زمان انتشار : ۱۳ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۴۰ | کد خبر : 473775 |

تیترها از «شفافیت نمایندگی» تا «ام‌المعضلات» اقتصاد

شفقنا رسانه- اگر چه امروز روزنامه‌ها تیتر مشابه کمتری داشتند، اما محور محتوایی تیترهای اصلی مربوط به اقتصاد است. صبح‌نو نظام بانکداری کشور را بررسی کرد که اگرچه رویکرد درستی دارد اما متن قوی نیست. چند مصاحبه کوتاه و معمولی برای چنین موضوعاتی حق مطلب را ادا نمی‌کند. خوب است علاوه بر رویدادها با نگاه فرایندی ریشه‌ها و چگونگی پدیدآمدن مشکلات هم دیده شود. سازندگی هم طرح خوبی متناسب با تیتر «معمای پراید» به صفحه اول آورد ولی مشخص نکرد چه رویکردی در پرداخت موضوع دارد. علاوه بر این روزنامه خبر درگذشت احسان یارشاطر از اول هفته را طوری منعکس کرد که گویی دیروز چنین خبری منتشر شده است.

خراسان در تیتر یک از «رانت نفتی با ۳ تصمیم متناقض در ۸ روز» نوشت و در بخشی از متن کوتاه با انتقاد از بخشنامه‌های متعدد توضیح داد: «ماجرا از آن جا آغاز شد که شنبه هفته گذشته، ۳ شهریور، مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی (زیرمجموعه وزارت نفت) در بخشنامه ای اعلام کرد که از این پس قیمت پایه محصولات فرعی پالایشی در بورس کالا با نرخ بازار ثانویه تعیین خواهد شد. گفتنی است شرکت های پالایشی محصولات اصلی (بنزین، گازوئیل و …) را به نرخ دولتی به شرکت پالایش و پخش تحویل می دهند اما محصولات فرعی مثل لوبکات و وکیوم باتوم را در بورس کالا به فروش می رسانند. برای فروش محصولات در بورس کالا معمولا یک نرخ پایه (با توجه به نرخ های جهانی و نرخ ارز) تعیین می شود و در بورس ۵ تا ۱۰ درصد امکان نوسان نسبت به این قیمت وجود دارد. این محصولات فرعی بیشتر در شرکت های سازنده روغن موتور و همچنین قیرسازی استفاده می‌شود.طی بخشنامه شنبه گذشته شرکت پالایش، قیمت پایه این محصولات به یک باره به جای دلار ۴۲۰۰ تومانی با نرخ بازار ثانویه تعیین شد. موضوعی که باعث جهش حدود ۹۰ درصدی قیمت این محصولات شد. همزمان نماد شرکت های پالایشی در بورس با صف های خرید سنگین مواجه شد و روز یک شنبه ۴ شهریور نیز ادامه یافت. اما روز دوشنبه به یک باره بخشنامه دیگری از وزارت نفت صادر شد که بخشنامه قبلی را کاملا ملغی کرده و قیمت ها مجدد با دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شد. این موضوع در پی اعتراض شرکت های روغن سازی و نامه نگاری آن ها با دولت انجام شد. لذا روز سه شنبه بورس یکی از تاریخی ترین سقوط های خود را به دلیل ریزش سهام شرکت های پالایشی ثبت کرد! اما این ماجرا پایانی نداشت. اخبار ضد و نقیضی درباره حذف دامنه نوسان قیمت این محصولات در بورس کالا از چهارشنبه گذشته ایجاد شد که ابتدا قویا تکذیب شد اما روز یک شنبه ۱۱ شهریور، مجدد بورس کالا بخشنامه‌ای صادر و اعلام کرد که محصولات فرعی پالایشی بدون سقف قیمتی ۱۰ درصدی قابل معامله خواهد بود. حذف سقف قیمتی باعث شد دیروز قیمت های لوبکات و وکیوم باتوم رشد قابل توجهی را ثبت کند و شرکت های پالایشی در بورس مجدد رشد کنند. البته معلوم نیست که فردا چه شود؟! شاید بخشنامه دیگری در راه باشد.»
ایران هم در مطلب کوتاهی چرایی بالا رفتن دوباره قیمت ارز را بررسی کرد و «افزایش نقدینگی» را مهمترین عامل دانست. محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر هم به روزنامه گفته: بخشی از دلایل رشد نرخ ارز به مسائل سیاسی داخلی برمی‌گردد اما بخش مهمتر آن به ورود نقدینگی و تقاضای جدید به این بازارها مربوط می‌شود.کشتی آرای تأکید کرد: در روزهای اخیر بخشی از نقدینگی موجود در کشور به سمت بازارهای ارز و طلا هدایت شده است. درواقع برخی از سرمایه‌گذاران و کسانی که به‌دنبال کسب سود هستند، به‌دلیل بازدهی بالای ارز و طلا به سمت این بازارها تغییر جهت داده‌اند.
همشهری هم نظر مشابه ایران داشت و از «متهمان واقعی تنش قیمت‌ها در بازار ارز و طلا» نوشت. همچنین وضعیت بازار بورس را هم مهم دید و مطلب کوتاهی در پیش‌بینی و تحلیل اتفاقات آن منتشر کرد. مطلب مهم همشهری پرونده‌اش درباره‌ی مهاجرت است که مثل همیشه سعی کرده تنوع مطالب از دلایل مهاجرت ایرانی‌ها تا بازنمایی آن در سینما را حفظ کند.

روزنامه اطلاعات به شیوه‌ی همیشگی عکسی رسمی و از دور برای حضور فرمانده انتظامی تهران در این روزنامه منتشر کرد. به نوشته‌ی روزنامه، سردار رحیمی درباره این که آیا شرایط اقتصادی کنونی کشور تاثیری بر جرائم نیز گذاشته است یا نه گفت: «بدون تردید مشکلات اقتصادی بر آمار جرائم تاثیر دارد و به خصوص بر جرائم خرد و ریز اثر بیشتری گذاشته است. براساس آخرین آمارها جرائم خشن و مسلحانه به شدت کاهش یافته و اما درجرایم خرد شاهد افزایش ۲تا ۳ درصدی هستیم. ‏وی تاکید کرد: با توجه به شرایط جامعه، آسیب‎‌‎ها و چالش‎‌‎ها، پلیس با رصد تهدیدات و تجزیه و تحلیل آنها، برنامه‎‌‎های پیشگیرانه و اقدام و عمل را تنظیم و اجرا می‎‌‎کند.‏او افزود: با اجرای طرح‎‌‎های سلسله‎‌‎وار و مکمل در بخش انضباط بخشی و پیش‎‌‎بینی و پیشگیری در مجموع در وضع خوبی هستیم و باید بکوشیم شرایط فعلی ثابت بماند و البته جرائم خرد آزاردهنده است که باید برای کنترل آنها تمرکز و برنامه‏‎‌‎ریزی داشته باشیم.» ‏

قانون، قدس و وطن امروز طرح شفافیت رأی نمایندگان را مهم دیدند. قانون از «سایه سنگین رد صلاحیت بر شفافیت» نوشت و در متن اظهارنظر موافق و مخالف را بازتاب داد؛ از جمله جلال میرزایی عضو فراکسیون امید مجلس «با اشاره به این که برخی با سوء استفاده از شرایط کشور و با این بهانه که به مراکز قدرت وابسته هستند و نظرشان در راستای مراکز مذکور است می‌خواهند بر آرا ی نمایندگان تاثیر بگذارند، ادامه داد: بنابراین نباید به اسم شفافیت، آزادی در رای دادن نمایندگان را محدود کرد. این نماینده مردم در مجلس دهم با در خصوص دغدغه برخی از نمایندگان مبنی بر اینکه اگر آرا شفاف شود شاید در تایید صلاحیت دوره بعدی نیز اثرگذار باشد، تصریح کرد: سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد صحبت های نمایندگان و همچنین آرای آن‌ها مبنای تایید صلاحیت قرار نمی گیرد اما صرف نگرانی از اینکه احتمال تحقق موضوع مذکور وجود داشته باشد، آزادی در رای دادن را تحت الشعاع قرار می دهد. میرزایی در رابطه با اینکه آیا شفافیت آرا می تواند به فعالیت تشکیلاتی نمایندگان کمک کند یا خیر، افزود: در این بین شفافیت آرا می‌تواند به فعالیت تشکیلاتی و حزبی نمایندگان مجلس کمک شایانی کند.» قدس هم با مروری بر اظهارنظرها در مجموع این طرح را بویژه برای موضوعات مهم مفید دانست چرا که مردم می‌توانند اظهارات نمایندگان مجلس برای تبلیغات دور بعد نمایندگی را صحت سنجی کنند. وطن امروز هم گفت‌وگویی با نماینده مردم نجف‌آباد داشت که با اشاره به این‌که اخیرا طرح رای‌گیری شفاف نمایندگان درباره سوالات مجلس از آقای روحانی رای نیاورد، گفت: «به هر حال این حق مردم است که در بزنگاه‌ها بدانند نماینده آنها چگونه رای می‌دهد. این موضوع در بسیاری از کشورهای دنیا نیز وجود دارد و اصل بر شفافیت است. ابوترابی در پاسخ به این سوال که اجرایی شدن این طرح چه آثاری می‌تواند داشته باشد، گفت: ببینید! الان مدام گفته می‌شود دانستن حق مردم است اما ظاهرا برخی این مهم را صرفا در حد شعار قبول دارند. وی با تاکید بر اینکه الان وقت عمل کردن به شعار شفافیت است، گفت: اصلا برخی نمایندگان با همین شعار به مجلس راه پیدا می‌کنند، پس طبیعتا این حق مردم است که موضع نماینده خود را بدانند.»

اعتماد تیتر یک را به گفت‌وگویش با مجید انصاری درباره‌ی ورود مداحان به مسائل سیاسی و واکنش اخیر آیت‌الله مکارم شیرازی به همین مسئله اختصاص داد. در بخشی از این گفت‌وگو انصاری درباره‌ی موضع‌گیری‌های سیاسی اخیر مداحان که حاشیه‌های زیادی را در سال‌های گذشته به دنبال داشت، تحلیل کرد: «البته نمی‌توان این موضوع را به کل جامعه مداحان تعمیم داد بلکه بخش خاصی از این قشر این موضوعات را مطرح می‌کنند. قاطبه مداحان افراد محترمی بوده که وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهند. این افراد در انتخاب اشعار و متون دقت لازم را به خرج داده و از پرداختن به حاشیه‌های غیر مرتبط پرهیز می‌کنند اما متاسفانه مدتی است برخی از مداحان منتسب به یک جریان افراطی سیاسی این تریبون را وسیله‌ای برای تخریب و اهانت به دیگران قرار داده‌اند که متاسفانه این بداخلاقی سیاسی در حال ترویج است. زمانی که در برابر بداخلاقی و انحراف، نهی از منکر و برخورد مناسب صورت نگیرد، ناهنجاری تبدیل به هنجار می‌شود. قسمت تلخ این اتفاقات آن است که بعضا ما شاهد بوده‌ایم چنین مراسم‌هایی از تریبون‌های رسمی مانند صدا و سیما پخش و ترویج می‌شود. یکی دیگر از اتفاقات ناگواری که رخ می‌دهد، دعوت این قشر از مداحان به مراسم‌های رسمی است. زمانی که این مداحان به مراسم‌های منتسب به نظام دعوت و اشعار و سخنان آنها از تریبون‌های رسمی منتشر می‌شود، طبیعی است که این منکر ترویج می‌شود.»

هفت صبح و جام جم پیگیر برخورد بعضی راننده‌های متخلف با ماموران راهنمایی رانندگی شدند. هفت صبح یادداشتی در صفحه اول منتشر کرد و با کنار هم قرار دادن دو فیلم پخش شده مرتبط در شبکه‌های اجتماعی نتیجه‌گیری کرد که این رفتارها اقتدار راهنمایی و رانندگی را کاهش می‌دهد و به همین دلیل پیشنهاد کرد:«شاید بهتر باشد به همان دوران برگردیم که لباس و خودروی ماموران راهنمایی و رانندگی از ماموران نیروی انتظامی جدا نبود. در حال حاضر در بسیاری از کشورها نیز همین گونه است. فقط یک پلیس وجود دارد با یک نوع مدل خودرو. هیچ کس حق ندارد بپرسد او مامور نیروی انتظامی است یا راهنمایی و رانندگی. همه باید گوش به فرمان او باشند. لطفا هرچه سریع‌تر سیستم ساختاری راهنمایی و رانندگی را سامان دهید.» و تاکید کرده اگرچه این یکپارچه کردن ممکن است سخت باشد اما باید سریع و چابک عمل کرد. جام جم هم دستگیری راننده لندکروز و ضارب مامور راهور را به صفحه اول آورد و با کنایه به نقل قول ضارب درباره‌ی توانایی مالی‌اش در فیلم پخش شده تیتر زد: «فهمیدی یک میلیارد یعنی چی؟!». گفت‌وگوهای ضعیف و کوتاهی هم در متن اصلی آمده است که بیش از پرسشگری از چرایی‌ها، کنایه‌ای است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here