زمان انتشار : ۱ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۱۷ | کد خبر : 474368 |

از هشتگ مثلث شوم تا تریبون تروریسم/ واکنش توییتری‌ها به مصاحبه ایران اینترنشنال با سخنگوی الحوازیه

شفقنا رسانه– حمله دیروز یک گروهک تروریستی به مردم ، نیروهای نظامی و انتظامی در جریان رژه نیروهای مسلح تصویری از خاک و خون را به نمایش گذاشت. در لحظات اولیه که مردم و رسانه‌ها هنوز در شوک این حادثه مرگبار  بودند، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال طی گفتگوی تلفنی با یعقوب حر التسطری سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به صورت زنده مصاحبه کرد که سخنگوی این گروهک مسئولیت این حادثه را پذیرفت. اقدام این شبکه تلویزیونی مورد انتقاد رسانه‌ای‌ها قرار گرفت و آن را غیرحرفه‌ای و در راستای حمایت و ترویج تروریسم دانستند.

به گزارش شفقنا رسانه، بعد از مصاحبه زنده ایران اینترنشنال حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن به این کار واکنش نشان داد و در توییتر خود نوشت: «شبکه ایران اینترنشنال در اقدامی بی‌شرمانه مصاحبه‌ای از سخنگوی گروه تروریستی که امروز افراد زیادی را به خاک و خون کشید پخش کرد. سفارت ایران در لندن ضمن محکومیت این اقدام، برخورد جدی نهاد نظارتی در انگلیس( آفکام) با این اقدام به‌عنوان ترویج تروریسم و خشونت را پیگیری فوری می‌نماید.»

بعد از این توییت و واکنش رسانه‌ها، ایران اینترنشنال سعی کرد اقدام خود را توجیه کند و در پاسخ به توییت بعیدی نژاد نوشت: «آقای بعیدی نژاد، ایران اینترنشنال مصاحبه با سخنگوی «جنبش الاحواز» را پس از آن انجام داد که رسانه‌های ایران این اقدام را به این گروه نسبت دادند. هدف ما ایفای مسئولیت حرفه‌ای و کسب واکنش رسمی این گروه بوده و مجری شبکه، سخنگوی این گروه را درباره این اقدام به چالش کشید.»

بعیدی نژاد هم در پاسخ به توجیه ایران اینترنشنال نوشت: «پس با آگاهی کامل این مصاحبه شرم‌آور را با نماینده این گروه تروریستی انجام دادید  و به آن‌ها برای توجیه رفتار وحشیانه خود تریبون و فرصت کافی فراهم کردید. ما حتماً این نقض صریح قانون را به‌عنوان اقدامی در حمایت از تروریسم و خشونت با دولت انگلیس و آفکام پیگیری خواهیم نمود.»

پدرام الوندی، مدیرکل اخبار داخلی ایرنا هم با بیان اینکه تریبون دادن به یک گروه تروریستی شناسنامه‌دار چیزی جز بی‌شرمی رسانه‌ای نیست به توجیه این شبکه واکنش نشان داد:« اینکه مجری به چالش کشیده است! کمکی به حل موضوع نمی‌کند. ایران اینترنشنال آگاهانه مواضع یک گروه تروریستی را درست در لحظاتی که هنوز تروریست‌ها در اهواز مشغول آدمکشی بودند بازتاب داده است. چقدر باید هزینه می‌کردند برای چنین پوششی؟»

الهه خسروی هم با بیان اینکه یک رسانه نباید تبدیل به تریبون گروهک‌های تروریستی شود، نوشت : «یکی از چیزهایی که توی روزنامه‌نگاری آموزش میدن اینه که تریبون به تروریست، قاتل و… نباید داد. درواقع تریبون اون‌ها نباید شد. من به عنوان روزنامه‌نگار به رسانه‌ای که بلافاصله بعد از حمله تروریستی با سخنگوی گروهی که مسئولیت حمله رو پذیرفته مصاحبه کنه شک می‌کنم.»

مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ در لندن هم عملکرد این شبکه را ناقض صریح قانون جدید ضد تروریسم در بریتانیا دانست و توضیح داد:‌«مصاحبه شبکه ایران اینترنشنال با سخنگوى یک گروه تروریستى، ناقض صریح قانون جدید ضد تروریسم در بریتانیا، در ممنوعیت تبلیغ براى گروه‌های تروریست است. تا قبل از امضاى پیمان صلح در ایرلند شمالى، حتى پخش صداى سران نظامى و غیرنظامى جمهوری‌خواهان ایرلند هم در رادیو و تلویزیون ممنوع بود.»

به گزارش شفقنا رسانه، انتقاد به عملکرد ایران اینترنشنال تنها به مصاحبه با گروهک تروریستی الحوازیه محدود نمی‌شود، این شبکه تلویزیونی پخش زنده  نشست گروهک منافقین را هم در کارنامه‌اش دارد که بسیاری از کاربران فضای مجازی این اقدام را به نوعی تبلیغ برای این گروه دانسته بودند. صدرا محقق هم در توییتی با یادآوری پوشش زنده نشست منافقین توسط شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال نوشت: «حیف از نام ایران در اسم رسانه‌ای که اقدامات تروریست‌های ‘مجاهدین خلق’ و ‘الحوازیه’ را پوشش حمایت‌گرانه می‌دهد. این تلویزیون را باید با اسم صاحبان سعودی‌اش صدا زد. به قول یک دوست باید گفت «راشد اینترنشنال» چون سرمایه‌گذارش «عبدالرحمن راشد» مدیر سابق تلویزیون العربیه عربستان است.»

اکبر نصراللهی رئیس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد هم خوشامدگویی مجری شبکه ایران اینترنشنال به سخنگوی گروهک تروریستی الحوازی را شلیک این شبکه به خود دانست: «ایران اینترنشنال با پخش زنده اجلاس منافقین در پاریس و امروز با مصاحبه با سخنگوی گروه تروریستی الاحوازیه، تردیدی برای مردم عادی هم نگذاشته است که  رسانه تروریست‌ها و شریک جرم آن‌ها است. خوشامدگویی مجری این شبکه به یعقوب حر التسطوری را شلیک این شبکه به خود می‌دانم.»

المیرا شریفی مقدم، گوینده شبکه خبر هم در توییتی از عکس‌العمل مجری این شبکه انتقاد کرد و نوشت: «چقدر پَست خوش‌آمد گفتی به سرکرده تروریست‌ها. ایرانی هستی؟ نمیشناسمت. یا از گفتگو با یک تروریست که حتی تصورش هم برای من غیر ممکنه، هول کردی، یا به عمد انقدر راحت و آسوده رفتار کردی. سیاست شبکه‌ات این بود ، خوشامدگویی که با خودت بود ! »

مثلث شوم هشتگی بود که احسان بداغی خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران بکار برد و نوشت: «عربستان از گروه الاحوازیه حمایت مالی انجام می‌دهد، گروه الاحوازیه در اهواز دست به اقدام تروریستی می‌زند، تلویزیون ایران اینترنشنال هنوز بوی باروت نخوابیده با سخنگوی تروریست‌ها مصاحبه می‌کند.»

در میان عکس‌های دل‌خراشی که از این حادثه در رسانه‌ها منتشرشده بود تصویر کودکی زخمی و ترسیده به عنوان نمادی از مظلومیت مردم ایران و توحش تروریست‌ها بازتاب بیشتری داشت. مهدی امیر پور، روزنامه‌نگار و سردبیر سایت ای اسپورت با انتشار تصویر این کودک نوشت: «این کودکی که تصویرِ جراحتش قلب همه ما را لرزاند، ساعتی پیش به خاطر جراحت بالا در بیمارستان درگذشت؛ بر اثر حمله تروریستی گروهی به نام الاحواز در مراسم رژه نظامی اهواز. فرشگردها، براندازها، مجریان من و تو، تحلیلگران بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال، چرا ساکتید؟ صرف نمی‌کند موضع بگیرید؟»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here