زمان انتشار : ۲۶ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۳۱ | کد خبر : 474198 |

«قاچاق سوخت» تا «تالاب هامون» دغدغه‌ی تیترها شدند

شفقنا رسانه- موج‌های خبری بعد از قانون منع به کارگیری بازنشستگان هنوز ادامه دارد و خوشبختانه روزنامه‌ها پیگیر آن هستند و علاوه بر اظهارنظرها سعی می‌کنند در کنار آن پاسخ برخی ابهامات قانونی را هم پیدا کنند. اگر چه کمیت و کیفیت این کارها می‌تواند در روزهای آینده قوی‌تر و مؤثرتر باشد. ایران از جمله روزنامه‌های پیگیر این ادعا بود که گفته شده برخی تلاش می‌کنند با افزایش درصد جانبازی از پوشش این قانون خارج شوند تا بتوانند شغل خود را بعد از بازنشستگی حفظ کنند. علاوه بر این گفت‌وگویی با فرهاد درویشی استاد علوم سیاسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ترتیب داد که تحلیل کرد: «قانون جدید خوب است اما نباید فقط به این اکتفا کنیم. سیستم اداری و استخدامی ما باید از بیخ و بن و نه به صورت صوری دچار تحول شود. هرگونه استخدام جدید باید از طریق فراخوان‌های عمومی باشد. ما باید یک فرصت را به صورت برابر به همه جوانان کشورمان بدهیم تا شایسته‌ترین انتخاب شود. اما آیا از گزینشی که ما برای استخدام دولت گذاشته‌ایم، شایستگان بیرون می‌آید؟ از گزینشی که منحصر به محفوظات مناسکی است شایسته‌سالاری خارج می‌شود؟ نظام گزینش ما اشکال اساسی دارد. نظام آموزشی ما دچار مشکل است و نمی‌تواند به معنای واقعی نیروها را بار بیاورد. در چنین شرایطی حتی اگر فرد شایسته‌ای به صورت تصادفی وارد سیستم شود، بعد از مدتی دلسرد می‌شود. چون سیستم، سیستمی نیست که شایستگان در آن رشد کنند. آن فرد شایسته هم اگر همرنگ جماعت نشود، منزوی و مطرود می‌شود. لذا سیستم اداری ما نه تنها شایسته‌ پرور نیست بلکه شایسته خفه‌کن هم هست.» جوان هم با تیتر «بازنشسته‌ها دل بکنند» گزارشی نوشت اما صرفا اظهارنظرها را مرور کرد. خوب است اطلاعات آماری درباره‌ی این موضوع در رسانه‌ها فراهم و بررسی شود حداقل در سازمان‌های مهم کدام افراد مشمول این قانون می‌شوند.

ادامه‌ی بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی حضور رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل امروز هم به روزنامه‌ها از جمله اطلاعات و خراسان آمد. اولی در تیتر یک نقل قولی از مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد که از رئیس‌جمهور خواسته با حضور در جلسه‌ی شورای امنیت، آن را به جلسه‌ی استیضاح ترامپ بدل کند. دومی هم با عکسی از ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس‌جمهور پرسید کدام یک از سه گزینه‌ی رفتن یا نرفتن حسن روحانی و ظریف یا حضور هر دو نفر گزینه‌ی بهتری است. گزارش هم صرفا مروری بر نظر حامیان هر سه گروه است و متن یکی را بر دیگری برتری نداده است. در بخشی از آن روزنامه نظر فریدون مجلسی در گفت‌و‌گو با جماران را منعکس کرد که گفته است: «شرکت ایران در جلسه آینده شورای امنیت، یک امتیاز است که به ایران داده شده و ایران باید از این امتیاز استفاده کند و بتواند پاسخ گوی مطالبی باشد که در آن جا مطرح می شود، نه از این که غایب بوده و از این غیبت ضرر ببیند. وی افزود: اما درباره این که آیا حتماً باید رئیس‌جمهور ایران در این جلسه شرکت کند، پاسخ منفی است. زیرا دلیلی ندارد حالا که ریاست جلسه بر عهده رئیس جمهور آمریکاست، حتماً رئیس‌جمهور ایران در این جلسه شرکت کند. به نظر می‌رسد مناسب‌ترین فردی که باید در این جلسه شرکت کند، آقای محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه ایران است؛ به دلیل این که وی کارشناس بوده و به خوبی از عهده پاسخ گویی به ادعاهای احتمالی برمی‌آید.»

روزنامه کیهان هم تیتری در نقد دیدارهای جان کری و ظریف انتخاب کرد و با مرور برخی نقل‌قول‌ها نتیجه‌گیری کرد: «…در شرایطی که مردم چشم انتظار تدابیر اقتصادی دولتمردان هستند، دولت تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در سبد وزارت خارجه چیده و وزارت خارجه نیز تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام چیده است. در حالی که شرایط اقتصادی کشور نیاز به اقدامات ویژه مسئولان برای حل مشکلات دارد اما وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌های اصلی کشور همچنان بدون سکاندار رها شده‌اند.روزنامه ایران-ارگان دولت- در روزهای گذشته نوشته بود:«آنگونه که کری عنوان کرده، تلاش می‌کند برجام را تا روزی که دونالد ترامپ از ریاست جمهوری خداحافظی کند، زنده نگه دارد». هدف آمریکایی‌ها این است که اقتصاد ایران را همچنان معطل برجام نگه داشته و این رویکرد خسارت‌بار را به دیگر مولفه‌های قدرت کشورمان تعمیم دهند. بر همین اساس با عرض تأسف باید گفت که ملاقات‌های مکرر ظریف با کری بازی در پازل دشمن است. دولت و شخص وزیر امور خارجه می‌بایست این رویکرد خسارت بار را متوقف کرده و برای یکبار هم که شده به ظرفیت‌های عظیم داخلی توجه کنند.»

همشهری و رسالت هر دو تیتر یک را به قاچاق سوخت اختصاص دادند. اولی در روزهای گذشته گزارشی نوشت و این ایده‌ی ۲۰ ملیون لیتر قاچاق سوخت را تا حدی رد کرد و بخشی از افزایش مصرف را ناشی از فرهنگ استفاده از خودرو دانست که به هر مقصد و برای هر کاری از آن استفاده می‌شود. اما امروز در نتیجه‌ی پیگیری‌ها که بخش زیادی از آن مصاحبه با معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، این قاچاق سوخت را «سازمان‌یافته» و حدود ۴۰ میلیون لیتر در روز دانست. رسالت هم در گزارش خود هم گفت‌وگوهای کوتاهی با مسئولان مرتبط ترتیب داد که برای روزنامه یک قدم بزرگ محسوب می‌شود. موافقان و مخالفان کارت سوخت هم نظر داده‌اند اما از منظر اصول گزارش‌نویسی مطلب قوی نیست. صرفا اظهارنظر درباره‌ی این که پشت پرده حذف کارت سوخت چه کسانی می‌توانند باشد، به معنی افشای پشت پرده نیست. افشاگری قواعد و ملزوماتی دارد که مهمترین آن استناد به اطلاعات و آمار دقیق است. همچنین مطلب انسجام کافی ندارد، خوب بود پاراگراف‌ها نظم بیشتری داشتند و به جای پشت سر هم قرار دادن نقل‌قول‌ها محتوا به شکل دیگری دسته‌بندی می‌شد. پراکندگی در متن بر درک مخاطب از متن هم تاثیر می‌گذارد.

صبح نو و وطن امروز معاون اول رئیس‌جمهور و دستیار حقوق شهروندی او را هدف نقد در صفحه اول قرار دادند. وطن‌امروز با خطاب قرار دادن مردم پرسید که وعده‌های اسحاق جهانگیری در مناظره‌های انتخابات ۹۶ را به یاد دارند یا نه. در یادداشت روز هم نقدی نوشت بر این که چرا بعضی از اعضای کابینه را نمی‌توان به پاسخ در مجلس وادار کرد و معاونان و دستیاران رئیس‌جمهور از این جمله هستند:«هرچند طبق اصلاحیه سال ۱۳۸۷ آیین‌نامه مجلس و ماده ۲۳۳ که به این آیین‌نامه الحاق شد، ابزار نظارتی برای مجلس، جهت نظارت بر عملکرد رئیس‌جمهور، وزیر یا مسؤولان دستگاه‌های زیرمجموعه آنان پیش‌بینی شده است اما اولا مشخص نیست منظور از «دستگاه‌های زیرمجموعه» دقیقا کدام نهادهاست؟ (به‌خصوص اینکه در این دولت اشخاص جدیدی با عناوین جدید مثل معاون اقتصادی یا دستیار اقتصادی به کار گمارده شدند) و ثانیا اگر این دستگاه‌ها شامل دستگاه‌های زیرمجموعه رئیس‌جمهور نیز می‌شود، نمایندگان مجلس چه زمانی قرار است از این ماده استفاده کنند؟» صبح نو هم با عکسی از مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی به مصاحبه اخیر او با آسوشیتدپرس واکنش نشان داد و او را «حاشیه‌زن» خواند. در متن گزارش هم برای اثبات این ادعا به مواردی اشاره کرد  مثل طرح ادعایی درباره‌ی عقیم‌سازی زنان معتاد که توسط مولاوردی پیش از این تکذیب شده بود. شرق هم از این خبر داد که شهیندخت مولاوردی گفته فایل مصاحبه اخیر را منتشر می‌کند؛ اگرچه به نظر نمی‌رسد با این کار هم منتقدان دولت تکذیب‌ها را بپذیرند. کما این که در گزارش صبح نو به این مسئله اشاره شده بود.

سازندگی و فرهیختگان روابط تجاری با کشورهای همسایه را مهم دیدند. اول طرحی خوب و متناسب با ایده‌ی تیتر «هم شریک هم رقیب» به صفحه اول آورد و وعده داد مناسبات نفتی ایران و روسیه را بررسی کند. فرهیختگان با نگاه مثبت‌تر به روسیه تیتر نوشت و در متن نشست «نگاه به شرق» با حضور علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت مؤسسان دانشگاه آزاد اسلامی را بازتاب داد که توضیح داد: «…شرقی که ما الان به آن توجه می‌کنیم، با آن شرق ایدئولوژیک تفاوت دارد. کرملین کمونیست فروریخته و به دموکراسی معمول در دنیا بازگشته و روسای کشور روسیه از جمله خود آقای پوتین روزهای مقدس همراه اسقف‌ها به کلیسا می‌روند. آن شرقی که الان درباره آن حرف می‌زنیم، نشات‌گرفته از سخنی است که مقام معظم رهبری بارها و بارها فرمودند که ما باید نگاه استراتژیک به شرق داشته باشیم و درعین‌حال هم غرب را نفی نکردند. البته این را هم بدانید که اکنون همه دنیا نگاه به شرق دارند. آمریکایی‌ها بارها تصریح کردند استراتژی آینده‌شان این است که ثقل سیاسی و اقتصادی خودشان را در شرق آسیا و حضور در منطقه ژاپن، چین و کره متمرکز کنند، یعنی آینده اقتصاد دنیا و به تبع آن سیاست دنیا در این منطقه می‌چرخد. اگر روزی چین تصمیم بگیرد اوراق قرضه‌ای که از آمریکایی‌ها خریداری کرده را به هر قیمت بالا یا پایینی بفروشد، اقتصاد آمریکا را به‌شدت متزلزل می‌کند و بنابراین در چنین شرایطی ما هم باید فکری کنیم. درحالی که غربی‌ها با پیشکسوتی آمریکا تحریم پشت تحریم را علیه ما اعمال می‌کنند، انسان عاقل که خودش را در بن‌بست قرار نمی‌دهد….»

روزنامه اعتماد گفت‌وگویی با فرماندار زابل درباره‌ی توفان‌های سیستان و بلوچستان و تالاب هامون ترتیب داد که در توضیح وضعیت گفت: «…متاسفانه این مشکلات مخصوص سال‌های اخیر نیست. ما هم بارها با ادبیات مختلفی این موارد را گوشزد کرده‌ایم. الان هم می‌گوییم که باید هر چه زودتر مردم سیستان و تالاب هامون در عمل مورد توجه قرار گیرند. ما نمی‌توانیم خودسانسوری کنیم. کارهایی باید برای تالاب هامون انجام می‌شده که اتفاق نیفتاده است. دستگاه‌های متولی باید تحرک بیشتری از خودشان نشان دهند. شبیه همان کاری که برای احیای دریاچه ارومیه از نظر سازمانی انجام شده باید برای تالاب بین‌المللی هامون هم انجام شود. مثلا ما می‌گوییم تبخیر آب در سیستان شش برابر کل آب شرب شهرها و روستاهای ما است و باید برای جلوگیری از تبخیر آب طرحی اجرا شود…»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here