زمان انتشار : ۷ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۰:۱۰ | کد خبر : 474555 |

تیترها و تمسخر ادعاهای «نتانیاهو»/ تحلیل «جمهوری‌اسلامی» از «روی دیگر ماجرای اهواز»

شفقنا رسانه- سخنرانی روز پنجشنبه بنیامین نتانیاهو در سازمان ملل به صفحه اول اغلب روزنامه‌های امروز از جمله وطن‌امروز، صبح‌نو، ستاره صبح، روزان، قدس، خراسان، همشهری، جوان، هفت صبح و اعتماد آمد. تیترها هم در رد و تمسخر ادعاهای نتانیاهو نوشته شد بویژه این که اساسا چون نام محل هم در ادبیات روزمره نوعی طنز در خود داشت؛ تیترهای طنازانه کار ساده‌تری شد. «دست‌انداز»، «لو رفت»، «کمیک استریپ»، «کشف»، «سیرک»، «سلفی» و «معرکه‌گیری» از جمبه کلماتی بودند که روزنامه‌ها در ترکیب با نام «تورقوزآباد» استفاده کردند تا غیرجدی بودن این اظهارات را نشان دهند. شاید به همین دلیل هم سهم کمتری از تحلیل‌ها به این ادعاها اختصاص داده شد. احمد شیرزاد هم در سرمقاله‌ی اعتماد در بخشی از تحلیلش درباره‌ی تلاش رژیم صهیونیستی برای متهم کردن ایران و آسیب زدن به آن نوشت: «اما به هر تقدیر سخنرانی نتانیاهو، هر چقدر هم سخیف و بی‌مایه، نهایتا باعث شد تا جایگاه روستای تورقوزآباد در افکار عمومی احیا شود. دست کم این است که رسانه‌های ایرانی می‌توانند از این فرصت استفاده کنند تا گردشگری این روستا را احیا کنند. به هر حال چه در رسانه‌ها و چه برای موسسات گردشگری فرصتی ایجاد شده است تا نه‌تنها این روستای تهران را از غربت و ناشناختگی خارج کنند بلکه حالا که نام آن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم سر زبان‌های افتاده است به عنوان مقصدی توریستی برای اقتصاد محلی آن رونقی بیافرینند.»

تحلیل‌های امروز اما اغلب سمت و سوی سیاست خارجی دارد. خراسان در یادداشت روز از «سودای ناپلئونی ماکرون» نوشت و تحلیل کرد: «راهبرد آمریکا خروج از غرب آسیا و استقرار در شرق آسیا تا سال ۲۰۲۰ است. آمریکایی ها مایلند هرچه سریع تر هزینه های حضور نظامی در غرب آسیا را کاهش دهند و برای مهار چین به سمت شرق آسیا بروند. پاریس می داند این خروج نیاز به آلترناتیو دارد و کشورهای منطقه ای بدون حضور نظامی آمریکا در معرض فروپاشی امنیتی قرار خواهند گرفت. بر همین اساس با افزایش حضور نظامی در این منطقه و استفاده از تاریخچه سیاسی پس از جنگ جهانی دوم و نفوذ در کشورهای غرب آسیا برآن است از این فرصت پیش آمده بهترین استفاده را داشته باشد. همه می دانند فرانسه در وضعیت بد اقتصادی قرار دارد و طرح فرگزیت (جدایی فرانسه از اتحادیه اروپا) به یک چالش جدی برای احزاب سیاسی این کشور تبدیل شده است. ماکرون نیز دریافته برای جذب سرمایه های سرگردان چاره ای جز دوشیدن کشورهای حاشیه خلیج فارس ندارد و برهمین اساس باید با استفاده از فضای ایران هراسی به وجود آمده توسط آمریکا، بهره خود را از این فضا ببرد. سفر وزیر دفاع فرانسه به امارات در همین راستا قابل تحلیل است. امارات حالا یکی از وارد کنندگان اصلی سلاح از فرانسه شده و علاوه بر هواپیمای نظامی و غیر نظامی، سلاح های مختلف انفرادی، ماشین های سبک و سنگین، ناوچه های جنگی و خودروهای رزمی را در فهرست خرید از پاریس قرار داده است. ماکرون مطمئنا می داند عربستان با افزایش ۲۱۲ درصدی واردات سلاح نیازمند حمایت امنیتی و سیاسی دیگر عضو شورای امنیت است و برای دوران پسا آمریکا از منطقه، پاریس یک شریک راهبردی  برای ریاض محسوب می شود.»

روزنامه ایران علاوه بر نظرخواهی از چهره‌های سیاسی درباره‌ی نتایج سفر حسن روحانی به نیویورک، در تیتر یک از «نوبت نوسازی اقتصاد» نوشت و تاکید کرد پس از این سفر دولت باید بر چالش‌های پیش رو در اقتصاد تمرکز کند. در گزارشی به همین مضمون هم از دو اقتصاددان نظرخواهی کرد که علی مزیکی تحلیل کرد: «از این‌رو راه اصلی حل مشکلات موجود، سیاسی-اجتماعی و در گرو بازگرداندن اعتماد به جامعه است. در حال حاضر دور کردن ترس و وحشت از مردم و اعتماد‌سازی با کمک یک فرد با آبرو در میان آنها الزامی است. بی‌اعتمادی در میان مردم ایران ریشه‌ای طولانی دارد و سال هاست که دیگر به دولت اعتماد کافی ندارند. لذا باید به مردم شرایط را توضیح داد و گفت که چه راه حلی برای این بحران کنونی طراحی شده است.» این استاد دانشگاه تصریح کرد: «مسأله ایران بیش از آنکه اقتصادی باشد، سیاسی است. به هر حال برای رفع مشکلات چاره‌ای جز بهبود روابط بین‌الملل نداریم. چراکه تغییری در متغیر‌های خرد و کلان کشور رخ نداده است. باید در روابط بین‌الملل مانند یک درخت انعطاف پذیر بود، نه یک درخت خشک و شکننده.»

روزنامه کیهان پیگیر لوایح «FATF» شد و در تیتر وزارت خارجه را به «آدرس غلط» دادن متهم کرد. در شروع متن هم تاکید و ادعا کرد: «یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط دولت در این زمینه، توضیحات مفصل مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه است که اواسط هفته قبل منتشر شد. در این توضیحات، وزارت امور خارجه به طرح ۱۶ پرسش و پاسخ‌ درباره محورهای تعامل ایران با FATF پرداخت. نگاهی به بخش‌های مختلف این توضیحات نشان می‌دهد که مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در موارد متعددی، اطلاعات بعضا اشتباه و یا گزینشی و یا پاسخ‌های مبهم برای تصویرسازی مثبت از FATF را بکار گرفته است، تصویرسازی‌ای که این شائبه را در ذهن تقویت می‌کند که گویی وزارت امور خارجه طرفدار FATF شده است.»

جمهوری اسلامی هم امروز در سرمقاله مدیر مسئول با تشکر از مسئولان در پیدا کردن عوامل حادثه‌ی تروریستی اهواز از روی دیگر سکه‌ هم نوشت:‌« …روی دیگر سکه این است که در خوزستان، برای اشتغال، برای رفع فقر، برای عمران و آبادانی، برای رفع تبعیض و برای حل مشکلات آب و هوائی و ده‌ها مشکل ریز و درشت دیگر اقدام قابل توجهی نشده و همین کوتاهی زمینه را برای گوش دادن به پیام‌هائی که از آن سوی مرزها به ویژه باندهای تبهکار سلفی و وهابی می‌رسد آماده ساخته است. از جوان‌ها و نوجوان‌های از تحصیل بازمانده و جویای کاری که نه بودجه‌ای برای ادامه تحصیل دارند، نه شغلی و نه درآمدی که شکم آنها را سیر کند، چه انتظاری غیر از تبدیل شدن به گوش‌های شنوائی برای تبلیغات گمراه‌کننده بوق‌های سلفی و وهابی آنهم هنگامی که با دلارهای بادآورده نفتی سرازیر شده از جیب‌های گشاد آل سعود و آل نهیان و آل‌های دیگر همراه است می‌توان داشت؟ مگر به این فرموده معصوم که «کادالفقران‌یکون‌کفراً» باور ندارید؟ اگر قبول دارید که وقتی فقر از یک در وارد خانه‌ای شود ایمان از در دیگر همان خانه خارج می‌شود، پس نباید حتی لحظه‌ای در حل معضلات مردم خوزستان به ویژه مسائلی از قبیل بی‌کاری و فقر و بازماندن از تحصیل تردید و غفلت و کوتاهی نمائید…»

سازندگی با عکسی در اندازه‌ی بزرگ از گوجه فرنگی که افزایش قیمت آن به سوژه‌ی روزهای اخیر کاربران شبکه‌های اجتماعی هم بدل شده بود، پرسید: «موج جدید گرانی؟» و وعده داد در صفحات داخلی پاسخ‌هایی به مخاطب ارائه دهد. ابتکار روزنامه در استفاده از عکس گوجه به جای چهره یا طرح خوب است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here