زمان انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۴:۲۸ | کد خبر : 473809 |

دبیر اقتصادی «آنا»: تبیین مسائل اقتصادی در رسانه ها همراه با ارائه راهکار باشد

شفقنا رسانه- این روزها سرعت اخبار در حوزه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به گونه‌ای است که گویا اگر هر رسانه‌ای زودتر از دیگری خبری را منتشر کند برگ برنده دست اوست. مثلاً مدام اخباری از این دست را می‌بینیم که سکه مرز ۴ میلیون را رد کرد … دلار به قیمت ۱۱ هزار تومان در بازار معامله شد… لبنیات پنج درصد گران‌تر شد و… در واقع رسانه‌ها با غفلت از تأثیر روانی که بر فضای جامعه می‌گذارند این اخبار را منتشر می‌کنند. اما رسانه‌ها تا چه حد سوژه‌هایشان در راستای اصلاحات اقتصادی است؟ آیا می‌توانند با ادبیات دیگری که آرامش جامعه حفظ شود به دنبال تحلیل وقایع و رخدادها بروند؟ با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین کارکرد رسانه‌ها در شرایط بحران اطلاع‌رسانی است وظیفه خبرنگاران اقتصادی در چنین شرایطی باید چگونه باشد تا مردم دچار سرگردانی نشوند؟

محمد صادق‌پور دبیر حوزه اقتصادی «خبرگزاری آنا» به شفقنا رسانه می‌گوید: معمولا رسانه‌ها در برنامه‌های توسعه اقتصادی مورد توجه مدیران و مسئولان قرار نگرفته‌اند و از این ابزار به طور دقیق استفاده نکرده‌اند؛ در حالی‌که مسئولان و تصمیم‌سازان می‌توانستند با استفاده از این ابزار به اهداف اقتصادی دست پیدا کنند. واقعیت این است که وقتی مطالبه مردمی برای اصلاح ساختار و تغییر تیم اقتصادی دولت از طریق رسانه‌ها ایجاد و بسط داده شد، در نظر تصمیم‌گیرندگان و نماینده‌ها با اهمیت ویژه رسیدگی می‌شود به طور مثال، امسال برخی اعضای تیم اقتصادی دولت تغییر پیدا کردند؛ (دو نفر از طریق استیضاح نمایندگان مجلس شورای اسلامی و یک نفر هم با تصمیم رئیس جمهور)، باید توجه داشت که رخدادی این چنینی از طریق مطالبه مردمی و جریان سازی رسانه‌ای اتفاق افتاد و اگر در این مطالبه عمومی ،رسانه‌ها بلندگوی مردم نبودند قاعدتا به این مهم دست پیدا نمی‌کردند.

مطالبات مردمی؛ اولویت رسانه ها

او با اشاره به این انتقاد که اگر رسانه‌ها بخواهند برای هر موضوعی صدای مردم باشند، پیامدهای روانی بدی بر جامعه خواهند گذاشت، می‌گوید:  یک سری واقعیات در جامعه وجود دارد که مردم آنها را مخصوصا در حوزه اقتصادی لمس می‌کنند به عنوان نمونه وقتی مردم تورم دو رقمی را تجربه کرده و این را در سبد معیشتی خود می‌بینند، طبیعی است که در اینجا رسانه صدای مردم است؛ وقتی رسانه نتواند صدای مردم را منعکس کند قاعدتا مخاطبان دیگر به آن اعتماد نخواهند کرد و  از این جهت ما  باید دقت کنیم مطالبات مردمی و پیگیری مشکلات آنها، در اولویت کار رسانه باشد.

صادق‌پور ادامه می‌دهد : نکته بعدی اینکه ما باید اخبار خوب و امید بخش را هم به جامعه منتقل کنیم. زمانی می‌توانیم به دولت کمک کنیم و آثار روانی جامعه را مدیریت کنیم که علاوه بر پیگیری مطالبات مردمی نقش مثبت دولت در حوزه‌های اقتصادی را هم منعکس کنیم. رسانه باید نگاهش مثل یک جاده دو طرفه باشد اگر قرار است به عملکرد دولت نقدی منصفانه شود باید محاسن و معایب به صورت همزمان منعکس شود. اگر صرفا اخبار منفی منعکس شود قطعا چیزی جز سیاه‌نمایی نخواهد بود بنابراین یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه رسانه‌ها باشد، اینست که علاوه بر تبیین مسائل اقتصادی، باید در حوزه ارائه راهکار به مسئولین هم پیش قدم باشند. ما اهالی رسانه باید حواسمان باشد فقط انتشار انتقادات، مسائل و مشکلات بدون راهکارهای علمی و عملیاتی مشخص از اثرگذاری آنها کم می‌کند.

دولت به موقع شفاف سازی نمی کند

دبیر اقتصادی خبرگزاری «آنا» با توضیح درباره مهم ترین مشکلات خبری در حوزه اقتصادی بیان می‌کند: یکی از مشکلات ما خبرنگاران در حوزه اقتصادی دشواری ارتباط به موقع با مسئولان است و در واقع می‌توان گفت یکی از ضعف‌های دولت این است که شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی به موقع انجام نمی دهند. همین امر موجب می‌شود بسیاری از سوژه‌ها و پیگیری خبرنگاران بدون اظهارنظر مسئولان منعکس شود به عنوان مثال موضوع بسته ارزی که اخیرا مورد نقد بسیاری از کارشناسان بود، موجب رانت برای عده‌ای سوداگر با استفاده از این ابزار قانونی شد؛ ابتدا پیشنهاد این بود که بازار ثانویه ارزی در بازار سهام که به عنوان شفاف‌ترین بازار معاملات فعالیت می‌کند، راه اندازی شود اما این اتفاق رخ نداد و در یک فضای بسته و مدیریت شده سامانه راه‌اندازی شد.قطعا اگر راه‌اندازی بازار ثانویه ارزی در بورس دنبال می‌شد، شفاف‌سازی رخ می داد؛ با این حساب بهتر است که دولت عملکرد خود را در حوزه اقتصادی بیان و تشریح کند و در معرض دید عموم قرار دهد.

صادق‌پور می‌گوید: خبرنگاران به فراخور موضوعاتی که دارند سراغ سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رفته‌اند اما نتیجه مطلوبی نگرفته‌اند؛ ولی بیشتر پیگیری‌های ما از مسئولان و نمایندگان مجلس است.

او با تأکید بر در نظر گرفتن ویژگی‌های خاص در انتشار مطالب می‌گوید: گزارش و هر مطلبی که از سوی رسانه‌ها منتشر می‌شود باید دارای چند ویژگی باشد اول جامعیت آن خبر است دوم اینکه آن خبر به لحاظ منابع خبری دقیق و موثق تکمیل شده باشد و حتما علاوه بر نقد در همان مطلب، عملکرد مثبت دولت و  روزنه‌های امید بخش هم بیان شده باشد.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here