زمان انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۹ | کد خبر : 473759 |

محکومیت دو خبرنگار در میانمار به ۷ سال زندان

شفقنا رسانه-دو خبرنگار بازداشت شده یک رسانه خارجی در میانمار که وقایع مرتبط با کشتار مسلمانان روهینگیایی را پوشش خبری می دادند، در دادگاهی در یانگون به اتهام انتشار اسناد دولتی مجرم شناخته شده و به ۷ سال زندان محکوم شدند.

به گزارش ایرنا، ‘ون لون’ ۳۲ ساله و ‘کیاو سوئی او و’ ۲۷ ساله دو خبرنگار جوانی هستند که از ماه دسامبر ۲۰۱۷ (سال گذشته ) به اتهام نقض قانون حفظ اطلاعات کشور در مورد عملیات نظامی ارتش میانمار در ایالت راخین بازداشت شده و در ۹ ماه گذشته بدون محاکمه در زندان به سرمی بردند.
ارتش به همراه شبه نظامیان بودائی افراطی میانمار پس از سرکوب و کشتار هزاران نفر از روهینگیایی ها و آواره کردن بیش از ۷۰۰ هزار نفر از آنها در۲۵ ماه اوت ۲۰۱۷(شهریور۹۶) با محکومیت افکار عمومی جهانی درارتباط با نسل کشی ، پاکسازی قومی و قتل های گروهی روبه رو شده اند.
این دوخبرنگار جوان میانماری که برای خبرنگار رویترز کار می کردند، رخدادهای مرتبط با کشتار و آوارگی مردم روهینگیا را تحت پوشش خبری خود برای یک رسانه خارجی قرار می دادند.
قانونی که خبرنگاران بازداشتی طبق آن محاکمه شدند با عنوان ‘حفاظت از اطلاعات’، از قوانین برجای مانده از دوران استعمار بریتانیا در میانمار است که قاضی پرونده به آن استناد کرده است.
این خبرنگاران گزارشی در مورد کشتار یک گروه ۱۰ نفره از مردم روهینگیا در روستای ‘ایندین’ راخین در روز دوم سپتامبر ۲۰۱۷ توسط نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی این کشور را منتشر کرده بودند که گور جمعی آنها نیز آشکار شده است.
این گزارشگران در گفت و گو با روستائیان و خانواده های این قربانیان سعی کردند برنامه های هدفمند نظامیان میانمار برای نسل کشی روهینگیایی ها را رسانه ای کنند.
میانمار که تحت حکومت و سیطره نظامیان به سر می برد با وضع قوانین آهنین همواره رسانه ها را مورد سرکوب خود قرار داده و تمام رسانه های داخلی این کشور از پوشش وقایع مرتبط با سرکوب روهینگیایی ها ممنوع شده اند.
سرکوب گسترده رسانه های داخلی در میانمار سبب شده تا سانسور در این کشور در دو دهه اخیر بسیار افزایش یابد و صدای مردم چند نژادی این کشور در رسانه ها جایگاهی نداشته باشد.
ازاین رو نظامیان خبرنگاران وگزارشگران به ویژه افرادی را که در یک سال گذشته علیه کشتار و سرکوب روهینگیایی ها توسط ارتش و گروههای افراطی فعالیت داشتند، هدف حملات خود قرار داده اند.
حکم محکومیت این دو خبرنگار میانماری در حالی امروز صادر شد که تاکنون بسیاری از کشورهای جهان ، دیپلمات های خارجی حاضر دراین کشور و از جمله سازمان ها و نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی این دو خبرنگار بوده اند.
علاوه براین محکومیت این دو خبرنگار به رغم وعده های آنگ سان سوچی درمورد احیای قانون وایجاد فضای باز سیاسی دراین کشور، انجام شده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here