زمان انتشار : ۶ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۱:۲۲ | کد خبر : 473560 |

«گاردین» ؛ یک روزنامه بریتانیایی منتقد دولت

شفقنا رسانه- روزنامه ایران نوشت:

«گاردین» نام روزنامه بریتانیایی است که بین سال‌های ۱۸۲۱ تا ۱۹۵۹ میلادی با نام «منچستر گاردین» شناخته می‌شد و هم‌اکنون به همراه دیگر نشریات از جمله آبزِروِر و گاردین ویکلی در «گروه رسانه‌ای گاردین» به انتشار می‌رسد. این روزنامه ۱۹۷ساله نخستین شماره خود را در تاریخ ۵ مه ۱۸۲۱ میلادی در شهر منچستر منتشر کرد و در سال ۱۹۶۴ دفتر مرکزی آن به شهر لندن انتقال یافت.
روزنامه گاردین طی دو قرن فعالیت‌ خود، بارها سیاست‌های دولت بریتانیا را مورد انتقاد شدید قرار داد و حتی در برخی موارد آن را به باد تمسخر گرفت. به‌عنوان مثال، زمان ورود بریتانیا به جنگ‌های عراق و افغانستان این روزنامه یکی از منتقدان جدی اتفاق مذکور بود و سیاست‌های دولت کارگری «تونی بلِر» را بارها زیر سؤال برد.
گاردین به‌عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین و پرتیراژترین روزنامه‌های بریتانیا تمرکز اصلی خود را بر مخاطبان آنلاین معطوف کرده است و برای برقراری ارتباط دو طرفه با این گروه از افراد، امکانات فراوانی در اختیار آنها می‌گذارد. یکی از بخش‌های محبوب نسخه آنلاین گاردین با عنوان «نظر دادن آزاد است» شناخته می‌شود. کاربران سایت در این بخش نظرات خود را در زمینه‌های مختلف و با تأکید بر آزادی بیان منتشر می‌کنند و این روزنامه ادعا کرده که تمامی آنها را با کمترین ویرایش منتشر می‌کند.
روزنامه گاردین هر روز یک ضمیمه با نام G2 منتشر می‌کند که در اصل «گاردین دوم» محسوب می‌شود و هر نسخه از آن یک حوزه خاص را پوشش می‌دهد که به‌عنوان مثال روزهای دوشنبه هر هفته این نسخه بحث‌های مربوط به رسانه‌ها را دنبال می‌کند و از اخبار رسانه گرفته تا آگهی‌های استخدامی مربوطه در آن درج می‌شود.
روزنامه گاردین که در اصل حامی حزب چپ بریتانیا است با تیراژ روزانه ۱۴۸ هزار نسخه چاپ می‌شود و بارها عنوان بهترین روزنامه اروپا را از آن خود کرده است. البته در سال ۲۰۱۶ میلادی این نشریه با بالاترین تیراژ روزانه خود در ۱۶۲ هزار نسخه به چاپ رسید و با وجود این همچنان نسبت به دو روزنامه بریتانیایی دیگر با نام‌های «دِیلی تلگراف» و «تایمز» تیراژ کمتری دارد. اکتبر ۲۰۱۴ گفته شد نسخه آنلاین این روزنامه پنجمین سایت خبری پرمخاطب جهان محسوب می‌شود که به صورت روزانه بیش از ۴۲.۶ میلیون خواننده آنلاین دارد. در مجموع روزانه ۹ میلیون بریتانیایی نسخه چاپی و آنلاین این روزنامه را مطالعه می‌کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here