زمان انتشار : ۳ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۳۴ | کد خبر : 474458 |

تیترها شهدای حادثه تروریستی اهواز را بدرقه کردند/ «خراسان» صدای «بجستان» شد

شفقنا رسانه- تشییع پیکر شهدای حمله‌ی تروریستی اهواز در صفحه اول اغلب روزنامه‌های امروز از جمله وطن‌امروز، سیاست‌روز، روزان، رسالت، قدس، خراسان، کیهان، جوان، جمهوری‌اسلامی، جام‌جم، ایران، همشهری، قانون، اطلاعات، اعتماد، ابتکار و آرمان‌امروز قاب شد و در کنار آن جمله‌ای از سخنان رهبری انقلاب اسلامی با کلیدواژه «گوشمالی سخت» به عوامل این حادثه تروریستی قرار گرفت. بعضی روزنامه‌ها علاوه بر این جمله، تیترهای احساسی و وحدت‌جویانه متناسب با رویداد انتخاب کردند. بهترین چینش و انتخاب تیتر و عکس را اعتماد داشت؛ عکس متفاوتی را به قاب روزنامه آورد که عناصر خبری آن به خوبی راوی حال و هوای مردم حاضر در مراسم است. تیتر هم کوتاه و در جای خوبی از عکس قرار گرفت که برای انتقال معنا مشکلی ایجاد نمی‌کند. جوان و همشهری هم انتخاب‌های نسبتا خوبی داشتند و حداقل تلاش کردند زاویه دید متفاو‌ت‌تری ارائه دهند.

صبح نو صفحه‌ای از نیویورک تایمز را به صفحه اول آورد و در کنار خبر تشییع پیکر شهدای حمله‌ی تروریستی اهواز، مسئولیت اجتماعی رسانه‌ها را درباره‌ی انتشار عکس‌ها در این زمینه به بحث گذاشت. فارغ از کیفیت محتوا تلاش روزنامه‌ برای ارائه‌ی مطلب تولیدی و فراتر از خبر رفتن خوب و مهم است. اگرچه روزنامه می‌توانست با دست‌اندرکاران تهیه و انتشار عکس‌ها در رسانه‌ی مورد نظر هم صحبت و استدلال‌های آنها را منتشر کند. این که قطعی و یقینی عکسی را بدون ذکر دلایل دقیق خارج از محدوده‌ی منافع ملی بدانیم و به خاطر آن کل یک مجموعه عکس را زیر سوال ببریم رویکرد درستی نیست. خوب است استانداردهایی که سردبیران خبری می‌توانند در چنین مواقعی به آن توجه کنند، از نگاه روزنامه‌نگاران رسانه‌های مختلف بررسی شود. منافع ملی دقیقا در اشتراکات رسانه‌ها یافت می‌شود و نمی‌تواند در یک رسانه کاملا خارج از محدوده و در رسانه‌ی دیگر کاملا جزو منافع ملی تعریف شود. ضمن این که انتشار عکس جنازه به عنوان عکس خشن بیشتر قابل بررسی است و نباید این مبحث را با منافع ملی جمع بست.

حمیدرضا جلایی‌پور در بخشی از سرمقاله‌ی امروز اعتماد درباره‌ی پیامدهای این حادثه تروریستی در اهواز و راهکارهای حل آنها تحلیل کرد: «… هویت‌گرایی قومی و ملی هر دو پدیده‌هایی مدرن هستند. ما ملی‌گرایی در‌بر‌گیرنده و مدنی داریم و ملی‌گرایی تک‌بعدی و ناعادلانه که به قوم‌گرایی دامن می‌زند نیز داریم. شایسته است حاکمیت و نیروهای جامعه‌ مدنی و رسانه‌های عمومی از ملی‌گرایی انسانی، مدنی و عادلانه (و ایران برای همه ایرانیان) دفاع کنند.چهارم‌ اینکه راهبرد درست فعالیت و بهبودخواهی در مناطق قومی فعالیت مبتنی بر حقوق برابر شهروندی است و فعالیت هویت‌طلبانه‌ جدایی‌طلبان نا‌امنی و درهای جهنم را بر مردم اهواز و ایران باز می‌کند.»

 مسعود پزشکیان، نماینده مجلس شورای اسلامی در صفحه اول روزنامه ایران نوشت: «…کنار گذاشتن کامل اختلاف ‌نظرها و تفاوت دیدگاه‌ها در جامعه نه اتفاقی شدنی است و نه منطقی و معقول. اختلاف نظر و دیدگاه اتفاقاً می‌تواند نقطه شروع رشد و پویایی کشور باشد، اما به این شرط که بتوانیم آن را در یک چارچوب منطقی کنترل کنیم. به این معنا که اولاً اختلاف دیدگاه‌ها و نظرها باعث از بین رفتن روحیه احترام متقابل و ایجاد رویه نفی دیگری در افراد نشود و ثانیاً به رسمیت شناختن آن، عنصر سازنده جامعه و ملت یعنی اتحاد و وحدت را خدشه‌دار نکند. از این منظر حادثه اهواز نشان داد که جامعه ما با وجود تفاوت‌های عمیقی که از نظرگاه‌های مختلف در آن وجود دارد، تا چه اندازه بر سر مسائل اساسی چون تمامیت ارضی، امنیت عمومی، مقابله با دشمن بیگانه و گروه‌های وابسته و حفظ آرامش دارای وحدت نظر است. رویه نامطلوب باب شده در ایران آن است که متأسفانه دعواهای سیاسی در مقاطع زیادی به ناحق مجوز ایراد هر نوع تهمت و انگی به طرف مقابل می‌شوند. شرایط جامعه بعد از اتفاقاتی چون حادثه تروریستی اخیر باید نمادها و تصاویری باشند که گروه‌های مختلف سیاسی همیشه پیش چشم خود نگه دارند تا در زمان رقابت، حد تاختن به طرف مقابل و نقد او را رعایت کنند و به یاد داشته باشند که باوجود تفاوت نظرها، در موقعیت‌های حساس چه وجوه مشترک عمیق، پررنگ و مهمی با طرف مقابل دارند…»

جمهوری اسلامی هم در بخشی از سرمقاله‌اش نوشت: «…اینکه برخی رژیم‌ها با وقاحتی کم نظیر به شرارت‌های آشکار و نهان خود افتخار می‌کنند و تهدید می‌کنند که دامنه جنگ را به داخل ایران می‌کشانند یا به خاطر انفجار اخیر اهواز بیانیه‌های جانبدارانه از تروریست‌ها را انتشار می‌دهند تصادفی نیست و شاید باور کرده‌اند که فردا پاسخی به خاطر اینهمه وقاحت بی‌حد و مرز دریافت نخواهند کرد. اما با مروری بر سرنوشت صدام انتظار نمی‌رود که سرمایه‌گذاری بر روی جنایات وحشیانه تروریستی پیامدهای دلخواه و دلنشینی برای ارتجاع عرب و به ویژه برخی رژیم‌های فاسد عرب منطقه داشته باشد. تا همین جای قضیه روشن است که حداقل در قبال چنین فجایع دلخراشی، حامیان غربی تروریسم برای حفظ ظاهر هم که شده، تلاش می‌کنند حساب خود را از حساب رژیم‌های فاسد عربی جدا کنند و آنها را در قبال پیامدهای ناگوار سرمایه‌گذاری بدفرجام به حال خودشان بگذارند. این برای رژیم‌های فاسد عربی بسیار شرم آور است که وقتی دشمنان اسلام به خاطر حفظ ظاهر هم که شده، فجایع تروریستی را محکوم کرده و از قربانی شدن انسان‌ها اظهار تاسف می‌کنند، عناصر فاسدی در منطقه به استقبال کشتار مسلمانان بی‌گناه می‌روند و شادی ابلهانه خود را از قتل و جنایت پنهان نمی‌کنند…»

امروز ترامپ و روحانی در سازمان ملل سخنرانی می‌کنند. زمان این سخنرانی‌ها به وقت تهران از ساعت ۱۹ تا ۲۲ خواهد بود. فردا هم جلسه شورای امنیت برگزار می‌شود که از هفته‌ها قبل بر سر آن بحث وجود دارد. خراسان از جمله روزنامه‌هایی بود که به این خبر پرداخت و آن را «دوئل نطق‌ها» خواند. در بخشی از متن هم گزارش کرد: «روحانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا تمایل دارید در هر شرایطی با ترامپ دیدار کنید، گفت: دیدار خود به تنهایی موضوعیت ندارد، چرا که دیدار زمانی انجام می‌شود که ما امید داریم اختلافات کمتر شده و به نکات مثبتی دست خواهیم یافت. اما امروز به رفتار رئیس جمهور آمریکا هیچ امیدی نداریم و هیچ خاصیت و اثری در این کار نمی‌بینیم. اما اگر روزی ببینیم آمریکا صادقانه به دنبال بازسازی روابط است، آن زمان تصمیم خواهیم گرفت و فضای تازه ای خواهیم داشت.رئیس جمهور همچنین در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا که دیشب در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، گفت: این یک واقعیت تاریخی است که دولتمردان بزرگ به جای «دیوار»، «پل» می سازند. هر اندازه نژادپرستی، تبعیض نژادی و بیگانه هراسی ایجاد دیوار میان ملت ها را آسان می سازد، گفت وگو، مدارا و همزیستی مسالمت آمیز خمیرمایه بنای پل میان اختلافات و دودستگی هاست.»

کیهان هم تیتر دوم را به همین خبر اختصاص داد و با خطاب قراردادن حسن روحانی، رئیس‌جمهور از او خواست محکم باشد. در بخشی از متن هم نوشت: «…انتظار افکار عمومی از رئیس جمهور به عنوان نماینده ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل این است که از این تریبون جهت بیان حقانیت جمهوری اسلامی و تشریح عهدشکنی و کینه‌توزی‌ها و کارنامه سیاه شیطان بزرگ به خوبی بهره ببرد.ملت ایران از آمریکا طلبکار است و رئیس جمهور باید با قاطعیت و از موضع قدرت در این نشست شرکت کرده و آمریکا را در جایگاه متهم نشانده و به چالش بکشد…»

خراسان در ادامه‌ی پخش ویدیویی از مکالمه‌ی وزیر بهداشت با یکی از اهالی شهر بجستان که لحن او مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت؛ با آن شهروند مصاحبه‌ای ترتیب داد که گفت:«…من با این حرفم مشکل خیلی از مردم را گفتم و این تنها خواسته من نبود و همه مردم از درد و رنج کمبود امکانات و نبود متخصص در بیمارستان می‌نالند. عباس  پهلوان افزود:هزینه های رفت و آمد بیشتر از  هزینه های درمان برای ما بجستانی ها در می آید.وی تصریح کرد: فقط توقع داشتیم یک متخصص فیزیوتراپ به شهرستان بفرستند، چون باید همسرم را برای فیزیوتراپی به کاشمر ببرم که توان پرداخت هزینه رفت و برگشت به کاشمر را ندارم  و هربار باید ۱۲۰ هزار تومان پول رفت و برگشت بدهم…»

همشهری گفت‌وگوی مهمی با سفیر ترکیه در ایران درباره‌ی مسائل مختلف در ترکیه و منطقه دارد که درباره‌ی اختلاف نظر مطرح شده در آخرین اجلاس مشترک ایران، ترکیه و روسیه درباره‌ی سوریه گفته: «ابتدا اینکه دوستان ایرانی نه به ما و نه به دوستان روس در رابطه با پخش زنده اطلاعی نداده بودند و هم ما و هم روس‌ها غافلگیر شدیم. اما خب این اهمیت چندانی ندارد به‌دلیل اینکه جناب رئیس‌جمهور ما آقای اردوغان سیاستمداری هستند که همیشه به‌صورت شفاف و باز صحبت می‌کنند. به هر حال اطلاعی در این رابطه داده نشده بود اما مشکلی برای ما ایجاد نکرد چون ما سیاست‌ خودمان را با همان شفافیت و همان روشی که همیشه بوده ادامه می‌دهیم. وقتی که میزبان و صاحب خانه آنطور ترجیح داده ما هم باید احترام بگذاریم. اما من بر این باور نیستم که بحث یا جدلی شده باشد در جلسه. سه کشور برای پایان دادن به اتفاق‌هایی که در این سال‌ها در سوریه رخ می‌دهد مذاکرات آستانه را شروع کرده‌اند و بارها در جلسات با هم شرکت کرده‌اند. من جلسه تهران را هم مانند جلسات قبلی کارساز می‌دانم. خیلی طبیعی است که هر سه کشور در تمامی مسائل اتفاق نظر نداشته باشند و ممکن است اختلاف نظری وجود داشته باشد.»

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here