زمان انتشار : ۶ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۴۳ | کد خبر : 473567 |

تحریم‌های رسانه‌ای

شفقنا رسانه- اکبر نصراللهی عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی در روزنامه فرهیختگان نوشت:

ابررسانه‌های گوگل، توئیتر و فیسبوک کمتر از ۷۲ ساعت نزدیک به هزار حساب کاربری عمدتا ایرانی را مسدود کرده‌اند. این اقدام در پی گزارش شبکه امنیت سایبری آمریکایی موسوم به «فایر‌ای» صورت گرفت که گفته بود این حساب‌‌ها و صفحات در یک سال گذشته در «کارزار تبلیغاتی» که به تعبیر آنها حکومت ایران در مخالفت با عربستان‌سعودی و اسرائیل به راه انداخته، خبرهای مخدوش می‌دادند. رئیس بخش سیاستگذاری امنیت سایبری فیسبوک در بیانیه‌ای اعلام کرده‌ است ۶۵۲ حساب کاربری را به‌دلیل «رفتارهای غیرطبیعی هماهنگ‌شده در ایران» که مردم کشورهای مختلف را در خاورمیانه، آمریکای لاتین و انگلیس هدف قرار داده‌اند، مسدود کرده است. گوگل هم بیانیه داده که از آبان سال گذشته، کانال‌های ایرانی مشغول انتشار «شایعات و اخبار جعلی» هستند.

بی‌تردید این نوع اقدامات ضد آزادی بیان، مغایر حق مخاطبان به دانستن و دسترسی آزادانه آنان به اطلاعات، حق افراد حقیقی و حقوقی در انتشار آزادانه اطلاعات و همچنین برخورد دوگانه و مغرضانه آنها با رسانه‌ها و کشورهای غیرهمسو با غرب است. علاوه‌بر این، تحریم رسانه‌ای در تعارض آشکار با شعارهای رسانه‌ای غرب و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که در میان مخالفت‌های شدید شوروی، فرانسه و کشورهای غیرمتعهد با تلاش آمریکا در سال ۱۹۴۸ به تصویب رسید، می‌گوید «هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»

غربی‌ها با تمسک به همین ماده و سایر مقررات مشابه، کشورهای غیرهمسو با خود ازجمله ایران را به ایجاد محدودیت بر سر رسانه‌ها متهم و تلاش کرده‌اند حتی در موضوعات حاکمیتی ایران در برخورد با خبرنگاران و رسانه‌هایی که امنیت ملی و حریم خصوصی را به چالش کشیده‌اند، جریان‌سازی و در نهادها و سازمان‌های حقوق بشری ایران را محکوم کنند.

دلایل اعلامی این شرکت‌ها برای مسدود کردن اکانت‌های عمدتا ایرانی یعنی انتشار اخبار جعلی و مخدوش و تبلیغات ضد کشورهای دیگر حتی اگر درست هم باشد نباید در اولویت و محدود به ایران باشد، زیرا اولا میزان حساب‌های کاربری جعلی با تبلیغات هماهنگ‌شده در اغتشاشات هفتم دی سال گذشته و مرداد سال جاری عمدتا از طرف رژیم صهیونیستی، عربستان و منافقین بوده است، اما برای آن حساب‌ها تاکنون محدودیت خاصی ایجاد نشده است. ثانیا انتشار سونامی اخبار جعلی و نادرست و هماهنگ‌شده و پیگیری پروژه ایران و اسلام‌هراسی در بلوک‌های رسانه‌ای آمریکایی، صهیونیستی و انگلیسی با تاسیس صدها هزار حساب کاربری به موازات تغییر در آرایش رسانه‌های فارسی‌زبان و تاسیس تلویزیون ایران اینترنشنال با مدیریت انگلیس و پول عربستان و برنامه جدید عربستان و ایندیپندنت برای راه‌اندازی سه رسانه فارسی‌زبان کشورها ازجمله نمونه‌های کارزار تبلیغاتی هماهنگ ضد مردم ایران و گروه‌های مقاومت است که توئیتر، گوگل و فیسبوک درمورد آنها کاری انجام نداده‌اند.

اگر قرار باشد براساس اکانت و اخبار جعلی و کارزار تبلیغات ضد کشورها کاری انجام شود، ابتدا باید رسانه‌های غربی، عربستان‌سعودی، انگلیس و رژیم صهیونیستی تحدید و مسدود شوند که خبرهای نادرست را زودتر از رسانه‌هایی که متهم می‌کنند، در حجم بسیار بالا از کشورهای اسلامی و حتی وقایع کشورهای خودشان در آمریکا و اروپا، بازنمایی و علنا مردم ایران را به خشونت تشویق می‌کنند و با تبلیغ جنگ و ائتلاف جنگ‌طلبانه (من‌وتو و بی‌بی‌سی)، صلح جهانی را به مخاطره می‌اندازند.

آنچه مسلم است و خبرگزاری آسوشیتدپرس هم ۱۷ مرداد به‌صراحت آن را اعلام کرد اینکه عرصه تقابل ایران و آمریکا، «فضای مجازی» است، به‌نظر می‌رسد این اقداماتی که فیسبوک، توئیتر و گوگل در قبال مسدودسازی حساب‌های کاربری انجام داده‌اند، بهانه‌ای برای جلوگیری از پیشرفت ایران در فضای سایبری است. تلاش برای جلوگیری از پیشرفت ایران در حوزه‌های دیگر ازجمله فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز دیگر هم سابقه داشته است و غربی‌ها با مشاهده موفقیت‌‌های ایران در عرصه‌های استفاده از فناوری هسته‌ای در کشاورزی، دارویی و…  ایران را به فعالیت هسته‌ای غیرصلح‌آمیز و تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند و متعاقب آن تحریم‌هایی را علیه ایران در شورای امنیت سازمان‌ملل تصویب کردند.

نکته مهم دیگر اینکه مسدود‌سازی حساب کاربری ایران با این حجم نشان می‌دهد تحریم‌های آمریکا علیه ایران به حوزه‌های اقتصادی و نظامی محدود نیست، بلکه به حوزه رسانه‌ای هم گسترش یافته است. بنابراین ضرورت دارد مسئولان و رسانه‌ها از تحولات پیرامونی غافل نشوند؛ مسئولان در مقابله با تحریم‌های آمریکا، به تحریم‌های رسانه‌ای و راهکارهای مقابله با آن توجه داشته باشند و رسانه‌ها هم با شناخت دقیق از شرایط کشور و آرایش جدید رسانه‌ای و توجه بیش از پیش به منافع ملی، اقدامات دوگانه و مغرضانه غرب در موضوع آزادی بیان و استفاده ابزاری و گزینشی و سیاسی از آن را افشا کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here