زمان انتشار : ۲ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۳۰ | کد خبر : 474398 |

نفیسی: رسانه ها حادثه تروریستی اهواز را در سطح بین المللی مطرح کنند

شفقنا رسانه-در پی هر حادثه و بحرانی پوشش دهی خبری رسانه ها از جمله موضوعاتی است که برای آحاد جامعه اهمیت دو چندان پیدا می کند از مخابره عکس ها گرفته تا جزئیات آن حوادث.بعد از حادثه تروریستی روز شنبه در اهواز این انتقاد مطرح شد که ابعاد آن آنطور که باید در رسانه های بین المللی مطرح نشد.با توجه به اینکه مشابه چنین اتفاقی را سال گذشته در مجلس شورای اسلامی داشتیم آیا وضعیت اطلاع رسانی ما بهتر شده است؟ از طرفی دیگر  مساله امنیت ملی در این حوادث بسیار مهم است آیا رسانه ها می توانند در انتشار چنین اخبار موضع گری داشته باشند؟

بیژن نفیسی مدرس ارتباطات و روزنامه نگار پیشکسوت به شفقنا رسانه می گوید: با گذشت زمان تجربه کاری بیشتر باعث می شود ما پوشش خبری بهتری از بحران ها  داشته باشیم ولی همیشه این توقع وجود دارد که با توجه به شرایطی که در منطقه و بر ما حاکم است نقش خبری ،مخصوصا روزنامه نگاری بحران بیشتر در نظر گرفته شود.اما هنوز ضعف هایی در این زمینه داریم و این نشان می دهد آن برنامه ریزی درست برای پوشش کامل خبری را متاسفانه هنوز نداریم که این مساله به زمینه های آموزشی کارمان بر می گردد که باید آن را  بیشتر و ارتقاء دهیم و دوره های آموزش بیشتری برگزار کنیم.

یادگیری مسائل تکنیکی؛یک ضرورت مهم برای خبرنگاران

او ادامه می دهد: صرف اینکه در رسانه ای مشغول کار هستیم دال بر این نیست که همه مهارت و توانمندی ها را داریم بلکه باید همیشه تحت آموزش های به روز باشیم و از تجربه های دیگر کشورها و خبرنگاران بین المللی هم بهره ببریم .در حال حاضر   یادگیری مسائل تکنیکی برای خبرنگاران و عکاسان ضرورت زیادی دارد. مثلا خیلی از عکاسان را می شناسم که دوربین های حرفه ای در دست دارند ولی از کاربرد و استفاده دقیق آن خیلی اطلاعی ندارد و این نشان می دهد ما با توجه به اینکه تکنولوژی در اختیار داریم ولی  هنوز عقب هستیم و این خودش یک مساله است، چرا که هر چه کار با ابزار های پیشرفته تر را یاد بگیریم باعث می شود اطلاع رسانی دقیق تر و پوشش دهی وسیع تر باشد و این جدا از مسئولیت حرفه ای و اجتماعی در اطلاع رسانی می باشد.

نفیسی با اشاره به چگونگی پوشش خبری حادثه اهواز می گوید: ما باید بتوانیم  این جنایت دردناک را در سطح بین المللی بیشتر پوشش دهیم.با توجه به اینکه این حادثه مرگبار یک روز بعد از «روز جهانی صلح» بود و ما شاهد چنین جنایتی از طرف این گروه بودیم باید ما اهالی رسانه تلاش کنیم این واقعه را فراتر از ملی بودن آن ببینم و با انتشار عکس ها و جزئیات اخبار مظلومیت خود را به جهانیان ثابت کنیم .به نظرم این یک فرصت است که رسانه ها می توانند بر روی آن کار کنند.

این مدرس ارتباطات با انتقاد از کسانیکه می گویند که رسانه های ایرانی در نشان دادن این اتفاق موضع گیری زیادی دارند، توضیح می دهد: رسانه ها وقتی در حال نشان دادن واقعیت هستند خودش حقانیت را نشان می دهد. وقتی رسانه ها بتوانند این واقعیت را با استفاده از تصاویر دقیق و خبرهای کامل از اینکه  یک عده ای به صورت کور به سمت جمعیتی که در حال تماشای دیدن یک رژه برای مراسم خاص بودند، نشان دهند دیگر جایی برای چنین نقدهایی که رسانه ها ما جانبدارنه یا موضع گیری عمل می کنند، نمی ماند . همین بیان واقعیت خودش رسالت و مسئولیت حرفه ای یک رسانه را در هنگام حادثه و بعد از آن نشان می دهد.

ثبت حوادث اهواز یک سند تاریخی برای آیندگان است

او ادامه می دهد: ولی اگر می خواهیم موضع گیری های خاص هم داشته باشیم باید آن را در  یک مقاله و همراه با تحلیل بنویسیم ، که در اینجا جانبداری رسانه ها می تواند  حق آنها باشد.در مجموع معتقدم پوشش دهی رسانه ها از این بحران  خوب بود ولی می توانیم در سطح بین الملل کارهای بیشتری انجام دهیم مخصوصا عکس های که در حین حادثه گرفته شده را بیشتر مطرح و انتشار دهیم.مثلا همان  عکاسی که در حالیکه بر روی زمین پناه گرفته ولی باز هم در حال عکس گرفتن از اتفاق های آن روز است  خب ما با مخابره کردن این تصاویر و خبرهایی که واقعیت را نشان می دهد می توانیم اطلاعات و توانمندی ها و حرفه ای بودن خود را به جهانیان بیشتر ثابت کنیم.در شرایطی  که آن عکاس یا خبرنگار  جان خودش در خطر بود اما می خواست که لحظه ها را ثبت کند و این خیلی باارزش و تاثیر گذار بود.

این روزنامه نگار پیشکسوت با اشاره به ضروت ثبت لحظه ها به عنوان یک سند تاریخی در زمان بحران ، می گوید: درست است که در زمان چنین حوادثی موانع از طرف نیروهای امنیتی برای خبرنگاران و عکاسان از جهت حفظ جانشان زیاد است  اما خبرنگاران و عکاسان   هم مسئولیت اجتماعی  خود را دارند که بتوانند  لحظات و صحنه هارا  ثبت کنند چرا که چنین صحنه هایی را برای تاریخ لازم داریم. مثلا عکس هایی که از دوران دفاع مقدس به جا مانده است خودش یک آرشیو وسند تاریخی برای آیندگان است.پوشش خبری   این حوادث هم قطعا تاریخ ساز خواهد بود و از این منظر نگهداری و ثبت آنها با اهمیت است.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here