زمان انتشار : ۲۴ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۵۱ | کد خبر : 474116 |

تیترهای شنبه کدام خبرها را مهم دیدند؟

شفقنا رسانه- مراسم تشییع پیکر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس در روز پنجشنبه و همایش شیرخوارگان حسینی روز جمعه دو عکس اصلی روزنامه‌ها از جمله وطن امروز، سیاست‌روز، رسالت، خراسان، کیهان، جمهوری‌اسلامی، جوان، همشهری، همدلی و اطلاعات بودند که البته نکته‌ی خاصی هم به روایت رسمی خبر اضافه نکردند. علاوه بر آن تیترها تایید قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان را مهم دیدند. وطن امروز آن را «نوبت پوست‌اندازی» تعبیر کرد و کیهان و خراسان ضرب الاجل دوماهه را مهم دیدند. ایران از «وقت بازنشستگی» خبر داد و همشهری احتمالا بنا به ماموریت سازمانی‌اش برای چندمین بار استثناء بودن شهرداری‌ها از این قانون را به بحث گذاشت. آفتاب یزد هم در طرحی متناسب با اید‌ه‌اش از «تقلب برای بقا» نوشت. نقل‌قول‌های حقوقدانان در کنار هم در تایید استثنا بودن شهرداران و توضیح سایر موار بود. صبح نو هم در سرمقاله از تبعات احتمالی مثبت این قانون استقبال کرد: «…مجلس دست به اقدام جسورانه‌ای زده است که طی آن و در کمتر از دو ماه می‌بایست کلیه افراد شامل قانون مذکور سمت‌های خود را ترک کرده یا برکنار شوند. از تعداد این سمت‌ها یا مسوولیت‌ها آمار دقیقی در دست نیست اما برآورد می‌شود که بالغ بر هزار نفر خواهد شد. این اتفاق مطلوب، البته عوارضی نیز دارد که دو مورد آن، به حاشیه رفتن مدیران با تجربه و سالم و دوم، عدم امکان بهره‌برداری از نیروهای خوشفکری است که در دهه پنجم زندگی قرار دارند و به‌واسطه این قانون، نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ساز وکار تحقق این تغییر نیز، نیازمند بازاندیشی، نظارت و برنامه‌ریزی فوری است تا موجب رشد پدیده‌های نامطلوبی چون آقازاده‌پروری یا احیای بازنشستگی در پوسته‌های جدید نباشد؛ با این همه طبعاً اتخاذ هر سیاستی، تضاد منافعی را به وجود می‌آورد ولی به نظر می‌رسد در چله انقلاب اسلامی این نو شدن ساختارها و سازمان‌ها، می‌تواند خون تازه و پرامیدی به شریان‌های کشور وارد کند.»

کار مهم روزنامه ایران اما تشریح ویژگی‌ها و تبعات موازی‌کاری بویژه دولت پنهان بود که در مجموعه‌ای از مصاحبه با مصطفی‌تاج‌زاده، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات و گفتارهای اعضا کابینه بررسی شد. لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه با چه مسائل یا مشکلاتی ناشی از موازی‌کاری مواجه بوده است، گفته: «متأسفانه در کثیری از مسائل شاهد موازی‌کاری هستیم، به گونه‌ای که اساساً درباره هر چیزی که فکر کنید، با مسأله موازی‌کاری مواجه هستیم حتی از مقام سیاستگذار و مقررات گذار تا مقام مجری. وی با بیان اینکه در مسأله آموزش، در حوزه فرهنگ، در اقتصاد، سیاست، امنیت و حتی در سیاست خارجی هم عیناً شاهد وجود موازی‌کاری هستیم، ادامه داد: عملاً همه جا ما با این مشکل مواجه هستیم، بنابراین حتماً کشور نیازمند آن است که یک بار برای همیشه، مطابق قانون اساسی و تنها با مبنا قراردادن این قانون، دستگاه واقعی مسئول که مطابق قانون اساسی، هم اختیار و هم مسئولیت دارد، معرفی شود. معاون حقوقی رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی، قوه مجریه از چه میزان اختیار برخوردار است؟ تصریح کرد: اتفاقاً سؤال اساسی همین است. امروز نمی‌توانم با درصد مشخص پاسخ بدهم، زیرا به کار آماری دقیقی نیاز دارد، اما دولت به میزان مسئولیتی که دارد و همه مردم دولت را مسئول می‌دانند، به همان میزان اختیار ندارد و اختیارات دولت با میزان مسئولیت آن قابل مقایسه نیست.»

رسالت در سرمقاله به انتخاب رئیس‌ سابق بانک مرکزی به سمت مشاور رئیس جمهور در امور پولی و بانکی واکنش نشان داد و آن را نشانه‌ای از ناکارآمدی مشاوران دولت تلقی کرد. نویسنده با همین استدلال و اشاره به نظر وزارت اطلاعات درباره‌ی نتیجه‌ی سیاست ارزی دولت و پیشنهاد مشاوران رئیس‌جمهور تحلیل کرد: «تأمل در اطراف موضوع: این که تحلیل‌های وزارت اطلاعات که مستقیماً از معدن‌کاوی اطلاعات به دست می‌آیند، دقیق‌تر از پیشنهادات تیم مستشاری تئوریک دولت از آب در می‌آید، یک موضوع مهم تئوریک در مسائل روشی امروز علوم اجتماعی و رفتاری است. در همین ارتباط، اخیراً، یک جامعه‌شناس پر نفوذ انگلیسی، خانم نورتاژ مارِس، مدرس ارشد جامعه‌شناسی و مدیر مرکز مطالعات ابداع و فرآیند اجتماعی دانشگاه لندن، در دیدگاه مهمی، بر آن شده است که باید روش تحقیق در علوم اجتماعی و رفتاری را متحول کرد؛ چرا که امروز، دیگر روش‌های تحقیق در علوم اجتماعی همچون افکارسنجی و پیمایش و مطالعات کیفی، تحت الشعاع اشراف اطلاعاتی مرکزی به قدرت NSA، آژانس امنیت ملی امریکا، قرار دارد، و این مرکز با تقریب دقیقی می‌تواند برآورد کند که هر یک از شهروندان امریکا یا بریتانیا و تا حدودی شهروندان سایر کشورها، چه غذایی را دوست دارد، چه نوع لباسی را ترجیح می‌دهند، یا چه انتخاب سیاسی خواهند داشت. مورد هشدار موفق و نامسموع وزارت اطلاعات در مورد تبعات سیاست‌های ارزی، شاید نخستین مورد آشکار و در عین حال، منحصر به فردی در ایران باشد که یک نهاد امنیتی به اتکاء اشراف اطلاعاتی خود، توان تحلیلی تئوریک مشاوران رئیس جمهور را پشت سر گذاشته است. آیا نوع خاص و بدیعی از دانش در زمینه علوم رفتاری و اجتماعی در مکانی همچون وزارت اطلاعات شکل گرفته است که توانمندتر از دم و دستگاه مستشاری دولت عمل می‌کند؟ شاید… حتماً…
از یک دیدگاه وسیع‌تر: شاهد تغییر در رابطه بین علوم اجتماعی و رفتاری، محاسبات و همچنین تکنولوژی ارتباطی هستیم؛ این، هم نگرانی‌هایی را بر می‌انگیزد یا بر خواهد انگیخت، و هم در یک سطح ریشه‌ای‌تر، تجدید نظرهای اصولی را در علوم رفتاری طلب می‌کند.»

جمهوی اسلامی در سرمقاله از اهمیت «اعتماد عمومی» نوشت و با قبول وجود مشکلات اقتصادی تحلیل کرد: «فعالان سیاسی و صاحبان قلم و تریبون‌های دینی و حزبی و جناحی و رسمی باید به این نکته توجه داشته باشند که در سال‌های گذشته التهابات اقتصادی برای بسیاری از کشورها پدید آمده و بعد از مدتی فروکش کرده و اوضاع به حال عادی برگشته است. ایران که از جهات مختلف مادی و معنوی از آن کشورها غنی‌تر است و مردمی دارد که در مقاطع بسیار دشوار از آزمایش‌هائی سخت‌تر از آنچه اکنون با آن مواجهند سربلند بیرون آمده اند، قطعاً این التهاب را نیز پشت سر خواهد گذاشت. به این افراد که خوشبختانه تعدادشان اندک است توصیه می‌کنیم به میان مردم بروند و از فرصت هم صحبت شدن با مردم به این واقعیت پی ببرند که مردم در عین حال که خواهان حل مشکلات هستند، به نظام جمهوری اسلامی به خاطر اینکه این کشور و این ملت را از یوغ استعمار و رژیم منحط ستم شاهی آزاد ساخته و به استقلال رسانده علاقه دارند. مردم می‌دانند که این نظام خدمات زیادی کرده و به همین جهت قدر آن را می‌دانند و برای کمک به حل مشکلات موجود اعلام آمادگی می‌کنند، واقعیتی که دشمنان این نظام را در این مقطع نیز ناامید خواهد کرد.»

علیرضا خانی هم در سرمقاله اطلاعات با انتقاد از عملکرد برخی رسانه‌ها به اهمیت دروازه‌بانی خبر اشاره کرد و این که چه طور بدون سانسور اطلاعات را به درستی به مخاطب منتقل کرد. او در بخشی از متن مثال زد: «چنانچه سردبیر خبر یک شبکه تلویزیونی یا سردبیر روزنامه‌ای در صفحه اول تیتر بزند «سیگار به افزایش حافظه کمک می‌کند» آیا صرفاً اطلاع‌رسانی به‌منظور تنویر افکار عمومی است؟ آیا سردبیر هیچ مسئولیت اجتماعی در برابر خبر ندارد؟ آیا با این توجیه که مردم عقل دارند، سردبیر یا روزنامه‌نگار یا مدیر پخش باید عقل و درک و مسئولیت خود را به کلی نادیده بگیرد؟ حال اگر مسئولی، هر چند رده بالا، بر اثر بی‌سلیقگی، غفلت یا بی‌درایتی، در لابه‌لای سخنان خود گفت که مثلاً ممکن است قحطی بیاید، یا قیمت ارز چند برابر شود، یا اقتصاد کشور فرو بپاشد و به سرنوشت ونزوئلا دچار شویم… آیا روزنامه‌نگار می‌تواند ـ بدون هیچ احساس مسئولیت اجتماعی و صرفاً با توجیه اینکه یک مسئول دولتی یا نماینده مجلس این سخن را گفته، این جمله را از لابه‌لای حرف‌ها بیرون کشد و آب و تاب و لعاب دهد و برجسته کند و بر پیشانی صفحه نخست بچسباند؟!‌» در بخش پایانی هم درباره‌ی التهاب اخیر در بازار کالاهای اساسی و خرید بیش از نیاز یکی از عوامل را «ضعف یا غفلت یا جهت‌گیری سیاسی در عملکرد برخی رسانه‌های داخلی در ملتهب نشان دادن بازار و اقتصاد» دانست و نوشت:« با هزار تأسف، برخی رسانه‌های داخلی در این بزنگاه برای تضعیف، تخریب و بی‌کفایت نشان دادن دولت ـ که یک کنش صد در صد سیاسی است ـ منافع ملی را پنبه کردند در برابر تاراج باد… این رسانه‌ها، کارکرد اصلی خود را در ایجاد همبستگی و مشارکت اجتماعی از دست داده‌اند و کژکارکرد شده‌اند…».

ایران، شرق و اعتماد در تیترهای اصلی و فرعی به واکنش و اعتراض ترامپ و بعضی مسئولان در کاخ سفید درباره‌ی دیدارهای جان کری وزیر اسبق وزارت خارجه امریکا با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پرداختند. تیترها هم با نگاه مثبت به جان کری نوشته شد: «کری زیر تیغ»، «دیدارهای کری با ظریف کار دستش داد» و «دیپلماسی در سایه». جوان همان مصاحبه کری را که واکنش رئیس‌جمهور آمریکا را در پی داشت، از زاویه دیگری دید و تحلیل کرد: «وزیر خارجه اسبق امریکا در یکی از متعدد مصاحبه‌های این روزهایش درباره توافق هسته‌ای با ایران از نقشه شوم دموکرات‌ها در مقایسه با دشمنی آشکار و کمتر پیچیده رویکرد ترامپی در استفاده از اهرم خروج از برجام پرده برداشت و به این ترتیب معلوم شد که هدف و زمان‌بندی خروج از برجام اساس اختلاف جمهوریخواهان و دموکرات‌ها را تشکیل می‌دهد و در اصل خروج از برجام و در عهدشکنی ایران‌ستیزانه میان آن‌ها تفاوتی وجود ندارد. »

اعتماد گفت‌وگویی مفصل با محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی ترتیب داد و بخشی از آن را امروز منتشر کرد. او در بخشی از این مصاحبه درباره‌ی نسبت قدرت و اصلاح‌طلبی و اهمیت نگاه جامعه محور برای ایجاد تغییرات تاکید کرد:«به لحاظ جامعه‌شناسی نظریات متفاوتی وجود دارد لااقل یک نظریه این است که موقعی باید حضور در قدرت مطرح شود و احزاب به دنبال قدرت باشند که جامعه واقعا دموکراتیک باشد. اگر جامعه‌ای دموکراتیک نباشد برای چه باید در چنین جامعه‌ای درون قدرت رفت. باید زمینه دموکراسی و حاکمیت ملت در جامعه فراهم باشد تا ورود در قدرت مفید باشد. نهضت آزادی ایران همواره به نگاه جامعه محور تاکید داشته است. البته به کسانی هم که با نگاه و برنامه اصلاح‌طلبی وارد قدرت می‌شوند کمک کرده است اما نگاه راهبردی باید جامعه‌محور باشد تا آگاهی جامعه آنقدر بالا برود که قدرت فائقه را داشته و تحول در ساختار قدرت فراهم شود.با توجه به تجربیات تاریخی نباید انتظار داشت در چهار دهه همه مسائل پیش رو حل شود. فرآیند گذار به دموکراسی باید طی شود تا احزاب در یک جامعه آزاد و قانونمند برنامه‌های‌شان را اعلام کنند و در اختیار مردم قرار دهند و مردم با انتخاب برنامه مورد نظرشان به آنها رای دهند. هنوز ما از این مرحله فاصله داریم. اینکه در علم سیاست گفته می‌شود احزاب تشکیل می‌شوند تا به قدرت برسند البته برای شرایط جامعه دموکراتیک است.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here