زمان انتشار : ۳۱ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۳۵ | کد خبر : 474297 |

محور تحلیل‌ روزنامه‌های شنبه چه بود؟

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها بعد از سه روز تعطیلی عکس اصلی را به مراسم تاسوعا و عاشورا اختصاص دادند اما رویکردها در متن‌ها متفاوت بود. وطن‌امروز تیتری انتخاب نکرد و متنی ادبی نوشت که نه رویکرد مشخصی دارد و نه محتوای منسجمی ارائه کرد. در لابه‌لای آن هم از ارجاعات وقایع عاشورا در نقد گروهی که «غربزدگان» خوانده، استفاده کرد که ارتباط معنایی با کل متن ندارد. اگر منظور این نقدها، طرح ایراد به بعضی روایت‌ها درباره‌ی وقایع عاشورا و برخی آیین‌های مرتبط در این ایام است، نویسنده بسیار ساده‌ و بدون کنایه‌ می‌توانست هدف و دلایل را بیان کند. پیچیده‌گویی نه تنها متن را ضعیف‌تر می‌کند که ابهامات این شیوه‌ی نگارش دایره‌ی مخاطبان عام روزنامه را هم کم می‌کند. به هر حال هدف از روزنامه‌نویسی ارتباط با تعداد بیشتری از افراد جامعه است نه قابل درک برای دوستان و اعضای تحریریه. سیاست روز هم گزارشی نوشت که در بخش‌هایی از متن به یادداشت نزدیک می‌شود. در متن نمونه‌ای از شبهات مطرح شده یا انتقادها را فهرست کرد و آنها را در تیتر «سیاسی‌کاری برای انحراف پیام‌های یک حماسه» خواند. انسجام متن ضعیف است و بعد از این فهرست و نظر شخص نویسنده درباره‌ی آنها به یکباره متن مصاحبه‌ای از عماد افروغ آمده که مشخص نیست بازنشری است یا گفت‌وگو با روزنامه. خوب بود این نقل قول‌ها در تقویت استدلال‌های متن استفاده می‌شد و حجم اظهارنظرهای شخصی کم می‌شد. اگر هم متن به طور کلی یادداشت است نه گزارش که اساسا مصاحبه پایانی آن محلی از اعراب ندارد. شرق، ایران، سازندگی، رسالت، کیهان و اطلاعات تفسیر سیاسی روز حداقل در تیتر و عکس ارائه ندادند؛ اگرچه تیتر سازندگی با ترکیب «بانگ آزادی» کمی متفاوت‌تر از سایرین بود ولی ارجاع سیاسی خاصی را به ذهن نمی‌رساند. طرح روزنامه هم که تصویری از واقعه را تجسم کرد، خوب است اما آیا برای صفحه اول یک روزنامه‌ی سراسری هم می‌تواند کاربردی باشد حتی اگر وزن تحلیل را بر خبر غالب بدانیم؟ پاسخ‌ به این‌ها را البته بازخورد مخاطبان بهتر مشخص می‌کند.

پیش‌بینی اتفاقات آتی در سفر روحانی به نیویورک و مباحث مرتبط به بازار نفت هم همچنین سوژه‌ی تیترهای اصلی و فرعی روزنامه‌ها از جمله جوان، خراسان، ابتکار، اطلاعات، همشهری، فرهیختگان و ستاره صبح شدند. اگرچه برخی پیش از این رئیس‌جمهور را به عدم حضور در این اجلاس تشویق کردند(اینجا) اما امروز و در آستانه‌ی این سفر روزنامه‌های هر دو جناح نگاه مثبت‌تری به ظرفیت بالقوه این اجلاس برای سیاست خارجی ایران ارائه دادند هرچند اما و اگرها درباره‌ی محتوای سخنرانی و اتفاقات احتمالی ادامه دارد. جوان تیترها را متناسب برای یادداشت و با همین رویکرد انتخاب کرد؛ «روحانی در فتودیپلماسی ترامپ جا نمی‌گیرد» و «آقای روحانی! سازمان ملل را تریبون بدعهدی‌های آمریکا کنید». اما در دو متن شبه‌گزارش صرفا اظهارنظرها و احتمالات درباره‌ی حضور روحانی در اجلاس سازمان ملل را مرور و بررسی کرد.

فرهیختگان تمرکز گزارش را بر آنچه روحانی می‌تواند در این اجلاس بیان کند، گذاشت و از این منظر که تلاش کرد گفت‌وگوهایی در پیش‌بینی یک موضوع روز تدارک ببیند خوب عمل کرد. در بخشی از متن آمد: «سخنگوی اسبق وزارت خارجه با مدنظر قراردادن مصاحبه هیلی و توئیت ترامپ در مورد برگزاری نشست مجمع عمومی به ریاست رئیس‌جمهور آمریکا و قرار گرفتن نام ایران به‌عنوان دستور کار این جلسه خاطرنشان کرد: «از نظر من، بهتر است در جلسه شورای امنیت هم که احتمالا به ریاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برگزار می‌شود، در سطح ریاست‌جمهوری شرکت کنیم و آقای دکتر روحانی درجلسه حضور داشته باشد. شبهه بزرگی هم که در مورد ریاست ترامپ در این جلسه قابل‌طرح است، این است که کسی که خودش در قضیه برجام به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل بی‌اعتنایی کرده است، چطور می‌خواهد ریاست جلسه شورای امنیت را به عهده داشته باشد!»وی همچنین در مورد پاسخ به این سوال که چرا حضور روحانی در این جلسه مفید است، گفت: «باید دید که در مجموع اگر ورود پیدا کنیم، منفعت بیشتری به دست می‌آید یا ضرر بیشتری حاصل می‌شود. حتما ورود به چنین صحنه‌هایی توسط مسئولان اصلی کشور اطلاعات کامل و طرح‌ریزی‌های حساب‌شده‌ای را می‌طلبد و حتما در چنین تصمیمات مهمی، مشورت با مقام معظم رهبری لازم است.» »

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهوری در بخشی از یادداشت صفحه اول روزنامه ایران تحلیل کرد: «آنچه در مورد دستور کار شورای امنیت سندیت دارد، بیانیه‌های نمایندگی این کشور در سازمان ملل است که در بالا اشاره شد. اما آقای شوهای تبلیغاتی و توئیتری، دیشب در توئیتر خود اعلام کرده که هفته آینده مدیریت جلسه شورای امنیت درباره ایران را برعهده خواهد داشت.
۸. خیلی‌ها در امریکا معتقدند این «بازی با شورای امنیت» ادامه خواهد داشت و رفتار ترامپ قابل پیش‌بینی نیست. گرچه دو نکته می‌تواند مد نظر او باشد. اول؛ هفته آینده کل اخبار رسانه‌های امریکایی تحت‌الشعاع حضور یا عدم حضور احتمالی خانم فورد در سنا برای شهادت علیه قاضی کاوانو خواهد بود. این توئیت ترامپ می‌تواند برای تحت‌الشعاع قرار دادن این موضوع داخلی باشد.
و دوم؛ انتخابات نوامبر نزدیک و گویا امریکا در حال تغییر است. اعتراض نخبگان به سیاست‌های خصومت‌آمیز دولت امریکا علیه مردم ایران، مثل تهدید و تحریم، هر روز علنی‌تر می‌شود؛ صلح خواهی و اعتراض یک فعال مدنی  هنگام سخنرانی برایان هوک (مسئول فعلی اقدامات دولت ترامپ علیه ایران) از آن جمله است که فریاد می‌کشد «با ایران صلح کنید، عربستان بزرگترین تهدید برای جامعه جهانی است.» و البته؛ بعد از همه اقدامات یکجانبه گرایانه دولت ترامپ، او بشدت نیازمند تصویری است که نشان دهد اهل مذاکره هم هست.»

علی صالح‌آبادی، مدیرمسئول ستاره‌صبح هم در بخشی از سرمقاله‌ی امروز نوشت: «روحانی و ظریف در سازمان ملل و شورای امنیت باید بتوانند از فرصت طلایی پیش‌آمده و اینکه موقعیت ایران نسبت به گذشته بهتر از آمریکا به‌عنوان کشوری نقض‌کننده برجام شده استفاده کرده و از طریق دیپلماسی فشار آمریکا بر ایران را کاهش و زمینه را برای بازگشت دوباره این کشور به برجام فراهم کند.آقای روحانی صاحب این قلم در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ ریاست جمهوری حامی شما بوده و اکنون هم منتقد منصف شماست، مردم ایران در دو نوبت یک‌بار حدود ۱۹ میلیون و بار دیگر حدود ۲۴ میلیون نفر به شما رأی دادند تا با تعامل با دنیا مشکلات روابط خارجی را حل کنید. آیا وقت آن نرسیده که به وعده خود عمل کنید؟شنیده حاکی است که در روز سه‌شنبه شورای امنیت به ریاست ترامپ تشکیل می‌شود و احتمالاً در آنجا اتهامات علیه ایران مطرح خواهد شد. آیا بهتر نیست خود شخصاً در این نشست شرکت و از مواضع ایران حقوقی دفاع کنید؟»

مصاحبه‌های اخیر زنگنه و هشدار درباره‌ی قربانی شدن اوپک توسط آنچه یک «جریان خزنده» خوانده، به تیتر اطلاعات و همشهری آمد. اگرچه حداقل در صفحه اول تولیدی خاصی ارائه نکردند. همشهری در گزارش اظهارنظرهای وزیر نفت، به نقش روسیه در تغییرات این بازار به ضرر ایران هم اشاره کرد: « در حالی‌ که مقامات نفتی ایران انتقادها را متوجه اعضای اوپک و به‌طور مشخص عربستان سعودی و امارات می‌دانند، روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت غیراوپک تصمیم گرفته نفت بیشتری در بازار عرضه کند؛ تصمیمی که می‌تواند کاهش قیمت جهانی نفت را به‌دنبال داشته باشد و خوشایند آمریکا خواهد بود. در این میان الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هم پیش‌بینی کرده بهای نفت در بلندمدت تا بشکه‌ای ۵۰دلار کاهش خواهد یافت و قیمت فعلی آن (۸۰-۷۰دلار در هر بشکه) گذراست. وزیر انرژی آمریکا هفته گذشته در مسکو، روسیه را تهدید کرده بود که در صورت همراه نشدن با سیاست‌های آمریکا در بحث انرژی با تحریم‌های شدیدتری روبه‌رو خواهد شد. ریک پری پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: آمریکا، روسیه و عربستان موافقت کردند که تولید نفت خود را افزایش دهند تا ثبات در بازار حفظ شود. اما در مقابل، وزیر نفت ایران می‌گوید انتظار دارد در میان‌مدت بر اثر خلأ به‌وجودآمده ناشی از کاهش عرضه نفت ایران قیمت جهانی نفت از ۸۰دلار فراتر رود. او در واکنش به تصمیم روسیه برای افزایش عرضه نفت خود پاسخی دیپلماتیک داد و اعلام کرد: روسیه در وضع کنونی، مشکل ما نیست، آنها طبق منافع ملی خود  همکاری می‌کنند اما من از کشورهای عضو اوپک انتظار بیشتری دارم.»

خراسان و ابتکار هم طرح فروش نفت در بورس را به تیترهای اصلی آوردند. خراسان گزارشی شبه‌بازنشری منتشر و دربخش فراخبر متن، ایده‌ای را مطرح کرد که می‌توانست آن را با گفت‌وگوها و اطلاعات دقیق‌تر مستند و ارائه کند. ابتکار هم اگرچه صرفا نظر دو نماینده را در گزارش خود بازتاب داد اما در اجزای تیتر با به کار بردن ترکیب «نمایندگان» آن را جامع‌تر از اصل متن نشان داد. متن می‌توانست دقیق‌تر و منسجم‌تر باشد اگرچه تلاش روزنامه برای ارائه‌ی کار تولیدی مرتبط به مسائل روز مهم است.

ایران و همشهری همزمان با آغاز هفته‌ی دفاع مقدس ویژه‌نامه‌هایی در این زمینه منتشر کردند که کیفیت مطالب هر دو خوب و متنوع است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here