زمان انتشار : ۲۲ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۵۹ | کد خبر : 474080 |

تیترهای آخر هفته با محور سیاست تکرار شد

شفقنا رسانه- امروز صفحه اول روزنامه‌ها هیچ خبری را آن قدر مهم ندیدند که بتواند تعداد بیشتری از آنها را به انتخاب یک تیتر و عکس سوق دهد. با این حال خبر درگذشت حسین عرفانی، پیشکسوت دوبله در تیترهای فرعی و نیمه‌فرعی اغلب روزنامه‌ها تکرار شد. اظهارات حسن روحانی از جمله نقل‌قول‌هایی بود که به شکل‌های مختلف در وطن امروز، شهروند، جمهوری اسلامی، ایران، آفتاب یزد و خراسان آمد. وطن امروز تیتر را غیر جدی و با علامت تعجب نوشت: «آمارها خیلی خوب!» پنج روزنامه‌ی دیگر هم تیترها را درباره‌ی اهمیت امید داشتن مردم و تخریب نکردن دولت انتخاب کردند و نکته‌ی خاصی حداقل در صفحه اول به آن اضافه نکردند.

ایران عکس حسن روحانی را در صفحه اول در جای درستی انتخاب نکرد اگرچه تناسب با متن اظهارات دارد اما جهت نگاه به سمت مطالب روزنامه با تیترهای مرتبط به امیدواری است. همه‌ی اجزای یک صفحه اول در کنار هم تعبیر و تفسیر می‌شوند. روزنامه در همین صفحات ویژه روز جمعه گفت‌وگویی با هادی خانیکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی درباره‌ی امید و ناامیدی در جامعه داشت که اگرچه لید آن بسیار طولانی و بیشتر به یادداشت شخصی شبیه است اما موضوع خوبی با توجه به شرایط روز انتخاب شده است. خانیکی در بخشی از مصاحبه تاکید کرده: «من معتقدم که باید در این راه امیدواری ماند زیرا به گمان من محاط شدن و منفعل شدن در برابر جریان غالبی که سعی می‌کند ناامیدی بیافریند و با ساده‌سازی مسائل و تبدیل کردن جامعه فعال و منتقد به انبوه خلق ناراضی که فقط می‌توانند یک قدرت تخریبی بالایی داشته باشند، تن دادن به از بین رفتن ایران و هویت ایرانی است. اجازه بدهید اینجا به یک تجربه خاص در جریان سفرم به الجزایر در سال ۵۷ اشاره کنم. در یکی از شب‌های اقامتمان در الجزایر با یکی از دوستان عکاس به محله کازبو – که انقلاب الجزایر در آنجا رخ داده- رفتیم. آنجا مطلع شدیم که ناآرامی‌هایی در جبهه نجات اسلامی ایجاد شده است. آنچه در رسانه‌های جهان حتی رسانه‌های ایران گفته می‌شد، شکل‌گیری یک حرکت سیاسی عمیق و هدفمند بود و آنچه ما با چشمان خودمان می‌دیدیم حرکتی بی‌هدف توسط مردم عاصی و فقیر بود و داشتند در واقع گرسنگی و مشکلات معیشتی‌شان را فریاد می‌زدند. اتوبوس‌هایی را بالای بلندی خلاص می‌کردند و بعد به‌سمت پایین پرتاب می‌کردند و کف و سوت می‌زدند. این همان انبوه خلق‌هایی است که من از آن یاد کردم. برای مدت‌ها هم الجزایر درگیر این مبارزات داخلی بود و چند صد نفر هم کشته شدند. این همان بخش تاریکی است که دیده نمی‌شود اگر فقط به ناامیدی هایمان ونارضایتی هایمان ولو نارضایتی‌های بحق‌مان وقع بنهیم. به عبارت دیگر محاط شدن در وضعیت ناامیدی فلج‌کننده و دوری از کنش مؤثر سیاسی و اجتماعی، می‌تواند حیات اجتماعی ما را مختل کند. من همان‌طور که گفتم نمی‌خواهم بگویم وضعیت گل و بلبل است و نمی‌خواهم از وضعیت نابسامان اجتماعی‌مان هم به زور، امید بیرون بکشم، اما بحثم این است که اینقدر رو به تباهی و سیاهی نرفته‌ایم که بجز زیر و رو شدن کل جامعه هیچ راه برون رفتی نتوان متصور بود. چیزی که من به آن معتقدم یعنی خلق افق‌های امید و اساساً کل این مصاحبه و دغدغه شما هم در همین سمت و سو بود، در ترمینولوژی بینابینی تعریف می‌شود: ما از امیدی حرف می‌زنیم که توهم نیست و در واقع امیدی است که می‌تواند با کنش‌گری سیاسی و اجتماعی، فضای بهبود وضعیت را به وجود بیاورد. در این بین طبیعی است که اولین سطوحی که ازآن باید انتظار داشت که این گام‌ را بردارد، حکومت و دولت است که توقع می‌رود در برابر انتظارات و توقعات و چالش‌های موجود، انعطاف لازم را به‌خرج دهد و به‌ظرفیت‌های امیدواری توجه کنند.»

خراسان هم در یادداشت روز به صحبت‌های دو روز پیش معاون اول رئیس جمهور درباره‌ی مدیران ناامید و بی‌انگیزه واکنش نشان داد و در بخشی از متن از او درخواست کرد: «آقای معاون اول رئیس جمهور پس لطفا خودتان جدی تر و محسوس تر شروع کنید و با توکل به خداوند در اقدامی دقیق و عاجل با کمک گرفتن از همه آن چه که دارید از آبرو و توان و اختیار و نفوذ کلام و … استفاده کنید و تا می توانید لااقل سیستم اجرایی کشور را از وجود مدیران به قول خودتان آویزان و بی انگیزه و ریسک ناپذیر در این موقعیت حساس کشور پاک سازی کنید تا هم به وظیفه قانونی، ملی، شرعی، وجدانی و مدیریتی خود عمل کرده باشید و هم اگر نمی توانید «امیرکبیر» باشید لااقل در تاریخ انقلاب اسلامی معاون اول شجاع و توانمندی باشید که شر تعدادی مدیر نالایق را از سر مردم و کشور کم کرده و از آن مهم تر در سیستم انتخاب مدیر، انقلابی اساسی پدید می آورد و شانه هایش زیر بار سنگین حق الناس بسیار عظیم حضور مدیران آویزان و ترسو و نالایق در اداره کشور خم نشده، آقای جهانگیری مطمئن باشید علاوه بر مردم و تاریخ، خداوند علی اعلا شاهد و ناظر اعمال همه ما و به ویژه مدیران و مسئولانی است که مدعی تلاش برای تحقق عدالت و مدیریت اسلامی در نظام جمهوری اسلامی هستند. موفقیت شما و دیگر مدیران و مسئولان کشور عزیزمان ایران، اداره و سامان دهی مطلوب امور این کهن مرز و بوم و ارائه الگوی مدیریت توانمند در نظام اسلامی به جهان امروز، آرزوی نگارنده و همه ایرانیان عاشق دین و میهن است. همه مدیران در تمامی سطوح همیشه با خود یادآور این مهم باشند که به هر دلیلی که مسئولیتی بر عهده دارند، تنها مدیرانی سرافکنده و شرمنده درگاه الهی و تاریخ و محکمه وجدان و افکار عمومی و شهدای گران قدرمان نخواهند بود که از «فرصت خدمت» به شایستگی برای رشد و توسعه و پیشرفت کشور و خدمت به مردم استفاده کرده اند و ظرفیت ها و توان و سرمایه های انسانی و مادی وطن را هدر نداده اند و سستی و اهمال و ناتوانی، بی لیاقتی و سوءمدیریت از آنان «مدیران غاصب» مسئولیت نساخته باشد.»
قانون و آرمان امروز هر دو عکسی از اسفندیار رحیم مشایی به صفحه اول آوردند که حکم اولیه او و علی‌اکبر جوانفکر اعلام شده است. اما نکته‌ی خاصی هم در این زمینه نداشتند که انتخاب آن را در عکس یک توجیه کند. علاوه بر این قانون در عکس مشایی را با علامت پیروزی نشان داد در حالی که تیتر نوشت: «اسفندیار در بند». تناسب بین محتوا و تصویر بسیار مهم است؛ نکته‌ای که روزنامه آن را رعایت نکرد.
اعتماد و ابتکار هم به رای نیاوردن فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان پرداختند؛ اعتماد گزارشی نوشت از مرور نظر موافقان و مخالفان و بر این نکته تاکید کرد که صرفا یک فوریتی بودن طرح رای نیاورده است و نه بررسی آن. همچنین استدلال‌هایی مطرح کرد برای رد این ادعا که همه نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی مخالف شفافیت آراء هستند. ابتکار هم دو گفت‌وگوی کوتاه با حقوقدانان ترتیب داد درباره‌ی آنچه به عنوان نگرانی‌های بعضی نمایندگان از رای آوردن این طرح منعکس شده بود از جمله تاثیر این شفافیت بر تایید یا رد صلاحیت نمایندگان در دوره‌ی بعدی. علی‌دشتی، حقوقدان به ابتکار گفت: «اینکه برخی از دوستان مطرح می‌کنند طرح شفافیت آرای نمایندگان در شرایط کنونی به دلیل اینکه جامعه امروز ما هنوز رشد لازم را در این زمینه پیدا نکرده است، قبول ندارم. چرا که اگر مردم به آن حد از رشد نرسیده‌اند پس در انتخاب نمایندگان خود نیز به آن درجه از رشد و آگاهی نرسیده‌اند. باید توجه داشت که مردم زمانی به رشد و آگاهی می‌رسند که شفافیت وجود داشته باشد. اگر شفافیت وجود داشته باشد مستندات لازم برای اجرای قوانین به وجود می‌آید و می‌توانند به آن مواد رجوع کنند. لذا شفافیت در هر حالتی به نفع کشور است. شفافیت در حوزه تقنین مقدمه شفافیت در حوزه اجرا است. تا زمانی که در حوزه تقنین شفافیت نداشته باشیم نمی‌توانیم دولت را موظف کنیم که در حوزه اجرا شفافیت داشته باشد. آزادی در اظهار نظر و اطمینان نمایندگان از این نظر که عواقب بدی برای آنها ندارد لازمه انجام وظیفه نمایندگی است. نظام حقوقی و سیاسی مکلف است تضمین‌های لازم برای این آسودگی خاطر نمایندگان را فراهم کند.» تیتر انتخابی روزنامه اما ضعیف است و «یا» برای تفکیک دو مورد تقریبا متضاد و متفاوت به کار می‌رود؛ در حالی که بین «محافظه‌کاری» و «مصلحت‌اندیشی» با توجه به زمینه‌ی بحث تفاوت‌های جدی وجود ندارد.

 

کیهان و همشهری دو تیتر خارجی را برای تیتر یک انتخاب کردند. کیهان نقل قولی از جان کری را بازنشر داد و در متن آن را مقدمه‌ای برای طرح ادعاهایی درباره‌ی برجام، تیم‌مذاکره‌کننده هسته‌ای و عملکرد روحانی قرار داد و در همین راستا نظر روزنامه‌ها درباره‌ی اهمیت حضور رئیس‌جمهور در مجامع بین‌المللی را نقد کرد(اینجا). در بخشی از متن ادعا شده است: «…در حقیقت موضوع حضور روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل از نگاه مدعیان اصلاحات نه فرصتی جهت برشمردن عهدشکنی‌های آمریکا، بلکه مقدمه‌ای برای هیاهوی رسانه‌ای این جماعت برای کوبیدن بر طبل مذاکره با آمریکا است.مدعیان اصلاحات که اکنون برای مذاکره با ترامپ سر از پا نمی‌شناسند، همان جماعتی هستند که در توجیه شکست و ناکامی برجام، تقصیرها را گردن ترامپ می‌انداختند و او را دیوانه و تافته‌ای جدا بافته از حاکمیت آمریکا معرفی می‌کردند و هنگامی که ترامپ از برجام خارج شد، تیتر زدند که «مزاحم رفت»! در برهه‌ای که حتی مقامات آمریکایی نیز بر عهدشکنی دولت خود و تاثیر آن بر افزایش بی‌اعتمادی مردم ایران به واشنگتن اذعان دارند، مدعیان اصلاحات کاسه داغ‌تر از آش شده و به جای دفاع از عزت مردم ایران و منافع ملی به تریبون کاخ سفید در ایران تغییر کاربری داده‌اند…» همشهری اما بین مباحث مطرح شده در پارلمان اروپا تصمیم‌ برای قدرتمند کردن یورو نسبت به دلار را مهم دید و از «یورو علیه دلار» نوشت. یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت: «این غلط است که اروپا پول بیش از ۸۰درصد واردات انرژی خود را به دلار می‌پردازد درحالی‌که تنها ۲درصد وارداتش از آمریکاست. او ادامه داد: «ما باید این مسئله را تغییر دهیم. یورو باید ابزار فعال یک اروپای مقتدر جدید باشد.» او همچنین پیشنهاد کرد که شرکت‌های هواپیمایی، هواپیماهای خود را به جای دلار، با یورو بخرند.» روزنامه تحلیل کرد:«تمایل اتحادیه اروپا برای جهانی‌سازی یورو در پی اختلاف‌نظرهای جدی با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران و تعرفه‌های تجاری اعمال شده از  سوی واشنگتن قوت گرفته است‌.»

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here