زمان انتشار : ۲ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۵۵ | کد خبر : 474377 |

«قانون» و «هفت‌صبح» پیگیر شاهدان حادثه تروریستی اهواز/تحلیل‌های دوشنبه را بخوانید

شفقنا رسانه- هیئت دولت امروز را همزمان با تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز عزای عمومی اعلام کرد و به همین دلیل بعضی روزنامه‌ها لوگوی خود را مشکی نوشتند یا روبانی سیاه کنار آن قرار دادند. در متن مطالب هم برخی سعی کردند نگاه جدیدتری به حوادث روز شنبه داشته باشند یا مصاحبه‌هایی را با افراد حاضر در محل حادثه داشته باشند. کیهان در تیتر یک جلسه بررسی لوایح مرتبط با FATF را «خیانت به خون شهدای اهواز» خواند و در بخشی از متن هم در توضیح این ادعا استدلال کرد: « پذیرش FATF و به عبارتی پذیرش قانون مطلوب آمریکا و اروپا نسبت به مبارزه با تامین مالی تروریسم، به معنای خط بطلان کشیدن بر محور مقاومت، بازگذاشتن دست اسرائیل و آمریکا در منطقه، دست کشیدن از عمق استراتژیک نظام جمهوری اسلامی ایران، محصور نمودن ملت ایران در مرزهای خودش و بازگذاشتن دست دشمنان برای اعزام گروهک‌های تروریستی و حمله به ملت ایران است. تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است. لازم و ضروری است که نمایندگان مجلس به جای برگزاری نشست ویژه برای تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF، در اعتراض به جنایت مزدوران دولت‌های صحنه‌گردان FATF لوایح مرتبط را از دستور خارج کنند.»

جوان هم با تیتر «همه‌ی حقوق‌بگیران تروریسم» تصویری دوربرشده از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را با بسته‌ای دلار جلوی یک صف قرار داد که تصاویری از تروریست‌ها و مجریان و تحلیلگران بی‌بی‌سی در آن قرار داده شده است. در متن یادداشت هم سردبیر با واکنش به استفاده نکردن شبکه‌ی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی از کلمه‌ی «تروریست» در خبرها نظرها و پست‌های توئیتری در رد و پاسخ به این شیوه‌ را بازتاب داد و تحلیل کرد: «کار به همین جا ختم نشد، ساعاتی بعد توئیت مجریان و روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی در محکومیت «حمله تروریستی» منتشر شد واین حقیقت را نمایان کرد که ایشان، کارگران حقوق بگیر شبکه ملکه هستند با دو شخصیت! شخصیت اول به ظاهر متعلق به خودشان است و شخصیت دوم را به ملکه فروخته‌اند، آن‌هم با قیمتی که نمی‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند، حتی به قیمت بازیابی شخصیت اول!» و در بخش پایانی متن نوشت: «ورای پذیرفتن یا نپذیرفتن چنین تحلیلی، بحران شبکه ملکه را باید جدی گرفت. بحرانی که موجب شده است مخاطب که تاکنون مستمع ساکت بی‌بی سی بود، حالا در مقام ناقد این شبه رسانه انگلیسی قرار گیرد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل چنین بحرانی در بی‌بی سی، رابطه و کمک سعودی است که هر چیزی را از جای خودش به ناکجا حرکت می‌دهد.»

ایران و همدلی واکنش‌های داخلی و خارجی به حادثه تروریستی اهواز را مرور کردند. ایران از «تعقیب دیپلماتیک تروریست‌ها» نوشت و در متن علاوه بر مرور پیام‌های همدردی با مردم ایران و محکوم کردن این حادثه تروریستی توسط سفرا و سران کشورهای مختلف، پیگیری‌های وزارت خارجه درباره‌ی این حادثه را هم بازتاب داد از جمله احضار دیپلمات‌های چهار کشور امارات، انگلیس، دانمارک و هلند. «سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه  کشورمان نیز روز گذشته با اشاره به این احضارها تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد دولت‌های مزبور مسببین جنایتکار و همه مرتبطین احتمالی با آنها را بازداشت و جهت حضور در دادگاه و محاکمه عادلانه به ایران مسترد نمایند.» عراقچی تأکید کرد: «استانداردهای دوگانه در برخورد با تروریسم به هیچ وجه پذیرفته نیست. کشورهای غربی نمی‌توانند داعیه مبارزه با تروریسم داشته باشند اما امکانات اقامتی و رسانه‌ای در اختیار آنان قرار دهند.»»

همدلی اما تیتر و عکس بی‌ارتباط به موضوع گزارش را انتخاب کرد. عکسی از روحانی درحال بالا رفتن از پله‌های هواپیما با تیتر «استوار در برابر ترور» هیچ ارتباط معنایی ندارد. واکنش رئیس‌جمهور به این حادثه تنها بخش کوچکی از گزارش است و دلیلی برای استفاده از دو عکس او (صفحه اول و صفحه داخلی) برای گزارش واکنش‌های داخلی و خارجی به یک حادثه‌ی تروریستی نیست.

قانون و هفت صبح هم گفت‌وگوها و روایت‌هایی از عکاسان و شاهدان حادثه‌ی تروریستی را به صفحه اول آوردند. عکسی از حاشیه‌های این حمله برای عکس یک قانون انتخاب خوبی نبود و می‌توانست از تصویری کمتر دیده شده استفاده شود که با متن گزارش میدانی هم متناسب باشد. هفت صبح هم چهره‌هایی از گزارش‌های تصویری روز شنبه دور بُر کرد و آنها را «شجاعان روز ۳۱ شهریور» خواند. کیفیت متن‌ها هم نسبتا خوب است و مهمتر از این تلاش روزنامه‌ها برای پیگیری حادثه‌ای خارج از تهران است. روزنامه سازندگی هم در تیتر یک وعده داد حامیان گروه تروریستی «الاحوازیه‌» را معرفی کند و در تیتر یک از «رد پای بیگانه در اهواز» نوشت.

خبر استعفای محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و تکذیب آن به روزنامه‌های سازندگی، سیاست‌روز، شرق و صبح‌نو آمد که ایده‌ی استعفا برای فرار از استیضاح را بررسی کردند. متن‌ها هم با اشاره به روند تأیید و تکذیب‌های متوالی این استعفا سردرگم هستند و تلاش کردند روایت‌هایی از احتمالات دلایل و تبعات این خبر را بیان کنند. سیاست‌روز نوشت: «اگر واقعا خبر درست باشد و وزیر صنعت معدن و تجارت اقدام فرار رو به جلو کرده باشد نشان از آن دارد که خودش نیز به عملکرد نامطلوبش واقف است هرچند که تجربه سالیان سال گذشته مجلس نشان داده که اکثر قریب به اتفاق استیضاح‌های مجلس رای نیاورده و نمایندگان استیضاح‌کننده با پاسخ وزیر مربوطه قانع شده‌اند. به اعتقاد کارشناسان اینکه استعفا آن هم در چنین شرایطی که سوالات بسیاری برای پاسخ وجود دارد؛ رخ داده باشد نبوده و اگر بناست چنین اتفاقی در آینده نزدیکرخ دهد باید نهادهای نظارتی به این مساله توجه داشته باشند که زمانی نسبت به قبول آن اقدام کنند که علاوه بر پرونده تخلفات این وزارتخانه، مسایل مختلف دیگر از جمله تصمیمات نادرست شریعتمداری برای بخش‌های مختلف تولید و صنعت نیز تعیین تکلیف شده باشد.» شرق هم در بخشی از گزارش خود در این زمینه نوشت: «تک‌افتادن شریعتمداری در این شرایط به معنای شانس کمتر او برای اقناع نمایندگان امضا‌کننده درخواست استیضاحش بود و خودِ وزیر صمت نیز مانند بسیاری دیگر از تحلیلگران و چهره‌های سیاسی می‌دانست که در شرایط فعلی، هیچ وزیری نمی‌تواند از مهلکه استیضاح در حضور نمایندگان عصبانی و نگران مجلس، جان سالم به در ببرد. احتمالا به همین دلیل بود که طبق آنچه یک منبع آگاه به «شرق» گفت، شریعتمداری در جریان تلاش برای راضی‌کردن نمایندگان به پس‌گرفتن امضایشان از درخواست استیضاحش، به برخی نمایندگان همسو با خود گفته بود اگر نتواند امضاهای مکفی برای از حد نصاب افتادن استیضاح را پس بگیرد، به مجلس نخواهد رفت و پیش از استیضاح، استعفا خواهد کرد.» استناد به منبع مطلع و آگاه شرایطی در کمیت و کیفیت دارد و نباید زیاد از آن استفاده کرد. این گزارش و مطلب «نماینده‌ی نجومی‌بگیر» استناداتی به منابع نامعلوم دارد که از اعتبار متن کم می‌کند.

همشهری گفتارهایی از تحلیلگران روابط بین‌الملل به گزارش خود درباره‌ی ظرفیت‌های حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور در اجلاس سازمان ملل افزود و از «فرصت‌های یک مواجهه» در تیتر یک نوشت. علاوه بر این در تیترهای فرعی به حاشیه‌های نشست تولیدکنندگان نفت اعم از اوپکی و غیراوپکی در الجزایر با تیتر «جنگ قیمت‌ها در بازار نفت» پرداخت؛ آنچه به تیتر اصلی اعتماد و سرمقاله‌ی جمهوری‌اسلامی هم آمد. اعتماد گزارشی از این نشست و حاشیه‌هایش نوشت و موکول کردن تعیین سقف برای تولید نفت به بعد از انتخابات کنگره آمریکا را «ایستادگی در برابر آمریکا» تعبیر کرد و موفقیت تیم ایرانی دانست. جمهوری اسلامی هم در سرمقاله با توصیفی از شرایط بازار نفت نوشت: «در چنین شرایطی رفتار غیراصولی روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت غیراوپک در جهت اشباع بازار نفت جهانی و سرازیر کردن نفت بیشتر به بازار برای شکستن قیمت‌ها کاملاً سوال برانگیز تلقی می‌شود و در واقع مسکو به تمامی تولید کنندگان نفت در مقیاس جهانی از پشت خنجر می‌زند تا بلکه شاهد کرشمه ترامپ باشد. گویا رهبران کرملین فراموش کرده‌اند که در ماجرای کریمه با آنها چگونه رفتار شد و حتی بده بستان چین و روسیه را هم غرب و به ویژه ترامپ تحمل نمی‌کند. این برای پوتین و دستیارانش بسیار تحقیرآمیز است که وزیر انرژی آمریکا در مسکو آنها را تهدید کند که اگر با سیاست‌های ابلهانه ترامپ همراهی نکنند، با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهند شد. همراهی پوتین با ترامپ از این پس جز این معنای دیگری ندارد که آنها از تهدیدات واشنگتن ترسیده‌اند و جا زده‌اند. تصمیمات اوپک و غیراوپک هرچه باشد، این روزها می‌گذرد ولی در تاریخ و در ذهن ملتها ثبت و ضبط خواهد شد که استقلال این کشورها چقدر می‌ارزیده است؟»

 

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here