زمان انتشار : ۵ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۵:۳۵ | کد خبر : 473529 |

برهم‌زدن قاعده بازی؛انتقاد صدیقی از مصاحبه رشید پور با ظریف

شفقنا رسانه-فریدون صدیقی در روزنامه اعتماد با انتقاد از مصاحبه «برنامه حالا خورشید» با وزیر امور خارجه از لحاظ حرفه ای نوشت: وزرای دولت در گذشته در برنامه‌های بعد از خبر یا خبر شبانگاهی حاضر می‌شدند. برنامه‌هایی که مخاطب‌های جدی دارد و مخاطبانش هم معمولا در کمین دولت نشسته‌اند تا از صحبت‌ها و حرف‌های زده شده، اشتباه و نکته‌ای را بیرون بکشند و علیه دولت استفاده کنند. حالا احتمالا دولت به این باور رسیده که باید در برنامه‌هایی با مخاطبی متفاوت حاضر باشد. مخاطبی که به دنبال سرگرمی است و برنامه‌هایی که سرگرمی‌ساز، تفننی و خرسندساز هستند، طیف بیشتری از مخاطب را تشکیل می‌دهد. برنامه‌های صبحگاهی معمولا با این جنس مخاطب و تماشاگر روبه‌رو هستند؛ تماشاگر خانه‌نشین، احتمالا کارمند، کسبه و… که تازه روز خود را شروع کرده و به دنبال سرگرمی و باری ‌به ‌هر جهت بودن این برنامه‌هاست و نه نکته‌ای جدی و مهم. به همین دلیل رودررو شدن با چنین مخاطبی سهل و آسان است و می‌شود این نتیجه را گرفت که دولت به دنبال پرسش آدم‌های آسان‌خواه، زوددریاب و سهل‌الوصول است.

از سوی دیگر مجری این برنامه هم قطعا خودش را جزو مجریان موفقی می‌داند که کارشان سرگرم‌سازی، دلبری و نشاط‌سازی است. مجری که خودش را همتراز با مجری برنامه‌هایی مثل خندوانه، دورهمی و… می‌داند و به دنبال برنامه‌ای است که همزمان با ارایه تکه‌های بامزه و بی‌مزه، نکته‌هایی سطحی از برنامه‌اش بیرون بیاید، تبدیل به خبر شود و در فضای مجازی هم جریان‌سازی داشته باشد. حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همان تحلیل دولت و برای مجری که توصیفش رفت، در برنامه «حالا خورشید» برای دوطرف این جریان می‌تواند مناسب باشد و به خواسته‌های آنان جواب دهد. اما وزیر شایسته و موجهی مانند ظریف که سال‌های سال است در دستگاه دیپلماسی رودرروی خبرنگاران زبده جهانی قرار گرفته، در گفت‌وگویی که نه ترتیبی را رعایت می‌کند، نه تعادلی دارد و مدام از هر در سخنی است، سزاوار نیست. احتمالا آقای ظریف فکر می‌کردند که از پس این گفت‌وگو هم برمی‌آیند اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد. چون ایشان با پرسش‌ها، نکته‌پرانی و نکته‌سنجی‌هایی روبه‌رو می‌شود که حتی منطق چالشی ندارد و توازن مصاحبه‌کننده و شنونده را به هم می‌ریزد. مثال این رودررویی می‌تواند شبیه به گفت‌وگوی جوانی بی‌تجربه با انسانی بزرگسال و دانشمند و هوشیار باشد. در این گفت‌وگو دو طرف همتراز نیستند و تعادل و توازن برقرار نمی‌شود مگر آنکه بزرگ‌تر این گفت‌وگو از خودگذشتگی کند و از اندکی پایین‌تر از سطح بلوغ و دانش خود، بحث را ادامه دهد. به این ترتیب می‌توانم، نتیجه بگیرم هرگونه تنزل، توهین و تحقیر به دلیل ساخت یک برنامه خودمانی، روا و جایز نیست.

چنین رفتاری تحقیر جایگاه یک چهره ملی و جهانی است. حالا ممکن است که مصاحبه‌کننده و مسوولان برنامه و صدا و سیما از پخش این برنامه خرسند باشند، اما وضعیت متعالی یک وزیر را درهم شکسته‌اند و باید متاسف باشیم. یادمان باشد که در گفت‌وگو این مجری با حسن روحانی هم زمینه‌های این نوع گفت‌وگوهای تاسف‌آور خود را نشان داد. گفت‌وگویی که شوخی و جوک و شلنگ‌تخته انداختن است، ممکن است برای چهره‌های مانند ورزشکارها یا سلبریتی‌ها جالب توجه باشد، اما برای رودررویی با رییس‌جمهور یا وزرای دولت این نوع رفتار تحقیر به حساب می‌آید و قاعده بازی را برهم می‌زند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here