرکت را ثبت کند یعنی هویت دارد، پس وقتی هویت حقوقی و کارت بازرگانی دارد ،خب همین کارت بازرگانی به او اجازه داده که یک کالایی را وارد کند و در وزارت صمت آن را ثبت سفارش کند.پس دیگر وزارت صمت اختیار قانونی در این رابطه ندارد .وقتی خود قانون این اجازه و اختیار را به افراد طی مراحل قانونی برای ثبت سفارش و وارد کردن کالا می دهد ،وزارت صمت این وظیفه را ندارد که در پی تشخیص هویت افراد و شرکت باشد.

او ادامه می دهد: این دو شرکت هم با هویت حقوقی این درخواست را داشتند و مدارک لازم را هم داشتند و در خواست شان به بانک مرکزی ارجاع شد پس وقتی ثبت حقوقی شدند یعنی هویت دارند حتی اگر اینها وجود خارجی ندارند و هویت حقوقی آنها خدشه دار است نه وزارت صمت نه وزارت ارشاد مسئول پاسخگویی در این رابطه نیستند. ما در استان ها و در کشور، سازمان ثبت شرکت ها را داریم آنها مسئول تشخیص این هستند که یک هویت حقوقی اصالت دارد یا اصالت ندارد.

برازجانی با اشاره به مراحل دریافت ارز توضیح می دهد: ما در موضوع ارز سه مرحله داریم یک مرحله از زمانی است که آقای جهانگیری اعلام کردند که ارز قیمت تک نرخی دارد و به همه کالا ها و همه افراد و برای همه کارها تعلق می گیرد مگر اینکه ممنوعیت واردات راجع به آن کالا وجود داشته باشد مثل مشروبات الکلی یا .. در آن مقطع هر کسی که ثبت سفارش می کرده در صورتیکه ممنوعیتی وجود نداشته و اسناد حقوقی و اداری به او اجازه واردات را می داده ارز به او تعلق می گرفت و وزارت صمت ثبت سفارش اش را تایید می کرده و برای انجام امور بانکی ارسال می شد.به آن معنی هم قرار نبوده بر روی ثبت سفارش نظارتی انجام شود چون همه افراد این اختیار را داشته اند که بنا به درخواست شان ارز بگیرند تنها در حوزه وزارت صمت هم نبوده در حوزه گردشگری هم ارز اختصاص پیدا می کرد چون در زمانی بود که صرافی ها فعال نبودند و همه تبادلات ارزی برای واردات از طریق بانک مرکزی انجام می شد.طبیعتا وزارت صمت هر ثبت سفارشی را به آن بخش ها ارجاع می داد ما به عنوان وزارت صمت چه چیزی را باید چک می کردیم؟ باید اسناد حقوقی و تجاری آنها را بررسی می کردیم.

او در پاسخ به این سوال که چرا در جوابیه ذکر کرده اید که بررسی تخصصی موارد ارجاعی اجتناب ناپذیر است و باید نظرات کارشناسی وزارت صمت نیز برای حفظ منافع کشور اعمال گردد و وظایف وزارت صمت در این حوزه قابل واگذاری نیست..این مدیر روابط عمومی پاسخ می دهد: اینکه به کسی اجازه بدهند یا ندهند فارغ از این است که بررسی شود. یک نفر وقتی ثبت سفارش می کند،وزارت صمت موظف است که بررسی کند آیا آن کالا اجازه واردات دارد؟ آیا این فرد اسناد حقوقی و تجاری اش کامل است؟ طبق ضوابط این فرد اجازه واردات دارد هم کالا هم فرد ؟و بعد پیش فاکتورهای این افراد و کالا ها، قیمت ها و نوع کالا و کشوری که می خواهد از آنجا کالا وارد کند همه این ها بررسی می شود .

برازجانی بیان می کند: و قتی این ها مشکلی نداشته باشند ،ثبت سفارش شان تایید می شود در آن مورد خاص که ارجاع شده بود همین را مثال زدیم. چون آقای سلطانی فر اشاره کردند بودند که چوب و کاغذ مازندران تولید می کند ما هم گفتیم چوب و کاغذ مازندران نه برای تولید،بلکه برای واردات به ما ارجاع داده شده ،در همان کمیته ای هم که برای بررسی پیش فاکتورها و مجوز واردات برگزار شد ،نماینده وزارت ارشاد هم دیدند و معترض بودند که این کارخانه نسبت به بقیه جاهایی که درخواست واردات کاغذ داشتند، قیمت شان گران تر است در نتیجه موافقت نشد. پس این نظرات کارشناسی به این معناست که ثبت سفارش در بخش هایی که در حوزه واردات صمت است، بررسی می شود.

او در پاسخ به این سوال که تکلیف حوزه کاغذ با وزیر ارشاد است یا نه؟ می گوید: ما از یک تاریخی(یعنی اوایل مرداد) بخش های تخصص را به خود وزارت خانه ها دادیم،هر چند وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی در حوزه خودشان برای واردات فعال بودند ولی یک بخش هایی مثل کاغذ یا موبایل به حوزه تخصصی خودشان واگذار شد .در حال حاضر هم وزیر ارشاد متولی حوزه کاغذ است.

این مدیر روابط عمومی با انتقاد به بخش دیگری از صحبت های سلطانی فر در این رابطه که عنوان کرده بودند ما برای مشکل آن دو نفر به وزارت صمت مکاتبه کردیم ولی آنها گفتند دخالت نکنید مسئولیت با خودمان است ،توضیح می دهد: سوال این است که اینها گفتند ما مکاتبه کردیم که بدون مجوز ما این کاغذ ها وارد نشوداگر وارد کردند یعنی وزارت صمت به آنها اجازه داده که وارد کنند خب کجای قانون ما این را داریم که ما جلوی این ها را بگیریم؟ اگر این ها هم کاغذی نیاورندو وارد نکردند و مجهول الهویه هستند پس این حرف شان که ما مکاتبه کردیم و بعد وزارت صمت گفته شما دخالت نکنید محلی از اعراب ندارد. اگر کاغذ نیاوردند پس درخواست این ها چه بوده است؟ اگر کاغذ آوردند اینکه می گویند بدون اجازه ما کسی وارد نکند به چه معناست؟

او انتقاد می کند: ما واردات را طبق آیین نامه انجام می دهیم وقتی فردی کارت اتاق بازرگانی دارد و سابقه واردات و اسناد حقوقی کامل دارد و بانک مرکزی به او ارز تخصیص داده باید بتواند واردات اش را انجام دهد این تناقض وجود دارد.اگر این ها ارز گرفتند و واردات نکردند خب این یک بحث حقوقی دارد که سازمان هایی مثل بازرسی و قوه قضاییه باید به این مسئله رسیدگی کنند که چرا فردی پیدا شده ارز گرفته ولی وارد ات اش را انجام نداده در اینجا وزارت صمت می تواند اطلاعاتی را در اختیار نهادهایی قرار بده ولی اینکه اینها مدعی بشوند کشف فسادی کردند و فساد را با وزارت صمت در میان گذاشتند و بعد وزارت صمت گفته شما دخالت نکنید این حرف درستی نیست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here