زمان انتشار : ۲۵ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۳۶ | کد خبر : 474156 |

تحلیل تیترها از سرنوشت «عراق» تا «فیلترینگ»

شفقنا رسانه- سیاست امروز سر خط اغلب خبرها را تعیین کرد. سازندگی و ایران تحولات کشور همسایه یعنی عراق را مهم دیدند. اولی عکسی از آیت‌الله سیستانی به صفحه اول آورد و مخالفت او با گزینه‌‌های تکراری نخست‌وزیری را «دفاع مرجعیت از دموکراسی» خواند؛ به همین بهانه هم وعده داد تا تجربه «نهاد مرجعیت در عبور عراق از بحران» را بررسی کند. عکس انتخابی روزنامه کیفیت خوبی ندارد که البته چون عکس‌های کمی از آیت‌الله سیستانی وجود دارد، محدودیت در انتخاب روزنامه قابل درک است. با این حال طرح از چهره می‌توانست گزینه‌ی بهتری باشد که یکی از موارد استفاده آن در زمان دسترسی نداشتن به عکس مناسب است. ایران، عکسی از رئیس‌ جدید پارلمان عراق در بین جمعیت را به عنوان عکس یک انتخاب کرد که کیفیت خوبی دارد و او را با ۳۷ سال سن، «جوان‌ترین رئیس پارلمان خاورمیانه» خواند. بنا به تحلیل روزنامه، «به هر صورت اکنون با انتخاب الحلبوسی که از سیاستمداران نزدیک به هادی العامری است و با بسیاری از احزاب و گروه‌های عراقی تعامل دارد، انتظار می‌رود، گره تشکیل دولت عراق نیز هرچه سریع‌تر به دست او در پارلمان عراق گشوده شود.»

همشهری، هفت‌صبح و شرق بازگشت فیلترینگ به بحث‌های داغ این روزها را در صفحه اول بررسی کردند. روز گذشته همشهری گفت‌وگویی با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر کرده بود که او از نمایندگان مجلس خواسته بود به این مسئله ورود کنند. امروز هم روزنامه در ادامه‌ی همان بحث به درستی نتیجه‌ی گفت‌وگو با نمایندگان را بازتاب داد که برای حل شدن مسئله‌ی فیلترینگ اعلام آمادگی کرده بودند. هفت صبح عکسی از آذری جهرمی و عبدالصمد خرم‌آبادی را دور بر کرد و روبه روی هم قرار داد که نظر کاملا متفاوتی درباره‌ی فیلترینگ دارند و این جدال‌های لفظی را «دوئل کشدار فیلترینگ» خواند. شرق اما به بخشی از پیام  خرم‌آبادی در سروش پرداخت که فیلترینگ سایت‌های گردشگری را بنا به درخواست زیرمجموعه‌های دولت دانست و از «درخواست محرمانه فیلترینگ» نوشت. خوب بود اطلاعاتی آماری از سایت‌های فیلترشده و میزان ضرر و زیان استارتاپ‌های حوزه‌ی گردشگری از این اتفاق فراهم می‌شد و البته ادعای درخواست فیلترینگ از طرف زیرمجموعه‌های دولت برای کنترل قیمت هواپیما و … بررسی بیشتری می‌شد.

جمهوری اسلامی، جوان، فرهیختگان، اطلاعات، اعتماد، خراسان و روزان سیاست خارجی را اولویت دادند. جمهوری اسلامی، جوان و اطلاعات اظهارات محمد جواد ظریف در مصاحبه اشپیگل را مهم دیدند و با تیترهای خبری بازتاب دادند. فرهیختگان و روزان به دیدارهای جای کری و ظریف توجه کردند که روز گذشته روزنامه‌ها آن را به صفحه اول آوردند. اولی در سرمقاله مبنای این گفت‌وگوها را زیر سوال برد و پرسید: «همچنان امضای کری تضمین است؟» در بخشی از متن هم درباره‌ی این ادعا که به ایران گفته شده منتظر تغییر و تحولات در امریکا باشند، تحلیل کرد: «…این خبر اگر صحت داشته باشد -که گویی صحت دارد- حداقل دو پیام دارد؛ اول اینکه دولت نه‌تنها برای حل مشکلات کشور هیچ نوآوری‌ای ندارد بلکه همچنان بر همان ایده غلط اولیه پافشاری می‌کند. نگاهی به شرایط اقتصادی دولت بیندازید، دو وزارتخانه مهم اقتصاد و رفاه که بخش عمده‌ سیاستگذاری و اجرا را در اقتصاد کشور برعهده دارند با سرپرست روزگار می‌گذرانند، مدتی است در چین که یکی از مهم‌ترین بازار‌های هدف اقتصادی ما در شرایط تحریم است، سفیر نداریم و در حالی که تیم رسانه‌ای دولت از ضعف مفرط رنج می‌برد و گفت‌وگویی با مردم هم صورت نمی‌گیرد، سخنگو هم ندارد. ممکن است این حجم از بی‌خیالی و رها کردن ماجرا در نگاه اول تا حدودی سوال‌برانگیز باشد اما جواب سوال خیلی سخت نیست؛ حضرات به سیاق همان ماجرای «امضای کری تضمین است»، روی چک بلامحل کری حساب کرده و این‌طور کار را رها کرده‌اند…» روزان حداقل در صفحه اول نکته یا تحلیل جدیدی نداشت و از «سایه اتهام برای بانی آمریکایی برجام» نوشت که شاید برای دیروز تیتر معمولی بود اما امروز حتما  تاریخ گذشته محسوب می‌شود. خراسان رفتار کره جنوبی در سیاست خارجی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا را «نمک‌نشناسی کره‌ای‌ها» تعبیر کرد. در متن هم که به یادداشت بیشتر شبیه است، با استناد به این خبر که یکی از بانک‌های کره‌جنوبی از ایرانیان خواسته حساب خود را ببندند؛ روابط اقتصادی ایران و کره‌جنوبی را بررسی و با گلایه از برخی رفتارهای مسئولان این کشور آن را تحقیر ایرانیان تفسیر کرد. خوب بود روزنامه این موارد جدید را با استناد بیشتری مطرح و پیگیری می‌کرد؛ از مسئولان کره‌ای و ایرانی پاسخ پرسش‌ها را می‌گرفت و صرفا به اخبار دیگر رسانه‌ها و اطلاعیه‌ها بسنده نمی‌کرد.

اعتماد عکس خیلی خوبی متناسب با تیتر «جایگاه متزلزل پرزیدنت» انتخاب کرد و در متن هم گزارشی مثل سایر روزنامه‌ها داشت که از همکاری رئیس سابق کمپین انتخاباتی ترامپ با دادستان ویژه خبر داد. خوب است تیتر یک مطالب ویژه‌ای در صفحات داخلی داشته باشد که این محتوای غنی بتواند خبر را در راستای ارائه‌ تحلیل به مخاطب حمایت کند.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان در روزهای گذشته واکنش‌های بسیاری را در  پی داشت و به نوعی موج تغییر در سیستم مدیریتی را نوید می‌دهد. روزنامه ایران امروز در راستای شفاف شدن برخی ابهامات آن گفت‌وگویی با سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی و یکی از طراحان این قانون ترتیب داد که تاکید کرده است: «…قانون به قدری شفافیت دارد که جایی برای استفساریه باقی نمی‌ماند. در این قانون چهار مرحله اجرا خواهیم داشت؛ اول از خود افراد می‌خواهیم که بروند، دوم از افرادی که برایشان حکم زده شده، می‌خواهیم که بازنشسته‌ها را جابه‌جا کنند. سوم اینکه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مجری قانون وارد عمل می‌شوند. شیوه کار دیوان محاسبات به این صورت است که به ذیحسابان دستور می‌دهد هرگونه پرداخت وجه به بازنشسته‌ها را مسدود کنند و آنان نمی‌توانند هیچ اقدام مالی انجام دهند. در مرحله بعد بازرسی کل کشور است که می‌تواند بر عنوان مجرمانه ادامه کار بازنشسته‌ها تکیه کند. درباره شهرداران، وزیر کشور یا استانداران که احکام شهرداران را ابلاغ می‌کنند، باید ابلاغ را لغو کنند، والا ممکن است برای آن مقام حکم انفصال به دنبال داشته باشد. نکته پایانی دادسراها و دادستان‌ها هستند، زیرا در صورت عدم اجرای قانون، تداوم کار بازنشسته‌ها به عنوان تصرف در اموال دولتی و اموال عمومی قلمداد شده و عنوان مجرمانه دارد. درنتیجه هم دادسراها می‌توانند نسبت به ادامه کار بازنشسته‌ها، اعلام جرم کنند و هم آحاد جامعه اعم از کارکنان و کارمندان دستگاه‌ها یا مردم عادی می‌توانند علیه این بازنشسته‌ها که به کار خود ادامه می‌دهند، اعلام جرم کنند. بنابراین، دستگاهی نمی‌تواند بگوید من این قانون را قبول دارم یا ندارم، زیرا این قانون است و او مجری قانون است و کسی که قانون را تشخیص می‌دهد، جای دیگری است.»

جمهوری اسلامی گزارشی درباره‌ی مدیران دوتابعیتی منتشر کرد و تمام حواشی سال‌های اخیر در این زمینه را مرور کرد. سوژه‌ی خوبی انتخاب شد اما پرداخت آن می‌توانست غنی‌تر باشد و فراتر از متن و نقل‌قول‌ها آمار و ارقام دقیقی در قالب نمودار و جدول فراهم کند و ایده‌ی مطرح شده در پایان گزارش تغییر برخورد قوانین کشورهای دیگر با دوتابعیتی‌ها را تطبیقی ارائه کند. در بخشی از متن، روزنامه نقل قولی از محمدجواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره موضوع مدیران دوتابعیتی را بازتاب داد که گفته: «همه دولت‌های جهان اکنون به دنبال گسترده‌تر کردن دایره منافع ملی خود هستند، آنچه منافع ملی کشورها را تضمین کند برای هر دولتی اهمیت دارد. نماینده تهران افزود: سوال من این است که تضمین منافع ملی و توسعه دادن به منافع ملی برای یک کشور، در این است که متخصصان خود را حتی اگر دو تابعیتی هم باشند را جذب کند یا طرد کند؟ بنظر من نباید این افراد متخصص که دو تابعیت دارند را از دایره مدیریتی کشور خارج کرد. فتحی ادامه داد: شخصی دوتابعیتی که دارای تخصص است، فرصتی برای کشور محسوب می‌شود وقتی می‌توانیم این تخصص را به استخدام کشور بگیریم و به نفع مردم از آن استفاد کنیم، چرا خود را از این سرمایه‌های ملی محروم می‌کنیم؟»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here