زمان انتشار : ۴ شهریور ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۳:۳۲ | کد خبر : 473436 |

تیترهای خبری یکشنبه از چه نوشتند؟

شفقنا رسانه-روزنامه‌ها در روزهای اخیر کم‌رمق شده‌اند و از شور و اشتیاق کارهای نسبتا تحقیقی چندان خبری نیست. با این حال امروز روز تیترهای دادگاهی بود که روز گذشته شروع آن‌ها وعده داده شده بود. وطن امروز، جوان و کیهان دادگاه یکی از متهمان اقتصادی را با نام کامل او پوشش دادند و عکس‌ها را شطرنجی و از نمایی انتخاب کردند که چهره کمتر مشخص باشد. با این حال عکس وطن‌امروز بیش از دیگران چهره را نشان می‌دهد و اساسا وقتی نام کامل آمده، شطرنجی کردن بی‌معنی به نظر می‌رسد چرا که بخش مهمی از هویت او افشا شده است. روزنامه‌های اعتماد و قانون حاشیه‌های دادگاه اسفندیار رحیم مشایی و اخبار مرتبط به برگزار شدن یا نشدن را به صفحه اول آوردند. هر دو متن تقریبا جمع‌آوری ابهامات است بدون آن که پاسخ‌های دقیقی برای آن ارائه شود. سید عبدالجواد موسوی در بخشی از سرمقاله اعتماد با انتقاد از همین اخبار ضد و نقیض نوشت: «…هنوز آ‌ش سرد نشده بود که پخش فیلمی مبهم و ناقص مشایی را به صدر اخبار برگرداند. این‌بار مشایی با عصبانیت از روی صندلی بلند می‌شود و رو به آقایی که تصویرش را نمی‌بینیم پرخاش می‌کند و بعد پیراهنش را درمی‌آورد و بلافاصله به سینه‌اش اشاره می‌کند. جالب اینکه همزمان با این حرکات آکروباتیک صدای تلویزیون قطع می‌شود و بیننده با کلی پرسش و ابهام رها می‌شود: طرف مقابل که بود؟ چرا مشایی حتی به هنگام قرائت کیفرخواست فقط به او نگاه می‌کرد؟ چرا مشایی پیراهن بر تن درید و عربده کشید؟ او با اشاره به سینه‌اش می‌خواست چه چیزی را نشان دهد؟ آیا مشغول رجز خواندن بود و داشت به مسوولان قوه قضاییه می‌گفت: من از چیزی نمی‌ترسم! آیا… نمی‌دانیم اما خوب می‌دانیم پخش همین تصویر مبهم فضایی فراهم می‌آورد برای گمانه زنی‌های بسیار. و خوراکی می‌شود برای رسانه‌هایی که در کمین نشسته‌اند تا چوب حراج به آبروی نظام بزنند. احمدی‌نژاد و‌دار و دسته‌اش از هیچ خبر می‌سازند و حالا که رسانه رسمی کشور هم به کمک آنها آمده بعید است قدر این فرصت طلایی را ندانند و به راحتی از کنار آن بگذرند.»

سیاست‌روز هر دو دادگاه را در کنار هم دید و در یادداشتی با اظهار خشنودی از انتشار کامل نام‌ها نوشت: «دادگاه‌های علنی با انتشار اسامی کامل از روز گذشته شروع شد، هر چند که محاکمه مفسدان اقتصادی و ارزی اخیر از امروز آغاز می‌شود اما اینکه در رسانه‌ها به جای الف.ر.م اسم واقعی خواندیم جای بسی شادی و البته قطعا می‌تواند جنبه بازدارنده برای آنهایی داشته باشد که بی‌محابا و براساس جایگاهشان دست به اقدامات و تخلفات غیرقانونی می‌زدند و پشتشان یک طوری به افراد و یا جایگاه شغلی و یا گرویی که از دیگران داشتند گرم بود. این دادگاه‌ها شروع شده و باید از قوه‌ قضاییه به خاطر بر آورده کردن انتظارات مردم و عملی کردن وعده خودش تشکر کرد اما در عین حال باید بر ادامه این روند و اصرار بر مشخص کردن تکلیف اسامی افرادی که در اذهان عمومی راه یافته نیز تاکید کرد، افرادی مانند نزدیکان رئیس‌جمهور و معاون اول و نزدیکان دیگر مسئولان سه قوه را نیز باید تکلیفشان را برای مردم یکسره کرد. حالا که قوه قضاییه با حکم رهبری بدون تشریفات وقت‌گیر به مکاکه فوری مفسدان اقتصادی دست زده است بهتر است درباره اسامی که همیشه در همه جا مطرح می‌شده نیز اظهارنظر کرده و راست و دروغ بودن جرم آنها را برای افکار عمومی مشخص کند… »

روزنامه خراسان که پیش از این گزارش‌هایی درباره‌ی روش‌های جهانی مبارزه با فساد اقتصادی کار کرده بود، امروز هم تیتر یک را به یکی از مواد لایحه‌ی شفافیت اختصاص داد که به نوشته‌ی روزنامه‌ در هیئت دولت در حال بررسی است. یادداشت روز هم به همین موضوع مرتبط است که نویسنده با طرح برخی نکات مهم درباره‌ی آن نوشت: «واقعیت این است که در کشور ما، به دلیل گسترش فساد و البته مهیا بودن انواع زمینه های رانت، رفتارهای رانت جویانه و فسادطلبانه اشاعه یافته است و تغییر این روند کار آسانی نیست. البته قطعا تشویق افشاگری فساد، طبق پیش نویس جدید، ظرفیت های بسیاری برای تغییر این پارادایم دارد؛ یعنی می تواند فساددوستی را به طور طبیعی به فسادستیزی تبدیل کند. هم اکنون مقابله با فساد از طریق ساز و کارهای عریض و طویل رسمی (از سازمان بازرسی تا دیوان محاسبات و واحدهای نظارتی درون سازمانی ، تعزیرات و…) انجام می شود، ساز و کارهایی که بعضا خودشان هم در سطوحی درگیر فساد می شوند. اما ساز و کار جدید، به طور طبیعی ریسک افشای فساد را برای مفسد و نیز انگیزه فسادستیزی را افزایش می دهد. توضیح این که یک مدیر که در معرض تصمیم مفسدانه است، هر آن خواهد ترسید که یک کارمند جزء با استفاده از ظرفیت قانون جدید دست به افشاگری بزند بنابراین برای گرفتن تصمیم مفسدانه بسیار محتاط تر خواهد بود. یک کارمند هم می داند که با افشای یک فساد، می تواند چندین برابر حقوق سالانه اش را یک جا به جیب بزند. این ترس ها و انگیزه ها، در صورت اجرای مدبرانه توسط دولت و به ویژه قوه قضاییه، می تواند به طور طبیعی زمینه مرگ اژدهای هفت سر فساد را فراهم کند، اژدهای هفت سری که تاکنون با قطع هر سرش، از سویی دیگر و با سری دیگر حمله کرده است. امید است که قوای سه گانه، انرژی و دقت مضاعفی برای این ساز و کار جدید صرف کنند.»

بازی‌های آسیایی جاکارتا هم با مدال طلای وزنه‌برداری سهراب مرادی به تیترهای اصلی و فرعی روزنامه‌ها از جمله خراسان و شهروند آمد که دومی به درستی گفت‌وگوی کوتاهی هم با او ترتیب داد. سازندگی هم تیم ملی کبدی ایران را به صفحه اول آورد که اگر چه چینش تیتر و عکس خوبی داشت اما مناسب امروز نبود؛ بویژه که روز گذشته روزنامه‌ها به قهرمانی دو تیم زنان و مردان کبدی پرداخته بودند. علاوه بر این روزنامه وعده داد شایعات ماهیگیری‌ چینی‌ها در خلیج فارس که در روزهای گذشته روزنامه‌های دیگر مثل همشهری پیگیر آن بودند، بررسی کند و اخبار صحیح را از شایعات تفکیک کند.

 

سه خبر دیگر هم به روزنامه‌ها آمدند؛ افتتاح خانه موزه آیت‌الله هاشمی، استیضاح امروز وزیر اقتصاد در مجلس و تجدید بیعت دولت با آرمان‌های امام راحل (ره). شرق، قدس، اطلاعات، ایران، جمهوری اسلامی و همشهری به تناسب سیاستگذاری خود ترکیبی از این خبرها را به صفحه اول آوردند اما تولیدی خاصی در این زمینه‌ها نداشتند.

جمهوری اسلامی در سرمقاله با اشاره به پرونده‌های اطرافیان ترامپ تحلیل کرد: «…اکنون بهتر قابل درک است که چرا جان بولتون به تل آویو رفت ولی در کشورهای اروپائی، کسی در انتظار ورودش نیست؟ چرا ترامپ در سفر تاخیری به لندن مجبور شد دهها کیلومتر دورتر از لندن درون یک حلقه امنیتی مستقر شود تا از فریاد مخالفت و اعتراض افکار عمومی در امان باشد؟ چرا ماپک پمپئو مرتباً از عدم همراهی جهان معاصر و حتی متحدین آمریکا در طرح‌های ضدایرانی واشنگتن گلایه دارد؟ و چرا دارودسته ترامپ وزارت خارجه آمریکا را به ستاد تبلیغاتی جنگ رسانه‌ای علیه ایران تبدیل کرده‌اند ولی هرچه در بوقها می‌دمند، واکنشی را شاهد نیستند؟ پاسخ تمامی این سوالها یک جمله است و آن اینکه ترامپ برای سرپوش گذاشتن بر انزوا، رسوائی و اوضاع نابسامان خود، بر طبل دشمنی با ایران می‌کوبد ولی از بی‌تفاوتی و بی‌اعتنائی دیگران گلایه دارد که چرا در این صحنه تنها مانده است. درک این مسائل، حساسیت شرایط کنونی را برای ما بهتر انعکاس می‌دهد و ثابت می‌کند که استحکام رای و تثبیت مواضع متین و منطقی جمهوری اسلامی ایران در قبال عناصر خیره سری چون ترامپ و نتانیاهو، عاقلانه‌ترین فرایند و راهکار عبور از این روزها و ماه‌های سرنوشت ساز است. صبر، متانت و هوشمندی همگان در این روزها و ماه‌های حساس و حیاتی، لازمه عبور کم هزینه از این عقبه‌های تاریخ ساز است که نه تنها عزت و اعتبار نظام و انقلاب و کشور که عزت و اعتبار سایر همفکران در قلمرو جبهه مقاومت اسلامی نیز از همین رهگذر تامین و تثبیت خواهد شد.»

ایران گفت‌وگویی نسبتا صریح با وزیر آموزش و پرورش داشت که در بخشی از آن پرسید: «شهریه مدارس غیر دولتی بسیار بالاست باید قبول کنیم که نظارت آنچنانی روی مدارس غیر انتفاعی نمی‌شود. به این موضوع اشاره کنم که برخی از معاونان شما مدرسه غیر انتفاعی دارند و آنها هم پول‌های کلانی از خانواده‌ها می‌گیرند. سؤال مشخص من این است که آیا واقعاً می‌توانید به این موضوع ورود کنید.  منتقدان می‌گویند وقتی برخی مدیران میانی مدارس غیر انتفاعی آنچنانی دارند و شهریه‌های بالا هم می‌گیرند چطور می‌توان روی تخلف دیگر مدارس سخن گفت؟» بطحایی هم پاسخ داد: «سامانه نظارت متمرکز بر شهریه مدارس غیر دولتی را راه‌اندازی کردیم. این سامانه تخلف را کاهش می‌دهد و البته با اصراری که خودم داشتم تیم‌های بازرسی را در مدارس غیرانتفاعی پیش‌بینی کردم که افرادی به‌صورت میدانی شهریه مدارس را پیگیری می‌کنند.همه اینها موجب شده تخلفات کمتر شود اما هنوزهم تخلف داریم. از این سؤال شما استفاده می‌کنم اینجا صریحاً عرض می‌کنم اگر مدیر غیردولتی بنده که همکارم هم باشد تخلفی انجام دهد تخلفش به‌طور جدی بررسی می‌شود. دقت کنید اگر این افراد خودشان مدیران آموزش و پرورش باشند یا حتی مورد حمایت مدیران کشور هم قرار بگیرند بدون رو در بایستی مجوزشان لغو می‌شود. من تخلفات شان را هم اطلاع‌رسانی خواهم کرد. مثلاً می‌گویم فلان مدرسه که دو مرتبه به او تذکر داده شده و شهریه اضافی گرفته است با وجود اینکه فلان مدیران از این آدم حمایت کردند من مجوزش را لغو کردم. بنده این قول را می‌دهم.»

همشهری هم دو مطلب مهم داشت؛ یکی گفت‌وگوی کوتاه با رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار که درباره‌ی وضعیت بازار کاغذ در آستانه‌ی سال تحصیلی سخن گفت و دیگری یادداشت‌ها و گفتارهایی درباره‌ی ایجاد گذر فرهنگی در محدوده‌ی خیابان‌های لاله‌زار، انقلاب و … بود. فارغ از کیفیت متن‌ها توجه به برنامه‌های پیش رو و تحلیل جزئیات آن بسیار مهم است.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here