زمان انتشار : ۲۷ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۱۸ | کد خبر : 474277 |

یک فعال رسانه ای:نهادهای مدنی از کمپین ها حمایت کنند

شفقنا رسانه-«سپتامبر بدون شبکه‌های اجتماعی» کمپینی بود که اخیراً از سوی انجمن سلطنتی سلامت عمومی انگلیس  راه‌اندازی شد و از کاربران شبکه‌های اجتماعی در فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت خواست تا زمان کمتری را در این شبکه‌ها سپری کنند. کارشناسان این انجمن معتقدند که دوری از این شبکه‌های اجتماعی باعث بهبود کیفیت خواب، روابط انسان‌ها ، حس سلامت و خوشی می‌شود. با این حال این کمپین چقدر می‌تواند در پیشبرد اهدافش موفق باشد؟ آیا تشکیل چنین کمپینی در ایران می‌تواند جوابگو باشد؟ راهکار استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی چیست؟

احسان محمدی روزنامه نگار و فعال رسانه ای به شفقنا رسانه می گوید: اینکه بگویم این کمپین درست است یا نه؟ می توان گفت از یک زاویه ای درست است.چرا که  در حال حاضر بین اساتید علوم ارتباطات این بحث جریان دارد که بشر علیه تکنولوژی دست به یک شورش خواهد زد و ما یک حرکت معکوس را خواهیم داشت.حال در بریتانیا این واکنش  به صورت کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی  در یک ماه بوده  است اما صحبت هایی که در جهان ارتباطات مطرح می شود این است که  علی رغم گسترش شبکه های اجتماعی آدم ها از هم دیگر دور شده اند و شبکه های اجتماعی باعث باز تولید فردی ،شده است  که این در تضاد با زیست اجتماعی آدم هاست.

کمپین هادر ایران اثر گذار نیستند

او با توضیح درباره موفق نبودن کمپین ها در کشور بیان می کند: من هم مثل هر شهروند دیگری قبول دارم بسیاری از وقت ما در شبکه های اجتماعی صرف می شود که لزوما بازدهی مناسبی هم ندارد و در نهایت می توانم بگویم این کمپین،حرکت خوبی است. اما نکته ای که در مورد کمپین ها وجود دارد، استمرار آن است. ما در کشور خودمان کمپین هایی مثل؛ «سه شنبه های بدون خودرو» ، «حمایت از دریاچه ارومیه» یا به «استقبال محرم برویم» و مواردی مثل اینها را داریم که راه اندازی شده، اما عمر کوتاهی دارند بعضی از آنها البته مناسبتی و قابل درک هستند اما شاید بشود گفت در شش ماه گذشته یکی از  پرسر و صدا ترین کمپین ها ،کمپین «نه به گرانی » از طرف آقای کریمی بود که  به عنوان یک سرمایه اجتماعی در کشور راه افتاد اما عملا دیدیم کسانی که به این کمپین پیوستند و عکس های زیادی را در این رابطه به اشتراک گذاشتند و حمایت کردند، وقتی که سایپا پیش فروش خودرو  می گذارد در عرض یک دقیقه هزاران نفر به آنجا یورش می برند که نشان می دهد بسیاری از ما صرفا برای اینکه به این شو و حرکت اجتماعی بپیوندیم از آن حمایت می کنیم اما ریشه ای نیست و خیلی به آن باور نداریم.

این فعال رسانه ای تصریح می کند:. برای همین معتقدم این کمپین ها هنوز در ایران جواب گو نیستند چون هنوز برای شکل گیری یک کمپین واقعی و برای اینکه  نشانی از یک پویش را داشته باشند، یک سری نهادهای مدنی قوی باید از آنها حمایت کنند تا بتوانند به آنها ها بال و پر  بدهند و برایش تعریف های تازه ای تولید کنند نه اینکه مدام عکس هایی را از تلگرام به اینستاگرام و دیگر شبکه ها به اشتراک بگذارند . باز نشر یک عکس و کمپین صرفا به معنی اثرگذاری آن نیست .به نظرم  این کمیپن ها در ایران اثر گذار نیستند گرچه به افزایش آگاهی عمومی کمک می کنند .

محمدی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش تیراژ روزنامه ها و میل افراد به سمت اینستاگرام ادعا شده که افراد جامعه سطحی نگر شده اند ،وجود چنین کمپین هایی را چقدر برای کشور ضروری می دانید؟توضیح می دهد: به نظرم  کسانیکه لزوما روزنامه خوان هستند به معنای این نیست که  حتما نگرش عمیق دارند یا فیلسوفانه به مسائل نگاه می کنند. باید بپذیریم کسانیکه در همه این سال ها  روزنامه می خرند بیشتر برای  حل جدول یا  خواندن صفحات حوادث و ورزشی بوده است و قشری که روزنامه خوان به معنای واقعی بودند و دنبال تحلیل اند،هنوز هم روزنامه می خوانند حال خیلی ها آن ر ا به صورت اینترنتی می خوانند و دنبال آن خوراک فکری خود هستند باید ببینم چرا در کشور ما تا این حد از اینستاگرام استقبال می شود که مهم ترین دلیل آن، عکس محور بودن این شبکه اجتماعی است و اینکه به ما فرصت نمایش می دهد.

اینستاگرام بستری برای به نمایش گذاشتن فردیت است

این روزنامه نگار با اشاره به ویژگی ها اینستاگرام و علت میل افراد به این شبکه را چنین بیان می کند:  تفاوت اینستاگرام با دیگر شبکه ها این است که کاربران حرف هایشان را با عکس نشان می دهند و همین پاسخ گوی یکی از بزرگترین نیازهای بشری است و آن هم به نمایش گذاشتن فردیت است یعنی شما به واسطه شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام ،دارایی و اندوه و شادی هایتان را عمومی می کنید و این اشتیاق نه فقط در کشور ما  که در همه دنیا وجود دارد .برنارد شاو می گوید «اکثر مردم دوست دارند از چیزهایی سردربیاورند که هیچ ربطی به آنها ندارد»برای همین به نظرم خیلی از کسانیکه به اینستاگرام رجوع می کنند بیشتر دنبال سرک کشیدن هستند و لزوما دنبال کسب خبر نیستند باید این را در نظر داشته باشیم که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که سرگرمی ها اندک و گران است مثلا رفتن به کنسرت خیلی گران است یا دسترسی برای دیدن تئاتر محدود است رفتن به سینما هم همینطور.

او ادامه می دهد:  ولی اینستاگرام این نیازها را به آسانی و ارزانی پاسخ می دهد ،در واقع اینستاگرام نیاز ما را به تفریح به یک نوعی پاسخ می دهد .به طور دقیق نمیدانم که سرک کشیدن در اینستاگرام باعث می شود سلامت روان افراد به خطر بیافتد یا نه.چرا که  پژوهشی را هم در این زمینه ندیده ام ولی معتقدم اگر چنین ادعایی هم درباره به خطر انداختن سلامت افراد درست باشد حتما باید به آن پرداخته شود و برای آن فکری کرد اما لزوما آن فکر، فیلتر کردن و بستن این شبکه اجتماعی نیست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here