زمان انتشار : ۱۲ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۴۸ | کد خبر : 473727 |

گزارش «اعتماد» از سرنوشت «کارگران هفت‌تپه»/بازنشر کدام خبرها به ویترین روزنامه‌ها آمد؟

شفقنا رسانه- امروز چند سوژه‌ی خبری به اغلب رسانه‌ها آمد که روزنامه‌ها نکته‌ی خاصی به آن اضافه نکردند و صرفا با انتخاب متفاوت کلمات تیتر موضع‌گیری‌شان را نشان دادند. حضور محمدجواد ظریف در جلسه‌ی مجلس و پاسخ به سؤالات نمایندگان از جمله این خبرها بود که در وطن‌امروز، روزان، جمهوری اسلامی، خراسان، جوان و ایران بازتاب یافت. ایران گفتارهایی از نمایندگان مجلس هم داشت. علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره‌ی فیلم پخش شده در مجلس توسط کریمی قدوسی گفت: «آقای کریمی قدوسی خودش می‌گوید از اطلاعات سپاه این فیلم‌ها را گرفته و در صحن هم همین را گفت.» و در پاسخ به این که «به چه دلیل از دادن فیلم امتناع  کرده است؟ اطلاعات خاصی در آن است؟» توضیح داد:«نه به هیچ عنوان. این فقط یک فیـلم مهیج است که ۹۰ درصد آن تصاویر و اطلاعاتی است که همه می‌توانند از اینترنت به دست بیاورند و اینها فقط با یک تدوین خاص و مونتاژ یک موسیقی ترسناک و ابهام‌برانگیز و همین طور یک صداگذاری عجیب و غریب خواسته‌ است القا کند که یکسری اتفاقات فوق محرمانه و جاسوسی در حال وقوع است. اینکه یک نفر جایی دارد سوار هواپیما می‌شود و جای دیگری با چمدانی در دست در فرودگاه است یا دارد با کسی حرف می‌زند، نمی‌دانم چقدر می‌تواند به عنوان سند باشد. ۹۰ درصد فیلمی که در کمیسیون امنیت ملی نشان داده‌اند، همین چیزهاست.»

صبح نو اما پیگیر «استیضاح محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت شد و در کنار عکسی متناسب با تیتر «پنچرگیری در بهارستان» او را گزینه‌ی احتمالی دیگری برای استیضاح و برکناری معرفی کرد. در بخشی از متن هم با استناد به گفت‌وگویش با حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس شورای اسلامی نوشت که تعداد نماینده‌های امضاکننده‌ی این طرح استیضاح افزایش می‌یابد و «تا امروز نزدیک به ۷۰‌نماینده طرح استیضاح وزیر صنعت را امضا کرده‌اند.» به روایت روزنامه حاجی دلیگانی درباره مهم‌ترین محورهای استیضاح وزیر صنعت گفت: «نداشتن کنترل و مدیریت بازار و در نتیجه افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و احتکار کالا، نبود مدیریت صحیح بر تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی که منجر به تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید هزاران واحد صنعتی و کارگاه‌های صنفی تولیدی شده و نهایتاً باعث اخراج صدها هزار کارگر و مهندس شده است، نبود مدیریت کافی بر تأمین حق بافندگان فرش دستباف، عدم پوشش کامل بیمه قالیبافان و ضعف در حفظ جایگاه فرش ایران در بازار جهانی و ضعف مدیریت بر تکمیل بهره‌وری و اعمال قانون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی که منجر به معطل ماندن سرمایه‌های ملی شده است و پیشگیری نکردن از گران فروشی محصول واحدهای صنعتی بزرگ که به نوعی وابسته به دولت هستند از جمله ذوب‌آهن، پتروشیمی‌ها، فولادسازی‌ها و… از جمله محورهای مختلفی است که برای استیضاح وزیر صنعت مطرح شده که از شاید یکی از مهم‌ترین آن‌ها که به دغدغه اصلی مردم هم بدل شده است وضعیت بازار خودرو و قیمت آن است.»

کیهان هم در ادامه‌ی اخبار مرتبط به نتیجه‌ی پرسش از رئیس‌جمهور که با نظر هیئت رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی فرستادن آن به قوه‌ی قضائیه منتفی شد، ادعا کرد «انتظار مردم از رئیس‌جمهور پاسخ عملی به پرسش‌های بی‌پاسخ نمایندگان» است. در متن اما نقل قولی از گزارش میدانی و گفت‌وگو با مردم دیده نمی‌شود که تیتر بر پایه‌ی آن بیاید. حتی ساختار آن به یادداشت هم شبیه نیست که نظر نویسنده درباره‌ی نظر مردم به تیتر آمده باشد. صرفا تجمیعی از مصاحبه‌هاست که در بخشی از آن نویسنده تاکید کرده: «در نتیجه‌  تیم اقتصادی دولت بایستی تغییر کند و کسی نمی‌تواند منکر این ضرورت باشد، ماحصل فعالیت تیم کنونی اقتصادی که وزرای اقتصاد و کار آن توسط مجلس برکنار شده‌اند و تعداد دیگری از این وزرا نیز در مسیر بهارستان هستند وضعیت کنونی است، طبیعی است که رئیس‌جمهور بایستی تیم اقتصادی دولت را تغییر داده و با تیم و برنامه جدید به فکر حل مشکلات باشد ولی اگر چنین نشد که شواهد نشان دهنده آن است دولت انگیزه‌ای برای این کار ندارد مجلس بایستی از اختیارات قانونی خود در این راستا نهایت استفاده را ببرد چرا که مطالبه مجلس از دولت با سؤال به نقطه پایان نمی‌رسد.»

دادگاه اسفندیار رحیم مشایی هم که پیش از این خبر جزئیات آن منتشر شده بود، امروز به صفحه اول روزنامه‌ها آمد و از آنجا که براساس گزارش‌های رسانه‌ها متهم حاضر به دفاع از خود نشده بود، چندان نقل قولی از او در متن گزارش‌ها نیست. سازندگی با طرحی او را «چشم اسفندیار محمود» خواند. ستاره صبح ساده و خبری از «حاشیه‌های دادگاه آخر…» نوشت؛ حمایت بر «طفره رفتن از پاسخ به قاضی» تاکید کرد و آفتاب یزد رفتار مشایی در دادگاه را به «عوام‌فریبی اسفندیار» تعبیر کرد. قانون، آرمان امروز و ابتکار هم رویکردهای مشابهی داشتند و تیترهای «اصرار بر محکومیت!»، «پرسش از ارتباط مشایی با جاسوسان انگلیس و اسرائیل» و «این سه‌نفر!» را انتخاب کردند. تنها تفاوت توجه ابتکار به سرنوشت دو متهم دیگر از دولت دهم بود که آنها را در عکس‌های ضعیف و دوربرشده در نظر گرفت و در متن از وضعیت فعلی‌شان نوشت. در مجموع پرداخت‌ روزنامه‌ها در زمینه صرفا بازتابی به نظر می‌رسد و چندان گره‌گشایی از ابهامات ندارد که رویکرد درستی نیست.

بعد از آن که انتشار بعضی عکس‌های شخصی بازیگر سریال تلویزیونی «پدر» در صفحه اینستاگرام او و در تضاد با نقش در این سریال واکنش‌هایی را در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دنبال داشت، بعضی روزنامه‌ها هم در روزهای گذشته از جمله جام جم با تیتر «اشتباه نکن لیلا» به آن واکنش نشان دادند. امروز هم وطن امروز با تیتر «سلبریتی‌های بی‌جنبه و قراردادهای ناکارآمد» واکنش منفی نشان داد و در بخشی از متن نوشت: « … در سازمان‌های رسانه‌ای دنیا به واسطه آنکه «ستاره» آخرین حلقه ارتباط سازمان رسانه‌ای با مخاطب است، قراردادهای ویژه‌ای با آنها تنظیم می‌شود که در آن «حق شهرت»، «حق تصویر»، «حق مالکیت معنوی»، «حق تبلیغات و تجاری‌‌سازی برند» و… لحاظ می‌شود و حتی در برخی قراردادها «لزوم رعایت چارچوب‌‌های ایدئولوژیک سازمان رسانه‌ای» نیز گنجانده می‌شود که در صورت تخطی از سوی سازمان رسانه‌ای، برخورد حقوقی لازم انجام می‌شود و این برخورد به‌خاطر شفاف بودن فضای رسانه‌ای برای مخاطب قابل قبول بوده و همواره حق را به سازمان رسانه‌ای می‌دهند. در شبکه‌‌های رسانه‌ای دنیا ستاره‌ها حتی اختیار تام روی حساب کاربری خود در فضای مجازی ندارند و اکانت‌های آنها در شبکه‌‌های اجتماعی طبق قرارداد جزئی از نسبت کارمندی آنها با سازمان رسانه‌ای به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. سازمان‌‌های رسانه‌ای همواره در چند چالش «اقتصادی و بازرگانی»، «سیاسی» و «فرهنگی و اجتماعی» با ستاره‌‌های خود قرار دارند اما قراردادهای حقوقی محکم و لازم‌الاجرایی که با آنها می‌بندند باعث می‌شود ستاره نتواند خارج از چارچوب‌‌های سازمان رسانه‌ای عمل کند…»

خراسان هم در تیترهای فرعی اقدام این بازیگر را «جنجال برای فراموش نشدن!» تعبیر کرد و در بخشی از این مطلب استدلال کرد:«…معروفیت سریع با اولین فعالیت حرفه ای معمولا باعث به اصطلاح گم کردن خود می شود. وقتی بدون طی سلسله مراتب، یک مرتبه به شهرت می رسید، احتمالا نحوه ارتباط صحیح با مردم و نحوه مدیریت این معروفیت را نیاموخته اید. افرادی که راه چند ساله را یک شبه طی می کنند، سرمست از این معروفیت نامنتظر، توان تفکیک زندگی خصوصی از حرفه ای را ندارند. این دقیقا چیزی است که لیلای سریال پدر به آن دچار شده است.» و در بخش دیگری تاکید کرد: «این احتمال هم وجود دارد که این خانم بازیگر برای اجتناب از برداشت های  اجتماعی درباره شباهت شخصیت خودش و نقشش در این سریال ، سعی در نشان دادن خود به صورت افراطی در آن سوی طیف دارد که باز هم نشان دهنده تفکرات اشتباهش است چراکه برای مردم، بارها و بارها متفاوت بودن نقش بازیگرها در یک فیلم با شخصیت واقعی شان ثابت شده و نیازی به این همه جوسازی نیست.»

جمهوری اسلامی سرمقاله امروز را به حاشیه‌های اخیر خودروهای ایرانی از جمله افزایش قیمت یکباره و بدون ضابطه اختصاص و توضیح داد: «…متاسفانه آنها همواره در پشت شعار حمایت از تولید داخلی مخفی شده‌اند و در عین بهره مندی از انواع سیاستهای حمایتی، کمتر در جهت ارتقاء کیفیت و حتی برنامه ریزی برای تولید محصولات کیفی و اطمینان بخش حرکت کرده‌اند. جای تعجب است که دقیقاً در شرایطی که خودروسازان از ارائه محصول مستقیم و فروش مستقیم امتناع می‌کنند و فقط با توسل به «توزیع قطره چکانی» در مسیر افزایش قیمت‌ها و تشنه نگهداشتن بازار تولید داخلی گام بر می‌دارند، هر روزه همان محصولات از روشهای نه چندان پنهان برای توزیع دردسترس هستند. ماجرای هک شدن سایت یکی از خودروسازان در نخستین ساعات شروع ثبت نام اینترنتی و پایان ثبت نام در شرایطی که سایت هک شده حتی یک روز هم دردسترس نبوده، از معجزات عصر ارتباطات محسوب می‌شود. اما بعداً معلوم می‌شود که بعضی اغیار با «خرید بسته ای»، به ثبت نام فله‌ای و در مقیاس بالا دست زده‌اند و همین محصولات غیرقابل دسترس را به تعداد زیاد خریداری کرده‌اند که آنها نیز به نوبه خود سرگرم توزیع و خدمت به مصرف‌کننده هستند! خودروسازان داخلی نه تنها از «فروش قطعی» روی گردان هستند بلکه حتی با توسل به لطایف الحیل، مصرف‌کننده را در شرایطی قرار می‌دهند که نهایتاً ترجیح می‌دهد خرید فوری از دلالان مرتبط با پشت پرده را به خرید نامطمئن و به قیمت روزی که معلوم نیست هر وقت فرا می‌رسد، ترجیح می‌دهند. سکوت و مماشات نهادهای نظارتی و نظام قضائی با چنین اجحافات محرز و پردامنه ای، جامعه را نسبت به نهادهای قدرت به شدت بدبین می‌کند و این شبهه را دامن می‌زند که خودروسازان فرصت طلب در حاشیه امن قرار دارند و هرگز به خاطر خطاهای محرز و پرتکرار خود موآخذه نخواهند شد…»

محمدصادق فقفوری، دبیر گروه اجتماعی جوان در سرمقاله با انتقاد از عملکرد شورای شهر تهران، نسبت به تغییر احتمالی شهردار جدید بعد از تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ابراز نگرانی و ادعا کرد: «…با همه انتقاداتی که نسبت به عملکرد باندی شورای شهر یکدست پایتخت وجود دارد و با وجود اینکه احتمالاً بتوان رزومه شورای پنجم پایتخت را در عوض کردن نام خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و میادینی که در دوره مدیریت شهری قبلی ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و جنجال بر سر الصاق نام مصدق به خیابان نفت خلاصه کرد، به هر حال باز هم بودن شهردار بر سر پایتخت، از هر طیفی که باشد، از نبودنش بهتر است. قاراشمیش ناشی از بی‌مدیر بودن پایتخت به مراتب بیشتر از بودن یک مدیر جناحی است. مثلاً همین آقای افشانی در همین مدت کوتاه برای شوآف هم که شده بر سر سه چهار پروژه شهری حاضر شد و قول داد خطوط ۶ و ۷ مترویی را که قالیباف راه‌اندازی کرده بود و نجفی تعطیل (!) به زودی بازراه‌اندازی کند، اما حالا که شهردار تهران رفتنی است، همین شوآف‌ها و همین بازراه‌اندازی‌ها هم تا مدت نامعلوم به تعویق خواهد افتاد…»

روزنامه ایران گفت‌وگویی با معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تدارک دید که درباره‌ی چرایی فاصله‌ی انتظارات با واقعیت توانمندسازی زنان در جامعه تاکید کرد: «ببینید ما در دو شاخص یک مقدار عقب‌ماندگی داریم، یکی در حوزه اشتغال است که نرخ رسمی اشتغال و جامعه فعال اقتصادی زنان نسبتاً پایین است که خوشبختانه در دولت یازدهم روبه رشد بوده است و حتی آمار نشان می‌دهد که ۶۷ درصد در سال ۹۵ و ۶۰ درصد در سال ۹۶ یکسری مشاغل جدید که ایجاد شده متعلق به زنان بوده است بنابراین این نکته قابل توجهی است که ما در زمینه رشد فعالیت اقتصادی زنان وضعیت و رشد رو به بهبودی را به‌طور قطع خواهیم داشت نکته دیگری که در محاسبات آماری ما لحاظ نمی‌شود مشاغل غیر رسمی است که زنان ما به هر دلیلی مشاغل غیر رسمی زیادی دارند که از پایگاه منزل دنبال می‌کنند ولی آنها ثبت نمی‌شود خب این یکی از مشکلات است که ما آن را دنبال می‌کنیم چون این امر باعث می‌شود که در آمار کلی نرخ اشتغال زنان ما خیلی پایین بیاید. موضوع دیگر مربوط به سازگاری فعالیت کار و فعالیت اجتماعی زنان با فعالیت‌های آنها درمنزل است که نیاز به سازگاری دارد چون ما نمی‌خواهیم اشتغال زنان به خانواده آسیب بزند پس مردان باید در کمک به کار خانه سهم بیشتری داشته باشند، از طرفی نیاز به یکسری ابزارهای حمایتی مثل مهد کودک است که به مادر کمک می‌کند که کار اجتماعی خود را انجام دهد که ما در این باره خیلی کار می‌کنیم. شاخص بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد مشارکت سیاسی است که چند عدد در شاخص بین‌المللی مطرح است یکی تعداد نمایندگان مجلس است که خب ما در این دوره ۱۷ نماینده زن در مجلس داریم که حدود ۷ درصد نمایندگان را شامل می‌شود در حالی که در خیلی از کشورها شاخص ۳۰ درصدی برای تعداد نمایندگان زن یک شاخص پایه است، همین طور تعداد وزیران زن در دولت که این هم یک شاخص مشارکت سیاسی است که تلاش دولت برای انتصاب ۳۰ درصدی پست‌های مدیریتی به زنان در این راستاست تا ما شاهد حضور بیشتر زنان در پست‌های مدیریتی و سیاسی باشیم.» مطالب ویژه‌ی ایران جوان هم خوب است ولی بعضی از آنها می‌توانستند از تم هیجان فاصله بگیرند و تنوع بیشتری در رویکرد داشته باشند.

 

اعتماد به درستی تیتر یک را به گزارشی از سرانجام اعتراض کارگران هفت‌تپه داد و در گزارشی هم نتیجه فعلی این مذاکرات و اطلاعاتی از ریشه‌های این مشکلات ارائه داد. علی ساری عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان هم حرف کارگران هفت‌تپه در مورد احتمال وجود زمین‌خواری در منطقه را قبول دارد، مشکلی که از نظر او برخاسته از نحوه غلط خصوصی‌سازی است: «از زمانی مشکلات در استان شروع شد که بخش خصوصی وارد ماجرا شد. چرا؟ چون خصوصی‌سازی واقعی نیست. یا یک نفر آمده زمین‌خواری و کارهای شخصی‌اش را دنبال کند یا اینکه سند شش‌دانگ یک جا را تحویل یکی می‌دهند و می‌گویند هر کار دلت می‌خواهد انجام بده و با نیروی انسانی‌ات هر کاری می‌خواهی بکن و دوستانی هم که این مجموعه‌ها را تحویل می‌گیرند معمولا از هیچ زحمتی دریغ نمی‌کنند، شرکت‌ها را به بدهی‌های کلان می‌رسانند و به مرز نابودی می‌کشانند. این مشکل هم باز برمی‌گردد به کسی که در راس تصمیم‌گیری‌های استان است، نباید اجازه دهند کار به اینجا برسد.» اما موضوعی که ساری می‌گوید بارها در میان نمایندگان خوزستان تکرار شده است گویا برای همه هم آنقدر‌ها آشنا نیست. یکی دیگر از اعضای مجمع نمایندگان خوزستان که ساکنان حوزه انتخابیه‌اش هم در میان کارگران هفت‌تپه دیده می‌شوند، می‌گوید که چیزی از وضعیت این شرکت نمی‌داند و پاسخ به هر سوالی در مورد وضعیت پیش‌آمده در منطقه به دلیل شرایط هفت‌تپه را منوط به کسب اطلاع در مورد آن می‌کند. نماینده کارگران هفت‌تپه می‌گوید قرار است این قراردادهای روزمزد و «من‌درآوردی» که در شرکت رایج شده بود، جمع شوند: «زیرنظر اداره کار و نمایندگان هفت‌تپه قرار است ظرف یک ماه قراردادهای کارگران دوباره نوشته و اصلاح شود، همه باید قراردادی شوند و زیرنظر اداره کار بروند، همان چیزی که حق ما در قانون است.» این‌بار با تغییر مدیریت در هفت‌تپه، اصلاح قراردادها و البته تشکیل شورای کارگری که می‌تواند مطالباتش را با ارایه سند حل‌وفصل کند، شاید بتوان امید بیشتری به حل موضوع داشت.»

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here