زمان انتشار : ۵ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۲ | کد خبر : 474527 |

بازار ارز دغدغه‌ی تحلیل‌‌های آخر هفته شد

شفقنا رسانه- جلسه شورای امنیت و همراهی نکردن اعضای شورا با نظر ترامپ درباره‌ی برجام به مهمترین تیتر آخر هفته تبدیل شد. سیاست روز، شرق، ایران، خراسان، جمهوری اسلامی، همشهری، قانون، اطلاعات، اعتماد و ابتکار از جمله روزنامه‌هایی بودند که شکست برنامه‌ی ترامپ در شورای امنیت علیه ایران را گزارش دادند. چینش و انتخاب تیتر و عکس یک شرق، اعتماد و همشهری از سایرین بهتر است. اگرچه همشهری در شرح عکس باید به ترکیبی بودن آن از دو عکس متفاوت و مجزا اشاره می‌کرد تا مخاطب آینده هم متوجه شود چنین تصویری به واقع ثبت نشده و تصویرسازی است.

اما آنچه بیشتر تحلیل‌ها را به نظرخواهی برانگیخت، افزایش قیمت ارز در روز گذشته بود که روزنامه‌های دنیای اقتصاد، قدس و کیهان در تیترهای اصلی به آن پرداختند و سایرین در تحلیل‌ها و تیترهای به آن واکنش نشان دادند. از جمله خراسان در بخشی از یادداشت روز با انتقاد از انفعال دولت دربرابر بازار ارز و تصمیم‌گیری در زمینه‌ی اقتصاد نوشت: «اقدامات عملی: اگرچه معضل بازار ارز اکنون بیش از همیشه روانی و به همین دلیل هم خطرناک است، اما در عمل بازار به تزریق گسترده ارز نیاز دارد. واضح است که تزریق ارز به بازار، به تنهایی، جز اتلاف منابع و پرکردن جیب رانت خواران از منابع ارزی مورد نیاز ملت نتیجه ای در بر ندارد اما در عمل اگر پیام های اعتمادساز دولت و دیگر دستگاه ها همراه با تزریق گسترده ارز طی چند روز در بازار صورت گیرد، می توان التهاب بازار را از بین برد. نکته قابل تامل این که منابع ارزی ناشی از فروش نفت و صادرات غیرنفتی در حدی مطمئن  و بیش از نیاز واقعی بازار است. نکته مهم در این زمینه دسترسی به ارز کاغذی است که می توان از طریق تسهیل ورود ارز از مرزهای زمینی از افغانستان و پاکستان تا عراق، معضل ورود ارز به داخل را حل کرد. از سوی دیگر اکنون به واسطه سامانه ها و اطلاعات موجود می توان با استفاده از این اطلاعات و سامانه ها، نیازهای واقعی بازار ارز، از ارز مسافرتی، دانشجویی و پزشکی تا ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای ضروری را رصد کرد.»

محمد مرزبان‌راد هم در بخشی از یادداشت صفحه اول اعتماد با اشاره به وضعیت کنونی بازار ارز تحلیل کرد: «…مردم ناچار ما برای ثبات ارزش دارایی‌های‌شان دلار می‌خرند بدون آنکه حتی بدانند این کاغذی که می‌خرند اصلی است یا جعلی؟ قیمتش همین است یا قیمتی نادرست و غیرعادی دارد. دولت عملا خودش را از دخالت در این بازار غیررسمی که بیشتر کارکردی شبیه «قمارخانه‌ها» دارد، معاف کرده است. مردمی که در آینده نزدیک ممکن است ضررهای کلان کنند و دارایی‌های‌شان که می‌خواستند از بین نرود و به همین دلیل با دلار معاوضه کردند هموطن، همشهری و اعضای خانواده ما هستند. بی‌مسوولیتی دولت در آشفته بازار غیررسمی ارز، فضیلتی برای هیچ نهادی به حساب نمی‌آید. این مردم دارند خودشان، خودشان را مجازات می‌کنند. تقاضای زیاد و غیرعادی برای هر کالایی برای آن کالا قیمتی مصنوعی می‌سازد. هجوم مردم به بازار غیررسمی ارز قیمت آن را بی‌محابا بالا می‌برد چنان که بی‌محابا بالا رفته است. روزی که صعود قیمت دلار متوقف شود چه کسی پاسخ این خسارت‌ها را که بی‌مسوولیتی نهادهای اقتصادی تشدیدکننده آن است، خواهد داد؟کالایی که در اختیار ماست قیمتش را دیگران تعیین می‌کنند این «دیگران» حتی معلوم نیست چه کسانی هستند؟ شاید همان‌ها باشند که عده‌ای را همین هفته اجیر کردند برای به خاک و خون کشیدن بی‌گناهی از ملت‌ ما! این «دیگران» به قصد نابودی «امید ملت» با قیمت دلار بازی می‌کنند. آنها که با خون بازی کرده‌اند با دارایی و پول مردم بازی نمی‌کنند؟ بازی با دلار بازی در زمین کسانی است که آماده خون‌خواری از ملت ایران هستند.»

ابتکار هم در سرمقاله با تیتر «برنده در سیاست، بازنده در اقتصاد» با تقدیر از عملکرد روحانی در سیاست خارجی، وضعیت اقتصاد را نقد کرد و توضیح داد: «…این یک اشتباه راهبردی بزرگ است اگر تصور شود که همه آن‌چه در بازار سکه و ارز می‌گذرد متاثر از یک سخنرانی یا چند توئیت رئیس‌ ایالات متحده آمریکا و یا اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران است. طبیعی است که در پیدایش چنین وضعیتی نه‌تنها عوامل متعددی درگیر بوده و هر یک سهمی را به دوش می‌کشند، بلکه اعلام نظرهای غیرکارشناسی، غیرعلمی بدون اتکا به تئوری‌های کلاسیک و نوین اقتصادی هم به عاملی کشنده برای این اقتصاد شکننده محسوب می‌شود. در وضعیت فعلی کار به جایی رسیده است که هر روز یکی از صاحبان قدرت، موضوع را از منظری و زاویه‌ای به بحث می‌نشیند و ایده‌هایی گاه خارق‌العاده را ارائه می‌کند. یک روز یکی مدعی می‌شود که نیازی به دلار نیست؛ مشکلات کشور با روبل و روپیه و یوان حل می‌شود. روز بعد، دیگری با استفاده از تریبونی که در اختیار دارد، اعلام می‌کند که به دلار توجه نکنید و از کنار آن به آرامی بگذرید. دیگرانی هم در این میان می‌آیند و هر کدام حرف و حدیثی تازه و بدیع را روایت می‌کنند. روایت‌هایی که هیچ یک نشانی از بن‌مایه‌های اقتصادی و علمی در خود ندارند و نمی‌توان کمترین توجهی به آن‌ها کرد. این قبیل اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرعلمی هم چون هیزمی بر این آتش عمل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا تدبیر لازم درخصوص تنظیم بازار و رفع مشکلات موجود اندیشیده شود. هر چند به نظر نمی‌رسد تدبیر قابل ملاحظه‌ای هم در صدر امور مورد نظر قرار گرفته باشد. اما همین تلاش‌های سخت و صعب هم با این وضعیت راه به جایی نخواهد برد. در سوی دیگر، مردم هم هراسان و نگران از وضعیت به وجود آمده و نوسانات قیمت‌ها طی دوره‌های زمانی کوتاه، اشتباه‌ترین راهکار را انتخاب کرده و سعی می‌کنند خرده‌ سرمایه‌های‌شان را به طلا و سکه و ارز تبدیل کنند. طبیعی است در چنین چرخه‌ای هیچ راه نجاتی را نمی‌توان یافت. باید از این کلاف سردرگم، سرنخ ماجرا را از نقطه‌ای کلیدی به دست آورد و راه خروج را یافت…»

دنیای اقتصاد که در تیتر یک اوضاع بازار ارز را ناشی از «بازی شبانه سفته‌بازان» دانست، در متن هم تاکتیک‌هایی از دلالان بازار ارز ارائه کرد که در این بازار اختلال ایجاد می‌کنند: «…به گفته فعالان، نوسانات دلارتحت‌تاثیر یک محرک تکراری شدت گرفت. به باور برخی بازیگران با تجربه بازار، در ۲ ماه اخیر، نوسان‌گیران حرفه‌ای و معامله‌گران بزرگ بازار در ساعات انتهایی روز با افزایش خریدهای پشت خطی و جوسازی پیرامون اخبار سیاسی، قیمت‌ها را از مرزهای مقاومتی مهم عبور می‌دهند. شکست این مقاومت‌ها در روز بعد افراد عادی جامعه را بیش از پیش نگران می‌کند و بازیگران غیرحرفه‌ای تحت‌تاثیر نگرانی حاصل از دست رفتن ارزش دارایی‌شان وارد بازار می‌شوند و سعی می‌کنند به هر طریقی ارز متناسب با دارایی‌شان را تهیه کنند. ورود این تقاضای جدید موجب می‌شود که مرزهای مقاومتی شب گذشته، تبدیل به مرزهای حمایتی شوند و حتی بعضا قیمت به سطوح بالاتری نیز وارد شود. در واقع تاکتیک اول نوسان‌گیران برای جذب مشتری جدید بازار ارز، افزایش شبانه قیمت‌هاست؛ امری که افراد عادی را نگران و آنها را آماده ورود به بازار می‌کند. تاکتیک دوم نوسان‌گیران آن است که زمانی که تقاضای افراد عادی وارد بازار می‌شود، از فروش ارز خودداری می‌کنند و به این ترتیب، ولع خریداران را برای تهیه ارز بالاتر می‌برند. در میان معامله‌گران حرفه‌ای، نوسان‌گیران و مردم عادی یک دسته دیگر نیز در بازار این روزها نقش پررنگی دارند و آنها واسطه‌ها هستند؛ واسطه‌ها افرادی هستند که ارز را از مراجع بزرگ‌تر مانند معامله‌گران بزرگ، صرافی‌ها و… تهیه می‌کنند و آن را به دست مشتریان عادی می‌رسانند. در این میان، واسطه‌ها خود در روزهای هیجانی داغی معاملات را بالاتر می‌برند…»

روزنامه کیهان هم با مؤثر دانستن «فضای مجازی» بر افزایش قیمت ارز پرسید: «…آیا نباید وزارت ارتباطات به طور قاطع اقدام به بستن فضای مجازی مخرب و ملتهب‌کننده بازار ارز نماید؟ » همچنین محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با‌ اشاره به اینکه نرخ‌های کنونی تناسبی با نرخ‌های دیگر ارز ندارد، به روزنامه گفت: «بانک مرکزی از ابزار‌های خودش برای کنترل بازار ارز استفاده نمی‌کند. وی افزود: بخش زیادی از ظرفیت‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز غیر فعال است، از سوی دیگر ورود ارز صادرات غیر نفتی به کشور به دلیل ضعف بانک مرکزی، انجام نشده و دولت در این زمینه نظارت بسیار ضعیفی داشته است. به گفته رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس، متاسفانه ارز برخی دستگاه‌ها مانند پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها کاملا برنگشته و این دستگاه‌ها به امان خدا رها شده‌اند، کسی هم پیگیری نمی‌کند. از سوی دیگر عوامل روانی و دشمن هم بر نرخ کنونی ارز اثر گذار هستند…»
روزنامه قدس هم گزارشی درباره‌ی تغییر نرخ ارز داشت و در تیتر پرسید این جهش ارزی، واقعیت است یا هیجان. تلاش روزنامه برای مطلبی تولیدی و ارائه‌ی نظر کارشناسی برای تحولات روز خوب است اگرچه در مواردی متن به یادداشت نزدیک شد و نظر شخصی نویسنده هم در آن دیده شد.

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here