زمان انتشار : ۶ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۲۰ | کد خبر : 473532 |

تیترها از پیگیری «دادگاه لاهه» تا «طلاهای ورزشی»/تاخیر در تکرار پرسش‌ها از رئیس‌جمهور

شفقنا رسانه- روزنامه‌ها امروز از حضور رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی نوشتند که به نظر می‌رسد انتخاب درستی برای تیتر و عکس یک نیست؛ چرا که پیش از این در روزهای گذشته هم توصیه‌ها هم پرسش‌ها مطرح شده بود و فردا هم می‌توانند شرح جلسه طرح سوال از رئیس‌جمهور را با تمام حاشیه‌ها و تحلیل‌ها به صفحه اول بیاورند. روزنامه‌های وطن‌امروز، صبح‌نو، سیاست‌روز، شهروند و روزان بدون هیچ نکته‌ی جدیدی فضای بیشتری به این خبر اختصاص دادند که مخاطبان احتمالا در زمان خرید و خواندن روزنامه، پاسخ‌های روحانی را هم می‌شنیدند. جمهوری اسلامی، کیهان، سازندگی، ستاره‌صبح و ایران هم تیترهای مرتبط نوشتند.

جمهوری اسلامی در سرمقاله با تیتر «دشمن را ناکام کنید» اگرچه اشاره صریحی به اتفاقات احتمالی امروز نداشت اما در تحلیل جایگاه‌ دولت‌ها و شرایط کشور توضیح داد:‌ «جای تعجب است که برخی عناصر از جایگاه و موقعیت خود در ساختار نظام سوءاستفاده کرده و با کلام و رفتار خود عملاً در نقش «اپوزیسیون نظام» بازی کرده و در همان مسیری قدم برداشته‌اند که دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام از آن بهره می‌برند. هرگز انتظار نمی‌رود افراد، گروه‌ها و جناح‌ها، به ویژه با تشکیل باندهای قدرت طلب، در جهت مشکل آفرینی و تضعیف نظام حرکت کنند و مرتکب خطاها و اشتباهاتی شوند که از یاران انقلاب، شایسته نیست. ورود بی‌منطق به این ورطه هولناک، از یکطرف نیروهای انقلاب را دلسرد و مایوس می‌کند و از سوی دیگر به طور همزمان باعث شادی و دلگرمی دشمن و مزدورانش می‌شود که شده است. جان بولتون مشاور شرور امنیت ملی آمریکای ترامپ اخیراً ادعا کرد که سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران به اهدافی بیش از حد انتظار دارودسته ترامپ دست یافته است. حتی اگر این ادعای بولتون مبتنی بریک بلوف سیاسی – تبلیغاتی هم باشد، به خوبی نشان می‌دهد که دشمن به اهدافی به مراتب فراتر از انتظارات گذشته‌اش امید بسته است. هرگونه تلاش برای القای نوعی رویاروئی و تقابل میان ارکان قدرت در نظام، دقیقاً همان چیزی است که دشمنان در فکر آنند و می‌خواهند چنین وانمود سازند که گویا ارکان نظام با یکدیگر در نزاع و تقابل هستند. متاسفانه برخی اظهارات، موضع گیری‌ها و رفتارهای نسنجیده به ویژه از کسانی که انتظار می‌رود هشیار باشندو مسئولانه بیندیشند، برخی دشمنان ما را برای تشدید فشارهای سیاسی- اقتصادی و تبلیغاتی وسوسه کرده است. به جای این روش، همه باید برای ناکام نمودن دشمن تلاش کنند و روح امید را در مردم بدمند. امروزه فعالان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه در قلمرو اجتماعی و رسانه‌ای مسئولیت سنگینی را برعهده دارند که اگر در انجام آن غفلت یا تردیدی به خرج دهند، شاید فردا برای جبران مافات، بسیار دیر باشد.»

کیهان در تیتر با به کارگیری تعبیر «تله مدعیان اصلاحات» در متن نوشت: «پرسش و پاسخ میان نمایندگان ملت و کابینه دولت و رئیس جمهور امری مرسوم و قانونی است اما متاسفانه از روزی که سوال نمایندگان اعلام وصول شد مدعیان اصلاحات به این راهکار روی آوردند که از جلسه پرسش و پاسخ برزخی بسازند و آن را از اقتصاد به حاشیه ببرند و رئیس جمهور را در تله‌ای که تدارک دیده اند گرفتار کنند.» در بخش دیگر متن هم ادعا کرد مجموع این اتفاقات «پوست خربزه» اصلاح‌طلبان تندرو زیر پای روحانی است و برای اثبات این ایده در متن استدلال آورد: «یدالله طاهرنژاد؛ عضو حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با «اعتماد آنلاین» گفته است که روحانی میان حفظ آرامش جامعه و یا حفظ محبوبیتش یکی را انتخاب کند!!  او به این پایگاه خبری گفته است: «به هر حال آقای رییس‌جمهور باید بین شرایط‌ عمومی کشور، حفظ آرامش و موقعیت خود و حفظ محبوبیتی که دارد یا به دست آوردن جایگاهی که از دست داده است یکی را انتخاب کند.» این سایت، مصاحبه مذکور را انجام داده و آن را با عنوان «رئیس‌جمهور فردا یک رسالت تاریخی بر دوش دارد» منتشر کرده است. به این نکته توجه داشته باشید که این خط را رسانه‌ای دنبال می کند که مدیر آن یعنی «الیاس حضرتی» نماینده تهران در مجلس در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد گفته بود: «حقش این بود که رییس‌جمهور و جهانگیری و نیلی و نهاوندیان و نوبخت و سیف استیضاح می‌شدند، اما ما فقط دست‌مان به وزیر اقتصاد رسید.»اینها تنها مشتی از خروارها موضع‌گیری و اقدام رسانه‌ای و عملیات روانی مدعیان اصلاحات در این زمینه است.کافی است رئیس جمهور به این تناقض ها و دورویی ها در رفتار این جماعت دقت کند تا آن پوست خربزه بیش از پیش نمایان گردد.»

ستاره صبح عکس مدیر مسئول روزنامه را در کنار دو نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی آورد که از رئیس‌جمهور خواسته‌اند تا موانع و پشت صحنه‌ها را برای مردم بگوید. گذشته از این که متن‌ها تولیدی نیست، بازنشر آنها در زمانی که رئیس‌جمهور در مجلس در حال پاسخگویی است چه فایده‌ای برای مخاطبان دارد. سازندگی هم از «روحانی زیر تیغ» نوشت و وعده داد نه پیش‌بینی جلسه‌ی امروز مجلس که تحلیل چهره‌های سیاسی درباره‌ی تعامل دولت و مجلس را به صفحه اول بیاورد.

اولین جلسه دادگاه لاهه برای بررسی شکایت ایران از آمریکا به صفحه اول آمد. سازندگی قاضی ایرانی تیم ۱۵ نفره این جلسه را در مرکز توجه قرار داد و وعده داد اهمیت او برای جامعه علمی ایران را توضیح دهد. ایران و همشهری هم عکس یک خود را مرتبط به گزارش از دیوان دادگستری بین‌المللی انتخاب کردند و ایران علاوه بر گزارش، گفت‌وگوی کوتاهی با داوود آقایی، کارشناس حقوق بین‌الملل داشت که پیش‌بینی کرد: «ما انتظار داریم که جنبه عینی، محسوس و ملموس داشته باشد. اما در عین حال اگر در مقابل خروج امریکا از برجام این رسیدگی آثار روانی و تبلیغی هم بگذارد بخشی از خواسته ما تأمین شده است. برای امریکا خیلی ثقیل و سنگین است که دولت دیگری علیه آن اقامه دعوا کند و حکمی علیه امریکا صادر بشود یا نشود. زیرا امریکا ابرقدرتی است که مدعی است پاسدار قانون و ضامن حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و قوانین تجارت بین‌الملل است. ادعا می‌کند که خواستار حکومت معیارها و هنجارهای بین‌الملل است. اینکه چنین دولت مدعی خودش متهم یا محکوم شناخته شود، آثار روانی نامطلوبی برایش دارد و اعتبارش را بیش از گذشته خدشه‌دار می‌کند. چنانکه امریکا هنوز از زیر بار آثار روانی محکومیت در پرونده کنتراها و دخالت امریکا در نیکاراگوئه در ۱۹۸۶  بیرون نیامده و کمر راست نکرده است. هنوز آن رأی محکومیت امریکا در میان آرای دیوان بین‌المللی لاهه می‌درخشد. بنابر این اگر حکم دیوان به نفع ما صادر شود، امریکا ناچار خواهد بود که آن را بپذیرد. اگر هم نپذیرفت، ما بر اساس همین حکم می‌توانیم به شورای امنیت سازمان ملل شکایت ببریم. آن هم مرحله‌ای است برای زیر سؤال بردن وجهه و اعتبار امریکا در عرصه بین‌المللی که می‌تواند آثار روانی لازم را برجا بگذارد.» همشهری گفت‌وگوی مهمی با حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امورخارجه-در امور ویژه سیاسی دارد که مسائل منطقه از جمله سوریه و یمن را بررسی کردند و پیش‌بینی و نتیجه‌ی مذاکرات مرتبط را اعلام کرده است. تیتر انتخابی هم خوب است.

مدال‌های جدید در رشته‌ی وزنه‌برداری و دو میدانی بازی‌های آسیایی هم از خبرهای مهم امروز بودند که روزنامه‌های رسالت، خراسان، اطلاعات، جوان و فرهیختگان به آن پرداختند. البته خداحافظی بهداد سلیمی از ورزش هم این اخبار پیروزی را به حاشیه‌ برد، خراسان از «پایان طلایی هرکول ایرانی» و فرهیختگان از «پایان افسانه هرکول دوم» نوشتند.

محسن مهدیان در یادداشت صفحه اول رسالت با اشاره به اظهارات الیاس حضرتی در روز استیضاح و برکناری وزیر اقتصاد پرسید: چرا اصلاح‌طلب‌ها نمی‌توانند حساب‌شان را از امروز دولت جدا کنند؟ و در بخشی از پاسخ تاکید کرد: «یکم. این دولت تنها و تنها با حمایت همه جانبه و بلاشرط اصلاح‌طلب‌ها به قدرت رسیده است. همین جناب حضرتی در ایام انتخابات اعلام کرد که «تمام‌قد» در حمایت از روحانی هستیم؛ آن‌هم «بدون هرگونه شرطی». حافظه آقایان اگر کوتاه مدت است، البته حافظه رسانه‌ای کشور پاک شدنی نیست. بگذریم که همین آقای حضرتی چند ماه بعد و در شروع بروز چالش‌های اقتصادی، چون فکر نمی‌کرد یک‌روز کاردها به استخوان برسد، این‌طور گفت: «اصلاح‌طلب‌ها در سختی‌ها نیز در کنار دولت‌اند» حالا چه اتفاقی افتاده است؟ بله امروز روز سختی است؛ بمانید و سفره‌تان را جدا نکنید. دوم. ممکن است سوال شود که «حمایت کردیم؛ مثل خیلی‌ها. انتخابات‌، ‌انتخابات است. مگر اصولگراها از احمدی‌نژاد برائت نکردند؟» سوال دقیقی است. بله، اصولگراها حق داشتند اعلام برائت کنند؛ چون احمدی‌نژاد صادق نبود. ظاهر آن روزش را چه کسی تصور می‌کرد با چنین باطنی همراه باشد؟ طبیعی است که با گذشت زمان و روشن شدن حقیقت عقب نشستند. اما آقای روحانی چی؟ الحمدلله از ویژگی‌های ممتاز آقای روحانی این است که همین بوده و همین است. با همین شعارها و همین تیم و همین برنامه. همان روزها دلسوزان هشدار دادند این تیم و این برنامه و این راهبرد تهش چالش‌های تودرتوی سهمگین است، اما اصلاح‌طلب‌ها با چشم باز حمایت کردند؛ پس باید بایستند و همراهی کنند.»

خراسان به نقل از تسنیم در تیترهای فرعی، صحبت‌های سرلشکر محمدعلی جعفری در جلسه پرسش و پاسخ نوزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور را بازنشر کرد که درباره‌ی فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای سپاه گفته: «افرادی که در جبهه سیاسی هستند و از فعالیت‌های رسانه‌ای در مقابله با جبهه انقلاب نیز به‌خوبی آگاه هستند می‌دانند زمانی که سپاه در حال حرکتی است که دست آن‌ها را رو کند و اجازه ندهد جریانات سیاسی مخالف انقلاب به نتیجه برسد، این عمل سپاه را دخالت می‌دانند اما سپاه از نظر سیاسی تذکری از مقام معظم رهبری دریافت نکرده است ولی سیاسیون مقابل جبهه انقلاب با فعالیت‌های سیاسی سپاه مشکل دارند.فرمانده کل سپاه با ابراز این که در کار رسانه‌ای و انتقال اقدامات مثبت بعد از انقلاب ضعف داریم، بیان کرد: فضای رسانه‌ای گسترده‌ای در اختیار سپاه نیست و بازگو کردن فعالیت‌ها نیازمند این است که کل فضای رسانه‌ای جبهه انقلابی در اختیار سپاه قرار گیرد.سرلشکر جعفری در بخش دیگری از سخنانش افزود: جبهه انقلاب هنر رسانه‌ای ندارد و رسانه امروز نیازمند عبور از برخی خط قرمز‌هاست که جبهه انقلاب نمی‌تواند این کار را انجام دهد. »

ابوالقاسم قاسم‌زاده هم در ستون محک روزنامه اطلاعات با نقد عملکرد مجلس در جریان استیضاح‌ها در روزهای گذشته تحلیل کرد: «… در همه کشورهایی که دارای مجلس نمایندگان هستند و دولت‌ها با رأی مجلس وجاهت قانونی و اجرایی پیدا می‌کنند، مجلس و نمایندگان آن برای تنظیم و چرخه اجرایی این هر دو بخش از تعریف اقتصاد (کلان و خُرد) مسئولیت مستقیم دارند. حزبی یا جناحی (سیاسی) اکثریت را در مجلس به دست می‌آورد. نقد اکثریت ـ اقلیت بر تنظیم برنامه و تصویب بودجه سالانه به صورت مستمر انجام می‌پذیرد. حزبی که اکثریت را در مجلس دارد، اگر به هر علت و یا دلیلی نتواند برنامه‌های خود را به صورت مطلوب مدیریت و اجرا کند، در برابر نقدهای نمایندگان مجلس باید پاسخگو باشد. سرانجام و در صورتی که دولت در مدیریت کلان اقتصاد و اجرای برنامه‌ها در ساحت اقتصاد خُرد شکست بخورد کنار می‌رود تا طرح نو و افراد نو، هم در مجلس و هم در دولت زمام امور را به‌دست گیرند. با این تعریف، اولین پرسش از مجلس، از سوی نویسنده محک، درباره چرخه استیضاح چنین است که آیا مجلس خود را استیضاح کرد؟ بخصوص که همین مجلس لایحه سالانه بودجه را مصوب کرده است و در اختیار دولت قرار داده است. کدام بخش از برنامه‌ریزی کلان اقتصادی را می‌توان دید که مجلس در تنظیم یا تصویب آن حضور نداشته و یا مسئولیت مستقیم در مورد آن نداشته است!؟ پرسش دوم، چگونگی اجرای جلسات استیضاح است که حداقل در دو مورد اخیر، برای مردم و شنوندگان صحبت‌های جلسات علنی مجلس، معلوم نشد کدام نماینده مخالف است و کدام موافق!در دستور کار مجلس برای استیضاح وزیر، دستور کار مصوب وجود دارد که مهمترین آن طراحی پرسش‌های مشخص، آن هم با تصویب کمیسیون‌ها، برای پرسش و پاسخ نمایندگان و وزیر مورد استیضاح است. در نوشته کوتاه مجال و فرصت نیست تا سخنرانی‌های نمایندگان در جلسه علنی استیضاح را نقل قول کنم. اما از رئیس مجلس می‌پرسم در کدام یک از این سخنرانی‌ها به‌صورت مشخص و معین و مستقیم سؤال مصوب طرح شد و جواب روشن داده شد؟ داد و فریاد و نمایش عصبانیت برای موکلین(مردم) که پای رادیو به سخنان نماینده خود گوش می‌دهند، نه رعایت آیین‌نامه استیضاح مصوب مجلس است و نه در این فضای جنگ روانی‌ـ تبلیغاتی دشمن، اندکی از التهاب عمومی در جامعه می‌کاهد. اگر هم نماینده‌ای گوشه چشمی به انتخابات آینده مجلس دارد، بداند که مردم در این اوضاع و احوال، هم مسئولیت وزیر را و هم مسئولیت و جایگاه نمایندگی در مجلس را، به‌خوبی تشخیص می‌دهند.»

 

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here