زمان انتشار : ۴ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۰۳ | کد خبر : 474512 |

گوگل ۲۰ساله شد

شفقنا رسانه-درسال ۱۹۹۸ که به همت لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکتری در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، گوگل برای نخستین بار پا به دنیای وب گذاشت

به گزارش روزنامه ایران،وقتی گوگل ۲۰ سال قبل کار خود را آغاز کرد تنها دلیل خود را نظم دادن به اطلاعات جهان و قابل استفاده بودن آن برای تمام مردم دنیا دانست که البته یک ایده بسیار بلندپروازانه به چشم می‌آمد. درسال ۱۹۹۸ که به همت لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکتری در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، گوگل برای نخستین بار پا به دنیای وب گذاشت ۲۵میلیون صفحه در این فضا وجود داشت که تقریباً معادل تعداد کتاب‌های یک کتابخانه بزرگ محسوب می‌شد. اما امروزصدها میلیارد صفحه اینترنتی وجود دارد و تعداد اطلاعات آن نیز بیش از همه کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های جهان است.

این کمپانی تاکنون رشدی فراگیر داشته و امروزه مردم بیش از ۱۹۰ کشور جهان می‌توانند در بیش از ۱۵۰ زبان مختلف به جست و جوی موضوعات مورد نظر خود در گوگل بپردازند. گفتنی است در زمان تولد گوگل، مایکروسافت که ویندوز ۸ را بتازگی به بازار عرضه کرده بود، با ارزش ۲۶۰میلیارد دلار، ارزشمندترین کمپانی جهان محسوب می‌شد ولی حالا طبق مجله فوربس، گوگل با ارزش ۶۸۸ میلیارد دلار از مایکروسافت با ارزش ۶۵۵میلیارد دلار پیشی گرفته است. ازسوی دیگر باید گفت امروزه گوگل ۸ محصول پرطرفدار دارد که تعداد کاربران هریک از آنها بیش از یک میلیارد نفر است. از سرویس‌های پرطرفدار گوگل می‌توان به جیمیل، یوتیوب، گوگل ترنسلیت، گوگل کروم، گوگل مپ، ویز، گوگل ارث، سیستم عامل اندروید، هنگ آوت و گوگل درایو اشاره کرد. البته گوگل در سال ۲۰۱۶ نیز با گوگل پیکسل به دنیای گوشی‌های هوشمند پا گذاشت.
هرچند گوگل پیشرفت‌های چشمگیری داشته ولی هسته اصلی آن در ۲۰سال گذشته تغییر چندانی نداشته است؛ موضوعی که در مراسم بیستمین سالگرد تولد گوگل در سانفرانسیسکو مورد توجه قرار گرفت و در این مراسم اعلام شد که گوگل می‌خواهد تغییراتی عمده در بخش جست و جوی خود بویژه در گوشی‌های هوشمند ایجاد کند؛جست و جوهایی که در دو بخش Activity Cards (کارت‌های فعال)و improved Collections (دسته ‌بندی‌های پیشرفته) دسته‌بندی می‌شوند.

هنگام جست و جو، Activity Cards صفحات، سایت‌ها و همچنین سؤال‌های مشابه را برای کاربر به نمایش درمی آورد تا بتواند از نتایج جست و جوی سایر کاربران هم استفاده کند. البته این نتایج همیشه به کاربر نمایش داده نمی‌شود که مزاحمتی برای وی تلقی شود. دسته ‌بندی‌های پیشرفته به ویژگی کارت‌های فعال بسیار وابسته است و به کاربر کمک می‌کند تا محتواها را روی گوشی خود دسته‌بندی کند که این موضوع هنگام خرید خانه یا ماشین، برنامه‌ریزی برای عروسی و… می‌تواند به کاربر کمک زیادی کند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here