زمان انتشار : ۳۰ مرداد ,۱۳۹۷ | ساعت : ۱۲:۲۴ | کد خبر : 473387 |

نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران برگزار شد

شفقنا رسانه– نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران بعدازظهر روز دوشنبه ۲۹ مرداد ماه با حضور استادان و متخصصان این حرفه در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، در این نشست که با حضور افشین والی‌نژاد، حسین حاتمی، محمد فرنود، جواد گلزار، و سعید صادقی از عکاسان خبری مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و بین‌الملل و دکتر حمید ضیایی‌پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد، چالش‌های عکاسان خبری و نقش آنها در مدیریت بحران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای نشست، حمید ضیایی‌پرور، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، با طرح موضوعات و مسائل حوزه عکاسی خبری و مدیریت بحران گفت: در عالم ژورنالیست، بحران، حادثه غیرمترقبه‌ای است که توسط طبیعت یا انسان بوجود می‌آید، اما در حوزه عکاسی، حتی یک رویداد مانند مسابقات جام جهانی نیز می‌تواند برای عکاسان یک بحران باشد. در این نشست که با حضور پنج تن از عکاسان برجسته ایران برگزار می‌شود، به بررسی این موضوع، شیوه‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در عکاسی خبری و مدیریت بحران و تجربه‌های عملی عکاسان مطرح این حوزه خواهیم پرداخت.

افشین والی‌نژاد، عکاس و خبرنگار بین‌الملل که فاجعه سونامی ژاپن را در سال ۲۰۱۱ عکاسی کرده و تجربیات بسیاری را در بحران‌های جنگ و زلزله به ثبت رسانده، ضمن بیان تجربه‌ها و چگونکی عملکرد خود در مواجهه این بحران، با ارائه عکس‌هایی در این زمینه، از تلخی‌ها و مرارت‌های عکاسی در این بحران سخن گفت.

او افزود: من هیچگاه عکاس نبوده‌ام و به‌طور اتفاقی عکاس شده‌ام. در حال حاضر یک میلیون فرم عکس و ۱۰ ترابایت فیلم دارم که همه آنها به‌صورت مستند تهیه شده و دارای تاریخچه هستند. اما هیچ یک از عکس‌هایم در هیچ مجله یا روزنامه‌ای چاپ نشده و هرگز به دنبال چاپ آنها نیز نبوده‌ام. سونامی ژاپن و حادثه فوکوشیما فاجعه‌ای است که هنوز تمام نشده و ادامه دارد و در کشوری مثل ژاپن که دارای موقعیت و جایگاهی برتر در بین کشورهای جهان است و مطبوعات آن تحت کنترل و نظارت قرار دارد، مواجهه با این فاجعه عظیم و عکاسی خبری با سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری همراه بود.

والی نژاد بیان کرد: در عکاسی خبری و مواجهه با بحران، حفظ روحیه و لطافت انسانی برای یک عکاس خیلی مهم است زیرا روحیه و شخصیت انسان‌ها در عکس تأثیر گذار است و برای یک عکاس خبری بسیار مهم است که در این‌گونه وقایع شخصیت و روحیه خود را حفظ کند.

جواد گلزار، عکاس خبری روزنامه همشهری که تجربه‌های بسیاری را در عکاسی از زلزله رودبار، آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، حمله گروهک داعش به مجلس، حضور  در جبهه‌های دفاع مقدس به ثبت رسانده در ارتباط با سیر تکامل عکاسی خبری گفت: امروزه، عکس در بین رسانه‌های جهان توانسته خودش را به‌عنوان یک رسانه معرفی و حتی جلوتر از خبر و مقاله حرکت کند، به‌ طوری که بسیاری از مطالبی که در مطبوعات و رسانه‌ها منتشر می‌شوند همیشه با عکس همراه هستند.

او در بیان وظایف و کارکردهای عکاس خبری گفت: عکاس خبری باید در هنگام عکاسی تکنیک‌ها و شیوه‌های عملی عکاسی را به کار گرفته و با تعیین زاویه دید خود موارد مربوط به نورپردازی را مورد توجه قرار دهد.

گلزار به بیان چالش‌های عکاسی خبری در بحران پرداخت و افزود: این سازمان‌ها و نهادها هستند که باید تشخیص دهند عکاسان خبری را در کنارشان داشته باشند یا خیر. سازمان‌های آتش‌نشان، وزارتخانه‌‍‌ها و ستادهای بحران هر یک با راه‌ انداختن یک خبرگزاری نیروهای عکاس خبری تربیت می‌کنند اما با این روش نمی‌توان در عکاسی خبری پیشرفتی داشت و نسبت به عکاسان خبری دنیا حرفه‌ای‌تر عمل کرد. موانع و مشکلات موجود در اخذ مجوز عکاسی و ممانعت از ورود عکاسان خبری حرفه‌ای به محدوده مناطق بحرانی، مسائلی هستند که مانع عملکرد درست عکاسان می‌شوند.

عکاس روزنامه‌ همشهری در بیان تفاوت عکاسی خبری و عکاسی بحران اظهار کرد: عکاسی خبری و عکاسی بحران دو مقوله جدا از یکدیگر هستند. عکاسان خبری در سال ۱۳۸۳ در زلزله بم عکاسی بحران را پایه‌ریزی کردند. اما هیچگاه نتوانستند از این قوانین استفاده کرده و امتیاز ویژه‌ای داشته باشند و در جاهای مختلف حضور پیدا کنند. حتی انجمن عکاسان بحران نیز تا این زمان نتوانسته‌اند کار موفقی در این رابطه انجام دهند. دلیل این امر چیست؟ چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آنان حمایت نمی‌کند؟ حتی وقتی ناجای هنر برای فعالیت عکاسان و تردد آنان در سطح شهر معرفی‌نامه صادر می‌کند، چرا امتیازی برای عکاسان در نظر گرفته نمی‌شود و کارت‌شناسایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتباری ندارد؟ و نیروی انتظامی آن را نمی‌شناسد.

او تأکید کرد: وقتی عکس به‌عنوان یک رسانه دیده می‌شود، چرا به آن توجه نمی‌شود تمامی عکاسان بحران نیاز به آموزش دارند اما هیچ آموزشی در کار نیست و در اکثر مواقع از ورود آنان به منطقه بحرانی جلوگیری به‌عمل می‌آید تا اتفاق و رویداد خبری نشود.

گلزار با اشاره به مسائل حقوقی عکاسان خبری گفت: عکاسان خبری دارای حق و حقوق مادی و معنوی هستند که باید نسبت به آن آگاه شوند. زیرا عکاسی خبری از جایگاه قانونی برخوردار نیست و برای حمایت از آنان لازم است آگاهی‌های عمومی افزایش یابد.

حسین حاتمی، از دیگر سخنرانان این نشست در تعریف بحران از نگاه عکاسان حرفه‌ای بیان کرد: هر اتفاق غیرطبیعی که موجب شود موقعیت‌های طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی شخصی از حالت طبیعی در آید، تبدیل به بحران می‌شود که باید با آن مقابله شود. زمانی که بحرانی اتفاق می‌افتد باید بلافاصله ستاد مدیریت بحران تشکیل شده و با هماهنگی کلیه دستگاه‌های امدادرسان وارد عمل شوند. در اینجا به‌عنوان کار کلاسیک، بحث آموزش مطرح است. ستاد بحران با هماهنگی معاونت مطبوعاتی ارشاد باید زمینه‌ای فراهم کنند تا عکاسان خبری تحت آموزش قرار گیرند و به آنها آموخته شود که چگونه در بحران‌ها زنده بمانند. تشکیل ستاد بحران در معاونت مطبوعاتی و توجه ویژه به مشکلات و مسائل عکاسان خبری می‌تواند بسیاری به حل بسیاری از مسائل موجود در این زمینه بیانجامد.

محمد فرنود به عنوان یکی از ۱۰ عکاس برگزیده جنگ ایران و عراق که همکاری گسترده‌ای با  آژانس‌های خبری بین‌المللی دارد، در رابطه با عکاسی خبری گفت: عکاس وظیفه دارد عکس خوب بگیرد. بالاخص وقتی که عکاس خبری می‌شود، وظیفه‌اش صد چندان می‌شود و مسئولیت اجتماعی او چه در بعد داخلی و چه بین‌الملل بیشتر می‌شود.

او با اشاره به بحران گفت: بحران فقط مختص به مسائل طبیعی نیست. ما نزدیک به چهل سال است که دچار بحران در مسائل طبیعی و غیرطبیعی هستیم. شناسایی این بحران‌ها در درجه اول کار یک عکاس، خبرنگار و روزنامه‌نگار است که به شیوه‌های مختلف بروز پیدا می‌کند. کار عکاس حرفه‌ای، کار همراه با صداقت و ارائه راهکار است که می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. دشمن همیشه بوده و هست مشکل ما مربوط به مدیریت‌هاست که باید درست تصمیم بگیرند. اگر در این عرصه موفق شویم و فقط یک نهاد مانند وزارت ارشاد تصمیم‌گیرنده باشد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد وگرنه همکاران ما به بهترین شکل کارشان را انجام داده و در دنیا تأثیرگذار بوده‌اند.

فرنود افزود: عکاسان خبری باید deadline یک نشریه و رسانه را بشناسند تا بتوانند خود را با آن تنظیم کنند. زیرا در کشاکش و گرماگرم سوژه است که عکاسان می‌توانند عکس گرفته و شوک وارد کنند. جهت‌گیری‌ها در بحران باید به گونه‌ای باشد که بحران را مهار کند نه تشدید. زیرا وظیفه خبرنگار و روزنامه‌نگار و عکاس مهار بحران است.

سعید صادقی از دیگر سخنرانان نشست در بیان ویژگی‌های عکاسی بحران گفت: عکاسی بحران شفاف‌سازی درون بحرانی است که در بدنه اجتماعی وارد می‌شود. در زمان جنگ و انقلاب اسلامی، دیپلماسی کشور با انتشار عکس‌های انقلاب و جنگ توانست در جهان جایگاهی ویژه پیدا کند. نمونه آن بمباران شیمیایی حلبچه است که با عکاسی و شفاف‌سازی‌هایی که صورت گرفت صدام حسین برای اولین بار و پس از هشت سال از سوی سازمان ملل محکوم شد که این قدرت عکاسی در ایران را نشان می‌داد.

او افزود: مهمترین ویژگی‌ عکاس خبری داشتن اخلاق حرفه‌ای است. عکاس باید به بدنه جامعه وصل باشد، که این دو بدون داشتن شناخت اجتماعی و روانشاسی شرایط بحران ممکن نیست. از دیگر موانع و چالش‌های عکاسی بحران، وجود موانع امنیتی و طبقه‌بندی عکاسی است که موجب می‌شود عکاس کارش را به‌درستی انجام ندهد. مانند حادثه ‌ آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو.

صادقی به نقش زنان در عکاسی خبری پرداخت و گفت: نوع نگرش در عکاسی بسیار حائز اهمیت است. در عکاسی خبری، زنان می‌توانند نقش برجسته‌ای ایفا کنند. نگرش و نگاه متقاوت و بدون هیاهوی زنان در زمان عکاسی می‌تواند موجب خلق آثار مهم و ارزشمند در این عرصه شود و بی‌توجه به حضور زنان در عکاسی یعنی زنده به گور کردن بدنه اصلی جامعه.

او افزود: مهمترین مشکلی که امروزه با آن درگیر هستیم، وجود مدیران قدکوتاه چه در ارشاد و چه در مسائل سیاسی و چه عکاسی است. به عنوان مثال همین مسائل امنیتی و نبود نقش خانم‌ها موجب می‌شود که وقایع سرزمین‌‌مان را خوب لمس نکنیم. نگاه ما باید به بدنه اجتماعی خودمان باشد. اگر نگاه به گروه‌های سیاسی باشد ماندگاری ندارد. در مورد مسائل ایدئولوژیک نیز عکاسی نیاز به ایدئولوژی ندارد بلکه به آن چیزی که درک می‌کند و درست می‌بیند نیاز دارد. خدماتی که می‌تواند نقش سازنده داشته باشد نوع نگارش عکاسان در این زمینه است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here