زمان انتشار : ۱ مهر ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۰۹ | کد خبر : 474329 |

حمله تروریستی اهواز؛ تیترها از همدردی و وحدت نوشتند

شفقنا رسانه- حمله تروریستی روز گذشته در اهواز که ۲۹ شهید و تعداد زیادی زخمی برجا گذاشت، امروز به صفحه اول تقریبا همه‌ی روزنامه‌ها آمد و دو عکس بیشترین فراوانی را داشتند. کودکان زخمی و ترسیده در هر دو عکس نقش مهمی داشتند و البته در مواردی روزنامه‌ها عکس‌ها را با طرح ترکیب کردند یا فضایی از مجموعه‌ی عکس‌ها تصویر شد که کلیت اتفاق رخ داده را به مخاطب نشان بدهد.  تیترها هم سه رویکرد اصلی داشتند آنها که توصیفشان را از واقع ارائه کردند مثل «جنایت شهریور» در وطن امروز، «اهواز در غوغای طفلان و عباس‌ها» در قدس،  «صبح خونین در اهواز» در شرق، «دفاع از مردم در برابر مزدوران» در خراسان، «ترور مردم» در قانون، «اهواز در خون» در اعتماد و «اهواز خونین» در روزان. گروه دوم مثل همشهری، فرهیختگان، شهروند، ایران، آفتاب‌یزد، جوان و همدلی تیترهای وحدت‌طلبانه را به درستی به تیتر آوردند. تیتر همدلی مشابه دیگران نیست اما به دلیل آنچه درباره‌ی رویکرد گروه تروریستی مسئول این حمله منتشر شده است، دو نوع نوشتار «اهواز» و «احواز» همان معنی ضدتجزیه‌خواهی و رویکرد وحدت‌طلبی را به ذهن می‌رساند. رویکرد سوم در تیترهای صبح‌نو و کیهان بیشتر دیده شد که با توجه به وابستگی این گروهک تروریستی به عربستان آن را به تیترها آوردند. صبح نو از «رد خون اهواز در ریاض» نوشت و کیهان تاکید کرد  «سیلی سخت به ریاض» انتقام خون شهدای اهواز است. ستاره صبح و رسالت ضعیف‌ترین تیتر را انتخاب کردند. اولی از «جزئیات حادثه تروریستی» نوشت که برای هر حادثه تروریستی در هر گوشه‌ی جهان می‌تواند صدق کند و رسالت دیالوگی از «ماجرای نیمروز» را برای تیتر انتخاب کرد که اگر کسی فیلم را ندیده باشد نمی‌تواند متوجه ماجرا شود و حتی در متن هم هیچ اشاره‌ای به این دیالوگ ندارد. سازندگی بهترین تیتر و طرح را کار کرد که هم کلیتی از فضای اتفاقات دیروز را روایت می‌کند و هم انتخاب متفاوت‌تری نسبت به دیگران است؛ علاوه بر این مجموعه‌ی تیتر در کوتاه‌ترین کلمات حادثه را توضیح داد. بعد از آن صبح نو هم با ترکیب طرح و عکس کار بهتری ارائه داد اگرچه ممکن است تصویر دی‌وی‌دی «ماجرای نیمروز» در نگاه اول چندان به نظر نیاید. تیتر هم طولانی‌تر از سازندگی‌ است اما با افزودن کلمه‌ی «ریاض» بدون جهت‌گیری تاثیرگذار بر سیاست‌خارجی بعد دیگری به خبر داد. علاوه بر این، از معدود روزنامه‌هایی بودند که نشانی مصاحبه‌ها و گزارش‌هایی مرتبط را در صفحه اول قرار داد.

علیرضا علوی‌تبار هم در بخشی از سرمقاله روزنامه اعتماد با تیتر «نفی معیارهای دوگانه» نوشت: «…اتفاقی که در ایران افتاد، خطر اساسی برای امنیت ملی ایران محسوب نمی‌شود و ضربه اساسی به آن نمی‌زند. اما آزمونی برای مخالفت با تروریسم در جهان است. اگر کشورها معیارهای دوگانه نداشته باشند، باید این جریان را محکوم کنند. اگر کشور یا گروهی ایرانی این اقدام را محکوم نکند، معلوم می‌شود که در مبارزه با تروریسم صادق نیست. کسی که ترور را محکوم نکند، نمی‌تواند اعدام را محکوم کند. در هیچ‌جای دنیا با تروریسم برخورد مسالمت‌جویانه نمی‌شود. کسی که واقعا مخالف خشونت است باید همه اینها را با هم محکوم کند و در برابر آن موضع بگیرد. راه ریشه‌کن کردن تروریسم از طرفی اقتدار ملی و قدرت دفاعی کشور است اما مهم‌تر از آن از بین بردن زمینه‌های آن است. یعنی توسعه و تقویت مدیریت در مناطق مختلف بسیار اهمیت دارد. تقویت مشارکت مردم مناطق مختلف، گسترش بیشتر برابری و از بین بردن احساس تبعیض، تقویت تفاهم و گفت‌وگوی ملی برای مشکلات باید دنبال شود. حکومت باید از موضع اقتدار برخورد کند. به هر حال اساسا اصطلاح اقلیت وقتی به کار می‌رود، مساله عددی مطرح نیست. مساله احساس تبعیض است. ما از هر کاری که در بخش‌های مختلف ایران، احساس تبعیض را زیاد کند، باید خودداری کنیم. وظیفه روشنفکران نیز مقابله با گفتمان‌های قوم‌گرا است. تقویت تفاهم ملی باید جزو اصلی‌ترین برنامه‌های روشنفکران باشد. »

جمهوری اسلامی هم در بخشی از سرمقاله امروز با محکوم کردن حادثه‌ی تروریستی روز گذشته در اهواز تاکید کرد: «…اول آنکه این قبیل اقدامات تروریستی و ضد مردمی باید همگان را در زمینه اهداف شوم دشمنان ملت که این روزها کینه خود را نسبت به اساس نظام جمهوری اسلامی آشکارا به زبان می‌آورند هوشیارتر نماید. آنها درصدد هستند به شکل‌های مختلف از ایجاد بحران اقتصادی گرفته تا حوادث تروریستی و دعواهای سیاسی چنین وانمود کنند که نظام جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی خود را از دست داده و درحال فروپاشی است. این، یک جنگ روانی است که با حوادثی از قبیل آنچه دیروز در اهواز رخ داد پشتیبانی می‌شود و همه باید با این جنگ روانی مقابله کنیم و دشمن را در این هدف شومش ناکام نمائیم. نکته دوم اینکه انتظار از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی که خوشبختانه با تسلط قابل تحسین انجام وظیفه می‌کنند، این بود که تروریست‌ها را به دام بیاندازند و مانع بروز حادثه دیروز در اهواز شوند. حادثه تروریستی دیروز اهواز نشان داد مسئولان امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی استان خوزستان که از حساسیت زیادی برخوردار است باید تجدیدنظری اساسی در عملکرد خود نمایند. این توصیه شامل مسئولین امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی کشور نیز می‌شود زیرا مردم نمی‌توانند مسئولیت آنها را در این حادثه نادیده بگیرند.»

 

+

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here